Dlaczego warto odwiedzić Wyspy Zielonego Przylądka? Opowiada nasza przewodniczka Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Dlaczego warto odwiedzić Wyspy Zielonego Przylądka? Opowiada nasza przewodniczka

Wyspy Zielonego Przylądka to wyjątkowy punkt na mapie świata. To styk kultur z różnych kontynentów, rozmaite, często dziewicze pejzaże i wyjątkowi, przyjaźni ludzie, których życie przepełnia muzyka. Czy to jedyne powody, dla których warto odwiedzić Cabo Verde? Oj nie, jest ich wiele więcej!

Różnorodność przyrody na wyspach

Jednym z haseł promocyjnych Cabo Verde jest “10 wysp, 10 krain”. To, co cechuje wyspy, to ogromna różnorodność krajobrazów. Na Wyspach Zielonego Przylądka znajdziesz zarówno szerokie, piaszczyste plaże obmywane turkusową wodą, imponujące pasma górskie otaczające zielone doliny, gdzie na tarasowych poletkach koncentruje się rolnictwo, piętrzące się do nieba wulkany czy klimatyczne, pięknie położone miasteczka z kolorową architekturą pamiętające czasy kolonialne. Każda z wysp Cabo Verde rozwijała się w różnym czasie i była zamieszkiwana przez różne nacje. Z tego względu historia, kultura czy muzyka wysp jest tak różnorodna. Dlatego właśnie warto odwiedzić więcej, niż jedną z wysp archipelagu, by poczuć jego zróżnicowanie.

Wyjątkowa mieszanka kultur

Wyspy Zielonego Przylądka, mimo, że geograficznie przynależą do Afryki, to tak naprawdę znajdują się na styku trzech światów: Afryki, Europy i Ameryki. Pierwszymi opisanymi mieszkańcami wysp byli Portugalczycy, którzy przybyli na wyspy w połowie XV wieku. To oni sprowadzili siłą na archipelag osoby z kontynentu afrykańskiego do pracy. Mieszanka narodowości na wyspach była jednak dużo większa.

Cabo Verde przez wieki było strategicznym punktem na oceanie, gdzie zatrzymywały się statki płynące między Europą, a Ameryką. Dlatego też w lokalnej kulturze i społeczeństwie widać wpływy różnych krajów europejskich oraz kultur Afryki i Ameryki Południowej. To wyjątkowa mieszanka, której nie znajdziecie nigdzie indziej na świecie.

Serdeczni mieszkańcy

Kabowerdeńczyków charakteryzują trzy określenia: morabeza, sabura i sodade. Morabeza oznacza gościnność, przyjacielskie nastawienie, podejście do innych z serdecznością i ciepłem. Sabura to z kolei cieszenie się nawet najmniejszymi elementami życia i celebrowanie każdej chwili. Mieszkańcy wysp są w tym mistrzami! Sodade znaczy tęsknota – to tęsknota Kabowerdeńczyków za swoimi rodzinami rozsianymi po świecie i tęsknota, którą będziesz czuć, gdy opuścisz to wyjątkowe miejsce na ziemi, by wrócić do swojego domu.

Na archipelagu obchodzi się z pompą mnóstwo świąt, zaczynając od słynnego karnawału w Mindelo na wyspie Sao Vicente po ogrom festiwali muzycznych, które przez całe lato odbywają się na praktycznie wszystkich wyspach. Co jak co, ale mieszkańcy Wysp Zielonego Przylądka zdecydowanie wiedzą, jak się bawić, cieszyć i radować!

Niesamowita muzyka

Usłyszałam kiedyś, że Kabowerdeńczycy mają dodatkowy gen muzyczny i faktycznie coś w tym jest. Praktycznie każdy z wyspiarzy potrafi śpiewać, tańczyć lub grać na jakimś instrumencie, a muzyka jest stale obecna w jego życiu. Na Wyspach Zielonego Przylądka znajdziemy ogrom stylów muzycznych. Batuku to wywodząca się z Afryki kontynentalnej hipnotyzująca mieszanka szybkiego rytmu i tańca, w energetycznej funanie znajdziemy ciekawe zastosowanie akordeonu, a rzewna morna przypomina nieco portugalskie fado. Na archipelagu możemy też spotkać mieszkańców grających…mazurka, który na Cabo Verde trafił z Polski przez Portugalię lub Francję.

Jedno jest pewne – jak trafisz na wyspy, to lokalna muzyka porwie Cię do tańca!

Z dala od utartych turystycznych szlaków

Mimo, że na dwóch Wyspach Zielonego Przylądka – Sal i Boa Viście – mamy duże kurorty turystyczne oferujące wakacje all inclusive, to większość wysp archipelagu pozostaje poza utartym turystycznym szlakiem, gdzie nie docierają czartery z biur podróży. Jest to więc idealny moment, by poznać ten wyjątkowy skrawek ziemi, zanim dotrą tu tłumy!

Dołącz do wyprawy i zobacz Wyspy Zielonego Przylądka z goforworld!

Dlaczego warto odwiedzić Wyspy Zielonego Przylądka? Opowiada nasza przewodniczka Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Kamila Kowalewska

Przewodniczka Goforworld [SPRAWDŹ]