
Co to jest enoturystyka?
Enoturystyka, czyli inaczej turystyka winiarska nie jest wcale niczym nowym, jeżeli chodzi o podróżnicze trendy. Już starożytni Grecy i Rzymianie chętnie wybierali się do tych regionów, gdzie produkowano najlepsze wino. Pora przenieść ten zwyczaj na nasz rodziny grunt.
Szlakiem wina – co to oznacza?
Sama enoturystyka to nic innego, jak podróż do winnicy. Na miejscu możemy degustować lokalne trunki, zobaczyć na własne oczy plantację winorośli i, dzięki uprzejmości gospodarzy, podejrzeć niektóre tajniki produkcji wina.
Ta wąska definicja nie obejmuje jednak pełnej istoty enoturystyki. W naszym rozumieniu winnica stanowi serce wyprawy i staje się punktem odniesienia. Podróżnik chce poznać wszystko, co wokół: lokalną kuchnię, zwyczaje i tradycje mieszkańców regionu, zabytki, przyrodę, a wiec wszystko, co otacza winnicę i ma wpływ na jej codzienne funkcjonowanie. Właśnie dlatego enoturystyka w Polsce jest tak wspaniałym pomysłem – pomoże odkrywać Polskę na nowo!
Historia enoturystyki
Choć już w czasach starożytnych wędrowano do najlepszych winnic, za prawdziwe początki turystyki winiarskiej uważa się XIX wiek. To wówczas rozwój kolei i coraz większa zamożność klasy średniej umożliwiały coraz dalsze wyprawy, także szlakiem wina. Trend zdecydowanie umocnił się w latach 20. XX wieku, gdy w Niemczech miłośnicy wina mogli podążać prawdziwymi, winnymi ścieżkami (Weinlehrpfad). Już w latach 70. 11 regionów winiarskich RFN mogło poszczycić się własnymi winnymi szlakami, które co roku odwiedzało kilkaset tysięcy podróżnych. Moda na enoturystykę zapanowała także w innych europejskich państwach, ale co ciekawe – w Wielkiej Brytanii, USA czy Kanadzie to ekoturystyka zapoczątkowała zapotrzebowanie na winnice, a nie odwrotnie.
Duże zmiany przyniosły lata 90. XX wieku, gdy enoturystyka rozkwitła w krajach postkomunistycznych: w Rumunii, Mołdwawii, Czechach i na Węgrzech.
Goforworld.com & Winnica Zbrodzice
Informowaliśmy już o tym, że goforworld.com zainwestowało w jedną z najstarszych polskich winnic – Winnicę Zbrodzice [PRZECZYTAJ]. To niekwestionowany lider winiarstwa w Polsce, a sama lokalizacja winnicy, niedaleko uzdrowiskowej miejscowości Busko-Zdrój, jest wyjątkowo malownicza. Województwo Świętokrzyskie nazywana jest często polską Toskanią, bo panują tu dobre warunki do uprawy winorośli i jeszcze lepsze do enoturystyki.
Nasze plany
Naszym celem jest promocja enoturystyki, bo to naprawdę świetna opcja dla podróżnika, bez względu na porę roku. Przygotujemy dla was wyprawy szlakiem wina, które pozwolą wam odkryć polskie winnice i jednocześnie najpiękniejsze zakątki naszego kraju. Wszystko jest w zasiągu ręki!