Drewniany wieżowiec Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Drewniany wieżowiec

Wieżowiec z drewna? W Japonii powstanie najwyższa tego typu konstrukcja na świecie. Uwierzcie nam, będzie co podziwiać…

Sumitomo Forestry, japońska firma produkująca drewno, planuje zbudować masywną konstrukcję, wykonaną w 90% z drewna. Wieżowiec o nazwie W350 powstanie w Tokio z okazji  rocznicy 350-lecia firmy, przypadającej w 2041 roku.

Wieżowiec będzie sobie liczył 70 pięter i zostanie stworzony z 180 000 metrów sześciennych rodzimego drewna, połączonego ze stalą (zaledwie 10%). Całkowity koszt inwestycji wyniesie około 5,6 miliarda dolarów (600 miliardów jenów). Będzie to idealna powierzchnia dla hoteli, sklepów i restauracji.

Jak się ma to do pozyskiwania drewna? Lasy w Japonii stanowią około dwóch trzecich powierzchni lądowej, co plasuje ją na drugim miejscu wśród państw członkowskich Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), tuż za Finlandią. Firma Sumitomo Forestry zauważa jednak, że wskaźnik samowystarczalności w przypadku drewna produkowanego w kraju wynosi tylko około 30%, co według nich oznacza, że lasy Japonii są zagrożone z powodu niewystarczającej konserwacji. Mimo to wieżowiec powstanie i na pewno stanie się jedną z wizytówek miasta.

Drewniany wieżowiec Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Danuta Awolusi

Redaktor goforworld.com. Pisarka i copywriterka. Więcej na www.danuta-awolusi.com