Dubrownik pod kontrolą Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Dubrownik pod kontrolą

Jak zapewniać bezpieczeństwo, jak chronić zabytki i nie dać się zwariować? Przed takim wyzwaniem staje Stare Miasto w Dubrowniku. Przy każdym z wejść zamontowano właśnie kamerę. Monitoring ma konkretny cel: mieć pod stałą kontrolą ilość zwiedzających na terenie Starego Miasta.

8000 – taka jest maksymalna ilość osób, która w jednym czasie może przebywać w tym obszarze. To najnowsze normy bezpieczeństwa, których władze muszą przestrzegać. Taka jest rekomendacja UNESCO i chcąc nie chcąc, trzeba się zabrać za liczenie.

Pierwszeństwo do zwiedzania starówki, który jest przepięknym miejscem, pełnym zabytków, romantycznych uliczek i wspaniałej architektury, mają osoby które wcześniej wykupiły bilet wstępu.

W przypadku niezapowiedzianych grup zorganizowanych lub zbyt dużej ilości zwiedzających na raz – specjalne służby będą… zwracać turystów. Trzeba będzie poczekać na swoją kolej!

Nie da się ukryć, że serial „Gra tron”, którego sceny kręcono właśnie Dubrowniku, znacząco rozsławił to piękne chorwackie miasto. 2016 był rekordowy pod względem ilości turystów. I pewnie właśnie dlatego trzeba będzie zaakceptować ograniczenia, bo kto wyobraża sobie pominąć Stare Miasto na swojej podróżniczej trasie?

Dubrownik pod kontrolą Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Danuta Awolusi

Redaktor goforworld.com. Pisarka i copywriterka. Więcej na www.danuta-awolusi.com