Co łączy najszczęśliwsze kraje świata? Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Co łączy najszczęśliwsze kraje świata?

Pod koniec marca ONZ opublikowała raport, dotyczący najszczęśliwszych krajów na świecie. To ciekawe spojrzenie na to, co sprawia, że niektóre społeczeństwa są bardziej zadowolone niż inne.

Siódmy raz z rzędu na podium królują kraje skandynawskie: Finlandia, Dania, Islandia, Norwegia i Szwecja. Które czynniki uwzględniane są w nadaniach? Właściwie wszystkie aspekty życia społecznego: gospodarka, warunki socjalne, polityka.

Friluftsliv

Jak się okazuje, kraje skandynawskie mają jeszcze jeden, istotny czynnik: bliski kontakt z przyrodą. Określa go słowo friluftsliv, oznaczające „życie na świeżym powietrzu”. Nie chodzi wyłącznie o przebywanie na zewnątrz, ale duchowe połączenie ze światem natury.

 

Fot. Taneli Lahtinen

Szwecja

W Szwecji rekreacja na świeżym powietrzu to norma. Połowa społeczeństwa ma również swój „letni dom”, położony w urokliwych miejscówkach. Dania (drugie miejsce na liście) organizuje tak zwane leśne szkoły dla dzieci – młodzież uczy się na zewnątrz, nie w murach budynków. Jak wykazało jedno z badań, sprzyja to lepszej kondycji psychicznej.

Finlandia

Finlandia, która zajęła miejsce pierwsze na liście, to wyjątkowo zielony kraj – lasy to aż 75% powierzchni! Co więcej, obywatele mogą wchodzić wszędzie i wędrować, gdzie im się podoba. Oczywiście – warto podkreślić – Finowie nie mają problemów z zaśmiecaniem środowiska. Tam, gdzie pójdą, nie naruszają naturalnego dobra. Dlatego nie są im potrzebne ogrodzenia i zakazy wstępu.

 

Fot. Dan Magatti

 

Dla Skandynawów wychodzenie na zewnątrz: spacerowanie, trekking, nie jest zależne od pogody. Wystarczy odpowiednio się ubrać, by móc wyjść i się dotlenić. Nie są przewrażliwieni na punkcie zimna: ich dzieci mogą sobie uciąć drzemkę w minusowej temperaturze, w końcu świat od tego się nie skończy.

 

Fot. SaiKrishna Saketh

Pozostałe kraje to

Inne kraje, które znalazły się w pierwszej dziesiątce – Szwajcaria, Holandia, Nowa Zelandia, Austria i Luksemburg, oferują swoim obywatelom sporo różnych rozrywek – a większość z nich, oczywiście, na świeżym powietrzu. Długie, piesze wycieczki, narty, świetnie przystosowane szlaki rowerowe (także w miastach) – właśnie to sprzyja zadowoleniu społeczeństwa. Do tego dobre warunki socjalne, zrównoważona polityka, dobra opieka zdrowotna, bezpłatna edukacja: to na te czynniki respondenci zwracali szczególną uwagę.

 

Co łączy najszczęśliwsze kraje świata? Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Redakcja goforworld.com

goforworld.com poleca!