Co warto zwiedzić w Polsce? Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Co warto zwiedzić w Polsce?

Sieć aż roi się od szeptów, poleceń, recenzji. Rodacy przekazują sobie wieści, że Polska, nasza rodzima ziemia, doświadczona przez historię i ledwo co wyzwolona, jest krajem turystycznym. Bez dwóch zdań. Zwiedzanie ojczyzny nie jest w modzie, wakacje w kraju to nuda albo konieczność. Czy na pewno…? Jasne, że nie. Odczarujmy Polskę.

Top 10, top 50, top 100 miejsc, które trzeba zobaczyć w Polsce. Można mnożyć możliwości, pewnie i tak coś zostanie pominięte. Niemniej jednak coś wybrać trzeba, bo… warto. Nasz kraj jest godny tego, aby wyruszyć w podróż i zbierać wrażenia!

Polska: coś oczywistego?

Być może my sami nie jesteśmy w stanie ocenić kraju. Czy Nowojorczyk uzna, że jego miasto jest warte zwiedzania? Być może, o Warszawie powiedziałabym tak samo. Czy tak samo pomyśli o swojej mieścinie mieszkaniec Poplar Bluff w stanie Missouri? Pewnie nie, a ja zobaczyłabym miasteczko z przyjemnością. Tym samym ranking ciekawych miejsc warto przejrzeć na przykład z perspektywy portalu Lonely Planet, powstałego poza wpływem polskich internautów i turystów.

Tam na pierwszym miejscu plasuje się nasz rodzimy Gdańsk. Wiadomo: morze, plaża, zabytki. Czyli idealna kompilacja wypoczynku i aktywności. Jednak nie o tym miało być. Dla mnie, jako Polki, Gdańsk nie wydaje się być czymś wyjątkowym. Kiedy jednak czytam na portalu takie słowa:

 

(…) Gdańsk ma niepowtarzalny charakter (…). Ulice nie przypominają typowej polskiej architektury, (…) to raczeh wąskie, brukowane uliczki, króluje niesamowita atmosfera portowego miasta. (Źródło: Lonely Planet).

 

Aż chce się zobaczyć nadmorską miejscowość z klimatem! Przeglądając zagraniczną stronę w oczy rzucają się inne polskie perły, które polecane są podróżnikom. Wszystko znane, wszystko „gdzieś się obiło o uszy”: Malbork i jego zamek, Wieliczka i kopalnia soli, Wrocław i jego panorama, Kraków ze swoim rynkiem, Karkonosze i piękny park… Robi wrażenie, a przecież to wszystko jest nasze!

 

 

Polska: coś nietypowego

Jeżeli jednak mamy ochotę na cuda lub kaprysy natury, o to również nie jest trudno. Proszę państwa, słyszał ktoś kiedyś o Krzywym Lesie pod Gryfinem? Jeżeli nie, to chyba warto zobaczyć miejsce nadające się na ekranizację niejednego z dzieł literatury fantasy. Krzywe, dziwaczne sosny zasadzono najprawdopodobniej w 1934 roku. Głowią się przyrodnicy, czy drzewa zostały specjalnie uszkodzone, czy też same rozrosły się w tak nienaturalny sposób. Zagadka!

Karkonoskie Pielgrzymy także robią wrażenie. Skały śmiało mogą konkurować z niejednym zakątkiem świata, które zadziwia swoją architekturą. Tą nietkniętą przez ludzką rękę. Niezmiennie przyciągają, są magnetyczne, podobnie jak chociażby Stonehenge w Wielkiej Brytanii.

Jeżeli ktoś miłuje dziewiczą przyrodę, powinien się zapuścić na teren Kolorowych Jeziorek. Nazwa całkiem romantyczna, zaś widok zaskakujący. Cztery stawy, które różnią się od siebie odcieniami. Takie cuda oferuje Rudawski Park Krajobrazowy. Przyroda bawi się kolorem, a podróżnik może mieć wrażenie, że znajduje się na planie filmowym. Nic dziwnego, że park stał się już plenerem m.in. dla teledysku.

Go, go Poland!

Co chcesz zobaczyć? Wielką, fascynującą w Warszawę? Urokliwe, żywe Trójmiasto? Tradycyjne, turystyczne Zakopane? Wieś czy miasto? Góry czy morze? Słynne na całą Europę Mazury?

 

 

Nie, wcale nie napiszę: cudze chwalicie… Nie o to chodzi. Rzecz ma się w świadomości. W myśli, że Polska to nie tylko żywicielka i ziemia ojców, dziadów, pradziadów. To również kraina nieźle usytuowana pod względem geograficznym, która ma potencjał i coraz odważniej konkuruje z innymi krajami o względy nie tylko turystów, ale także obieżyświatów. Ci drudzy mają tu ucztę, bo Polska skrywa w sobie tajemnice i wciąż pozostaje nierozpoznana.

Co warto zwiedzić w Polsce? Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Danuta Awolusi

Redaktor goforworld.com. Pisarka i copywriterka. Więcej na www.danuta-awolusi.com