Brama Izniku Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Brama Izniku

Wypełnione starożytnymi zabytkami tureckie miasto chce pokazać się światu.

Iznik, przed wiekami zwany Niceą, leży nieopodal Stambułu. Dwa tysiące lat temu dotarli tu Rzymianie, którzy uczynili go jednym z najważniejszych miast regionu. Później odbywały się tu sobory, a u schyłku średniowiecza Iznik wpadł w ręce Turków zbliżających się do Konstantynopola.

https://www.instagram.com/p/BJXNUorDjCt/

Miasto słynęło z rozległych fortyfikacji. Pięć kilometrów murów, ponad sto baszt, szesnaście bram – robi wrażenie, prawda? Jeszcze większą sławę przynieśli Iznikowi sprowadzeni tu przez sułtanów mistrzowie ceramiki, którzy w trzystu piecach wypalali dzieła nie mające sobie równych w całym Imperium Osmańskim i nie tylko.

Dziś Iznik znów chce być w centrum uwagi. Osiągnięciu tego celi służyć ma zakrojony na lata plan renowacji licznych zabytków – od starożytnego amfiteatru po późnośredniowieczne meczety. Na pierwszy ogień idzie rzecz najsłynniejsza: majestatyczna Brama Stambulska.

Odrestaurowanie bramy kosztować będzie przeszło milion dolarów, a to dopiero początek wydatków. Lokalne władze traktują to jednak jak inwestycję. Liczą, że Iznik trafi wkrótce na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, co pomoże w przyciągnięciu rzeszy turystów. Więc może warto tam zajrzeć, zanim zrobi się tłoczno?

Brama Izniku Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.