Antyczne sanatorium Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Antyczne sanatorium

W położonym pod Madrytem miasteczku Collado Mediano przeprowadzano restaurację ruin ośrodka uzdrowiskowego, wybudowanego w starożytności przez Rzymian.

Sanatorium wzniesiono w trzecim stuleciu naszej ery przy trakcie łączącym Segowię i Titulcię. Służyło więc jednocześnie jako zajazd dla podróżnych. W budowli o wymiarach 15 na 15 metrów goście mogli wygrzać się w łaźni parowej i wykąpać się w basenie, a także nocować w prywatnych kwaterach.

Na ruiny natrafił w 1917 roku proboszcz lokalnej parafii Ricardo Fernández García. Ale odtwarzanie sanatorium, które nazwano El Beneficio, rozpoczęto dopiero dziesięć lat temu. Za realizację projektu wycenionego na 300 tysięcy euro zapłaciły władze wspólnoty autonomicznej Madrytu.

El Beneficio stało się w ten sposób unikalnym muzeum, ukazującym to, jak relaksowali się i dbali o zdrowie starożytni Rzymianie. Zresztą także współczesne Collado Mediano jest miejscowością wypoczynkową. Nocować można choćby na kempingu znajdującym się tuż pod antycznym sanatorium.

Antyczne sanatorium Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.