Bal u Jane Austen Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Bal u Jane Austen

Macie ochotę cofnąć się w czasie o dwieście lat i w angielskim Bath spotkać postacie z kart 'Dumy i uprzedzenia’?

Jane Austen u progu dziewiętnastego stulecia opisywała życie brytyjskich elit. Jej najsłynniejsza powieść, wydana w 1813 roku, doczekała się szeregu ekranizacji, a dziś popularniejsza jest niż kiedykolwiek wcześniej. Popularne jest także przebieranie się w historyczne stroje i odtwarzanie dawnych obyczajów – czy to turniejów rycerskich, czy też arystokratycznych balów. Tak dzieje się na przykład co roku w Bath, gdzie miłośnicy prozy i czasów Jane Austen spotykają się na poświęconym jej festiwalu.

Bath, założone przez starożytnych Rzymian w okolicy bogatej w geotermalne źródła, w czasach Jane Austen stało się modnym ośrodkiem wypoczynkowym. Jedna za drugą wyrastały tu eleganckie rezydencje, w których zaroiło się od przedstawicieli angielskiej śmietanki. Kilka lat spędziła w tym mieście pisarka, a Bath pojawia się w każdej jej książce. Dlatego największe imprezy związane z Jane Austen odbywają się właśnie tutaj.

W tym roku wszystko zacznie się od balu, który odbędzie się pierwszego lipca. Wiemy, trochę mało czasu, żeby zorganizować wyjazd. Ale dla miłośników 'Dumy i uprzedzenia’ mamy dobrą wiadomość: większość atrakcji zaplanowano dopiero na wrzesień. Będą parady, spektakle, wycieczki śladami pisarki. A że lada moment mija dwusetna rocznica śmierci Jane Austen, wszystkiego będzie więcej niż zwykle. W samej paradzie na ulicach Bath, jak zapowiadają organizatorzy, wziąć ma udział prawie tysiąc ludzi w strojach z epoki!

Bal u Jane Austen Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.