Andaluzja. 5 miejsc, które warto zobaczyć. Poleca nasza przewodniczka Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Andaluzja. 5 miejsc, które warto zobaczyć. Poleca nasza przewodniczka

Andaluzja to jedna z siedemnastu wspólnot autonomicznych Hiszpanii i to jedna z najpopularniejszych wśród turystów. To tu czekają na odwiedzających niesamowite plaże, majestatyczne góry Sierra Nevada, świetne warunki zarówno do uprawiania sportów wodnych, nurkowania, jak i jazdy na nartach, a oprócz tego aż trzysta słonecznych dni w roku.

 

 

Choć niezwykłych miejsc w Andaluzji nie brakuje, to przedstawiam pięć, których absolutnie nie można przegapić.

 

Cabo de Gata

Najbardziej na południowy wschód wysunięty punkt, który należy do parku Cabo de Gata-Níjar. Można tu znaleźć niemal wszystko: dzikie plaże, klify wyłaniające się wprost z morza, klimatyczne białe miasteczka, zamki wzniesione na brzegach, świetne trasy trekkingowe, latarnie morskie, a nawet dawne kopalnie złota oraz saliny.

 

 

Można nurkować na rafie koralowej oglądając podwodny świat lub z lornetką obserwować setki gatunków ptaków, w tym flamingi, żyjących w rezerwacie.

 

Torcal de Antequera

Wyjątkowy obiekt przyrodniczy wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Leży na wysokości ponad 1200 m n.p.m. i swój wygląd zawdzięcza zjawiskom krasowym, które miały tu miejsce kilkaset milionów lat temu.

 

 

Ronda

Jedno z najstarszych i jedno z piękniejszych miast w Hiszpanii Niezwykłość zapewnia mu położenie po obu stronach skalistego wąwozu Tajo de Ronda, głębokiego na około 160 metrów oraz obecność niezwykłych „wiszących domów”.

 

 

Miasto dzieli się na dwie części: chrześcijańską, nowszą zwaną El Mercadillo oraz starszą mauretańską – La Ciudad. Obie części łączy stumetrowy most Puente Nuevo, w którym dawniej znajdowało się więzienie.

 

Guadix

Miejscowość nazywana Miastem Troglodytów położona jest w depresji Hoya de Guadix na zboczu łańcucha gór Sierra Nevada. Miasto swego czasu było kolonią rzymską, a wcześniej też stolicą królestwa muzułmańskiego. Obecnie zamieszkiwane jest przez około 20 tysięcy osób, z czego ok. 4 tysiące mieszka w blisko 1500-2000 okolicznych jaskiniach w dzielnicy Barrio de las Cuevas.

 

 

Guadix zostało zasiedlone przez człowieka już w czasach prehistorycznych. Zapiski mówią, że pierwsze mieszkania-jaskinie pochodzą z 1452 roku, w czasach kiedy katoliccy monarchowie zdobyli Granadę i wypędzili z niej Maurów. Ci jednak nie chcieli opuszczać ziemi, którą traktowali jako swoją i postanowili tu zostać. Ukryli się w górach w okolicach Guadix, dając początek dzielnicy jaskiniowej.

 

Mirador El Fin del Mundo

Znajduje się w Beas de Guadix i jest idealnym miejscem do podziwiania pustynnych widoków tej części Granady. Wzniesiona równina, która oddziela dolinę Alhama od Hoya de Guadix. Jego uprzywilejowana lokalizacja i widok na wąwozy i dolinę rzeki sprawiają, że jest to idealne miejsce, aby zrozumieć, jak powstał Geopark Granada.

 

 

Tu znajdował się dawniej lodowiec, wszelkie wąwozy, doliny i jary powstały w wyniku erozji wodnej. Całość tworzy niesamowity krajobraz, który rozciąga się na wielu kilometrach kwadratowych. Mirador El fin del Mundo jest tylko jednym z nich.

 

To tylko część niezwykłych miejsc, które będziecie mogli zobaczyć podczas naszej wyprawy do Andaluzji.

Dołącz do wyprawy i zobacz Andaluzję z goforworld!

Andaluzja. 5 miejsc, które warto zobaczyć. Poleca nasza przewodniczka Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Anita Demianowicz

Podróżniczka, blogerka, fotografka. Autorka strony www.banita.travel.pl oraz książki „Końca świata nie było”. Organizatorka unikalnego festiwalu podróżniczego TRAMPki - Spotkania Podróżujących Kobiet.