Architektura z rozmachem Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Architektura z rozmachem

Wzbudza zachwyt i kontrowersje, bo budowa nie była łatwa. Za to efekt przerasta najśmielsze oczekiwania. Architektura to jeden z dowodów na to, że człowiek to istota genialna, bo rozumie siłę połączenia sztuki, użytkowości i wyrażania emocji. Elbphilharmonie, czyli filharmonia w Hamburgu jest tego najlepszym przykładem.

Budowa trwała od 2007 roku. I nadal czekamy na spektakularne, pełne otwarcie. Portowy spichlerz, niegdyś przechowalnia kakao, zamienił się w cudo, które zapiera dech w piersiach. Architekci Jacques Herzog i Pierre de Meuron są dumni, nie tylko dlatego, że spod ich ręki wyszło takie dzieło. Są pewni, że nie ma drugiego takiego projektu na świecie.
Nie brakuje tu jednak kontrowersji. Po zaczęciu budowy okazało się, że całość, wbrew założonym kosztom, zamknie się w kwocie około 575 mln euro… To właśnie te oszałamiające kwoty sprawiły, że budowa obiektu na kilka lat została wstrzymana.

Filharmonia, górująca nad wodą to cudna wizytówka. Ale… przecież to nie jest najważniejsze. Liczy się to, jaką funkcję spełnia budynek. A przecież będzie tam rozbrzmiewać najwspanialsza muzyka.

Będąc w Hamburgu musicie tam zajrzeć. Dodajmy, że budynek nie jest jedynie filharmonią. W jego wnętrzu znajdzie się również luksusowy hotel, klub nocny i apartamenty. Za jaką kwotę? Ponad 400 mln euro. Choć przecież prace nadal trwają.

Architektura z rozmachem Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Danuta Awolusi

Redaktor goforworld.com. Pisarka i copywriterka. Więcej na www.danuta-awolusi.com