#BlackLivesMatter Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

#BlackLivesMatter

Morderstwo 46-letniego Afroamerykanina 25 maja w Minneapolis wstrząsnęło światem i stało się przyczyną krwawych zamieszek w całych Stanach Zjednoczonych. George Floyd został przygnieciony kolanem przez policjanta, w trakcie aresztowania za domniemaną płatność fałszywym banknotem. Funkcjonariusz przez 9 minut nie reagował na wołanie mężczyzny, który wyraźnie dawał znać, że nie może złapać powietrza.

Demonstracje rozgorzały w około 140 amerykańskich miastach. Aresztowano tysiące osób, a wiele zostało rannych. Pięć osób zginęło. Policja używała wozów pancernych, pałek i gazu łzawiącego. Donald Trump zapowiedział w poniedziałek, 1 czerwca, że jeżeli sytuacja się nie uspokoi, na ulicach pojawi się wojsko.

Zdecydowanie zaleciłem każdemu gubernatorowi rozmieszczenie funkcjonariuszy Gwardii Narodowej w wystarczającej liczbie, abyśmy zdominowali ulice. Burmistrzowie i gubernatorzy muszą ustanowić przytłaczającą obecność służb, dopóki przemoc nie zostanie stłumiona. Jeśli miasto lub stan odmówi podjęcia działań niezbędnych do obrony życia i mienia mieszkańców, wówczas rozmieszczę wojsko Stanów Zjednoczonych i szybko rozwiążę dla nich problem – zapowiadał w trakcie wystąpienia w Białym Domu.

 

Fot. Vince Fleming, unsplash.com

 

Dla wielu śmierć Afroamerykanina to incydent, który udowadnia, że istnieje zezwolenie na agresję policji, skierowaną zwłaszcza na czarnoskórych.

 

Fot. Julian Wan, unsplash.com

 

Na wydarzenia w USA nie pozostały obojętne inne kraje. W Londynie na ulice wyległo tysiące protestujących z transparentami „Black Lives Matter”, „Rasizm to problem globalny”. Głos zabrał również Papież Franciszek:

Obserwowałem z wielką troską bolesne niepokoje społeczne w waszym kraju w ostatnich dniach po tragicznej śmierci pana George’a Floyda. Moi przyjaciele, nie możemy tolerować ani odwracać oczu od wszelkiego rodzaju rasizmu i wykluczenia i twierdzić zarazem, że broni się świętości każdego ludzkiego życia – powiedział w trakcie audiencji generalnej transmitowanej przez watykańskie media.

 

Fot. Donovan Valdivia, unsplash.com

 

W sieci pod hasztagiem #blacktuesday oraz #blacklivesmatter internauci zamieszczają czarną grafikę – symbol solidaryzowania się z czarną społecznością, walczącą o swoje prawa w Stanach Zjednoczonych.

#BlackLivesMatter Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Redakcja goforworld.com

goforworld.com poleca!