Beskidzki cud Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Beskidzki cud

Potrafi zachwycić. Wydaje się zupełnie nierealna, mistyczna. Polska w obiektywie Bogusława Strempela. Zabieramy was w podróż po krainie wyobraźni. Trzymajcie się mocno, bo można odpłynąć.

GFW: Przecudne, oszałamiające zdjęcia ? gdzie zostały wykonane? I skąd inspiracja?

Bogusław Strempel: Miło słyszeć, że podobają się moje fotografie, za co bardzo dziękuję. Zdjęcia w głównej mierze zostały wykonane na południu polski w Beskidach, gdzie można podziwiać zarówno pasma górskie Beskidu Śląskiego oraz Żywieckiego, jak i to, co znajduje się u podnóża gór. Jeśli połączymy to w jedną całość, a w dodatku będą sprzyjać warunki pogodowe, to możemy się cieszyć niesamowitymi widokami, które warto zarejestrować. W moim przypadku jest to fotografia.

Można by powiedzieć, że w pewnym sensie inspiracją jest zatrzymanie czasu w kadrze i pokazanie spektaklu, jaki tworzy mgła w promieniach porannego słońca.

GFW: Czy uważa się pan za podróżnika? Fotografa? Dokumentatora?

Bogusław Strempel: W pewnym sensie po trochu za każdego, to takie trzy w jednym, chcąc coś interesującego uchwycić, sfotografować trzeba wybrać się w podróż, po czym uwieczniać i udokumentować. Dodam, że nie zdarzają się takie same warunki, no może podobne, ale nie takie same, wiele czynników na to wpływa: pora dnia, godzina, warunki atmosferyczne, światło itp.

GFW: Żeby zrobić TAKIE zdjęcia, co jest potrzebne? Cierpliwość? Oko? Sprzęt?

Bogusław Strempel: Wydaje mi się, że po prostu miałem szczęście, trafiając na fantastyczne warunki pogodowe. Nie ukrywam, że często posiłkuję się informacjami meteo, aby wiedzieć, czego można się spodziewać w rejonie, do którego się wybieram. Mimo to, tak naprawdę nigdy nie wiem na sto procent, jak będzie, co zastanę na miejscu. Moim zdaniem szczęście też jest potrzebne. Niejednokrotnie chcąc złapać np. wschód słońca, na miejscu musimy być dużo wcześniej, pokonując trasę w ciemnościach. Czasem towarzyszy spory chłód, a będąc już na miejscu musimy „pokluczyć”? po terenie, aby wybrać stosowne miejsce.

Cierpliwość jest potrzebna. Czasem trzeba wyczekać na dogodne warunki, nie gwarantuje nam to powodzenia, ale nie można się poddawać, no i trzeba umieć wykorzystać moment. Ważną rzeczą jest zbudowanie poprawnej kompozycji kadru, wyłowienia z całej przestrzeni otaczającego terenu tego ,,smaczku?, który zatrzyma widza na dłużej przy naszej fotografii.
Co do sprzętu? Z pewnością jest ważny, ale ważniejsze jest, aby walory i zalety dobrego sprzętu były wykorzystane przez fotografa, czyli stawiałbym raczej na doświadczenie i umiejętności. Powiem więcej: zwykłym kompaktem również można zrobić fantastyczne zdjęcia, oczywiście z biegiem czasu nastąpi taki dzień, gdy sprzętowo będzie nam brakowało pewnych rzeczy, wiec sięgamy po sprzęt z wyższej półki, ale wybór wtedy powinien być świadomy.

Zapraszamy do zobaczenia galerii Bogusława Strempela. 

 

Beskidzki cud Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Redakcja goforworld.com

goforworld.com poleca!