Europa: które kraje otwierają się na podróżnych? Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Europa: które kraje otwierają się na podróżnych?

Świat coraz śmielej otwiera granice, a my zbieramy dla was informacje – jak wygląda sytuacja w Europie? Ważne: sytuacja zmienia się dynamicznie, dlatego niektóre informacje mogą stracić aktualność. Aktualizacje za: www.gov.pl

 

ISLANDIA

Aktualizacja za gov.pl:

15 czerwca br. wznowione zostały międzynarodowe połączenia lotnicze na Islandię. Granice otwarte są dla obywateli UE/EOG, EFTA i Wielkiej Brytanii. Każda osoba przybywająca z zagranicy ma możliwość poddania się badaniom przesiewowym na COVID-19 po przekroczeniu granicy lub odbycia 14-dniowej kwarantanny. Testy przeprowadzane są na międzynarodowym lotnisku w Keflaviku oraz będą także dostępne w międzynarodowych portach morskich. Po tym jak podróżujący odbędzie test na granicy powinien się udać do miejsca zakwaterowania i czekać na wyniki, które powinien otrzymać elektronicznie w ciągu 5-8 godzin. Każdy podróżujący jest  zobowiązany do zainstalowania na telefonie aplikacji Ranking-C, która ma na celu śledziennie dróg zakażeń.  Jeśli któryś z pasażerów nie zgodzi się na pobranie próbek lub odbycie kwarantanny, zostanie wydalony z kraju.

 

USA

Do odwołania do USA nie mogą wjeżdżać osoby, które przebywały lub wracają z Chin, Iranu, UK, Irlandii, Strefy Schengen. Wyjątek stanowią obywatele Stanów Zjednoczonych, i ich najbliższe rodziny.

BUŁGARIA

Od 1 czerwca bułgarski rząd zniósł obowiązkową kwarantannę dla podróżnych z większości krajów UE, z wyłączeniem Szwecji, Belgii, Irlandii, Portugalii, Hiszpanii, Włoch i Malty. Obowiązuje zakaz wjeżdżania turystów spoza Unii Europejskiej (poza UK oraz krajami strefy Schengen).

CHORWACJA

Chorwacja otworzyła granice dla wszystkich krajów UE, ale jak informuje konsul RP Dagmara Luković, osoby wjeżdżające do kraju zobowiązuje się „podać nr telefonu oraz adres, pod jaki się udaje, a także otrzymuje ulotkę z zaleceniami epidemiologicznymi”.

GRECJA

Grecja od 15 czerwca wpuszcza podróżników z wybranych krajów, bez konieczności odbywania kwarantanny. Szczegóły w artykule.

Grecja: Polacy mogą jechać na wakacje!

HISZPANIA

Od 15 maja wznowiono ruch turystyczny, ale z obowiązkową, 14-dniową kwarantanną. 21 czerwca Hiszpania otworzy jednak granice i zniesie obowiązek kwarantanny, także dla turystów.

Aktualizacja za gov.pl:

Hiszpania otworzyła swoje granice od 21/6, bez wymogów kwarantanny i ograniczeń podróży dla obywateli przybywających z państw członkowskich UE (z wyjątkiem Portugalii) i krajów strefy Schengen. Granice drogowe z Portugalią zostaną otwarte 1/7.

PORTUGALIA

Turyści mogą wjeżdżać do kraju bez konieczności odbywania 14-dniowej kwarantanny, ale muszą nastawić się na wyrywkowe kontrole.

SŁOWENIA

Aby wjechać na Słowenię bez obowiązkowej kwarantanny, należy przedstawić potwierdzoną rezerwację na nocleg.

CYPR

Międzynarodowe połączenia lotnicze są wznawiane, a pasażerowie muszą przedstawić na lotnisku zaświadczenie o ujemnym wyniku testów na COVID. Test nie może być starszy niż 72 godziny.

EGIPT

Niektóre hotele i kurorty zostały odmrożone, pod warunkiem otrzymania rządowego świadectwa zdrowia – obiekty muszą spełniać szereg wymogów, m.in. posiadać pomieszczenia na wypadek kwarantanny. Na razie nie wiadomo, kiedy Egipt zacznie przyjmować turystów.

AUSTRIA

OD 16 czerwca Austria znosi kontrolę podróży dla obywateli ponad 31 krajów (w tym Polski), bez konieczności odbywania kwarantanny i okazywania zaświadczeń o zdrowiu.

Aktualizacja (za gov.pl):

W dniu 16.06.2020 zniesione zostały obostrzenia dla obywateli polskich przyjeżdżających do Austrii, o ile posiadają miejsce zamieszkania w Austrii lub Andorze, Belgii, Bułgarii, Danii, Niemczech, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Irlandii, Islandii ,Włoszech (z wyłączeniem Lombardii), Chorwacji, Łotwie, Liechtensteinie, Litwie, Luksemburgu, Malcie, Monako, Holandii, Norwegii, Polsce, Rumunii, San Marino, Szwajcarii, Słowenii, Słowacji, Czechach, Węgrzech, Watykanie i Cyprze.

W razie ewentualnej kontroli na granicy osoby te będą musiały uprawdopodobnić, iż w okresie 14 dniu poprzedzających przekroczenie granicy nie były w innym kraju niż wyżej wymienionym. Oznacza to, że obywatele polscy mieszkający w Austrii lub wyżej wymienionych krajach, przyjeżdżający do Austrii, i ile w okresie ostatnich 14 dniu przed wjazdem byli jedynie w jednym z wymienionych państw, nie muszą przedkładać na granicy badania molekularno-biologicznego na obecność wirusa SAR-CoV-2, nie muszą również odbywać 14 dniowej kwarantanny. Tranzyt jest możliwy bez ograniczeń.

CZECHY

Od 15 czerwca Czechy będą wpuszczać do siebie obywateli krajów UE. W miejscach publicznych nadal obowiązuje dystans społeczny oraz zasłanianie twarzy. Jak informuje MSZ:

W Czechach zastosowano system oznakowania państw europejskich pod kątem możliwości podróżowania po 15.06. Przyjęto w nim rozróżnienie na państwa niskiego, średniego i wysokiego ryzyka zachorowania na koronawirusa. Polska, ale także państwa sąsiadujące z Republiką Czeską, zostały wskazane jako kraje niskiego ryzyka, co jednak w zależności od rozwoju sytuacji epidemiologicznej, może ulec zmianie

FRANCJA I BELGIA

Od 15 czerwca obydwa kraje otwierają swoje granice dla obywateli państw UE i strefy Schengen, bez konieczności odbywania kwarantanny.

GRUZJA

Będzie przyjmować turystów od 1 lipca, nie wiadomo jeszcze, z jakich krajów.

Aktualizacja (za: gov.pl)

W związku z pojawieniem się w Gruzji koronowirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19, władze gruzińskie wprowadziły następujące ograniczenia podróżowania (data aktualizacji: 01.07.2020):

OGRANICZENIA PODRÓŻOWANIA

  • Agencja Lotnictwa Cywilnego Gruzji przedłużyła zawieszenie międzynarodowego ruchu lotniczego do 31 lipca 2020 r. Zakaz dotyczy lotów rejsowych, natomiast warunkowo będą mogły być realizowane loty czarterowe, humanitarne i związane z ewakuacją medyczną.
  • Obowiązujący do 30 czerwca zakaz wjazdu cudzoziemców do Gruzji nie został uchylony. Wszystkie osoby wjeżdżające do Gruzji z jakichkolwiek powodów podlegają obecnie obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie.
  • Zakaz zgromadzeń powyżej 10 osób (nie dotyczy sklepów, aptek, banków, itp.; odległość 2m).
  • Ograniczenie liczby osób do 3 w taksówkach, pasażerowie muszą siedzieć na tylnych siedzeniach.
  • Obowiązek noszenia maseczek ochronnych w zamkniętych miejscach publicznych, transporcie publicznym i taksówkach.
  • Prawo służb do osadzania osób fizycznych w przymusowej izolacji lub kwarantannie.

NORWEGIA

Od 13.05 możliwy jest także wjazd na teren Norwegii związany z odwiedzinami członków rodziny posiadających prawo stałego pobytu w Norwegii – informuje MSZ. – Ponadto nowe regulacje pozwalają na przyjazd osób, które posiadają nieruchomości w Norwegii – informuje MSZ. 

Europa: które kraje otwierają się na podróżnych? Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Redakcja goforworld.com

goforworld.com poleca!