Covid - już nie stan wyjątkowy, a norma Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Covid – już nie stan wyjątkowy, a norma

Życie z pandemią. Potraktowanie COVID, jako sytuacji długotrwałej, jako stanu już nie wyjątkowego, ale normy. Właśnie tak działają obecnie państwa na całym świecie. Co o tym zadecydowało? Wysoki wskaźnik szczepień lub oszczędność. Lepiej otwierać niż zamykać, bo koszty ciągłych ograniczeń są wysokie. Czy taki model się sprawdzi? Rządy bacznie obserwują dane. W niektórych miejscach już wiadomo, że ta strategia nie zadziała.

#1 Dania

10 września Duński rząd zniósł wszystkie ograniczenia związane z koronawirusem, twierdząc, że Covid-19 nie jest już „chorobą, która jest krytycznym zagrożeniem dla społeczeństwa”. Duńczycy mogą teraz wchodzić do klubów nocnych i restauracji bez okazywania covidowego paszportu, korzystać z transportu publicznego bez zakrywania twarzy i spotykać się w dużych ilościach bez ograniczeń, wracając tym samym do życia sprzed pandemii. Kluczem do takiego kroku jest fakt, że 13 września ponad 74% populacji Danii zostało w pełni zaszczepionych przeciwko Covid-19.

#2 Singapur

Rząd obawia się, że Covid może nigdy nie odpuścić. Stąd pomysł, aby szczepić jak najwięcej osób, ale nie ograniczać obywateli.

W sierpniu władze zaczęły łagodzić niektóre ograniczenia, pozwalając w pełni zaszczepionym osobom spożywać posiłki w restauracjach i gromadzić się w grupach po pięć osób, zamiast dwóch. Jednak gwałtowny wzrost liczby przypadków wariantu Delta spowodował odwrót. Obecnie rząd rozważa powrót do niektórych obostrzeń.

#3 Tajlandia

Tajlandia planuje ponownie otworzyć Bangkok i inne popularne miejsca dla zagranicznych gości w październiku – poinformował rząd. To krok ku ożywieniu turystyki. Podróżnicy, którzy są w pełni zaszczepieni przeciwko Covid-19 i zobowiązują się do przeprowadzenia testów, będą mogli wjechać do stolicy, Hua Hin, Pattaya i Chiang Mai.

#4 Południowa Afryka

W RPA skrócono godzinę policyjną, wielkość dozwolonych zgromadzeń wzrosła do 250 osób w pomieszczeniach i 500 na zewnątrz, a ograniczenia dotyczące sprzedaży alkoholu zostały poluzowane. Rząd cały czas nawołuje do szczepień.

#5 Chile

Chile imponuje wysokim wskaźnikiem szczepień (87% kwalifikujących się Chilijczyków jest w pełni zaszczepionych). Pomimo zagrożenia stwarzanego przez wariant Delta, rząd ogłosił w środę kroki mające na celu ponowne otwarcie kraju na międzynarodową turystykę już od 1 października – czyli w najintensywniejszym sezonie turystycznym. Zagraniczni turyści będą mogli wejść pod warunkiem, że spełnią określone wymagania i przejdą pięciodniową kwarantannę.

Covid - już nie stan wyjątkowy, a norma Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Redakcja goforworld.com

goforworld.com poleca!