Bistra Paryża Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Bistra Paryża

Tradycyjne lokale francuskiej stolicy chcą trafić na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Bistro – paryskie połączenie kawiarni i restauracji, elegancji i swobody. Ulokowane często w narożnym budynku z przeszklonymi ścianami i z drzwiami otwartymi (przy sprzyjającej pogodzie) na oścież, aby urządzony na chodniku ogródek lokalu łączył się z wnętrzem. Można tu wypić kawę przy porannej gazecie, zjeść na lunch domowe danie dnia, popołudniu napić się znajomymi wina.

Pierwsze bistra powstały w dziewiętnastym stuleciu, a zakładali je przybysze z Owernii, przynoszący do Paryża tradycję swoich „bistroquets” – niewielkich lokali z okrągłymi stolikami wystawionymi na ulicę. O tej długiej tradycji przypominają dziś przedstawiciele organizacji zrzeszającej właścicieli paryskich bistr, na czele której stoi Alain Fontaine, prowadzący lokal „Le Mesturet”.

Fontaine podkreśla, że od kilkunastu dekad bistra są miejscem spotkań ludzi różnego pochodzenia, wyznania czy statusu. Odgrywają ważną rolę w paryskim społeczeństwie, należy im się więc specjalny status, jaki zapewnia wpisanie na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Prowadzoną w tym kierunku kampanię wsparła już oficjalnie Anne Hidalgo, mer Paryża. Ale ostateczną decyzję o złożeniu (lub nie) stosownego wniosku jesienią podjąć ma francuskie ministerstwo kultury.

Bistra Paryża Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.