Bułgarskie UFO Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Bułgarskie UFO

Na szczycie góry Buzłudża w środkowej Starej Płaninie znajduje się jeden z najdziwniejszych symboli socjalizmu. Monument wzniesiony w roku 1981 wygląda jak statek kosmiczny. Dziś jest w ruinie, ale ma szansę, by znów stać się ikoną. Tym razem jednak nie socjalizmu, lecz nowoczesnej Bułgarii.

Pod koniec XIX stulecia u podnóża Buzłudży odbyło się tajne spotkanie, na którym zawiązał się bułgarski ruch socjalistyczny. Dziewięćdziesiąt lat później komunistyczne władze Bułgarii wydały fortunę, by na szczycie góry postawić monument upamiętniający tamto wydarzenie.

Pieniędzy na to, by przez kolejne dekady utrzymać „UFO z Buzłudży” w dobrym stanie już nie starczyło. Dziś do okrągłego budynku nie wolno wchodzić, bo wszędzie leży potłuczone szkło, a na głowę spaść może kawałek betonu. Pojawiła się jednak grupa ludzi, która chciałaby uratować monument i urządzić w nim nowoczesne muzeum oraz koncertowy amfiteatr.

Koszt przebudowy szacowany jest, w przeliczeniu, na pięć milionów złotych. Inicjatorzy „Projektu Buzłudża” liczą na wsparcie bułgarskiego rządu. I chyba mają na nie szanse.

Bułgarskie UFO Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.