Aparaty na każde warunki cz. I | test Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Aparaty na każde warunki cz. I | test

Aparaty, które sprawdzą się w trudnych warunkach? Które dadzą fantastyczne efekty i nie zawiodą? Zanim wybierzecie sprzęt i wydacie pieniądze, dobrze się zastanówcie. Mamy dla was wyjątkowy poradnik, przygotowany przez Krzysztofa Basela, redaktora naczelnego Fotoblogia.pl, który z aparatem był już prawie wszędzie!

Podróże czytelników są tak różne, jak aparaty w tym zestawieniu. Wyróżniłem tu zróżnicowane aparaty: od wszystkoodpornego kompaktu z małą matrycą w cenie ok. 1500 zł, po pełnoklatkowego, profesjonalnego bezlusterkowca Sony A7 II, który kosztuje 6000 zł za sam korpus. Wszystkie z nich miałem w rękach, intensywnie testowałem nie tylko w studiu testowym Fotoblogia.pl, ale też na plażach Portugalii, zmrożonych terenach Biebrzańskiego Parku Narodowego czy wilgotnych kanałach Starej Oczyszczalni w Pradze. Wszystkie mogę szczerze polecić.

Zapytacie zapewne, dlaczego w tym zestawieniu nie ma ani jednej lustrzanki. Słuszne pytanie. Obecnie rynek cyfrowych aparatów fotograficznych jest bardzo rozwinięty. Profesjonale lustrzanki, takie jak Canon EOS 1DX czy Nikon D4s, to wyśmienite aparaty, które z pewnością poradziłyby sobie w trudnych, podróżniczych warunkach. Gorzej z fotografem, który musiałby targać ważące kilka kilogramów korpusy z obiektywami. Do intensywnego podróżowania są po prostu lepsze inne aparaty, głównie bezlusterkowce, które gwarantują wysoką jakość zdjęć, mają przemyślane, uszczelnione korpusy i ważą kilkakrotnie mniej. Oto one.

Olympus OM-D E-M1

olympus-e-m1-01 1

 

Korpus aparatu został wykonany ze stopu magnezowego i jest odporny na kurz, zachlapania oraz mróz (do -10 stopni Celsjusza). A to niezwykle ważne w trakcie podróży w trudnych warunkach. Model E-M1 jest na rynku już 1,5 roku i został w tym czasie rzetelnie sprawdzony przez profesjonalnych fotografów i podróżników. Opinie są jednoznaczne ? to pancerny sprzęt, który wytrzymuje nawet więcej, niż deklaruje producent.

olympus-e-m1-02 2olympus-e-m1-03 3

Aparat nie jest za duży, ani za ciężki, ale zarazem wystarczający, aby oferować pełen komfort fotografowania. Plusem jest też łączność Wi-Fi, która wbrew pozorom może być przydatna w podróży (żeby np. szybko zgrywać zdjęcia na telefon, tablet czy laptopa). Z przodu wyróżnia go solidny uchwyt, który pokryto gumą, a z tyłu 3-calowy, uchylany, dotykowy ekran LCD o rozdzielczości ponad 1,04 mln punktów. To sprawia, że możemy nim z łatwością fotografować z nawet najbardziej nietypowych pozycji. Bardzo mocnym punktem aparatu jest również wizjer elektroniczny o rozdzielczość aż 2,36 mln punktów, powiększeniu 1,48 x (około 1,3 x większe niż w typowej lustrzance) i 100% pokryciem kadru, który jest jasny, ostry, przejrzysty i dokładny. To rozwiązanie ułatwiające fotografowanie w słoneczne dni oraz nocą, kiedy w klasycznych wizjerach mało co widać.

olympus-e-m1-04 4

Na plus należy też policzyć błyskawiczny i skuteczny podwójny system FAST AF, który zapewnia szybkie działanie autofokusu zarówno z obiektywami Mikro Cztery Trzecie, jak i Cztery Trzecie. A tu, w sumie, do wyboru mamy ponad 60 szkieł. O jakość zdjęć nie musimy się martwić, bowiem E-M1 jest wyposażony w jeden z najlepszych na rynku sensorów Mikro Cztery Trzecie (17,3×13 mm) o rozdzielczości 16 megapikseli, a także wydajny 5-osiowy system stabilizacji matrycy.

olympus-e-m1-05 5

Cena: 5500 zł (korpus), 8500 zł (z obiektywem 12-40 mm f/2.8).

Zobacz test

 

Olympus OM-D E-M5 Mark II

e-m5_mark-II-1(1) 6

To najnowszy aparat w tym zestawieniu. Bezlusterkowiec jest bardzo dobrze wykonany, a jego ergonomia stoi na wysokim poziomie. Wszystkie tarcze i przyciski są na swoim miejscu, a w 11 z nich można samemu ustawić funkcje. Podobnie, jak we flagowym modelu E-M1, magnezowy korpus jest uszczelniony przed wilgocią i kurzem, a producent zapewnia, że możemy z niego korzystać w zakresie temperatur -10 do 40 stopni Celsjusza. Jest też zgrabny i lekki ? waży zaledwie 470 g. Mocnymi punktami są nowy, 3-calowy, dotykowy, odchylany i obracany ekran LCD o rozdzielczości 1 037 000 punktów oraz wizjer elektroniczny o rozdzielczości 2,36 miliona punktów i powiększeniu 1,48 x, znany z modelu E-M1.

e-m5_mark-II-2 7

Wnętrze aparatu skrywa matrycę Mikro Cztery Trzecie (17.3 x 13mm) LIVE MOS o identycznej rozdzielczości 16 megapikseli, co u poprzednika. Obsługuje ją procesor obrazu TruePic VII znany z flagowego modelu E-M1. Ten duet umożliwia fotografowanie z prędkością do 10 kl./s z czułością w zakresie ISO 100-25600 oraz nagrywanie filmów Full HD z prędkościami 60p, 50p, 30p, 25p lub 24p. i próbkowaniem 77 Mb/s. oraz z możliwością nagrywania z różną częstotliwością klatek. Moduł autofokusu FAST ma 81 pól i zgodnie z nazwą jest niezwykle szybki oraz bezbłędnie celny.

e-m5_mark-II-4 8

Świetnie sprawuje się też 5-osiowy system stabilizacji matrycy, który umożliwia wykonywanie nieporuszonych zdjęć z czasami dłuższymi nawet o 3 EV. W praktyce z ręki możemy wykonać ostre i nieporuszone zdjęcia z czasem nawet 0,5 sekundy, kiedy bez stabilizacji osiągniemy jedynie 1/8 s.

Interesującą nowością są też dwa tryby: Composite still shot oraz Live Composite. Pierwszy z nich umożliwia uzyskanie zdjęć o rozdzielczości 40 Mpix (JPEG) lub nawet 64 Mpix. Olympus OM-D E-M5 Mark II wykorzystuje system stabilizacji matrycy do delikatnego przesuwania sensora w czasie wykonywania 8 zdjęć i później je łączy w jedno ? bardzo szczegółowe, o wysokiej rozdzielczości. Świetne rozwiązanie do fotografowania krajobrazów.

e-m5_mark-II-3 9

Z kolei Live Composite to bardzo dobre narzędzie dla osób z zamiłowaniem do malowania światłem. Do jednego zdjęcia dodawane są źródła światła z następnych ujęć. Dzięki temu trybowi fotograf nie musi się martwić o prześwietlenie fotografii, a efekty są naprawdę imponujące.

Cena: 4200 zł (korpus), 7900 zł (z obiektywem 12-40 mm f/2.8)

Zobacz test

 

Olympus Tough TG-3

olympus-tg-3-01 10

Olympus Stylus Tough TG-3 to typowy przedstawiciel wszystkoodpornych apartów kompaktowych. Stylus jest odporny na pył, kurz, upadki z wysokości 2,1 m, zgniatanie ciężarem do 100 kg, niskie temperatury do ?10°C oraz jest wodoszczelny do głębokości 15 m. Coś za coś ? w efekcie TG-3 jest cięższy od przeciętnego aparatu kompaktowego: waży 247g. To prawdziwy twardziel, który poradzi sobie zarówno w górach, jak i nad morzem. Świetnie wygląda, ale też wyróżnia się bardzo szybką i celną pracą AF, dobrą ergonomią, solidnym i jasnym ekranem LCD z panelem ochronnym  o przekątnej 3 cali i rozdzielczości 460 tys. punktów, szybkością do 5 kl./s oraz przydatnymi dodatkami, takimi jak GPS czy Wi-Fi. Mocnym punktem aparatu jest obiektyw o ekw. 25-100 mm (dla matrycy 35 mm), z 4-krotnym zoomem optycznym i jasności f/2-4.9. To uniwersalny zakres, który umożliwia wykonanie zdjęć krajobrazowych, jak i portretu a nawet makro. Osoby potrzebujące większych możliwości mogą podłączyć różne dodatki (LED ring flash) czy konwertery (np. rybie oko i tele x1,7).

olympus-tg-3-02 11olympus-tg-3-05 12olympus-tg-3-06 13

W środku znajduje się matryca BSI CMOS o rozdzielczości 16 Mpix, która współpracuje z procesorem obrazu TruPic VII. Ten zestaw umożliwia wykonywanie zdjęć w czułością ISO 100-6400 oraz nagrywanie filmów.

olympus-tg-3-07 14olympus-tg-3-08 15olympus-tg-3-09 16

Cena: 1500 zł

Zobacz test

 

Nikon AW1

17

Drugim wszystkoodpornym aparatem w tym zestawieniu jest Nikon 1 AW1. Tyle, że ten model to bezlusterkowiec z możliwością wymiany obiektywów.

18

 

Producent zapewnia, że obudowa wytrzyma upadek z 2 m i że jest wodoszczelna do głębokości 15 m. Obsługa aparatu nie jest jego dużą zaletą: brak koła trybów, kół nastaw i konieczność przebijania się przez kolejne karty menu, w poszukiwaniu często zmienianych opcji, nie jest przyjemna. Nikon 1 AW1 ma jednak inne ogromne zalety w porównaniu do aparatów o podwyższonej odporności. Rywale mają kilkakrotnie mniejsze matryce, niż niewielka (jak na bezlusterkowca) matryca formatu CX, zastosowana w Nikonie. To sensor CMOS o rozdzielczości 14 megapikseli (crop 2,7x), który pracuje z czułością ISO 160 – 6400. Jakość zdjęć jest na wysokim poziomie, aparat jest też bardzo szybki (do 60 kl./s i do 1/16000 s.) i ma celny autofokus. Nie zabrakło też modułu GPS przydatnego w czasie podróży. Jeśli potrzebujemy aparatu, który naprawdę dużo zniesie, a małe matryce kompaktów nam nie wystarczają, Nikon 1 AW1 wydaje się w zasadzie jedyną, ale też interesującą alternatywą.

 

19

 

20

Cena: 3000 zł (z obiektywem 11?27.5mm f/3.5-5.6)

Test

 

Część druga testu już niebawem!

 

Autor: Krzysztof Basel