Albańskie Alcatraz Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Albańskie Alcatraz

Niedostępna wyspa, na której znajdowała się tajna baza wojskowa oraz więzienie, stała się kolejną atrakcją turystyczną Albanii.

Strategiczne położenie wysepki Sazan sprawiło, że na przestrzeni wieków konkurowały o nią liczne państwa. Należała do Republiki Weneckiej, potem do Brytyjczyków, Greków, Włochów, aż w 1947 roku przyłączono ją do Albanii. Komunistyczne władze zbudowały na Sazan sieć bunkrów i tuneli, w których można było przetrwać atak nuklearny. Powstało tam też więzienie, „albańskie Alcatraz”, gdzie obok najgroźniejszych przestępców zamykano opozycjonistów.

https://www.instagram.com/p/z42oNDOwE9/

Nawet po upadku komunizmu wyspa długo pozostawała niedostępna dla turystów. Choć już dawno nie ma sekretnej bazy ani więzienia, a zbliżenie się do Sazan nie grozi rozstrzelaniem, to mało kto tam docierał. Ale to właśnie się zmieniło. Wyspa stała się oficjalnie atrakcją turystyczną Albanii i w tym miesiącu odbywają się pierwsze w historii zorganizowane wycieczki na Sazan.

Warto dodać, że interesujące są tam nie tylko architektoniczne pamiątki po zimnej wojnie. Na Sazan można również zobaczyć rośliny i zwierzęta, jakich nie spotka się w innych częściach kraju. Na przykład kilkanaście gatunków jaszczurek. Gdyby zatem ktoś chciał się tam wybrać: najbliższy port to miasto Wlora, leżące u stóp wzgórza Kuzum Baba, świętego miejsca bektaszytów. Swoją drogą, okolica również warta zwiedzenia.

Albańskie Alcatraz Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.