Czym są dla nas podróże? Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Czym są dla nas podróże?

Pandemia wywróciła nasze życie do góry nogami, zweryfikowała każdy obszar naszego życia. Odebrała nam część tego, co dla nas ważne – możliwość podróży. Oczywiście możemy wyruszyć z domu, ale już nie z takim poczuciem komfortu, jak kiedyś. Jak sobie z tym radzić? I czy podróże to tylko przyjemność, czy coś o wiele, wiele więcej? Porozmawialiśmy na ten temat z psychoterapeutką, Sylwią Miller.

Co dają nam podróże? Wartość rozwojowa

Podróże mają ogromny wpływ na rozwój naszej osobowości, na to, kim jesteśmy. Badania naukowe dowodzą, że po każdej podróży jesteśmy bardziej otwarci na innych ludzi. Zmniejsza się lęk. Polepsza się nasza koncentracja, kreatywność. Podróż do nowego miejsca powoduje, że nasz mózg się rozwija. Dzięki podróżom poznajemy nowych ludzi, nowe rzeczy, robimy coś pierwszy raz. Rośnie poczucie własnej wartości. Wzrasta nasza odporność psychiczna, stabilność. Podróże to same plusy, zwłaszcza, że jesteśmy wtedy bardzo aktywni, spędzamy czas na świeżym powietrzu. To pobudza naszą koncentrację i działa na obniżony nastrój.

 

Podróż w pojedynkę?

Samotna podróż to wychodzenie ze strefy komfortu. Musimy się otwierać, rozmawiać z obcymi, przełamujemy swoje granice.

Odpocznij sobie

Podróż to również odpoczynek. Niesłusznie uważamy odpoczynek za luksus, a tak nie jest. Powinniśmy go traktować, jako obowiązek, bo dzięki temu będziemy lepiej pracować, nie męczymy się tak szybko, nie dochodzi do tak zwanego wypalania. Odpoczynek to zwolnienie bodźców, których otacza nas bardzo dużo, czasem zbyt dużo, przez co tracimy zapał i obniża się nasza kreatywność. To właśnie w podróży odcinamy się od bodźców, nie ma tam budzika, wstawania, zwracamy uwagę na nowe rzeczy.

 

A co, jeśli nie możemy podróżować?

Badania pokazują, że samo planowanie pełni tę samą funkcję, co podróż, bo wytwarzają się wówczas endorfiny. Nie ustalajmy w pandemii konkretnej daty wyjazdu, ale snujmy marzenia. To wpływa bardzo dobrze na nasze samopoczucie. O podróżach warto rozmawiać, planować je w drobnych szczegółach i korzystać z tego, jak bardzo można się przy tym odprężyć.

 

Podróże online też mają sens, używajmy wyobraźni

Lockdown pokazał nam nasze braki i potrzeby. Ludzie zobaczyli, jak bardzo potrzebowali podróży, choć wcześniej być może tego nie docenialiśmy. Podróże wirtualne to nowy sposób poznawania, który również warto wypróbować!

Czym są dla nas podróże? Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Sylwia Miller

Psycholog, psychoterapeuta, trener rozwoju osobistego. Więcej na sylwiamiller.pl