Ekscytująca Jerozolima Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Ekscytująca Jerozolima

Badacze z Uniwersytetu Hebrajskiego sprawdzili, co w stolicy Izraela robi największe wrażenie na turystach.

Badanie polegało na monitorowaniu fizycznych reakcji za pomocą specjalnych urządzeń. Królikami doświadczalnymi uczyniono prawie siedemdziesiąt osób podczas ich pierwszej w życiu wycieczki po Jerozolimie. Wyniki badań okazały się nieco zaskakujące.

Przede wszystkim, największą ekscytację większość turystów poczuła przechodząc przez jeden z ogrodów, w którym nie znajdowało się absolutnie nic niezwykłego. Pracownicy uniwersytetu zastanawiali się długo, o co chodzi – aż zrozumieli, że to właśnie z tego ogrodu zwiedzający Jerozolimę po raz pierwszy zobaczyli zabytkową część miasta. Zachwyt więc był jak najbardziej na miejscu.

#jerusalem #holysepulchrechurch

A post shared by Anastasia (@nastasyamay) on

Badacze mieli swoje typy przed rozpoczęciem eksperymentu. Spodziewali się na przykład, że duże wrażenie zrobi na turystach Mahane Yehuda, czyli słynne jerozolimskie targowisko. Ale nic takiego nie nastąpiło. Za to zaskakująco dużą ekscytację wywoływało przechodzenie przez Bramę Gnojną, zwaną także Bramą Maurów, wybudowaną w szesnastym stuleciu przez sułtana Sulejmana Wspaniałego.

https://www.instagram.com/p/BGoyUeal4Ul/

W trakcie badań stwierdzono przy okazji, że zwiedzający – niezależnie od tego, czy korzystają z pomocy przewodnika, czy też nie – odwiedzają te same miejsca. Mało kto oddalał się choćby na kilka kroków od wydeptanych szlaków, prowadzących od jednego słynnego zabytku do drugiego.

Ekscytująca Jerozolima Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.