Archeologiem być Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Archeologiem być

Podczas wycieczki do Stambułu warto odwiedzić nową ekspozycję, która dzięki interaktywnej technologii pozwala zwiedzającym samodzielnie odkrywać miasto założone ponad dziewięć tysięcy lat temu.

Çatalhöyük to jedna z największych osad neolitycznych, jakie udało się odnaleźć archeologom. Dokonali tego w połowie dwudziestego wieku, na dwóch sąsiadujących ze sobą wzgórzach w Anatolii. Mieszkać tam mogło nawet dziesięć tysięcy ludzi! Jak na ósme tysiąclecie przed naszą erą była to więc prawdziwa metropolia.

Na osadę składały się głównie dwupiętrowe domy z kamienia i gliny, stykające się ze sobą ścianami. Ich okna były małe, a wejścia znajdowały się… na dachach! Na dodatek – nigdzie nie było schodów, same drabiny. Na pewno ułatwiało to obronę miasta przed najazdami.

Odwiedzając wystawę otwartą niedawno w Stambule można teraz wczuć się w archeologów, którzy w Çatalhöyük pracowali przez kilka dekad. Między innymi dzięki hełmom wirtualnej rzeczywistości samodzielnie odkryjemy tam pamiątki sprzed tysięcy lat: biżuterię, figurki kultowe, kości zwierząt i ludzi. Zwiedzimy też ciasne i ciemne wnętrza domów, a nawet – rozejrzymy się z ich dachów po okolicy takiej, jaką oglądali ludzie żyjący w neolicie!

Archeologiem być Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.