Ciemne niebo nad światem Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Ciemne niebo nad światem

Skyglow to seria filmów i albumów książkowych, która pokazuje cud natury, jakim jest niebo. Obserwowanie go jest dla niektórych prawdziwym sensem życia!

Projekt zakłada nie tylko pokazywanie ciemnego nieba, korzystając z technologii na najwyższym poziomie, ale również nieba nad wielkimi miastami. Zewnętrzne światło zamienia tam noc w niesamowitą historię, choć niestety – ani dla ludzkości, ani dla środowiska nie wynika z niej nic dobrego.

Gavin Heffernan i Harun Mehmedinović w ciągu trzech lat pokonali ponad 150 000 mil, rejestrując ponad 500 000 zdjęć. Nagrywali m.in. aktywny wulkan Kīlauea na Hawajach, Northern Lights w Albercie, a także odwiedzili takie miejsca, jak Park Narodowy Yosemite, Dolinę Śmierci i Park Narodowy Yellowstone.

Dzięki badaniom sugerującym, że sztuczne światło może wpływać na zdrowie i cykle snu u ludzi, a także zachowanie zwierząt, projekt stara się podkreślać znaczenie ograniczenia zanieczyszczenia światłem.

Czy podobne działania przynoszą skutki? Tak, choć zanim uświadomimy sobie znaczenie ciemnego nieba, minią dziesiątki lat…

Ciemne niebo nad światem Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Danuta Awolusi

Redaktor goforworld.com. Pisarka i copywriterka. Więcej na www.danuta-awolusi.com