Czego nie przywozimy do UE? Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Czego nie przywozimy do UE?

Jak człowiek się znajdzie poza granicami kraju, włącza mu się `gest`. Ma ochotę kupować, dla siebie i innych. Pamiątki, „suweniry”, gadżety. Torebka z wężowej skóry, buty z krokodyla, kosmetyki czy też biżuterię ze słoniową kością. To, co przywiezione z podróży jest inne, lepsze, ciekawsze. Problem może się zrodzić na granicy, bo jednak… nie wszystko wolno. Czego unikać? Czego nie można przywozić do Polski i na teren Unii Europejskiej?

Przyjazna UE     

Jednym z przywilejów bycia w Unii Europejskiej jest to, że z krajów UE możemy przywozić praktycznie wszystko. Polska została objęta unią celną. Turysta ma więc prawo przetransportować przeróżne przedmioty, pod warunkiem, że są one przeznaczone do użytku osobistego. To dobra wiadomość, zważywszy na fakt, że kiedyś przeprawa przez granicę nie należała do przyjemności. Można także robić ciekawe prezenty innym, gorzej, jeżeli naszym celem będzie… sprzedaż owego upominku.

Czego nie wolno przywozić z zagranicy?

Oczywiście, przepisy dotyczące tego, czego nie można przewieźć przez granicę jak najbardziej istnieją i są dosyć rygorystyczne. Dotyczą głównie krajów spoza UE.

Na liście znajdą się przed wszystkim:

  • Skóry oraz przedmioty, które zostały wykonane ze skór wężów, wilków, niedźwiedzi, krokodyli i innych zwierząt. Torebka z wężowej lub krokodylej skóry nie będzie mogła wjechać razem z nami do Unii Europejskiej.
  • Kawior
  • Przedmioty wykonane z elementów pochodzenia zwierzęcego, a więc chociażby biżuterii z kością słoniową.
  • Wypchane ptaki i inne zwierzęta.
  • Muszle oraz koralowce.
  • Produkty i kosmetyki zawierające w składzie elementy pochodzenia zwierzęcego, np. tłuszcz.
  • Rośliny oraz zwierzęta – zwłaszcza te zagrożone wyginięciem (wymienione w postanowieniach Konwencji Waszyngtońskiej – CITES).

Z owym zakazem nie ma żartów. Kto spróbuje przewozić któryś z powyższych przedmiotów, zgodnie z prawem Unii Europejskiej może otrzymać karę pozbawienia wolności od 3 do 5 lat.

Co z antykami i dziełami sztuki?

Do Unii Europejskiej nie wolno przewozić m.in.:

  • Ręcznie wykonanych obrazów, rycin i rysunków.
  • Rękodzieła starszego niż 50 lub 100 lat, o znacznej wartości, które należą do swoich twórców. Np. akwareli, wykopalisk archeologicznych, książek, mozaik, antyków, manuskryptów itp.
  • Map wykonanych ręcznie, starszych niż 50 lat, przekraczających wartość 30 tysięcy euro.

Czujni operatorzy kontroli bezpieczeństwa

Lista przedmiotów, których nie wolno przywozić z krajów nie będących członkiem UE jest dosyć długa, a sprawę komplikuje fakt, że operator kontroli bezpieczeństwa ma prawo zatrzymać przedmioty wzbudzające jego wątpliwości. Jak więc dowiedzieć się, czy nasza pamiątka nie sprawi nam… wielkiej przykrości podczas podróży powrotnej do kraju?

W takim wypadku warto zajrzeć na stronę Informacji Służby Celnej, a jeszcze lepiej zadzwonić na infolinię: 801 470 477 (dla osób dzwoniących z zagranicy lub telefonów komórkowych: +48 33 857 6251). Kto pyta, nie błądzi!

 

Autor: Danuta Awolusi