Dlaczego powinniśmy wrócić do podróży? Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Dlaczego powinniśmy wrócić do podróży?

Gdy świat na chwilę zamarł, a podróże stały się nie możliwe, zyskaliśmy czas, by zadać sobie kilka ważnych pytań. Jedno z nich, proste, a jednocześnie kluczowe, brzmi: właściwie dlaczego potrzebujemy podróży? Dlaczego są tak ważne dla każdego człowieka, niezależnie od wieku? I czy świat bez podróżników byłby lepszy, jak pokazała nam pandemia?

Na ulicach pustki, z czego tak chętnie zaczęła korzystać przyroda. Kangury, pingwiny, lwy, dziki, zaczęły wylegać na ulice. Delfiny i wieloryby zbliżyły się do brzegu. Niestety, w tym samym czasie przybyło również kłusowników, bo nagle w obszarach RPA i Botswany zabrakło samochodów z turystami, które skutecznie ich przeganiały.

Turystyka uschła, a wraz z nią fundusze, pozyskiwane przez organizacje pozyskiwane przez organizacje, działające na rzecz przyrody. Kto zapłaci za utrzymanie parków? Za dzikie siedliska, chroniące ostatnie gatunki?

 

Fot. Glen Carrie

 

Podróże to wielka machina biznesowa – wiele miasteczek i krajów utrzymuje się właśnie z napływu turystów. Teraz ich byt stoi pod znakiem zapytania, choć sytuacja polepsza się z tygodnia na tydzień. Mimo wszystko, bez turystyki miliony ludzi straci pracę i jedyne możliwe źródło utrzymania.

To ekonomiczne wymiary podróżowania, o których powinniśmy rozmawiać. Jednak nasi przewodnicy wskazują jeszcze na inne, bardzo ważne aspekty. Zapytałam ich o to, dlaczego świat tak naprawdę potrzebuje, abyśmy znów wrócili do podróży?

 

 

Może zabrzmi to paradoksalnie, ale po Twoim pytaniu, w pierwszej chwili, pojawiła mi się w głowie pustka. Podróże są dla mnie bardzo organiczne, zrośnięte z moim naturalnym rytmem od dawna. Teraz także moją pracą – odpowiada Adrian Gronek, członek zespołu goforworld.com i przewodnik po Alasce. – Ale kiedy coś znika, mamy czas odnaleźć to w słowach. Istnieje wiele rodzajów podróży: ekstremalne, antropologiczne, kulinarne, po wiedzę, po odpoczynek… Podróże to nie tylko wolność odkrywania, ale też ogromny przywilej konfrontowania się z nowym i nieznanym. Szansa na zadawanie sobie pytań, nawet tych najmniej wygodnych. Niechęć do poprzestawania na zastanym porządku rzeczy. To także odpowiedzialność. Kiedy urodził się mój syn widzę to jeszcze wyraźniej. Otwartość warto pielęgnować. Tak jak umiejętność wsłuchiwania się w różne głosy.

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Adrian Gronek (@adrgronek)

Poczucie wolności, otwieranie się na inność, nabieranie dystansu – tylko podróże mogą to zapewnić. Nie sądziłem, że w tym sezonie to napiszę, ale podróże żyją! Dla nas w goforworld. zatrzymanie świata było jak nóż w serce. Nie chodzi tylko o biznes, ale głównie o pasję i wolność do jej realizowania. Sami wiecie… – napisał Jarosław Kuźniar w ostatnim newsletterze.

W czasach, w których ludzie zaczynają się siebie bać, a populistyczne rządy podsycają lęki, podróże są wentylem, pozwalają wyzbyć się stereotypów. To naturalna forma poznania Innego – dodaje Szymon Opryszek, z którym zwiedziliśmy Amerykę Południową i wyspy Galapagos. – Mam tez wrażenie ze pandemia zmieniła nieco ludzi i pokazała nam jak ważna jest natura, dlatego liczę ze po powrocie do podróży świat będzie bardziej wrażliwy na aspekty ekologiczne.

A co na to nasza przewodniczka z Chile, Monika Trętowska?

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Monika Trętowska / Tresvodka (@monika.tretowska_tresvodka)

Dla mnie najważniejsze w podróży są przestrzeń, poczucie wolności i kontakt z naturą, jak również wyjście poza rutynę dnia i strefę komfortu. Wszystko to, czego nam wszystkim w ostatnich miesiącach tak bardzo brakuje. Na poziomie osobistym czekam więc na czas, kiedy będzie można znowu pakować walizki i ruszać w nieznane. Czekam też zawodowo, gdyż pandemia nie tylko zaserwowała trudne czasy dla branży turystycznej, ale sprawiła też, że my – przewodnicy – odcięci jesteśmy od naszego życiowego paliwa i źródła energii: przyjemności pokazywania świata ludziom, którzy kochają go zwiedzać tak jak my. Czekam, aż świat się otworzy, ale króluje we mnie głos rozsądku. Powrót do podróży musi być przemyślany, ostrożny i zorganizowany według wszelkich zaleceń sanitarnych obecnych czasów. Warto przy tym oprzeć się na doświadczeniu zaufanych, sprawdzonych kontaktów oraz małych, butikowych biur, które organizują niewielkie grupy, a zarazem będą trzymać rękę na pulsie. Dbajmy o siebie i innych, nie skaczmy jeszcze na głęboką wodę, wracajmy do podróży rozważnie i odpowiedzialnie. Świat na nas czeka i poczeka.

Na koniec kilka słów od Julii Raczko, która uwielbia podróżować i bezustannie szuka nowych miejsc, do których może zajrzeć.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez JULIA & SAM ???? Australia (@whereisjuliplussam)

Z jednej strony cieszymy się, że świat odpoczywa, bo w podróżach rozpędziliśmy się do granic możliwości. Wszyscy zgodzimy, że taki reset był potrzebny. Każdemu. I nam, podróżnikom, żeby zacząć bardziej doceniać. I przyrodzie, kulturom, których tak bardzo jesteśmy ciekawi. Ale wiemy też, że świat bez podróży nie może już istnieć – zachłysnęliśmy się tą wolnością, a wiele miejsc na świecie potrzebuje nas, turystów, żeby funkcjonować czy rozwijać się. Stworzyła się silna zależność, która niespodziewanie została przerwana, co, oprócz tych wymienionych zalet, ma ogromne, negatywne konsekwencje, dla miejsc, których działanie bez turystyki nie jest możliwe – parków dzikich zwierząt, które pomagają w ochronie gatunków, właścicieli hoteli czy restauracji, pracowników linii lotniczych, którzy tracą dochód, społeczności, którym turystyka pozwala na rozwój. W tej ocenie nic nigdy nie powinno być czarno-białe i daleka byłabym od skrajnych opinii na temat tego, co jest dobre, a co złe. Natomiast, musimy na pewno zacząć podróżować mądrzej, z większym poszanowaniem ludzi i miejsc, które odwiedzamy, rozsądniej wybierać kierunki, środki transportu, atrakcje, czy biura podróży. Turystyka potrzebuje równowagi, jeśli ma być korzystna, a nie szkodliwa i dotyczy to wszystkich aspektów. Jeśli ma uczyć, rozwijać, dawać frajdę. To druga kwestia – musimy wrócić do podróży, bo one przecież tak dobrze robią na głowę!

Z ulgą możemy to powiedzieć: my już wróciliśmy do podróży, choć z wielką ostrożnością i zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa: testy, dystans i unikanie tłumów. Za nami Islandia, przygotowujemy się do kolejnych wypraw. Ruszajcie z nami, pamiętając, że podróżować można i trzeba mądrze.

Dlaczego powinniśmy wrócić do podróży? Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Redakcja goforworld.com

goforworld.com poleca!