Dom Houdiniego Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Dom Houdiniego

Najsłynniejszy specjalista od uwalniania się z więzów i widowiskowych iluzji został upamiętniony w mieście, w którym urodził się w roku 1874. W centrum Budapesztu otwarto poświęcone Houdiniemu muzeum.

Harry Houdini, który wielką karierę zrobił w Stanach Zjednoczonych, tak naprawdę nazywał się Erik Weisz. Był węgierskim Żydem, synem rabina. W Ameryce ukrywał fakt, że urodził się w Budapeszcie, ale Węgrzy mu wybaczyli i w stolicy otworzyli Dom Houdiniego. Pomysłodawcą stworzenia wyjątkowego muzeum był David Merlini, urodzony 104 lata po Eriku Weiszu współczesny spec od niezwykłych sztuczek, również pochodzący z Budapesztu. Warto wspomnieć, że Merlini był doradcą na planie serialu 'Houdini’ kręconego dwa lata temu w stolicy Węgier.

W muzeum poświęconym mistrzowi ucieczek zobaczyć można liczne pamiątki po szczególnie uzdolnionym synu węgierskiego rabina: kajdanki i kaftany bezpieczeństwa, z których się uwalniał, książki czy listy. Odbywają się tam też występy magików, a żeby dostać się do środka, trzeba rozwiązać zagadkę zaszyfrowaną na bilecie. Mamy zatem kolejny powód, by odwiedzić Budapeszt. W końcu to tylko godzina lotu z Polski.

Dom Houdiniego Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.