Elektroniczne wróżki Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Elektroniczne wróżki

Unikalna instalacja, działająca w holenderskiej prowincji Drenthe, sprawia, że nocny spacer po tamtejszym lesie może być magicznym doświadczeniem.

Na instalację tę składa się 1250 światełek, rozbłyskujących przy leśnych ścieżkach. Co w nich szczególnego? To mianowicie, że każde z nich zaprogramowano osobno, aby reagowało zarówno na inne światełka, jak i na spacerowiczów wyposażonych w specjalną latarnię. Nie jest to więc żadna zaplanowana z góry świetlna prezentacja, za każdym razem taka sama.

– To tak naprawdę ponad tysiąc małych robotów, zachowujących się w indywidualny sposób – tłumaczył Olav Huizer z artystycznej grupy WERC, która stworzyła instalację. – Wszystkie są częścią stada, ale stada nie programowaliśmy jako całości. Dlatego sami byliśmy ciekawi, jak to będzie działać.

Dodajmy, że instalacja nazywa się PIXI, a pixi to przecież celtyckie wróżki, które z magicznymi światełkami fruwały po ciemnych lasach. Nazwa jak najbardziej na miejscu, a dzięki tym elektronicznym wróżkom nocny spacer po lesie w Drenthe może być naprawdę baśniowy.

Elektroniczne wróżki Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.