
Albańskie Alcatraz
Niedostępna wyspa, na której znajdowała się tajna baza wojskowa oraz więzienie, stała się kolejną atrakcją turystyczną Albanii.
Strategiczne położenie wysepki Sazan sprawiło, że na przestrzeni wieków konkurowały o nią liczne państwa. Należała do Republiki Weneckiej, potem do Brytyjczyków, Greków, Włochów, aż w 1947 roku przyłączono ją do Albanii. Komunistyczne władze zbudowały na Sazan sieć bunkrów i tuneli, w których można było przetrwać atak nuklearny. Powstało tam też więzienie, „albańskie Alcatraz”, gdzie obok najgroźniejszych przestępców zamykano opozycjonistów.
https://www.instagram.com/p/z42oNDOwE9/
Nawet po upadku komunizmu wyspa długo pozostawała niedostępna dla turystów. Choć już dawno nie ma sekretnej bazy ani więzienia, a zbliżenie się do Sazan nie grozi rozstrzelaniem, to mało kto tam docierał. Ale to właśnie się zmieniło. Wyspa stała się oficjalnie atrakcją turystyczną Albanii i w tym miesiącu odbywają się pierwsze w historii zorganizowane wycieczki na Sazan.
Warto dodać, że interesujące są tam nie tylko architektoniczne pamiątki po zimnej wojnie. Na Sazan można również zobaczyć rośliny i zwierzęta, jakich nie spotka się w innych częściach kraju. Na przykład kilkanaście gatunków jaszczurek. Gdyby zatem ktoś chciał się tam wybrać: najbliższy port to miasto Wlora, leżące u stóp wzgórza Kuzum Baba, świętego miejsca bektaszytów. Swoją drogą, okolica również warta zwiedzenia.