Ambasador rafy Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Ambasador rafy

Rafy koralowe, ocean. Życie blisko brzegu, codziennie obcowanie z podwodnym światem. Dla ludzi, którzy żyją przy „wielkiej wodzie”, rafa koralowa to praca. Nurkowanie, turyści, rybołówstwo. Oczywiście tam, gdzie egzystuje człowiek, rodzą się również problemy. Rafa koralowa tonie w brudzie. Całe szczęście są ludzie, którzy z tym walczą…

Andre Miller mieszka na Barbadosie. Mówią o nim: pionier. To on stworzył „wodny park” – Carlisle Bay, a więc miejsce, gdzie nurkowanie to coś więcej niż przygoda czy frajda. To po prostu przeżycie. Tylko żeby tak mogło być, trzeba dbać o ekosystem. Andre, z wykształcenia biolog, instruktor nurkowania, właśnie temu poświęca się w całości.

Ocean to jego życie. Jego ojciec był rybakiem. Przynosił do domu nie tylko smak oceanu, ale też historie z podwodnego świata. Być może właśnie dlatego od najmłodszych lat marzył o tym, żeby zostać nurkiem:

Wychowałem się na małej wyspie otoczonej dużą ilością wody, gdzie ocean jest na wyciągnięcie ręki. Od najmłodszych lat uważałem wybrzeże za początek mojej przygody.

W wieku 16 lat zgłosił się jako ochotnik do pracy w sklepie nurkowym. Dzięki temu miał możliwość skorzystania z drogiego sprzętu i spełnienia marzenia.

Dzisiaj Andre stał się rekonstruktorem rafy. Opracował metodę polegającą na przeszczepianiu jej fragmentów. To pozwala przywracać jej życie.

Warto poznać człowieka, który kocha to, co robi. Pełnego pasji, wiedzy, pomysłów. To inspiracja, która pozwala wierzyć, że łącząc siły można zdziałać cuda.

Ambasador rafy Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Danuta Awolusi

Redaktor goforworld.com. Pisarka i copywriterka. Więcej na www.danuta-awolusi.com