Europa: co z granicami? Aktualizacja wybranych krajów Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Europa: co z granicami? Aktualizacja wybranych krajów

Świat coraz śmielej otwiera granice, a my zbieramy dla was informacje – jak wygląda sytuacja w Europie? Ważne: sytuacja zmienia się dynamicznie, dlatego niektóre informacje mogą stracić aktualność. Aktualizacje za: www.gov.pl  na dzień 2 czerwca 2021.

WIELKA BRYTANIA

Od 17 maja w Wielkiej Brytanii funkcjonuje system “świateł drogowych” wprowadzający różne zasady wjazdu do tego kraju w zależności od kraju, z którego osoba przybywa.

Polska znajduje się obecnie na pomarańczowej liście.

ZIELONA LISTA

Przed przyjazdem z kraju znajdującego się na zielonej liście należy:

Na zielonej liście znajdują się obecnie: Australia, Brunei, Falklandy, Wyspy Owcze, Islandia, Gibraltar, Izrael, Nowa Zelandia, Portugalia (wraz z Azorami i Maderą), Singapur, Georgia Południowa i Sandwich Południowy, Wyspa Świętej Heleny, Wyspa Wniebowstąpienia i Tristan da Cunha.

ISLANDIA

Od dnia 27 kwietnia Polska została zakwalifikowana jako strefa wysokiego ryzyka w związku z pandemią COVID-19.

W związku z powyższym osoby przybywające z Polski zobowiązane są do poddania się kwarantannie w specjalnie dedykowanych ośrodkach (hotelach).

Ponadto, osoby które nie udowodnią że ich pobyt na terytorium Republiki Islandii jest konieczny (pobyt stały, praca, nauka) nie zostaną wpuszczone na terytorium Republiki Islandii.

Więcej informacji na stronie:

https://www.government.is/library/01-Ministries/Ministry-of-HealTh/PDF-skjol/PL%20landam%c3%a6ri%2026.apr%c3%adl.pdf

https://www.covid.is/undirflokkar-polsku/zwiedzanie-islandii

wyjaśnienia dotyczące możliwości wjazdu na terytorium Republiki Islandii (w języku angielskim)

Pozostałe przepisy dotyczące testów oraz kwarantanny a także przepisy dot. osób zaszczepionych lub posiadających dowód przejścia COVID-19, pozostają w mocy.

CHORWACJA

​​​​​W ciągu ostatnich dni liczba zachorowań w Chorwacji znacznie spadła i utrzymuje się tendencja malejąca. Centralny Sztab Obrony Cywilnej RCh zapowiada stopniowe znoszenie obowiązujących zakazów, nakazów i ograniczeń dotyczących organizacji codziennego życia.

W całym kraju nadal obowiązuje nakaz noszenia maseczek w obiektach handlowych, instytucjach medycznych, środkach transportu publicznego (w tym promach i taksówkach), instytucjach prowadzących bezpośrednią obsługę klienta (np. pocztach, bankach, kantorach, dworcach),  punktach usługowych (np. fryzjer, kosmetyczka itp.)

Osoby przekraczające granicę państwową RCh mają obowiązek okazania nie starszego niż 48 godzin negatywnego wyniku testu PCR na SARS-CoV-2 lub szybkiego testu antygenowego (ważność obu testów  liczy się od momentu pobrania materiału do badania). Honorowane są wyłącznie testy antygenowe uznawane w krajach UE.

Aktualne informacje dotyczące kategorii osób zwolnionych z  obowiązku okazania na granicy negatywnego wyniku testu dostępne są na stronie https://www.gov.pl/web/chorwacja

Osoba , która nie okaże na granicy negatywnego wyniku testu, zostanie zobowiązana do odbycia kwarantanny (10 dni). Kwarantanna może zostać skrócona po okazaniu negatywnego wyniku testu wykonanego w Chorwacji.

GRECJA

Od dnia 14 maja 2021 r. osoby przyjeżdżające do Grecji powinny posiadać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa typu PCR (zaświadczenie powinno zostać sporządzone w j. angielskim). Test należy przeprowadzić nie wcześniej niż 72 godziny przed przyjazdem. Test jest obowiązkowy dla wszystkich (w tym dzieci które ukończyły 5 lat).

Zaświadczenia o negatywnym wyniku testu PCR nie wymaga się od osób:

 • w pełni zaszczepionych, jeżeli przedstawią świadectwo szczepienia wydane przez uprawniony organ publiczny (przy założeniu, że od podania ostatniej dawki minęło 14 pełnych dni). Zaświadczenie powinno być wystawione w j. angielskim lub greckim. Zaświadczenie może być pobrane z portalu https://pacjent.gov.pl/ Szczepionki, które zostały uznane przez greckie władze graniczne to: Pfizer BioNtech, Moderna, Astra Zeneca – Oxford, Novavax, Johnson & Johnson – Janssen, Sinovac Biotech, Gamaleya (Sputnik), Cansino Biologics, Sinopharm.
 • osób, które okażą pozytywny wynik testu PCR wykonanego w okresie 2-9 miesięcy przed planowanym wjazdem. Oryginalny wynik musi być wydany w jednym z języków: grecki, angielski, niemiecki, francuski, włoski, hiszpański lub rosyjski. Wynik w j. polskim może zostać przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego na j. grecki lub j. angielski.

W przypadku, gdy podróżny nie dysponuje wynikiem wcześniej wykonanego testu (np. go zgubił), może zwrócić się do laboratorium, które wykonało test i pozyskać zaświadczenie o wykonanym teście w jednym z wymienionych wyżej języków.

Każda osoba, która przyjeżdża do Grecji, niezależnie od posiadanego testu/zaświadczenia może zostać poddana losowej kontroli stanu zdrowia. Osoby, które nie poddadzą się losowemu badaniu na obecność koronawirusa mogą spotkać się z odmową wjazdu na terytorium Grecji. Podróżni i osoby im towarzyszące u których stwierdzono obecność wirusa SARS CoV2 zostaną objęci izolacją w hotelach kwarantannowych, gdzie zostaną poddani dalszym testom PCR w celu potwierdzenia wstępnej diagnozy. Podróżni będą przebywać w warunkach kwarantanny przez co najmniej 10 dni. Koszty zakwaterowania w hotelach kwarantannowych pokrywa państwo greckie.

Kraje, z których dozwolony jest wjazd na powyższych warunkach bez konieczności późniejszej samoizolacji to: kraje UE i strefy Schengen, USA, Wielka Brytania, Izrael, Serbia, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Nowa Zelandia, Australia, Korea Południowa, Tajlandia, Rwanda, Singapur, Federacja Rosyjska, Macedonia Północna, Kanada, Białoruś, Bahrajn, Katar, Chiny, Kuwejt, Ukraina i Arabia Saudyjska.

Obywatelom spoza UE zdecydowanie zaleca się wybranie bezpośrednich lotów do Grecji. W każdym innym przypadku podróżni powinni przestrzegać wymogów kraju, w którym się zatrzymują.

HISZPANIA

Od 9 maja 2021 roku na terytorium Królestwa Hiszpanii nie obowiązuje już stan alarmowy.

Uwaga: zniesienie stanu alarmowego nie jest jednoznaczne z całkowitym zniesieniem obostrzeń, ani zniesieniem restrykcji związanych z wjazdem do Hiszpanii.

Decyzje dotyczące obostrzeń obowiązujących w poszczególnych wspólnotach autonomicznych pozostają w gestii władz regionalnych.

Apelujemy o śledzenie obowiązujących obostrzeń i zaleceń w poszczególnych wspólnotach autonomicznych Hiszpanii. Zwracamy uwagę, że nowe zasady mogą być wprowadzane bez zachowania dużego wyprzedzenia czasowego.

Informacje są aktualizowane na bieżąco i znajdują się na stronach internetowych poszczególnych rządów regionalnych.

Informacji na temat procedury działania w przypadku wystąpienia objawów zarażenia koronawirusem udzielają operatorzy specjalnych infolinii.

Wjazd do Hiszpanii

Wszyscy podróżni przybywający do Hiszpanii drogą powietrzną lub morską zobowiązani są do poddania się kontroli zdrowotnej, która może obejmować mierzenie temperatury, sprawdzanie dokumentów oraz ocenę ogólną (wizualną) stanu zdrowia.

Mierzenie temperatury będzie się odbywało poprzez kamery termowizyjne lub termometry bezkontaktowe. Za gorączkę będzie uznawana temperatura 37,5 °C oraz wyższa.

W przypadku stwierdzenia gorączki lub podejrzeń o wykazywanie objawów COVID-19, pasażer zostanie poddany kolejnej kontroli (powtórne mierzenie temperatury, badanie lekarskie). Jeśli podejrzenia okażą się uzasadnione zostanie uruchomiony alert sanitarny (wg protokołów przygotowanych wspólnie przez władze centralne i regionalne), a pasażer zostanie skierowany do odpowiedniego centrum medycznego.

Wszyscy pasażerowie są zobowiązani do wypełnienia formularza sanitarnego (dostępny na stronie www.spth.gob.es lub poprzez bezpłatną aplikację SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH). Formularz generuje kod QR, który należy okazać na granicy.

UWAGA! Od 23 listopada 2020 roku, wszyscy pasażerowie, którzy podróżują do Hiszpanii z państw ujętych na liście regionów ryzyka (w tym z Polski), zobowiązani będą do posiadania negatywnego wyniku testu na obecność SARS-CoV-2. Pełna lista regionów ryzyka (w j. hiszpańskim) znajduje się na stronie internetowej hiszpańskiego Ministerstwa Zdrowia (lista obowiązująca w dniach 10-23.05.2021 r.lista obowiązująca w dniach 24.05-06.06.2021 r.)

PORTUGALIA

1 maja na terytorium Portugalii przestał obowiązywać stan wyjątkowy. Zgodnie z obecnymi regulacjami w Portugalii utrzymuje się „sytuacja klęski żywiołowej”. Na terytorium kraju nadal obowiązują ograniczenia dotyczące m.in. obostrzeń związanych z funkcjonowaniem lokali handlowych i gastronomicznych, w tym dopuszczalnej liczby osób w nich przebywających. Obowiązkowe jest noszenie maseczek ochronnych w przestrzeniach zamkniętych (urzędy, miejsca pracy, lokale handlowe i usługowe, środki transportu publicznego) oraz w przestrzeniach otwartych w przypadku niemożności zachowania dystansu 2 m.

Na terenie 8 powiatów (Odemira, Portimão, Aljezur, Resende, Carregal do Sal, Paredes, Miranda do Douro e Valongo) obowiązują szczególne zasady związane z większą liczbą zachorowań na COVID-19.

Informacje dot. wjazdu na terytorium Portugalii dostępne są na stroni internetowej ambasady.

SŁOWENIA 

Od 22.5 ponownie dozwolone jest przekraczanie granicy wewnętrznej UE/Schengen (Włochy, Austria, Węgry) we wszystkich miejscach. Słoweńska policja prowadzi wyrywkowe kontrole graniczne.

Podróżni przybywający do Słowenii z krajów o wysokim zagrożeniu epidemiologicznym (całe terytorium Polski) podlegają obowiązkowej kwarantannie, chyba że przedstawią negatywny wynik testu na COVID-19 (PCR), nie starszy niż 48 godzin (Schengen, Wielkiej Brytanii, USA, Australii, Izraelu, Kanadzie, Nowej Zelandii i Federacji Rosyjskiej; W punktach kontrolnych na lotniskach akceptowane są również rezultaty testów PCR wykonanych w Turcji i Serbii).

Z obowiązku kwarantanny zwolnieni są również ozdrowieńcy (co potwierdza pozytywny wynik testu, od którego upłynęło co najmniej 21 dni i co najwyżej 6 miesięcy lub zaświadczenie lekarskie, że osoba chorowała na COVID-19, a od wystąpienia objawów nie upłynęło jeszcze sześć miesięcy) i osoby zaszczepione pod warunkiem przedłożenia zaświadczenia, że od przyjęcia drugiej dawki szczepionki upłynęło: co najmniej 7 dni (w przypadku COMIRNATY Biontech/Pfizer) i co najmniej 14 dni w przypadku szczepionek producentów: Moderna (COVID-19 Vaccine), Russia’s Gamaleya National Centre of Epidemiology i Microbiology (Sputnik V), Sinovac Biotech (CoronaVac) i Sinopharm (COVID-19 Vaccine) oraz 21 dni od przejęcia pierwszej dawki szczepionki producenta AstraZeneca (Vaxzevria COVID-19 Vaccine) lub Serum Institute of India/AstraZeneca (Covishield). Uznawane są również zaświadczenia potwierdzające, że od podania pierwszej dawki szczepionki COVID-19 Vaccine Janssen producenta Johnson i Johnson/Janssen-Cilag upłynęło co najmniej 14 dni.

Z kwarantanny zwolnieni są również ozdrowieńcy zaszczepieni jedną dawką dowolnej szczepionki honorowanej przez Słowenię, pod warunkiem, iż dawka ta została podana nie później niż 8 miesięcy po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu PCR (od pierwszego dnia po zaszczepieniu).

Pozostałe osoby wjeżdżające z Polski do muszą odbyć 10-dniową kwarantannę. Od 15.5 ponownie dozwolone jest wcześniejsze zakończenie kwarantanny – najwcześniej piątego dnia od jej rozpoczęcia, pod warunkiem negatywnego wyniku testu PCR.

CYPR

Władze cypryjskie wprowadziły cztery kategorie państw (GREEN, ORANGE, RED i GREY), z których można podróżować na Cypr. Polska znajduje się obecnie w kategorii RED: przed wejściem na pokład samolotu należy okazać negatywny wynik testu PCR wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed rozpoczęciem podróży, a po przylocie należy poddać się (na własny koszt) kolejnemu testowi PCR na lotnisku i pozostawać w samoizolacji do otrzymania wyniku drugiego testu. Obywatele i rezydenci Republiki Cypryjskiej mogą wykonać tylko jeden test, po przylocie, ale wówczas obowiązuje ich 72-godzinna samoizolacja, zakończona drugim testem PCR (szczegóły w języku angielskim).

Pasażerowie posiadający świadectwo szczepienia przeciwko Covid-19 są zwolnieni z konieczności przedstawienia zaświadczenia o negatywnym wyniku testu PCR na obecność SARS-CoV-2 oraz odbywania kwarantanny. Szczegóły na temat ułatwień dla osób zaszczepionych są dostępne na stronie Ambasady RP w Nikozji. Zaświadczenie nie zwalnia z obowiązku poddania się testom, które będą wykonywane losowo na lotniskach (szczegóły w języku angielskim).

Przypisanie państw do poszczególnych kategorii jest na bieżąco modyfikowane w oparciu o kryteria stopnia zagrożenia epidemicznego i może w każdej chwili ulec zmianie.

Osoby podróżujące na Cypr muszą nie wcześniej niż 24 godziny przed terminem podróży wypełnić on-line ankietę (Cyprus Flight Pass) uprawniającą do wjazdu na Cypr (przy wejściu do samolotu oraz przy kontroli granicznej należy na wezwanie okazać mail potwierdzający wypełnienie ankiety, za brak wypełnionej ankiety może być nałożony mandat w wysokości 300,- EUR i nakaz odpłatnego wykonania testu lub odmowa wjazdu do Cypru).

Szczegóły dotyczące aktualnych formalności wjazdowych i ograniczeń obowiązujących na terenie Republiki Cypryjskiej dla osób podróżujących na Cypr dostępne są w języku polskim na stronie Ambasady Republiki Cypryjskiej w Warszawie.

W godzinach 24:00-5:00 obowiązuje całkowity zakaz przemieszczania się (wyjątki: udokumentowany wyjazd do pracy oraz względy medyczne.

Turyści powinni okazać Cyprus Flight Pass by móc korzystać z niektórych usług w zamkniętych miejscach, gdzie gromadzi się duża liczba osób (np. w restauracjach, kościołach, salach konferencyjnych, salach weselnych, miejscach imprez, centrach handlowych i supermarketach powyżej 500 m2, salach gdzie uprawia się sport, kasynach itp.).

Do miejsc, w których nie trzeba okazywać Cyprus Flight Pass należą te, które znajdują się na otwartej przestrzeni takie jak ogródki restauracyjne, parki, miejsca piknikowe, plaże, przystanie, promenady, stanowiska archeologiczne, ogrody zoologiczne, parki rozrywki, place zabaw itp., a także banki, biura obsługujące klientów, małe sklepy, kina, sale wystaw sztuki .

Obowiązuje nakaz noszenia maseczek ochronnych przez osoby powyżej 12 roku życia zarówno w publicznych przestrzeniach otwartych jak i w przestrzeniach zamkniętych, w których przebywa więcej niż 1 osoba (wyjątki: prywatne mieszkania, jazda prywatnym samochodem, spożywanie posiłku, ćwiczenia fizyczne, względy zdrowotne). Nieprzestrzeganie ograniczeń grozi nałożeniem mandatu w wysokości 300,- EUR. Zaleca się utrzymywanie dystansu 2 m od innych osób.

AUSTRIA

Osoby przyjeżdżające do Austrii z Andory, Australii, Belgii, Bułgarii, Danii, Niemiec, Estonii, Finlandii, Francji, Księstwa Lichtenstein, Grecji, Irlandii, Islandii, Izraela, Włoch, Łotwy, Luksemburga, Malty, Monako, Nowej Zelandii, Norwegii, Polski, Portugalii, Rumunii, San Marino, Singapuru, Słowacji, Słowenii, Hiszpanii, Szwecji, Korei Południowej, Czech, Węgier, Watykanu, Holandii, Szwecji, Litwy oraz Cypru zobowiązane są do wykazania podczas kontroli przy przekroczeniu granicy jednej z czterech okoliczności:

 1. negatywnego wyniku badania na obecność wirusa SARS-CoV-2 (PCR ważny 72 godziny, antygenowy ważny 48 godzin) potwierdzonego w formie:
 • zaświadczenia wydanego przez punkt testujący, w języku niemieckim lub angielskim, musi zawierać: imię i nazwisko, datę urodzenia, datę i godzinę pobrania próbki, wynik testu – negatywny/pozytywny oraz podpis i pieczęć osoby testującej lub kod kreskowy lub kod QR;
 • zaświadczenia lekarskiego wydanego w języku niemieckim lub angielskim na formularzu C lub D (Ambasady RP w Wiedniu);
 1. zaszczepienia preparatem: BioTech/Pfizer, (Vaxzervia) AstraZeneca, Moderna, Sinophram, Janssen potwierdzonego w formie:
 • certyfikatu szczepienia wydanego w języku niemieckim lub angielskim lub zawierającego tłumaczenie na jeden z tych języków;
 • zaświadczenia lekarskiego wydanego w języku niemieckim lub angielskim na formularzu C lub D (Ambasady RP w Wiedniu);

Szczepionki dwudawkowe uprawniają do wjazdu od 22. dnia do 3. miesiąca od podania pierwszej dawki oraz w przypadku drugiego szczepienia – od 22. dnia do 9. miesiąca od podania pierwszej dawki.

Szczepionki jednodawkowe uprawniają do wjazdu od 22. dnia do 9. miesiąca od podania szczepionki.

 1. przebycia infekcji wirusem SARS-CoV-2 w okresie ostatnich 6 miesięcy potwierdzonego w formie:
 • urzędowego zaświadczenia – np. decyzji o skierowaniu na kwarantannę w związku z zachorowaniem na Covid-19;
 • zaświadczenia lekarskiego wydanego w języku niemieckim lub angielskim na formularzu C lub D (Ambasady RP w Wiedniu);
 1. posiadania przeciwciał potwierdzonego w formie urzędowego zaświadczenia, nie starszego niż 3 miesiące.

Osoby, które przekraczając granicę nie posiadały wskazanego wyżej dokumentu są zobowiązane po wjeździe do Austrii do niezwłocznego, najpóźniej w ciągu 24 godzin, wykonania na własny koszt testu PCR lub antygenowego na obecność wirusa SARS-CoV-2. Odbycie kwarantanny nie jest konieczne. Zasady i miejsca wykonania testów.

Osoby przyjeżdżające do Austrii są zobowiązane dodatkowo do elektronicznej rejestracji.

CZECHY

Czeski system oznakowania państw europejskich pod kątem bezpieczeństwa podróżowania tzw. „Semafor” umieścił z Polskę na liście krajów o średnim poziomie ryzyka zachorowania na koronawirusa (kraje pomarańczowe): https://koronavirus.mzcr.cz/en/list-of-countries-according-to-the-level-of-risk/ (lista jest stale aktualizowana).

Podróżni z Polski mogą wjechać na terytorium Czech wyłącznie w uzasadnionych przypadkach (np. do pracy, na leczenie, z powodów rodzinnych, urzędowych), o ile posiadają negatywny wynik testu na koronawirusa (szczegóły poniżej).

Wyjazdy w celach turystycznych są możliwe wyłącznie dla osób zaszczepionych lub posiadających negatywny test antygenowy lub PCR, wykonany przed wjazdem do Czech. Turystyka.

Przyjazd do Czech na okres powyżej 24h wymaga: wypełnienia elektronicznego formularza lokalizacyjnego (https://plf.uzis.cz/) i okazania negatywnego testu PCR wykonanego nie później niż do 72h przed wjazdem lub antygenowego wykonanego do 24h przed wjazdem (https://www.mvcr.cz/imgDetail.aspx?docid=22314928). Osoby z uregulowanym pobytem na terytorium Czech powracające do tego kraju transportem indywidualnym nie mają obowiązku testowania się przed wjazdem, jednak muszą wykonać test PCR (antygenowy przy podróżach z krajów o średnim ryzyku zakażenia) do 5 dni od powrotu: https://koronavirus.mzcr.cz/en/list-of-countries-according-to-the-level-of-risk/

Wyjątkiem od powyższych zasad, tj. zwolnieniem z obowiązku wypełnienia formularza lokalizacyjnego i testowania na COVID 19, zostali objęci m. in.:

 • osoby podróżujące tranzytem przez Czechy do 12 h (należy wykazać wiarygodny powód przejazdu przy ew. kontroli);
 • podróżujący do Czech na okres nieprzekraczający 24 h z powodów zdrowotnych, rodzinnych, zawodowych lub urzędowych (przy okazaniu dokumentu potwierdzającego cel przyjazdu: https://www.mvcr.cz/clanek/vzory-potvrzeni-pro-vstup-na-uzemi-cr.aspx);
 • pracownicy transportu międzynarodowego (wzór formularza dla pracownika: https://www.mvcr.cz/clanek/vzory-potvrzeni-pro-vstup-na-uzemi-cr.aspx),
 • pracownicy transgraniczni (wzór formularza dla pendlera: https://www.mvcr.cz/clanek/vzory-potvrzeni-pro-vstup-na-uzemi-cr.aspx), uczniowie i studenci, którzy w celu wykonywania pracy lub nauki regularnie przekraczają przynajmniej raz w tygodniu granicę z państwem sąsiadującym;
 • dzieci do lat 5;
 • ozdrowieńcy (osoby, które przechorowały COVID-19, nie mają oznak zachorowania i posiadają przetłumaczone zaświadczenie od lekarza, o ile nie upłynęło więcej niż 90 dni od pierwszego pozytywnego testu PCR);
 • osoby zaszczepione na terytorium: Czech, Słowacji, Polski, Niemiec, Węgier lub Słowenii co najmniej pierwszą dawką, posiadające certyfikat potwierdzający szczepienie przeciwko COVID w tym kraju, o ile od przyjęcia pierwszej dawki szczepionki upłynęło co najmniej 22 dni i nie więcej niż 3 miesiące.

GRUZJA

Przyjazd osób zaszczepionych przeciwko COVID-19:

 • Drogą lotniczą:

Możesz przylecieć do Gruzji ze wszystkich państw, jeśli posiadasz zaświadczenie o przyjęciu pełnego cyklu szczepienia przeciwko COVID-19 (szczepionką jedno- lub dwudawkową). Przygotuj zaświadczenie w języku angielskim. Władze gruzińskie nie określiły wzoru dokumentu. Zaświadczenie powinno zawierać przynajmniej następujące dane: imię, nazwisko, data urodzenia, data podania szczepionki. Dokument wygenerowany z Internetowego Konta Pacjenta zawiera następujące dane: imię, nazwisko, numer PESEL, przyjęcie jednej dawki lub dwóch dawek szczepionki, data szczepienia. Po przyjęciu pełnego cyklu szczepienia możesz od razu wjechać do Gruzji.

Uwaga! – Nie musisz wypełniać formularza elektronicznego. W przypadku braku zaświadczenia podczas kontroli paszportowej możesz spotkać się z odmową wjazdu do Gruzji. Rekomendujemy wykupienie ubezpieczenia turystycznego pokrywającego również koszty leczenia w przypadku zachorowania na COVID-19.

 • Drogą lądową i morską:

Możesz wjechać do Gruzji ze wszystkich państw, jeśli posiadasz zaświadczenie o przyjęciu pełnego cyklu szczepienia przeciwko COVID-19 i zaświadczenie o negatywnym wyniku testu PCR wykonanym w ciągu ostatnich 72 godz. przed przyjazdem:

 1. Zaświadczenie o przyjęciu pełnego cyklu szczepienia przeciwko COVID-19 (szczepionką jedno- lub dwudawkową). Przygotuj zaświadczenie w języku angielskim. Władze gruzińskie nie określiły wzoru dokumentu. Zaświadczenie powinno zawierać przynajmniej następujące dane: imię, nazwisko, data urodzenia, data podania szczepionki. Dokument wygenerowany z Internetowego Konta Pacjenta zawiera następujące dane: imię, nazwisko, numer PESEL, przyjęcie jednej dawki lub dwóch dawek szczepionki, data szczepienia. Po przyjęciu pełnego cyklu szczepienia możesz od razu wjechać do Gruzji.
 2. Zaświadczenie o negatywnym wyniku testu PCR wykonanym w ciągu ostatnich 72 godz. przed przyjazdem (metodą RT-PCR). Przygotuj zaświadczenie w języku angielskim.

Uwaga! – Nie musisz wypełniać formularza elektronicznego. W przypadku braku zaświadczeń podczas kontroli paszportowej możesz spotkać się z odmową wjazdu do Gruzji. Rekomendujemy wykupienie ubezpieczenia turystycznego pokrywającego również koszty leczenia w przypadku zachorowania na COVID-19.

Przyjazd osób niezaszczepionych przeciwko COVID-19 (drogą lotniczą, lądową i morską):

Jeśli przylatujesz bezpośrednio z następujących krajów (w tym lecisz tranzytem przez kraje trzecie) lub przyjeżdżasz do Gruzji z:

Polski i innych państw członkowskich Unii Europejskiej, Izraela, Szwajcarii, Norwegii, Stanów Zjednoczonych, ​​Wielkiej Brytanii, Arabii Saudyjskiej, Kataru, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Bahrajnu, Turcji, Armenii, Azerbejdżanu, Ukrainy, Kazachstanu, Rosji, Białorusi, Turkmenistanu, Uzbekistanu, Tadżykistanu, Kirgistanu, Japonii, Kanady, Kuwejtu, Chin, Korei Południowej, Mołdawii i Omanu,

wypełnij wcześniej formularz elektroniczny oraz zabierz zaświadczenie o negatywnym wyniku testu PCR wykonanym w ciągu ostatnich 72 godz. przed przylotem (metodą RT-PCR). Przygotuj zaświadczenie w języku angielskim. Dzieci, bez względu na wiek, również powinny mieć wypełniony formularz i posiadać zaświadczenie. Po 3 dniach od przyjazdu wykonaj kolejny test PCR na własny koszt. W okresie pomiędzy dniem przylotu a dniem wykonania kolejnego testu możesz już swobodnie przemieszczać się po kraju.

Uwaga! – w przypadku braku zaświadczenia podczas kontroli paszportowej możesz spotkać się z odmową wjazdu do Gruzji. Rekomendujemy wykupienie ubezpieczenia turystycznego pokrywającego również koszty leczenia w przypadku zachorowania na COVID-19.

NORWEGIA

29 stycznia br. Norwegia zamknęła granice dla osób, które nie mają stałego zameldowania w Norwegii, z nielicznymi wyjątkami. Granice pozostaną zamknięte do odwołania. 21 maja br. zniesiono wymóg rejestracji w ewidencji ludności: do Norwegii mogą wjechać osoby mieszkające w Norwegii, które nie są ‘folkeregistrert’ (wpisane do ewidencji ludności) – trzeba udokumentować zamieszkanie w Norwegii (wynajem/mieszkanie własnościowe) i tymczasowy wyjazd z Norwegii, z którego się powraca.

Sprawdź szczegółowe wyjaśnienia na stronie internetowej Ambasady RP w Oslo.

W ramach wyjątków, te osoby m.in. mogą wjechać do Norwegii:

 • osoby wykonujące komercyjny transport osób i towarów,
 • rodzice, którzy realizują opiekę nad dzieckiem,
 • bliscy krewni osób, które mają zameldowanie w Norwegii: ich małżonkowie, partnerzy w zarejestrowanym związku partnerskim/konkubinacie, nieletnie dzieci i pasierbowie oraz ich rodzice,
 • osoby, które wykażą szczególnie ważny powód wjazdu do Norwegii, np. szczególna odpowiedzialność za opiekę nad osobami przebywającymi w Norwegii lub inne istotne względy socjalne. Norweski urząd ds. cudzoziemców podaje takie przykłady: obecność ojca dziecka przy porodzie; ciężka choroba lub pogrzeb bliskiej osoby (bliska osoba jest rozumiana jako współmałżonek/konkubent, dziecko, rodzeństwo, rodzic); wizyta niepełnoletniego dziecka/pasierba u rodzica zamieszkałego/pracującego w Norwegii; przyjazd sędziego, przedstawiciela lub strony w postępowaniu toczącym się w Norwegii. Należy to udokumentować np. poprzez okazanie aktu urodzenia, aktu małżeństwa (tłumaczenie na jęz. norweski lub angielski), zaświadczenia ze szpitala norweskiego, potwierdzenia odpowiedniego miejsca na kwarantannę) – brak jest konkretnego katalogu dokumentów. O wpuszczeniu do Norwegii decyduje jedynie policja norweska na granicy. Nikt nie może wcześniej wydać zaświadczenia, uprawniającego do wjazdu – ani norweski urząd ds. cudzoziemców, ani ambasada, ani policja,
 • osoby podróżujące samolotem z przesiadką na norweskich lotniskach,
 • osoby, pełniące krytycznie ważne funkcje dla społeczeństwa (m.in. forsvar – wojskowość, lov og orden – siły porządkowe, redningstjeneste – służby ratunkowe, digital sikkerhet i sivil sektor – cywilne bezpieczeństwo informatyczne, vann og avløp – kanalizacja, transport – transport, kraftforsyning – zaopatrzenie energetyczne, helse og omsorg – służby medyczne: zgodnie z listą opracowaną przez Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap),
 • marynarze i członkowie załóg statków powietrznych, wykonujący swój zawód,
 • pracownicy, którzy otrzymali zgodę na wjazd na podstawie wniosku skierowanego przez pracodawcę,
 • pracownicy pływających lub zamocowanych platform wydobywczych,
 • osoby zamieszkałe na Svalbardzie.

Do Norwegii nie mogą teraz wjechać turyści, dziewczyna/chłopak (narzeczeni), pracownicy sezonowi i osoby nowozatrudnione bez specjalnego zezwolenia, studenci którzy nie są zameldowani, przedsiębiorcy w podróży służbowej i wielu członków rodziny (dziadkowie, dorosłe dzieci, rodzice osób dorosłych, partnerzy w związkach nieformalnych).

Europa: co z granicami? Aktualizacja wybranych krajów Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Redakcja goforworld.com

goforworld.com poleca!