Dawny Edynburg Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Dawny Edynburg

Wybierzmy się na spacer po stolicy Szkocji. Spacer wyjątkowy, bowiem przeniesiemy się w czasie.

Twierdza założona w siódmym wieku przez Edwina, króla Nortumbrii, z czasem obrosła osadami i stała się imponującym miastem, a w piętnastym stuleciu – stolicą Szkocji. Dziś edynburskie Stare Miasto to jedna z najpiękniejszych pamiątek po średniowieczu, jak i po nieco późniejszych epokach.

Największe wrażenie robi spacer Królewską Milą (Royal Mile), czyli główną ulicą, ciągnącą się od słynnego zamku po Pałac Holyrood, szkocką rezydencję brytyjskich monarchów. Te fortyfikacje, ogrody, kościoły, kamienice…

Teraz możemy zobaczyć, jak te okolice wyglądały w roku 1544 – tuż przed tym, jak Anglicy pod wodzą hrabiego Edwarda Seymoura złupili i podpalili Edynburg. Wszystko dzięki naukowcom z Uniwersytet w St Andrews, najstarszej szkockiej uczelni wyższej. We współpracy z artystami i grafikami komputerowymi odtworzyli to, jak miasto prezentowało się przed niemal pięcioma stuleciami.

Pełny efekt tych prac zademonstrowany ma zostać w maju, ale już teraz możemy wybrać się na krótki spacer po szesnastowiecznym Edynburgu:

Dawny Edynburg Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.