Festiwal ognia Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Festiwal ognia

Up Helly Aa to tradycyjne imprezy, które każdej zimy odbywają się na Szetlandach. Najbardziej widowiskowo jest zawsze w portowym miasteczku Lerwick.

Pierwszy ognisty festiwal zorganizowano na Szetlandach w roku 1881, inspirowany był on dawniejszą historią. Up Helly Aa nawiązuję bowiem do pogańskich tradycji ludów Północy, które z pochodniami w rękach żegnały zimę.

Co roku setki mężczyzn z pochodniami maszerują przez Lerwick. Nic nie jest w stanie ich powstrzymać. Śnieżyca, ulewa czy porywisty wicher – to bez znaczenia. Przejdą przez miasteczko, a potem tradycyjnie spalą łódź Wikingów. Przygotowywali się do tego cały rok.

Najważniejszy w tej gromadzie jest jeden mężczyzna, wybrany do roli `jarla`, czyli wodza wikingów. To on, przebrany w odpowiedni strój, przewodzi festiwalowi, który przyciąga do Lerwick tysiące turystów. A kiedy już przeprowadzi ognisty korowód przez miasto i spłonie zacumowana w porcie łódź – wówczas zacznie się zabawa, która potrwa do białego rana. Tutaj także nikogo nie powstrzyma kiepska pogoda.

Festiwal ognia Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.