Cała Hiszpania w jednym miejscu Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Cała Hiszpania w jednym miejscu

Kto by pomyślał, że w kosmopolitycznej Barcelonie znajdziemy najbardziej iberyjskie z hiszpańskich miasteczek – Poble Espanyol! Miasto z miast, bo swoim obszarem obejmuje większość najbardziej typowych dla Hiszpanii zabytków i monumentów. Jak to możliwe?

Na wzgórzu Montjüic, kilka minut od Plaza Espada, znajdziemy prawdziwy pomnik ku czci hiszpańskiej kultury. Mowa o Pueblo Espayol (w języku katalońskim – Poble Espanyol), gdzie architektura, gastronomia i kultura hiszpańska z całego Półwyspu stapia się w jednym miejscu, bez wyjeżdżania z Barcelony!

Przez cały rok stolica Katalonii cieszy się ciepłym klimatem śródziemnomorskim, z rzadkimi deszczami i cudownym słońcem. Jej architektura jest atrakcją samą w sobie, a oferta kulturalna nie ma sobie równych. Miasto awangardy, gospodarz międzynarodowych imprez, pierwsze miasto na świecie, które ogłosiło się przyjacielem wegan. Żeby tego było mało, na swoim terenie posiada ogromną wystawę (42 000 mkw.) z ponad setką budynków w pełnej skali, odzwierciedlających najważniejsze zabytki hiszpańskiej architektury. Obiekt powstał z okazji Expo 1929, międzynarodowej wystawy, która miała mieć charakter tymczasowy. Efekty projektu były bardzo pozytywne, wystawa cieszyła się ogromnym powodzeniem, dlatego zdecydowano, że Poble Espanyol pozostanie w mieście na dłużej.

Podróż po całej Hiszpanii

Zanim miasteczko powstało, jego twórcy, architekci: Ramon Reventós i Francesc Folguera oraz artyści: Xavier Nogués i Miquel Utrillo, wybrali się w podróż dookoła Hiszpanii, aby zebrać materiał i dokonać wyboru konkretnych zabytków. W sumie odwiedzili ponad 1600 miast i miasteczek. Wszystko po to, aby stworzyć miejsce najbardziej oddające różne oblicza kraju, syntezę stylów występujących w każdym regionie Hiszpanii – małą Hiszpanię w jednym miejscu.

Od położonego na północy Kraju Basków, przez Asturię, Kastylię, Aragonię, Extramadurę, po południową Andaluzję. Od miejsc kultu, jak kataloński klasztor Sant Miquel, przez tradycyjne domy w Madrycie i typową dla andaluzyjskiej prowincji ulicę wzorowaną na tej z Arcos de la Frontera. To doskonałe miejsce aby zdać sobie sprawę, że bogactwo Hiszpanii leży w jej różnorodności.

Nowa i stara sztuka

Czyli rzemieślnictwo i awangarda. W Poble znajdziemy zespół ponad 30 rzemieślników, którzy w tradycyjny sposób wytwarzają ceramikę, szkło, wyroby skórzane na oczach odwiedzających. To najważniejsze skupisko warsztatów rzemieślniczych na skalę krajową. Z drugiej strony znajdziemy tu Museo Fran Durel, które szczyci się posiadaniem w swoich zbiorach prac Salvadora Dalí, Pabla Picassa czy Jeana Miró. Miłośnicy gorącego flamenko mogą liczyć na występy najlepszych tancerzy w El Tablao del Carmen.

Hiszpania na talerzu

Bary i restauracje w Pueblo Espanyol oferują całą gamę dań ze wszystkich hiszpańskich regionów. Znajdziemy tu wielkie patelnie wypełnione paellą, lady pełne baskijskich pinchos i tapas, owoce morza z wybrzeża i doskonałe likiery, na przykład te ziołowe z Ibizy. A na deser płynna czekolada i chrupiące churros!

Cała Hiszpania w jednym miejscu Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Monika Rząca

Absolwentka studiów dziennikarskich. Uzależniona od hiszpańskiej kultury, czerwonego wina i queso curado.