Angielskie jeziora Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Angielskie jeziora

Podczas spotkania, które zorganizowano w Krakowie, przedstawiciele UNESCO dopisali szereg pozycji do Listy Światowego Dziedzictwa. Trafił tam między innymi brytyjski park narodowy.

Lake District – co tłumaczyć można na „Rejon Jezior” – to największy spośród piętnastu parków narodowych Wielkiej Brytanii. Znajduje się on w hrabstwie Kumbria, czyli na północno-zachodnim skraju Anglii i słynie z malowniczych krajobrazów.

Jeziora krasowe, pagórki i wrzosowiska, polodowcowe doliny, a do tego – stada owiec. Wszystko to od wieków inspirowało artystów. Pisarzy, poetów, no i oczywiście malarzy. Szczególną furorę Lake District zrobił w epoce romantyzmu. Pierwsze przewodniki turystyczne po regionie powstawały już u schyłku osiemnastego wiek!

W kolejnym stuleciu okolica doczekała się połączeń kolejowych i od tego czasu moda na spacery po Lake District trwa nieprzerwanie. Wyróżnienie przez UNESCO na pewno zwiększy jeszcze popularność parku narodowego, przynajmniej wśród zagranicznych podróżników. A przecież już teraz spotkać tam można nie tylko Amerykanów, ale na przykład Chińczyków i Japończyków.

Angielskie jeziora Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.