
Archeologiem być
Podczas wycieczki do Stambułu warto odwiedzić nową ekspozycję, która dzięki interaktywnej technologii pozwala zwiedzającym samodzielnie odkrywać miasto założone ponad dziewięć tysięcy lat temu.
Çatalhöyük to jedna z największych osad neolitycznych, jakie udało się odnaleźć archeologom. Dokonali tego w połowie dwudziestego wieku, na dwóch sąsiadujących ze sobą wzgórzach w Anatolii. Mieszkać tam mogło nawet dziesięć tysięcy ludzi! Jak na ósme tysiąclecie przed naszą erą była to więc prawdziwa metropolia.
Na osadę składały się głównie dwupiętrowe domy z kamienia i gliny, stykające się ze sobą ścianami. Ich okna były małe, a wejścia znajdowały się… na dachach! Na dodatek – nigdzie nie było schodów, same drabiny. Na pewno ułatwiało to obronę miasta przed najazdami.
Odwiedzając wystawę otwartą niedawno w Stambule można teraz wczuć się w archeologów, którzy w Çatalhöyük pracowali przez kilka dekad. Między innymi dzięki hełmom wirtualnej rzeczywistości samodzielnie odkryjemy tam pamiątki sprzed tysięcy lat: biżuterię, figurki kultowe, kości zwierząt i ludzi. Zwiedzimy też ciasne i ciemne wnętrza domów, a nawet – rozejrzymy się z ich dachów po okolicy takiej, jaką oglądali ludzie żyjący w neolicie!