150 lat Kanady | TOP5 Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

150 lat Kanady | TOP5

Powstanie kanadyjskiego państwa proklamowano 1 lipca 1867 roku. W przyszłym roku Kanada ma więc 150. urodziny, które obchodzić zamierza z wielka pompą. Do wszystkich jej parków narodowych będzie można wejść za darmo, a w miastach odbywać się będą huczne festiwale, nawiązujące do kanadyjskiej kultury i historii. Może więc warto tam zajrzeć?

#5 Vancouver

Kiedyś tutejsze wybrzeże Pacyfiku obsiane było osadami wielorybników, rybaków i drwali. Kiedy w 1885 roku Kolej Transkandyjska połączyła je z Montrealem, błyskawicznie przemieniły się w rozkwitające miasto.

#4 Toronto

Największe miasto Kanady i, zdaniem ONZ, najbardziej wielokulturowe miasto świata. Mieszka tu ponad 150 grup etnicznych! Gdy powstało w 1793 roku, nazywało się York. Nazwę Toronto otrzymało wraz z prawami miejskimi czterdzieści lat później.

#3 Montreal

Pierwsze francuskie osady w okolicach Monte Real, czyli Góry Królewskiej, pojawiły się w XVII wieku. Kiedy koloniści pobudowali się tu na dobre i stworzyli prężną faktorię handlową, nazwa wzniesienia stała się nazwą rodzącego się miasta, będącego dziś najważniejszym gospodarczym i kulturowym ośrodkiem francuskojęzycznej części Kanady.

#2 Québec

Miasto założone w 1608 roku jest jednym z najstarszych, jakie europejscy koloniści zbudowali w Ameryce. A jego fortyfikacje to najstarsze zachowane mury miejskie na kontynencie na północ od Meksyku.

#1 Ottawa

Pierwszą osadę, która znajdowała się na terenie dzisiejszej stolicy kraju, wzniesiono w roku 1801 i nazwano Wright’s Town. Obecna nazwa pojawiła się na dwanaście lat przed powstaniem kanadyjskiego państwa, którego 150. urodziny tutaj właśnie świętowane będą najhuczniej.

150 lat Kanady | TOP5 Biuro podróży Goforworld by Kuźniar

Daniel Nogal

Copywriter, redaktor, autor powieści.