Ekspresem pod Wielkim Murem Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Ekspresem pod Wielkim Murem

Superszybkie pociągi zatrzymywać się będą wkrótce pod najsłynniejszym i największym chińskim zabytkiem. Dosłownie „pod”, bo nie gdzieś obok, ale na głębokości ponad sto metrów pod Wielkim Murem.

Stacja powstanie w okolicach wzgórz Badaling, czyli na obrzeżach Pekinu, osiemdziesiąt kilometrów od centrum metropolii. To tam znajduje się najpopularniejsza część Wielkiego Muru. Najpopularniejsza, bo najłatwiej dostępna. Czasem nawet ponad dwadzieścia tysięcy turystów przybywa… jednego dnia!

The Great Wall of ??! (?: @king_roberto) Use #StartTheAdventure to be featured!

A post shared by STA Travel (@statravel) on

Inwestycję zaplanowano w ramach przygotowań do zimowych igrzysk olimpijskich Pekin 2022. Poprowadzona pod murem linia kolejowa, na której pociągi rozpędzą się do trzystu kilometrów na godzinę, połączy stolicę z miastem Zhangjiakou w prowincji Hebei, gdzie rozgrywane będą niektóre konkurencje. Dziś przejazd na tej trasie zajmuje ponad trzy godziny. Nowa linia skróci go niemal czterokrotnie.

Muralla China Mutianyu #travel #vacaciones #beijing #china #greatwall

A post shared by Jorge Valenzuela (@ahiyajorge) on

Niektórzy boją się, że podziemne prace uszkodzić mogą sieć historycznych fortyfikacji, które niegdyś broniły Chińczyków przed najazdami stepowych plemion. Ale władze i wykonawcy inwestycji zapewniają, że zachowane zostaną wszelkie środki ostrożności i Wielkiemu Murowi nic nie grozi.

Ekspresem pod Wielkim Murem Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.