Australia w kinie Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Australia w kinie

Australia jest potężna, właściwie nie widząc jej na własne oczy – trudno wyobrazić sobie, jak tam jest. Z ust podróżników pada zachwyt. Z drugiej strony, Australia ma też swoje smaczki – potrafi być niebezpieczna, kapryśna i nieobliczalna.

Marek Niedźwiedzki podczas spotkania z Jarkiem Kuźniarem przyznał otwarcie i bez zażenowania, że dla niego Australia i jej niesamowite piękno odżywają na ekranie… Miał tu na myśli film o tym samym tytule z Nicole Kidman.

Patrząc na te pejzaże i klimat, jaki udało się zawrzeć twórcom w tej długiej historii – człowiek wzdycha. Co za miejsce, co za czasy!

Nas nurtuje pytanie, jak można żyć w tak rozległym, gorącym, wciąż „uciekającym” od silnego wpływu ekspansywnej, ciasnej cywilizacji miejscu? Bo przecież Australia, a przynajmniej jej „dzika” strona wciąż potrafi rzucić wyzwanie, utrudniać codzienność, uczyć cierpliwości i radzenia sobie w każdej sytuacji…

Australia to oczywiście metropolie, wielkie miasta jak Sydney… Ale również dzikość – tak pięknie wychylająca się ku nam z ekranu. I mrugająca do nas okiem…

Australia przeciętnemu Europejczykowi skojarzy się z Aborygenami. Film Polowanie na króliki (2003) to klasyczne i bardzo „sugestywne” ujęcie tematu. Obraz równie gorący, jak kinowy hit z Nicole Kidman. Być może jest bardziej poruszający, bardziej realny.

Kino buduje w naszej głowie pewien obraz Australii. Stereotypowy, charakterystyczny, mitologiczny. I właśnie dlatego tak bardzo chce się tam pojechać i sprawdzić, co jest prawdą, a co jedynie scenografią…

My nie zatrzymujemy się jedynie na marzeniach. W 2017 roku ruszamy do Australii z naszą przewodniczką Julią Raczko. Porównamy wyobrażenia i to, co realne!

Australia w kinie Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Danuta Awolusi

Redaktor goforworld.com. Pisarka i copywriterka. Więcej na www.danuta-awolusi.com