
Apteczka podróżnika
Chyba nie ma rzeczy, którą łatwiej można zignorować i o której z większą lekkością się zapomina. Wydaje się być absolutną ostatecznością i czymś zbędnym, bo przecież nic się nie wydarzy, a wszelkie nieszczęścia nas ominą w podróży, prawda? Nieprawda. Przebywając na obcej ziemi, w duchu przygody, o wiele milej jest mieć apteczkę i pewność, że chociażby w przypadku skaleczenia, pod ręką będzie plaster i woda utleniona.
Apteczka podróżnika
Załóżmy, że jedziesz w podróż z dziećmi. Nie, nie za granicę, ale chociażby nad zwykłe (ale jakże piękne!), polskie morze. Kilometrów przed tobą od groma, dzieci nieznośnie, rozrabiają na tylnym siedzeniu. I znajdują zawsze to, co stanowi zagrożenie. W pewnym momencie następuje małe zamieszanie i bach! Skaleczony palec. Krew się leje, wrzask, płacz, panika. A apteki nie widać, przecież jesteś w trasie. Warto mieć przy sobie apteczkę.
Co spakować do podróżnej apteczki?
Trzeba przewidzieć różne ewentualności i być zawsze gotowym do działania. W skład apteczki podróżnika wchodzą:
- Chusta opatrunkowa 40×60 cm x (2 sztuki)
- Kompres 10×10 (3 sztuki)
- Chusta trójkątna (2 sztuki)
- Nożyczki (1 sztuka)
- Koc ratunkowy 160×210 cm (1 sztuka)
- Opatrunek indywidualny rozm. M (3 sztuki)
- Plastry 10x 6cm (1 opakowanie)
- Plaster 5 mx2.5 cm (1 sztuka)
- Opaska elastyczna 6 cm (2 sztuki)
- Opaska elastyczna 8 cm (3 sztuki)
- Chusta opatrunkowa 60×80 cm (1 sztuka)
- Krople do oczu
- Maść na oparzenia
- Odkażacze
- Rękawice lateksowe 2 pary
- Sól fizjologiczna
- Środki na przeziębienie i ból gardła
- Środki na zaparcia
- Środki na stłuczenia, obrzęki i ukąszenia owadów
- Środki przeciwbólowe
- Węgiel
Co brać pod uwagę pakując apteczkę?
WSZYSTKO, począwszy od tego GDZIE się wybieramy, a skończywszy na tym, jakie rozmiary ma apteczka i ile waży. Jadąc nad polskie morze samochodem może ona być nieco większa, ostatecznie nie zamierzamy poruszać się z nią po mieście.
Wybierając się na egzotyczną wyprawę z plecakiem sprawa ma się zupełnie inaczej. Apteczka powinna ważyć jak najmniej (a i pół kilograma to już dużo!) i mieścić się w bagażu, nie zajmując zbyt wiele miejsca.
Dlatego właśnie apteczkę powinniśmy „zaplanować” równie skrupulatnie, jak w przypadku pań, kosmetyczkę. Serio, lepiej wziąć mniej kosmetyków i ubrań niż asortymentu medycznego, który może nam w czasie wyprawy ułatwić, a może nawet uratować życie.
Pakując podręczną apteczkę na podróż uwzględnijmy także ilość osób, która wybiera się z nami na wyprawę.
Autor: Danuta Awolusi