300 euro na kulturę Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

300 euro na kulturę

We Francji młodzi otrzymali specjalną dotację. Po 300 euro dla nastolatków. Do wydania wyłącznie na kulturę! Koncerty, kino, wystawy, muzea, książki. Po kilku miesiącach widać pierwsze efekty.

Program Culture Pass ruszył w maju 2021. Skorzystali z niego osiemnastolatkowie, ale do 2022 roku inicjatywa ma również objąć szkoły ponadpodstawowe. W ten sposób francuski rząd chce skłonić młodzież do poznawania kultury i sztuki. Mają do dyspozycji 1368 zł na teatr, kino, koncerty i wiele innych kulturalnych rozrywek. Pieniądze można wykorzystać również na abonamenty Spotify i Deezer, a także zakup materiałów plastycznych lub instrumentów.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Beep (@nebeep)

W promocję akcji osobiście zaangażował się prezydent Emmanuel Macron. Według niego, to ważna akcja również ze względu na pandemię. Młodzi w zeszłym roku nie mogli korzystać z dóbr kultury. Teraz mogą to nadrobić.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Emmanuel Macron (@emmanuelmacron)

Program obejmuje łącznie 825 tys. nastolatków, którzy specjalne fundusze otrzymali w aplikacji. I… jak wydają swoje pieniądze? Jak donosi „New York Times”, od maja do lipca 75% zakupów to książki, a dwie trzecie z nich to… manga, czyli japońskie komiksy.

„Manga rush” to zjawisko na skalę masową. Władze nie ustają jednak w staraniach, by zainteresować młodzież również innymi obszarami kultury. Kina, teatry i muzea stoją otworem, można korzystać! Program Culture Pass kosztuje 80 millionów euro. Już teraz planowana jest edycja na kolejny rok.

Fot.
Juan Di Nella

300 euro na kulturę Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Redakcja goforworld.com

goforworld.com poleca!