Chorwackie twierdze Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Chorwackie twierdze

Komitet UNESCO, podczas spotkania w Krakowie, dopisał do listy Światowego Dziedzictwa dwa miejsca znajdujące się w Chorwacji. Tym samym ten niewielki bałkański kraj może pochwalić się już wyróżnioną dziesiątką.

Pozycja pierwsza to fortyfikacje Zadaru, miasta portowego w Dalmacji. Pierwsze mury obronne wznieśli tu starożytni Rzymianie, ale prawdziwy rozkwit zapewnili Zadarowi Wenecjanie, którzy władzę nad okolicą przejęli w okresie krucjat.

Choć Zadarowi daleko do Dubrownika, jeśli idzie o popularność, to miasto ma długą tradycję turystyczną. Pierwsza agencja podróżnicza powstała tu jeszcze w dziewiętnastym wieku. Nazywa się Liburnija i działa do dziś!

Druga nowa pozycja na liście Światowego Dziedzictwa nie cieszyła się dotąd podobną rozpoznawalnością. A jest to Twierdza Św. Mikołaja, strzegąca kanału prowadzącego do Szybeniku, kolejnego dalmackiego portu. Ją także wznieśli Wenecjanie, by bronić się przed Turkami.

Wyróżnienie przez UNESCO spowoduje napływ turystów do Zadaru i Szybeniku. Może więc warto wybrać się tam jak najszybciej, zanim zrobi się tłoczno jak w Dubrowniku?

Chorwackie twierdze Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.