Europa: co z granicami? Aktualizacja wybranych krajów Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Europa: co z granicami? Aktualizacja wybranych krajów

Świat coraz śmielej otwiera granice, a my zbieramy dla was informacje – jak wygląda sytuacja w Europie? Ważne: sytuacja zmienia się dynamicznie, dlatego niektóre informacje mogą stracić aktualność.

Aktualizacje za: www.gov.pl  na dzień 6 września 2021. Jeżeli chcecie sprawdzić mapę z ograniczeniami, zajrzyjcie TUTAJ!

 

WIELKA BRYTANIA

Od 19 lipca osoby przybywające do Wielkiej Brytanii z krajów z listy pomarańczowej zwolnione są z obowiązku kwarantanny oraz wykonania testu w dniu 8 pobytu, o ile zostały w pełni zaszczepione w ramach brytyjskiego systemu szczepień przeprowadzanych przez NHS. Na ten moment osoby zaszczepione w Polsce lub w innym kraju Unii Europejskiej, nie są zwolnione z obowiązku kwarantanny po przybyciu do Wielkiej Brytanii.

Od 17 maja w Wielkiej Brytanii funkcjonuje system „świateł drogowych” wprowadzający różne zasady wjazdu do tego kraju w zależności od kraju, z którego osoba przybywa.

Polska znajduje się obecnie na pomarańczowej liście.

ZIELONA LISTA

Przed przyjazdem z kraju znajdującego się na zielonej liście należy:

Pełna lista krajów znajdujących się na zielonej liście znajduje się na stronie brytyjskiego rządu.

POMARAŃCZOWA LISTA

Przed przyjazdem z kraju znajdującego się na pomarańczowej liście należy:

Po przyjeździe z kraju znajdującego się na pomarańczowej liście należy:

 • poddać się 10-dniowej kwarantannie;
 • wykonać wykupione wcześniej testy na 2. i 8. dzień pobytu w Anglii.

Na pomarańczowej liście znajduje się większość krajów europejskich, w tym Polska. Pełna lista krajów znajduje się na stronie brytyjskiego rządu.

CZERWONA LISTA

Przed przyjazdem z kraju znajdującego się na czerwonej liście należy:

Po przyjeździe z kraju znajdującego się na czerwonej liście należy:

 • udać się na kwarantannę do hotelu na 10-dni oraz wykonać testy w 2. i 8. dniu pobytu na kwarantannie

Cena kwarantanny w hotelu to £ 1,750 za jedną osobę dorosłą, £ 650 za kolejną osobę dorosłą lub dziecko powyżej 11. roku życia oraz £ 325 za dziecko pomiędzy 5. a 11. rokiem życia.

Pełna lista krajów czerwonej listy znajduje się na stronie brytyjskiego rządu.

ISLANDIA

Granice Islandii pozostają otwarte dla obywateli UE w tym Polski, przed przyjazdem wymagana jest wcześniejsza rejestracja na stronie https://visit.covid.is/.

Od 27 lipca wszystkie osoby przybywające do Republiki Islandii zobowiązane są okazać negatywny wynik testu na COVID nie starszy niż 72h przed planowaną datą podróży (w przypadku osób zaszczepionych może to być także test antygenowy).

Osoby zaszczepione oraz te, które przeszły infekcję COVID-19, po okazaniu właściwych dokumentów, są zwolnione z odbycia kwarantanny oraz obowiązku zrobienia dwóch testów po przyjeździe do Republiki Islandii.

W przypadku osób niezaszczepionych lub nieposiadających certyfikatu ozdrowieńca, nadal konieczne jest wykonanie testu przed przybyciem do Republiki Islandii (PCR, nie starszy niż 72h) a następnie zrobienie testu na lotnisku/w porcie, pozostanie w pięciodniowej kwarantannie i wykonanie powtórnego testu.

Szczegółowe informacje znajdują się na oficjalnej stronie rządu islandzkiego poświęconej pandemii: https://www.covid.is/undirflokkar-polsku/zwiedzanie-islandii

Osoby urodzone po 2005 r są zwolnione z wymogu rejestracji oraz wykonania testów.

Z dniem  16 sierpnia 2021 r. osoby posiadające obywatelstwo Republiki Islandii, rezydenturę, pozwolenie na pracę lub aplikujące o pozwolenie na pracę, zobowiązane będą (niezależnie od przebytego szczepienia) do wykonania testu także po przybyciu do Republiki Islandii. Testy mają pozostać bezpłatne. Nie będzie konieczności pozostania w kwarantannie do czasu uzyskania wyniku. Test będzie można wykonać na lotnisku/ w porcie lub w laboratorium do 48h po przyjeździe.

Jednocześnie informujemy, że kwarantanna w ośrodkach rządowych (hotelu) od dnia 7 sierpnia nie jest bezpłatna.

(dodatkowe informacje pod następującym adresem: https://www.government.is/news/article/2021/08/09/Vaccinated-passengers-with-ties-to-Iceland-to-undergo-testing/)

CHORWACJA

Zgodnie z obowiązującymi przepisami warunkiem wjazdu do Chorwacji z państw członkowskich UE lub państw strefy Schengen lub państw stowarzyszonych Strefy Schengen  jest posiadanie Unijnego Certyfikatu COVID.

Osoby, które nie posiadają certyfikatu COVID będą mogły wjechać pod warunkiem, że na granicy okażą:

nie starszy niż 72 godziny negatywny wynik testu PCR na SARS-CoV-2 lub nie starszy niż 48 godzin szybki test antygenowy (ważność obu testów liczy się od momentu pobrania materiału do badania). Honorowane są wyłącznie testy antygenowe uznawane w krajach UE i wykonywane w laboratoriach;

albo

nie starsze niż 270 dni zaświadczenie o przyjęciu dwóch dawek szczepionki uznawanej w UE (Pfizer, Moderna AstraZeneca, Sputnik V, Sinopharm)

albo

nie starsze niż 270 dni zaświadczenie o przyjęciu jednej dawki szczepionki Janssen (Johnson&Johnson) – pod warunkiem, że od przyjęcia tej dawki upłynęło 14 dni

albo

zaświadczenie o przechorowaniu Covid-19 i przyjęciu jednej dawki szczepionki w ciągu 6 miesięcy od daty zachorowania na Covid 19, a szczepienie zostało wykonane w ciągu ostatnich 270 dni

albo

potwierdzenie, że od przyjęcia pierwszej dawki szczepionki Pfizer, Moderna lub Gamaleya (Sputnik V) upłynęło od 22 do 42 dni lub 22 do 84 dni jeśli przyjęły pierwszą dawkę szczepionki AstraZeneca,

albo

zaświadczenie lekarskie potwierdzające, że przebyły COVID-19 zawierające daty przechodzenia choroby lub pozytywny wynik testu PCR/testu antygenowego, wykonanym w ciągu ostatnich 270 dni, ale nie później niż 11 dni, przed planowaną datą przekroczenia granicy RCh. UWAGA! Nie ma wzoru takiego zaświadczenia.

Granicę, bez dodatkowych wymogów, mogą przekroczyć dzieci do momentu ukończenia dwunastu lat, przekraczające granicę z rodzicami/opiekunami posiadającymi Unijny Certyfikat Covid lub negatywny wynik testu, lub będącymi ozdrowieńcami, lub posiadającymi zaświadczenie o szczepieniu.

GRECJA

Osoby planujące podróż do Grecji zachęcamy do korzystania ze strony https://odyseusz.msz.gov.pl/. Zarejestrowanie swojej podróży na stronie pozwoli Ambasadzie na szybkie skontaktowanie się z podróżnymi w nagłych sytuacjach.

WJAZD DO GRECJI

Osoby przyjeżdżające do Grecji powinny posiadać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa typu:

 • PCR (wykonanego nie wcześniej niż 72 h przed przyjazdem)
 • testu antygenowego (wykonanego nie wcześniej niż 48 h przed przyjazdem)

Test należy przeprowadzić w laboratorium. Zaświadczenie o negatywnym wyniku powinno zostać sporządzone w j. angielskim. Test jest obowiązkowy dla wszystkich (w tym dzieci które ukończyły 12 lat), niezależnie od sytuacji epidemiologicznej panującej w kraju wyjazdu.

Od osób, które ukończyły szczepienie (tj. minęło 14 pełnych dni od podania ostatniej dawki szczepienia, w zależności od  liczby wymaganych dawek) i są w stanie to potwierdzić, przedstawiając odpowiednie świadectwo szczepienia wydane przez uprawniony organ publiczny, nie wymaga się zaświadczenia o negatywnym wyniku testu PCR. Zaświadczenie powinno być wystawione w j. angielskim i/lub greckim.

Szczepionki, które zostały uznane przez greckie władze graniczne to: Pfizer BioNtech, Moderna, Astra Zeneca – Oxford, Novavax, Johnson & Johnson – Janssen, Sinovac Biotech, Gamaleya (Sputnik), Cansino Biologics, Sinopharm.

Osoby, które przeszły zakażenie Covid-19 mogą wjechać do Grecji na podstawie zaświadczenia o przejściu Covid-19 ważnego w terminie od 30. do 180. dnia  po pierwszym pozytywnym wyniku testu (np. Unijny Certyfikat COVID (UCC) ozdrowieńca).  Oryginalny wynik musi być wydany w jednym z języków: grecki, angielski, niemiecki, francuski, włoski, hiszpański lub rosyjski.

Każda osoba, która przyjeżdża do Grecji, niezależnie od posiadanego testu/zaświadczenia może zostać poddana losowej kontroli stanu zdrowia. Osoby, które nie poddadzą się losowemu badaniu na obecność koronawirusa mogą spotkać się z odmową wjazdu na terytorium Grecji. Podróżni i osoby im towarzyszące u których stwierdzono obecność wirusa SARS CoV2 zostaną objęci izolacją w hotelach kwarantannowych, gdzie zostaną poddani dalszym testom PCR w celu potwierdzenia wstępnej diagnozy. Podróżni będą przebywać w warunkach kwarantanny przez co najmniej 10 dni. Osoby, które zachorowały mimo zaszczepienia będą przebywały w warunkach kwarantanny 7 dni.  Warunkiem zwolnienia z kawarantanny będzie negatywny wynik testu PCR na 1 dzień przed jej końcem. Koszty zakwaterowania w hotelach kwarantannowych pokrywa państwo greckie.

Kraje, z których dozwolony jest wjazd na powyższych warunkach bez konieczności późniejszej samoizolacji to: kraje UE++ (także Andora,  Isladnia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria, San Marino, Watykan, Monako), USA, Wielka Brytania, Albania, Armenia, Azerbejdżan, Arabia Saudyjska, Australia, Bahrajn, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Brunei, Chiny, Czarnogóra, Izrael, Japonia, Jordania, Kanada, Katar, Korea Południowa, Kosowo, Kuwejt, Liban, Macedonia Północna, Mołdawia, Nowa Zelandia, Rosja (podróżójący z Rosji – zaszczepieni i niezaszczepieni – muszą okazać dodatkowo negatywny wynik testu PCR lub antygenowego), Serbia, Singapur, ZEA, Ukraina.

Obywatelom spoza UE zdecydowanie zalecaleca się wybranie bezpośrednich lotów do Grecji. W każdym innym przypadku podróżni powinni przestrzegać wymogów kraju, w którym się zatrzymują.

PLF i QR code – pozostaje utrzymany bezwzględny obowiązek zarejestrowania swojej podróży na stronie https://travel.gov.gr/#/ dla wszystkich osób wjeżdżających do Grecji (Passenger Locator Form).

Formularz najlepiej wypełnić nie później niż 24 godziny przed przyjazdem do Grecji. Zalecamy jednak wcześniejsze rejestrowanie podróży. Po wypełnianiu formularza PLF wygenerowany zostanie kod QR, który należy okazać przy odprawie biletowej oraz przy przekraczaniu granicy z Grecją (drogą powietrzną, lądową i morską). Kod należy wydrukować lub zapisać w formie elektronicznej, by służby graniczne mogły go zeskanować.  W formularzu PLF należy podać adres pobytu w Grecji lub plan podróży na najbliższe 7 dni. Możliwe jest wypełnienie jednego formularza PLF dla rodziny podróżującej wspólnie. 

Podróżnym nieposiadającym kodu QR linie lotnicze mogą odmówić wejścia na pokład samolotu. Za niedopełnienie powyższego obowiązku władze greckie mają prawo nałożyć na podróżnego grzywnę w wysokości 500 euro.

HISZPANIA

Podróż do Hiszpanii drogą powietrzną lub morską

Wszyscy podróżni przybywający do Hiszpanii drogą powietrzną lub morską są zobowiązani do wypełnienia formularza sanitarnego (dostępny na stronie www.spth.gob.es lub poprzez bezpłatną aplikację SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH). Formularz generuje kod QR, który należy okazać przed wejściem na pokład samolotu lub statku pasażerskiego oraz po przybyciu do Hiszpanii.

Wszyscy pasażerowie są zobowiązani także do poddania się kontroli zdrowotnej, która może obejmować mierzenie temperatury, sprawdzanie dokumentów oraz ocenę ogólną (wizualną) stanu zdrowia. Mierzenie temperatury będzie się odbywało poprzez kamery termowizyjne lub termometry bezkontaktowe. Za gorączkę będzie uznawana temperatura 37,5 °C oraz wyższa. W przypadku stwierdzenia gorączki lub podejrzeń o wykazywanie objawów COVID-19, pasażer zostanie poddany kolejnej kontroli (powtórne mierzenie temperatury, badanie lekarskie). Jeśli podejrzenia okażą się uzasadnione zostanie uruchomiony alert sanitarny (wg protokołów przygotowanych wspólnie przez władze centralne i regionalne), a pasażer zostanie skierowany do odpowiedniego centrum medycznego.

Od 7 czerwca 2021 roku, podróżujący do Hiszpanii z państw ujętych na liście regionów ryzyka (lista regionów ryzyka jest aktualizowana przez władze hiszpańskie i dostępna na stronie internetowej hiszpańskiego Ministerstwa Zdrowia w zakładce „Risk countries /areas”), zobowiązani będą do przedstawienia wraz z wypełnionym formularzem sanitarnym jednego z poniższych dokumentów:

1. Zaświadczenia potwierdzającego przyjęcie pełnej szczepionki przeciwko COVID-19 — uznawane będą zaświadczenia, zgodnie z którymi upłynęło 14 dni od przyjęcia pełnego szczepienia preparatem zatwierdzonym przez Europejską Agencję Leków lub wskazanych jako szczepionki do użycia kryzysowego przez Światową Organizację Zdrowia; zaświadczenie musi zawierać następujące informacje: imię i nazwisko osoby zaszczepionej, datę szczepienia ze wskazaniem przyjęcia ostatniej dawki, rodzaj przyjętej szczepionki, liczbę przyjętych dawek/wskazanie przyjęcia pełnego szczepienia, kraj, w którym dokonano szczepienia oraz wskazanie instytucji wydającej zaświadczenie,

2. Zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na obecność SARS-CoV-2 — uznawane będą zaświadczenia o wyniku testu wykonanego techniką NAAT (np. PCR) w ciągu 72 godzin przed przylotem do Hiszpanii lub zaświadczenia o wyniku testu antygenowego wykonanego w ciągu 48 godzin przez przylotem do Hiszpanii (dot. szybkich testów antygenowych uwzględnionych we wspólnym wykazie szybkich testów antygenowych publikowanym przez Komisję Europejską na podstawie Zalecenia Rady 2021/C 24/01); zaświadczenie musi zawierać następujące informacje: imię i nazwisko podróżującego, datę przeprowadzenia testu, wskazanie rodzaju przeprowadzonego testu, wskazanie kraju, którym przeprowadzono test,

3. Zaświadczenia o przebyciu COVID-19 — uznawane będą zaświadczenia wydane przynajmniej 11 dni od uzyskania pierwszego pozytywnego wyniku testu wykonanego techniką NAAT; zaświadczenia tracą ważność po 180 dniach od uzyskania pierwszego pozytywnego wyniku testu wykonanego techniką NAAT; zaświadczenie musi zawierać następujące informacje: imię i nazwisko podróżującego, datę przeprowadzenia pierwszego testu z wynikiem pozytywnym, wskazanie rodzaju przeprowadzonego testu NAAT oraz wskazanie kraju, w którym przeprowadzono test.

Zaświadczenia należy przedstawić w języku hiszpańskim, angielskim, francuskim lub niemieckim. W przypadku braku możliwości uzyskania dokumentu w jednej w powyższych wersji językowych, oryginalne zaświadczenie należy przedstawić z tłumaczeniem przysięgłym na język hiszpański.

Dzieci poniżej 12 roku życia nie muszą przedstawiać żadnego z powyższych zaświadczeń, są jednak zobowiązane do posiadania wypełnionego formularza sanitarnego (dostępny na stronie www.spth.gob.es lub poprzez bezpłatną aplikację SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH).

UWAGA! Jeśli państwo/region, z którego podróżujesz do Hiszpanii drogą lotniczą lub morską, nie znajduje się na liście ryzyka, przed wyjazdem konieczne jest tylko wypełnienie formularza sanitarnego SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH.

Wjazd do Hiszpanii

Wjazd do Hiszpanii

Podróż do Hiszpanii drogą powietrzną lub morską

Wszyscy podróżni przybywający do Hiszpanii drogą powietrzną lub morską są zobowiązani do wypełnienia formularza sanitarnego (dostępny na stronie www.spth.gob.es lub poprzez bezpłatną aplikację SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH). Formularz generuje kod QR, który należy okazać przed wejściem na pokład samolotu lub statku pasażerskiego oraz po przybyciu do Hiszpanii.

Wszyscy pasażerowie są zobowiązani także do poddania się kontroli zdrowotnej, która może obejmować mierzenie temperatury, sprawdzanie dokumentów oraz ocenę ogólną (wizualną) stanu zdrowia. Mierzenie temperatury będzie się odbywało poprzez kamery termowizyjne lub termometry bezkontaktowe. Za gorączkę będzie uznawana temperatura 37,5 °C oraz wyższa. W przypadku stwierdzenia gorączki lub podejrzeń o wykazywanie objawów COVID-19, pasażer zostanie poddany kolejnej kontroli (powtórne mierzenie temperatury, badanie lekarskie). Jeśli podejrzenia okażą się uzasadnione zostanie uruchomiony alert sanitarny (wg protokołów przygotowanych wspólnie przez władze centralne i regionalne), a pasażer zostanie skierowany do odpowiedniego centrum medycznego.

Od 7 czerwca 2021 roku, podróżujący do Hiszpanii z państw ujętych na liście regionów ryzyka (lista regionów ryzyka jest aktualizowana przez władze hiszpańskie i dostępna na stronie internetowej hiszpańskiego Ministerstwa Zdrowia w zakładce „Risk countries /areas”), zobowiązani będą do przedstawienia wraz z wypełnionym formularzem sanitarnym jednego z poniższych dokumentów:

1. Zaświadczenia potwierdzającego przyjęcie pełnej szczepionki przeciwko COVID-19 — uznawane będą zaświadczenia, zgodnie z którymi upłynęło 14 dni od przyjęcia pełnego szczepienia preparatem zatwierdzonym przez Europejską Agencję Leków lub wskazanych jako szczepionki do użycia kryzysowego przez Światową Organizację Zdrowia; zaświadczenie musi zawierać następujące informacje: imię i nazwisko osoby zaszczepionej, datę szczepienia ze wskazaniem przyjęcia ostatniej dawki, rodzaj przyjętej szczepionki, liczbę przyjętych dawek/wskazanie przyjęcia pełnego szczepienia, kraj, w którym dokonano szczepienia oraz wskazanie instytucji wydającej zaświadczenie,

2. Zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na obecność SARS-CoV-2 — uznawane będą zaświadczenia o wyniku testu wykonanego techniką NAAT (np. PCR) w ciągu 72 godzin przed przylotem do Hiszpanii lub zaświadczenia o wyniku testu antygenowego wykonanego w ciągu 48 godzin przez przylotem do Hiszpanii (dot. szybkich testów antygenowych uwzględnionych we wspólnym wykazie szybkich testów antygenowych publikowanym przez Komisję Europejską na podstawie Zalecenia Rady 2021/C 24/01); zaświadczenie musi zawierać następujące informacje: imię i nazwisko podróżującego, datę przeprowadzenia testu, wskazanie rodzaju przeprowadzonego testu, wskazanie kraju, którym przeprowadzono test,

3. Zaświadczenia o przebyciu COVID-19 — uznawane będą zaświadczenia wydane przynajmniej 11 dni od uzyskania pierwszego pozytywnego wyniku testu wykonanego techniką NAAT; zaświadczenia tracą ważność po 180 dniach od uzyskania pierwszego pozytywnego wyniku testu wykonanego techniką NAAT; zaświadczenie musi zawierać następujące informacje: imię i nazwisko podróżującego, datę przeprowadzenia pierwszego testu z wynikiem pozytywnym, wskazanie rodzaju przeprowadzonego testu NAAT oraz wskazanie kraju, w którym przeprowadzono test.

Zaświadczenia należy przedstawić w języku hiszpańskim, angielskim, francuskim lub niemieckim. W przypadku braku możliwości uzyskania dokumentu w jednej w powyższych wersji językowych, oryginalne zaświadczenie należy przedstawić z tłumaczeniem przysięgłym na język hiszpański.

Dzieci poniżej 12 roku życia nie muszą przedstawiać żadnego z powyższych zaświadczeń, są jednak zobowiązane do posiadania wypełnionego formularza sanitarnego (dostępny na stronie www.spth.gob.es lub poprzez bezpłatną aplikację SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH).

UWAGA! Jeśli państwo/region, z którego podróżujesz do Hiszpanii drogą lotniczą lub morską, nie znajduje się na liście ryzyka, przed wyjazdem konieczne jest tylko wypełnienie formularza sanitarnego SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH.

PORTUGALIA

1 maja na terytorium Portugalii przestał obowiązywać stan wyjątkowy. Zgodnie z obecnymi regulacjami w Portugalii utrzymuje się „sytuacja klęski żywiołowej”. Na terytorium kraju nadal obowiązują ograniczenia dotyczące m.in. obostrzeń związanych z funkcjonowaniem lokali handlowych i gastronomicznych, w tym dopuszczalnej liczby osób w nich przebywających. Obowiązkowe jest noszenie maseczek ochronnych w przestrzeniach zamkniętych (urzędy, miejsca pracy, lokale handlowe i usługowe, środki transportu publicznego) oraz w przestrzeniach otwartych w przypadku niemożności zachowania dystansu 2 m.

Na terenie 8 powiatów (Odemira, Portimão, Aljezur, Resende, Carregal do Sal, Paredes, Miranda do Douro e Valongo) obowiązują szczególne zasady związane z większą liczbą zachorowań na COVID-19.

Informacje dot. wjazdu na terytorium Portugalii dostępne są na stroni internetowej ambasady.

Informacje dot. restrykcji obowiązujących w Portugalii kontynentalnej

Informacje dot. restrykcji obowiązujących w Regionie Autonomicznym Madery

Informacje dot. restrykcji obowiązujących w Regionie Autonomicznym Azorów

SŁOWENIA 

Słowenia ponownie, do dnia 12 września 2021 włącznie, przedłużyła obowiązywanie wyjątku od zasady PCT tj. posiadania negatywnego wyniku testu, bycia zaszczepionym lub ozdrowieńcem, dla osób podróżujących tranzytem i w transporcie międzynarodowym.

Przypominamy natomiast, że osoby wjeżdżające  do Słowenii na pobyt, a nie tranzyt, muszą posiadać unijny certyfikat COVID.

Osoby, które nie posiadają unijnego certyfikatu COVID (ew. równoważnego dokumentu z kodem QR zawierającym co najmniej równoważne informacje) będą mogły wjechać pod warunkiem, że na granicy okażą:

– nie starszy niż 72 godziny negatywny wynik wykonanego w laboratorium testu PCR na SARS-CoV-2 lub nie starszy niż 48 godzin szybki test antygenowy (ważność obu testów liczy się od momentu pobrania materiału do badania). Honorowane są wyłącznie testy antygenowe stosowane w krajach UE, Schengen, Australii, Izraelu, Kanadzie, Nowej Zelandii, Federacji Rosyjskiej, Serbii, UK lub USA, a na przejściach morskich i lotniczych również w Turcji;

albo

– zaświadczenie, że są ozdrowieńcami, czyli okażą pozytywny wynik testu RT‐PCR wykonanego w czasie od 10 dni do 180 dni przed planowanym wjazdem lub zaświadczenie lekarskie, gdzie od daty pozytywnego wyniku minęło więcej niż 10 dni i mniej niż 180 dni poprzedzających wyjazd.

Albo

– potwierdzenie lekarskie, że otrzymały dwie dawki (ew. kombinację dwóch dawek różnych szczepionek dwudawkowych) szczepionki Biontech/Pfizer, Sputnik V producenta Russia’s Gamaleya National Centre of Epidemiology and Microbiology, CoronaVac producenta Sinovac Biotech, COVID-19 Vaccine producenta Sinopharm, Vaxzevria (COVID-19 Vaccine) producenta AstraZeneca (od 11.9) i Covishield producenta Serum Institute of India/AstraZeneca (od 11.9) lub jednej dawki szczepionki COVID-19 Janssen firmy Johnson and Johnson / Janssen-Cilag.​​​​​​

albo

– zaświadczenie lekarskie o przechorowaniu Covid-19 i przyjęciu jednej dawki szczepionki w ciągu 8 miesięcy od daty zachorowania na Covid 19,

Do 12 września br. włącznie osoby podróżujące tranzytem (nieprzekraczalny czas na tranzyt to 12 godzin bez zbędnych postojów i noclegu) oraz przekraczające granicę w związku z pracą w transporcie międzynarodowym (wjazd również na okres nie przekraczający 12 godzin) są zwolnione z obowiązku spełniania kryterium PCT tj. bycia zaszczepionym, ozdrowieńcem lub legitymowania się negatywnym wynikiem testu PCR (nie starszy niż 72h) lub HAG (nie starszy niż 48h). 

Granicę, bez dodatkowych wymogów, mogą przekroczyć dzieci do momentu ukończenia 15 lat, przekraczające granicę z rodzicami/opiekunami spełniającymi powyższe wymagania oraz  właściciele lub dzierżawcy gruntu w strefie przygranicznej lub po obu stronach granicy państwowej, którzy przekraczają granicę państwową z państwem sąsiednim w celu wykonywania prac rolno-leśnych i wracają przez granicę nie później niż dziesięć godzin po jej przekroczeniu. Wyjątek ten dotyczy również członków najbliższej rodziny danej osoby oraz innych osób, które posiadają ten sam adres zamieszkania i poróżują razem.

Obowiązek spełniania kryterium PCT nie obowiązuje również pracowników transgranicznych z państw UE lub Strefy Schengen, którzy zamieszkują w pasie do 10 km od granicy i powracają do miejsca zamieszkania w ciągu pięciu dni od daty przekroczenia granicy.

CYPR

Władze cypryjskie wprowadziły cztery kategorie państw (GREEN, ORANGE, RED i GREY), z których można podróżować na Cypr. Polska znajduje się w kategorii GREEN: przy przylocie na Cypr z państw zaliczonych do tej kategorii nie ma obowiązku okazywania negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa ani odbywania kwarantanny (szczegóły w języku angielskim). Niezależnie od kategorii kraju przylotu, na lotniskach w Larnace i Pafos są przeprowadzone bezpłatne testy na losowo wybranych grupach pasażerów.

UWAGA: Przypisanie państw do poszczególnych kategorii jest na bieżąco modyfikowane w oparciu o kryteria stopnia zagrożenia epidemicznego i może w każdej chwili ulec zmianie.

Pasażerowie (niezależnie od narodowości oraz kraju, z którego przylatują) posiadający świadectwo pełnego szczepienia przeciwko Covid-19 lub potwierdzenie przejścia choroby są zwolnieni z konieczności przedstawienia zaświadczenia o negatywnym wyniku testu PCR oraz z odbywania kwarantanny. Potwierdzenie przyjęcia szczepienia przeciw COVID-19 lub potwierdzenie przejścia choroby uznawane jest jedynie w formie Unijnego Certyfikatu Covid (EU Digital Covid Certificate).

UWAGA: Niezależnie od kategorii kraju przylotu osoby podróżujące na Cypr muszą nie wcześniej niż 48 godzin przed terminem podróży wypełnić on-line ankietę (Cyprus Flight Pass) uprawniającą do wjazdu na Cypr (przy wejściu do samolotu oraz przy kontroli granicznej należy na wezwanie okazać mail potwierdzający wypełnienie ankiety). Za brak wypełnionej ankiety może być nałożony mandat w wysokości 300,- EUR i nakaz odpłatnego wykonania testu lub odmowa wjazdu do Cypru.

W Republice Cypryjskiej obowiązuje nakaz noszenia maseczek ochronnych przez osoby powyżej 12 roku życia zarówno w publicznych przestrzeniach otwartych (wyjątki: plaże, baseny, miejsca aktywności fizycznej) jak i w przestrzeniach zamkniętych, w których przebywa więcej niż 1 osoba (wyjątki: prywatne mieszkania, jazda prywatnym samochodem, spożywanie posiłku, względy zdrowotne). Nieprzestrzeganie ograniczeń grozi nałożeniem mandatu w wysokości 300,- EUR. Zaleca się utrzymywanie dystansu 2 m od innych osób.

W miejscach gdzie może gromadzić się powyżej 10 osób (galerie handlowe, sklepy, restauracje, kluby, hotele, świątynie, teatry itp.) należy zawsze mieć przy sobie tzw. Safe Pass (negatywny wynik testu PCR lub antygenowego ważny 72 godziny, zaświadczenie o przyjęciu co najmniej jednej dawki szczepionki min. 3 tygodnie wcześniej lub zaświadczenie o przejściu choroby Covid-19 w przeciągu ostatnich 180 dni). W przypadku turystów przez pierwsze 7 dni od przylotu rolę Safe Pass pełni wspomniany wyżej Cyprus Flight Pass (w wersji papierowej lub elektronicznej). Począwszy od 7 dnia pobytu (dzień przylotu liczony jako dzień 0) osoby, które nie są zaszczepione ani nie posiadają zaświadczenia o przejściu choroby Covid-19, muszą jako Safe Pass okazywać negatywny wynik testu PCR lub antygenowego, wykonanego na własny koszt, ważny 72 godziny).

AUSTRIA

Przejścia graniczne ze Słowenią i Węgrami

Od 12 maja 2021 roku do 11 listopada 2021 roku wprowadzono kontrole graniczne na granicy Austrii ze Słowenią i Węgrami.

Wjazd do Austrii z krajów i obszarów o niskim ryzyku epidemicznym

Osoby przyjeżdżające do Austrii z krajów i obszarów o niskim ryzyku epidemicznym (załącznik 1 na stronie Ambasady RP w Wiedniu): Albanii, Andory, Armenii, Azerbejdżanu, Australii, Belgii, Bośni i Hercegowiny, Brunei Bułgarii, Danii, Niemiec, Estonii, Finlandii, Francji, Księstwa Lichtensteinu, Grecji, Hong-Kongu, Irlandii, Islandii, Izraela, Włoch, Japonii, Jordanii, Kanady, Kataru, Kosowa, Chorwacji, Łotwy, Litwy, Luksemburga, regionu Makau, Malty, Mołdawii, Monako, Czarnogóry, Nowej Zelandii, Holandii, Macedonii Północnej, Norwegii, Polski, Portugalii, Rumunii, San Marino, Arabii Saudyjskiej, Szwecji, Serbii, Singapuru, Słowacji, Słowenii, Hiszpanii, Szwajcarii, Korei Południowej, Tajwanu, Tajlandii, Czech, Węgier, Watykanu, USA, Wietnamu, Cypru:

zobowiązane są do wykazania podczas kontroli przy przekroczeniu granicy jednej z czterech okoliczności:

 1. negatywnego wyniku badania na obecność wirusa SARS-CoV-2 (PCR ważny 72 godziny, antygenowy ważny 48 godzin, samodzielnie wykonany test antygenowy ważny 24 godziny) potwierdzonego w formie:
 • zaświadczenia wydanego przez punkt testujący, w języku niemieckim lub angielskim, musi zawierać: imię i nazwisko, datę urodzenia, datę i godzinę pobrania próbki, wynik testu – negatywny/pozytywny oraz podpis i pieczęć osoby testującej lub kod kreskowy/kod QR lub;
 • zaświadczenia lekarskiego wydanego w języku niemieckim lub angielskim na formularzu A lub B (załączniki na stronie Ambasady RP w Wiedniu);
 1. pełnego zaszczepienia preparatem: BioTech/Pfizer, (Vaxzervia) AstraZeneca, Moderna, Sinophram, Sinovac-Corona Vac, Janssen potwierdzonego w formie:
 • certyfikatu szczepienia wydanego w języku niemieckim lub angielskim lub zawierającego tłumaczenie na jeden z tych języków lub;
 • zaświadczenia lekarskiego wydanego w języku niemieckim lub angielskim na formularzu A lub B (załączniki na stronie Ambasady RP w Wiedniu);

Pełne szczepienie (dwie dawki) uprawnia do wjazdu do 270 dni od podania drugiej dawki.

Szczepionki jednodawkowe uprawniają do wjazdu od 21. dnia do 270 dni od podania szczepionki.

Termin ważności szczepienia, które uprawnia do wjazdu i pobytu w Austrii można sprawdzić tutaj.

 1. przebycia infekcji wirusem SARS-CoV-2 w okresie ostatnich 180 dni potwierdzonego w formie:
 • urzędowego zaświadczenia – np. decyzji o skierowaniu na kwarantannę w związku z zachorowaniem na Covid 19;
 • zaświadczenia lekarskiego wydanego w języku niemieckim lub angielskim na formularzu A lub B (załączniki na stronie Ambasady RP w Wiedniu);
 1. posiadania przeciwciał potwierdzonego w formie urzędowego zaświadczenia, nie starszego niż 90 dni.

 

Od 10 czerwca 2021 roku osoby przyjeżdżające do Austrii, które podczas kontroli przedstawiły dokument potwierdzający jedną z powyższych okoliczności, nie podlegają obowiązkowi elektronicznej rejestracji w systemie.

CZECHY

Od 09.07 podróżujący z Polski do Czech będą mieć obowiązek okazania zaświadczenia o przyjęciu dwóch dawek szczepionki na COVID-19 (upłynęło min. 14 dni od drugiego szczepienia lub min. 14 dni od przyjęcia szczepionki jednodawkowej), odbyciu choroby (upłynęło nie więcej niż 180 dni) lub wykonania testu (antygenowy ważny 48h lub PCR ważny 72h – obowiązuje osoby powyżej 5 roku życia). Honorowane są tzw. paszporty COVIDowe lub zaświadczenia krajowe przetłumaczone na język czeski/angielski. Przed przekroczeniem granicy podróżujący mają obowiązek wypełnienia formularza lokalizacyjnego – https://plf.uzis.cz/Tranzyt przez Czechy do 12h odbywa się bez ograniczeń.

Z obowiązku testowania i wypełnienia formularza lokalizacyjnego zwolnieni są m. in.:

pracownicy transgraniczni (pendlerzy), dzieci do lat 6, osoby podróżujące do Czech z państw bezpośrednio sąsiadujących do 24h w uzasadnionym celu, osoby podróżujące tranzytem do 12h, pracownicy transportu międzynarodowego, zawodowi artyści i sportowcy.

Niezależnie od powyższego, w celu skorzystania w Czechach z infrastruktury hotelowej i restauracyjnej podróżujący z Polski również muszą posiadać: zaświadczenie o zaszczepieniu, przechorowaniu koronawirusa bądź negatywny wynik testu.

Lista wszystkich wyjątków i zasady wjazdu do Czech opublikowane zostały na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Czeskiej: Pravidla vstupu a návratu na území České republiky dle ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví – občané ČR, rezidenti v ČR a EU+

Informacje nt. powrotów do Polski z/przez Czechy aktualizuje Straż Graniczna: https://strazgraniczna.pl/pl/aktualnosci/informacje-dla-podrozny

Informacja na temat zasad wjazdu do Czech z krajów pozostałych o średnim, wysokim i bardzo wysokim poziomie ryzyka zakażenia COVID-19 (oznaczonych kolorem pomarańczowym, czerwonym i ciemnoczerwonym) jest stale aktualizowana przez Ministerstwo Zdrowia RCZ i Ministerstwo Spraw Zagranicznych RCZ:

https://koronavirus.mzcr.cz/seznam-zemi-podle-miry-rizika-nakazy/

https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/nova_pravidla_navratu_do_cr_od_9_7_2021.html

Aby ustalić zasady wjazdu do Czech z krajów oznaczonych kolorem pomarańczowym, czerwonym lub ciemnoczerwonym należy zidentyfikować na mapie jakim kolorem oznaczony jest kraj wyjazdu, a następnie poddać się obowiązującym procedurom aktualizowanym na powyższych podstronach.

Zasady tranzytu z krajów o średnim, wysokim i bardzo wysokim poziomie ryzyka zakażenia COVID-19 aktualizowane są na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych RCZ:

https://www.mvcr.cz/mvcren/docDetail.aspx?docid=22239079&doctype=ART

GRUZJA

OGRANICZENIA PODRÓŻOWANIA

Przyjazd osób zaszczepionych przeciwko COVID-19:

 • Drogą lotniczą:

Możesz przylecieć do Gruzji ze wszystkich państw, jeśli posiadasz jeden z następujących dokumentów:

 1. Zaświadczenie o przyjęciu pełnego cyklu szczepienia przeciwko COVID-19 (szczepionką jedno- lub dwudawkową). Przygotuj zaświadczenie w języku angielskim, rosyjskim lub gruzińskim. Władze gruzińskie nie określiły wzoru dokumentu. Może to być „Poświadczenie przyjęcia szczepionki na COVID-19” lub Unijny Certyfikat COVID wydrukowany z Internetowego Konta Pacjenta. Po przyjęciu pełnego cyklu szczepienia możesz od razu wjechać do Gruzji.
 2. Zaświadczenie o statusie ozdrowieńca, potwierdzające zakończenie izolacji domowej/kwarantanny w ostatnich 100 dniach, oraz zaświadczenie o przyjęciu pierwszej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 (dotyczy wszystkich szczepionek dwudawkowych dopuszczonych przez Światową Organizację Zdrowia do użycia w trybie awaryjnym). Przygotuj zaświadczenia w języku angielskim, rosyjskim lub gruzińskim. Władze gruzińskie nie określiły wzoru dokumentów.

Uwaga! – Nie musisz wypełniać formularza elektronicznego. W przypadku braku zaświadczenia podczas kontroli paszportowej możesz spotkać się z odmową wjazdu do Gruzji. Rekomendujemy wykupienie ubezpieczenia turystycznego pokrywającego również koszty leczenia w przypadku zachorowania na COVID-19.

 • Drogą lądową i morską:

Możesz wjechać do Gruzji ze wszystkich państw, jeśli posiadasz:

 1. Jeden z następujących dokumentów:
  1. Zaświadczenie o przyjęciu pełnego cyklu szczepienia przeciwko COVID-19 (szczepionką jedno- lub dwudawkową). Przygotuj zaświadczenie w języku angielskim, rosyjskim lub gruzińskim. Władze gruzińskie nie określiły wzoru dokumentu. Może to być „Poświadczenie przyjęcia szczepionki na COVID-19” lub Unijny Certyfikat COVID wydrukowany z Internetowego Konta Pacjenta. Po przyjęciu pełnego cyklu szczepienia możesz od razu wjechać do Gruzji.
  2. Zaświadczenie o statusie ozdrowieńca, potwierdzające zakończenie izolacji domowej/kwarantanny w ostatnich 100 dniach, oraz zaświadczenie o przyjęciu pierwszej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 (dotyczy wszystkich szczepionek dwudawkowych dopuszczonych przez Światową Organizację Zdrowia do użycia w trybie awaryjnym). Przygotuj zaświadczenia w języku angielskim, rosyjskim lub gruzińskim. Władze gruzińskie nie określiły wzoru dokumentów.

i obowiązkowo

 1. Zaświadczenie o negatywnym wyniku testu PCR wykonanym w ciągu ostatnich 72 godz. przed przyjazdem (metodą RT-PCR). Przygotuj zaświadczenie w języku angielskim, rosyjskim lub gruzińskim. Dzieci poniżej 10 roku życia są zwolnione z wykonywania testów PCR.

Uwaga! – Nie musisz wypełniać formularza elektronicznego. W przypadku braku zaświadczeń podczas kontroli paszportowej możesz spotkać się z odmową wjazdu do Gruzji. Rekomendujemy wykupienie ubezpieczenia turystycznego pokrywającego również koszty leczenia w przypadku zachorowania na COVID-19.

Przyjazd osób niezaszczepionych przeciwko COVID-19 (drogą lotniczą, lądową i morską):

Jeśli przylatujesz bezpośrednio z następujących krajów (w tym lecisz tranzytem przez kraje trzecie) lub przyjeżdżasz do Gruzji z:

Polski i innych państw członkowskich Unii Europejskiej, Albanii, Andory, Arabii Saudyjskiej, Armenii, Azerbejdżanu, Bahrajnu, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Chin, Czarnogóry, Iraku, Islandii, Izraela, Japonii, Jordanii, Kanady, Kataru, Kazachstanu, Korei Południowej, Kuwejtu, Kirgistanu, Libanu, Liechtensteinu, Macedonii Północnej, Mołdawii, Monako, Norwegii, Omanu, Rosji, San Marino, Serbii, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Tadżykistanu, Turcji, Turkmenistanu, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Uzbekistanu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich,

wypełnij wcześniej formularz elektroniczny oraz zabierz zaświadczenie o negatywnym wyniku testu PCR wykonanym w ciągu ostatnich 72 godz. przed przyjazdem (metodą RT-PCR). Przygotuj zaświadczenie w języku angielskim, rosyjskim lub gruzińskim. Trzeciego dnia od przyjazdu wykonaj kolejny test PCR na własny koszt. W okresie pomiędzy dniem przylotu a dniem wykonania kolejnego testu możesz już swobodnie przemieszczać się po kraju. Dzieci poniżej 10 roku życia są zwolnione z wykonywania testów PCR. Wszystkie dzieci, bez względu na wiek, muszą mieć wypełniony formularz.

Uwaga! – w przypadku braku zaświadczenia podczas kontroli paszportowej możesz spotkać się z odmową wjazdu do Gruzji. Rekomendujemy wykupienie ubezpieczenia turystycznego pokrywającego również koszty leczenia w przypadku zachorowania na COVID-19.

NORWEGIA

WJAZD DO NORWEGII

Od 21 czerwca br. Polska jest krajem oznaczonym na zielono, czyli wolnym od kwarantanny w Norwegii, ale wiele krajów europejskich oznaczono niedawno na czerwono/pomarańczowo. Uwaga: kolory zmieniają się co tydzień (w nocy z niedzieli na poniedziałek). Przed podróżą sprawdź tą stronę: https://www.fhi.no/nettpub/coronavirus/fakta/reiserad-knyttet-til-nytt-koronavirus-coronavirus/ Norwegia akceptuje unijne certyfikaty COVID z kodem QR (najlepiej okazać wersję cyfrową).

Jeśli lecisz do Norwegii samolotem bezpośrednio z Polski (czyli mieszkasz w Polsce i w niej przebywałeś w ciągu ostatnich 10 dni), nie ma kwarantanny po przylocie do Norwegii.

Nadal obowiązują ograniczenia w przypadku podróży do Norwegii ze strefy czerwonej/pomarańczowej z użyciem transportu zbiorowego, np. samolotu, autobusu czy promu. Po takiej podróży obowiązuje Cię kwarantanna (do negatywnego testu PCR w 7. dniu pobytu). Z restrykcji wjazdowych i kwarantanny po podróży przez czerwoną/pomarańczową strefę zwolnione są osoby z unijnym certyfikatem COVID, w którym jest wpisane, że są w pełni zaszczepione lub przechorowały COVID-19 w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Należy okazać cyfrowy certyfikat COVID z kodem QR.

► Sprawdź szczegółowe wyjaśnienia na stronie internetowej Ambasady RP w Oslo.

Aby wjechać do Norwegii, trzeba spełnić następujące warunki:

 • zarejestrować swój wjazd do Norwegii – przy wszystkich podróżach,
 • poddać się testowi na COVID-19 na przejściu granicznym w Norwegii – przy wszystkich podróżach,
 • wskazać miejsce odbywania kwarantanny (rejestrując podróż) – przy podróżach przez strefę czerwoną/pomarańczową,
 • wykonać test na COVID-19 nie wcześniej niż 24h przed planowanym przyjazdem do Norwegii (wymagany negatywny wynik testu) – przy podróżach przez strefę czerwoną/pomarańczową,
 • przejść 10-dniową kwarantannę bezpośrednio po przybyciu do Norwegii – przy podróżach przez strefę czerwoną/pomarańczową.

Norwegia akceptuje unijne certyfikaty COVID (koronasertifikat) wydawane m.in. przez Polskę. Osoby, które zgodnie ze swoim certyfikatem są w pełni zaszczepione lub przechodziły COVID-19 w czasie ostatnich sześciu miesięcy są zwolnione w Norwegii z restrykcji wjazdowych, kwarantanny, testu 24h przed wjazdem, testu na granicy i rejestracji wjazdu.

Europa: co z granicami? Aktualizacja wybranych krajów Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Redakcja goforworld.com

goforworld.com poleca!