Chrześcijańskie klasztory | TOP 8 Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Chrześcijańskie klasztory | TOP 8

Niedawno pokazywaliśmy niezwykłe klasztory buddyjskie. Ale chrześcijańscy mnisi też mają się czym pochwalić.

#8 Hâncu (Mołdawia)

Założony w XVII stuleciu bałkański klasztor nie imponuje rozmiarami, ale z całą pewnością jest architektoniczną perełką.

#7 Alcobaca (Portugalia)

Klasztor ufundowany został w XII wieku przez pierwszego króla Portugalii – Alfonsa Zdobywcę. To pierwsza gotycka budowla wzniesiona w tym kraju.

#6 Sümela (Turcja)

Monastyr Przenajświętszej na Górze Mela, jak chce legenda, wybudowano za czasów Teodozjusza Wielkiego, czyli już w IV stuleciu. Prawie sto lat temu Turcy wyrzucili stąd greckich mnichów.

#5 Ostrog (Czarnogóra)

Prawosławny monastyr wyrasta ze skał wznoszących się nad Równiną Bjelopavlicką. Ostatnie lata życia spędził tu święty Bazyli.

#4 Ławra Peczerska (Ukraina)

Kijowski monastyr jest siedzibą zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego. Pierwsi mnisi pojawili się w tym miejscu niemal tysiąc lat temu i początkowo zamieszkali okoliczne jaskinie.

#2 Atos (Grecja)

Święta Góra to właściwie górzysty półwysep, zamieszkiwany wyłącznie przez prawosławnych zakonników. To korzystająca z autonomii prawdziwa republika mnichów!

#2 El Escorial (Hiszpania)

Imponujący kompleks klasztorny, wzniesiony u stóp łańcucha Sierra de Guadarrama, od czasów renesansu stanowi nekropolię hiszpańskich monarchów.

#1 Meteory (Grecja)

Ponoć pierwsi mnisi dostali się na tutejsze skały z pomocą orłów, ale trudno szukać potwierdzenia w źródłach historycznych. Dziś na szczęście korzystać można z solidnych schodów i pomostów.7

Chrześcijańskie klasztory | TOP 8 Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.