75 lat Mount Rushmore Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

75 lat Mount Rushmore

Cztery gigantyczne głowy prezydentów wykute w granitowej skale to jeden z symboli Stanów Zjednoczonych. W Dakocie Południowej świętują okrągłą rocznicę powstania gargantuicznej rzeźby, którą co roku oglądają trzy miliony turystów.

Rushmore to góra, w zboczu której w latach 1927-1941 wykuto pomnik Mount Rushmore National Memorial. Składają się nań wizerunki George’a Washingtona, Thomasa Jeffersona, Theodore’a Roosevelta i Abrahama Lincolna. Powstały z użyciem ładunków wybuchowych i ciężkiego sprzętu. Ich głównym twórcą był Gutzon Borglum, a pomagał mu między innymi Korczak Ziółkowski, rzeźbiarz polskiego pochodzenia oraz… czterystu robotników.

Z okazji 75-lecia największej atrakcji turystycznej Dakoty Południowej planowane są oficjalne uroczystości. Będą też wystawy, koncerty orkiestry symfonicznej i chóru, rodzinne festiwale.

– Moment zakończenia prac nad pomnikiem jest tak ważny, bo właśnie w roku 1941 zaczęła się rozwijać w naszym stanie turystyka, a wraz z nią przyszły czasy prosperity – mówią przedstawiciele Mount Rushmore Society.

75 lat Mount Rushmore Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.