Sylwester w Buenos!

 • Kierunek: Argentyna
 • Czas: 10 dni
 • Kiedy: Od 29 grudnia do 07 stycznia 2018

Sylwester i Nowy Rok w cieple na zamku pod Buenos Aires! Taki mamy plan na końcówkę sezonu 2017 w goforworld.com. Chcielibyśmy Was tam zabrać z naszą polsko-argentyńską Przyjaciółką Hanią Woysław. Spędziła w Buenos Aires 30 lat.

MAMY OSTATNIE MIEJSCE

hanna

Nowy rok przywitamy w Estancia La Candelaria w miejscowość Lobos. Czeka na nas prawdziwa argentyńska uczta: empanadas, asado i prawdziwie argentyńskie wino.

Estancia-La-Candelaria

Tak wygląda nasz pałac z zewnątrz, a tak we wnętrzach.

Estancia_Candelaria

Estancia_Candelaria 2

Estancia_Candelaria 3

Dzień 1


 

Z lotniska Chopina w Warszawie wyruszamy do Buenos Aires. Międzylądowanie w jednym z europejskich portów lotniczych.

Dzień 2


 

O świcie lądujemy w Buenos Aires.

Prywatny bus zabiera nas prosto do  Estancia La Candelaria , w miejscowość Lobos. To będzie krótka podróż. Po przyjedzie zostawiamy rzeczy w pokojach, mała przerwa na odpoczynek i ruszamy na zwiedzanie Estanci. Będzie nam towarzyszył lokalny przewodnik. Po zwiedzaniu i spacerze, czeka nas obiad skomponowany z tradycyjnych dań  Pamp Argentyńskich. Po obiedzie i lekkim odpoczynku  pojedziemy na spacer po okolicy, typowej argentyńskiej pampie. Transport dla mniej odważnych to zulky (specjalny powóz argentyński) a dla innych – jazda na koniach, tak jak jeżdżą gauchos.

Estancia 4

Nocleg w Estancia La Candelaria.

Dzień 3


 

Po śniadaniu, jedziemy do miasteczka Lobos. Zobaczmy typowy sklep z starej epoki, gdzie można kupić dosłownie wszystko, i odwiedzimy dom w którym urodził General Peron. Po powrocie czekając na obiad dla każdego cos dobrego: golf, tenis, basen.  Na obiad czeka nas asado (mięso z ogromnego rusztu) przygotowane w sposób tradycyjny przez gauchos. Po obiedzie zacznie się fiesta gaucha, czyli pokaz typowych argentyńskich tańców, pokaz umiejętności jeźdźców i koni, i jak ktoś się odważy gra w polo.

Po pokazie  zaczną się przygotowania do kolacji i zabawy sylwestrowej. Nocleg w Estancia La Candelaria.

Dzień 4


 

Późna pobudka, śniadanie, pakujemy się i busem pojedziemy do Buenos Aires. Po zameldowaniu pójdziemy do Puerto Madero, na poprawiny zabawy sylwestrowej .

Hotel_buenos 2

Nocleg w Buenos Aires

Dzień 5


 

Śniadanie i czas na tango! Naszą przewodniczką tego dnia będzie Francisca, tancerka i nauczycielka tanga i flamenco. Czekają nas prywatne lekcje tanga, wieczorem pójdziemy na milonga, podejrzymy taneczny show z tangiem w roli głównej i spędzimy kilka chwil w dzielnicy  La Boca gdzie narodziło się tango.

La_Boca

[foto by Dleiva]

Wieczór zakończymy w Cafe Tortoni, najbardziej znanej kawiarni w całej Argentynie..

Tortoni

Nocleg w Buenos Aires

Dzień 6


 

Po śniadaniu wsiadamy do pociągu i jedziemy w stronę miejscowości Tigre. Wysiadamy na stacji La lucilla, gdzie będzie na nas czekał przewodnik i rowery. Pojeździmy po starym Buenos Aires, już poza ścisłym centrum miasta. Zwiedzimy San Isidro, La Lucilla po czym dojedziemy do rzeki . Tam przesiadamy się do kajaków i płyniemy do Tigre .

Tigre to port przy ujściu rzeki Parana. Jest to olbrzymia, jedna z największych na świecie , delta, o powierzchni ponad 14.000 km2. Niezliczone kanały, pomiędzy nimi wysepki. W porcie Tigre, przesiadamy się na lancha (płaskie łodzie, specjalnie przygotowane do żeglugi po tych kanałach) i płyniemy na jedną z wysp. Tam czeka nas prywatna gościna. Dla chętnych pływanie w kajakach, plaża albo basen. Kolacja w Tigre. Nocleg w Buenos Aires.

Dzień 7


 

Śniadanie. I odprawa przed całodniową podróżą po Buenos Aires. Przed nami Recoletta (stara część Buenos), Palermo, Plaza de Mayo i jedna z największych księgarni świata Ateneo. Kolacja to będzie wydarzenie całego wyjazdu – zjemy ją w najpopularniejszej restauracji w Buenos Casacavia, gdzie o stoliki trzeba walczyć na trzy miesiące przed.

Nocleg w Buenos Aires.

Dzień 8


 

Śniadanie będzie bardzo wczesne. Później ruszamy na Retiro, sam w sobie jeden z najpiękniejszych dworców świata. Zobaczymy też Plac Anglików i wieżę z małym Big Benem. Pociągiem pojedziemy  do stacji Tigre. Potem przeprawa łodzią na wyspę Martin Garcia. To wyspa, która była więzieniem (między innymi dla trzech argentyńskich prezydentów, także Perona. Obejrzymy fortyfikacje, które broniły przed atakami Anglików. Obiad na wyspie. Powrót do Buenos. Kolacja w starej dzielnicy Tigre. Nocleg w Buenos.

Dzień 9


 

To nasz ostatni dzień w Argentynie. Po śniadaniu czas wolny. Będzie moment na kupienie prezentów i pamiątek.  Wczesnym popołudniem  wyjazd na lotnisko. Wylot do Polski.

Dzień 10


 

Przylot do Polski.

Cena zawiera

 • bilety lotnicze
 • zakwaterowanie ** | ***
 • transport na miejscu
 • ubezpieczenie
 • przewodnika (PL)
 • Impreza sylwestrowa [wyżywienie & alkohol]
 • Śniadania
 • Szybki kurs tanga
 • Wycieczka do Tigre
 • Rowery w Buenos
 • Konna wyprawa po pampie
 • Bilety kolejowe

Cena nie zawiera

 • Wyżywienia [poza Estancia La Candelaria]
 • Napojów alkoholowych [poza Sylwestrem]

Przy wjeździe do Argentyny trzeba okazać ważny paszport. Polacy nie potrzebują wizy, gdy udają się do Argentyny na okres do 90 dni. Można jednokrotnie przedłużyć pobyt o kolejny 90-dniowy okres, po czym należy starać się o prawa pobytowe. Inne przypadki powinny być konsultowane w ambasadzie/konsulacie Argentyny w Warszawie. W przypadku przedłużenia pobytu ponad trzy miesiące trzeba zawczasu uzyskać stosowną wizę w argentyńskim Urzędzie Migracyjnym. Przy przekraczaniu granicy wjeżdżający może być poproszony o okazanie biletu powrotnego oraz środków na pokrycie kosztów pobytu. Poruszanie się po Argentynie jest swobodne. Nie ma obowiązku meldunkowego.

Notuje się wysoki poziom zagrożenia przestępczością pospolitą (kradzieże, włamania), w tym z użyciem broni. Zaleca się zachowanie ostrożności i czujności. Najlepiej wystrzegać się oznak zamożności w ubiorze lub zachowaniu. Nie należy zapuszczać się w ubogie dzielnice, szczególnie w porze wieczorowej lub nocnej. Ze względu na częste kradzieże bez względu na dzielnicę należy zachować ostrożność na zatłoczonych ulicach, skrzyżowaniach, w transporcie publicznym. Popularne są kradzieże torebek, plecaków, sprzętu elektronicznego przez motocyklistów, rowerzystów, często przy udziale innych osób odwracających uwagę. W restauracjach, lobby hotelowych, dworcach, środkach komunikacji nie należy trzymać torebki i przedmiotów wartościowych na widoku, starać się unikać używania telefonu komórkowego i sprzętu elektronicznego na ulicy. Pospolite są również kradzieże rzeczy wartościowych leżących na widoku w samochodzie, w tym również poprzez wybicie szyby podczas postoju na skrzyżowaniu. Bilety, dokumenty, większe sumy pieniędzy lub cenne przedmioty zaleca się przechowywać w sejfie hotelowym, a przy sobie nosić jedynie niezbędne kwoty. Warto zaopatrzyć się w kopię dokumentu tożsamości (paszport), oryginał zaś przechowywać w bezpiecznym miejscu.

Przestępczość dotyczy w stopniu szczególnym dużych miast, takich jak Buenos Aires, Rosario, Mendoza. W niektórych popularnych miejscach Buenos Aires, jak San Telmo, La Boca, Microcentro, Retiro turyści powinni ograniczyć wizyty do godzin dziennych, podczas których również należy zachować dużą ostrożność.

Numer telefonu, pod którym dokonuje się zgłoszenia przestępstwa: 911 z całego kraju poza prowincjami Cordoba, Mendoza, Iguazu, Tucuman i Tierra del Fuego, z których należy wybrać 101.

Numery kontaktowe do Policji Turystycznej: w Buenos Aires, +54(11)43565748, 0800-999-5000, ul. Corrientes 436; w Mendozie, +54(261)4132135, +54(261)6444324, ul. San Martin 1143.

Nie ma obowiązku posiadania ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych, lecz ze względu na wysokie koszty ewentualnego leczenia (choroba, wypadki) są one zalecane. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są uznawane, o ile ich ważność obejmuje terytorium Argentyny, a firma ubezpieczeniowa ma odpowiednie umowy z towarzystwami miejscowymi lub przedstawicielstwami innych firm zagranicznych działających w tym kraju.

Nie są wymagane żadne zaświadczenia o szczepieniach. Nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne (niemniej jednak zaleca się przed wyjazdem sprawdzenie aktualności tej informacji w stacji epidemiologicznej). Opieka medyczna jest ogólnie dostępna, średni koszt wizyty prywatnej wynosi 60 USD.

Z uwagi na duże odległości w Argentynie często korzysta się z komunikacji lotniczej. Istnieje też rozwinięty system połączeń autobusowych oraz w mniejszym stopniu kolejowych. Dostępne są usługi rent-a-car, popularną formą jest wynajęcie samochodu z kierowcą (remis) lub miejskich taksówek. Ze względów bezpieczeństwa zaleca się korzystanie z licencjonowanych korporacji radio-taxi lub remisów. Należy unikać przypadkowych „okazji" lub namów osób podających się za kierowców na lotniskach lub terminalach autobusowych. Dla zapewnienia sobie komfortu podróży wewnątrz kraju warto zasięgnąć informacji na temat opóźnień w transporcie lotniczym lub lądowym, spowodowanych warunkami pogodowymi lub ewentualnymi strajkami itp. Przy podróżowaniu samolotem zaleca się ostrożność przy przewożeniu wartościowych przedmiotów w nieofoliowanym bagażu nadawanym.

Warunki do uprawiania wspinaczki wysokogórskiej w Argentynie są zdecydowanie trudniejsze niż w Europie. Zgodnie z opinią ekspertów szczyt Aconcagua - 6962 m - stopniem trudności odpowiada ośmiotysięcznikom. Przez to rośnie częstotliwość wypadków, spowodowanych obrzękiem płuc lub mózgu, również na lżejszych trasach przeznaczonych dla mniej doświadczonych turystów. Zaleca się ścisłe przestrzeganie obowiązkowego okresu aklimatyzacji, która powinna wynosić co najmniej 10 dni. Należy również uważać na szczególnie szybkie zmiany pogody w tym regionie. Akcje poszukiwawcze, transport do szpitala są dokonywane na własny koszt poszkodowanego lub pokrywane przez osobiste ubezpieczenie. Warto więc zainteresować się przy wykupywaniu polisy w Polsce, czy obejmuje ona takie koszty. Doradza się także przestrzeganie zasad obowiązujących na terenie rezerwatu. Po przybyciu do Mendozy dobrze jest skontaktować się z lokalną agencją Ministerstwa Turystyki (Secretaría de Turismo), aby uzyskać najbardziej wiarygodną informację o warunkach wspinaczki. W Mendozie należy wystrzegać się korzystania z usług noclegowych przypadkowych osób i niewiarygodnych pośredników ze względu na przypadki oszustw i kradzieży (zalecane jest korzystanie np. z oficjalnej strony Cámara de Turismo de Mendoza).

Nie ma formalnego wymogu posiadania międzynarodowego prawa jazdy, lecz jest to wskazane. Istnieje rozbudowana siec dróg, w tym płatnych autostrad. Każda prowincja nieco inaczej traktuje wykroczenia drogowe, a uiszczenie ewentualnego mandatu nie zawsze jest możliwe w formie gotówkowej. Warto pamiętać, że oznaczenia drogowe są inaczej usytuowane niż w Europie, a sygnalizatory świetlne na skrzyżowaniach dróg ustawione są bezpośrednio za skrzyżowaniem (tj. za przejściem dla pieszych). Wychodząc z samochodu nie należy pozostawiać w nim rzeczy, szczególnie przedmiotów wartościowych jak np. aparatów fotograficznych, telefonów komórkowych, laptopów, dokumentów i starannie zamknąć auto.

Restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Nie wolno wwozić żywności, nasion, jedzenia dla zwierząt itp. Bezcłowo można wwieźć podróżny bagaż osobisty o wartości do 300 USD oraz dodatkowo nowe rzeczy o wartości do 300 USD, nabyte w argentyńskiej strefie wolnocłowej. Przy wyjeździe na lotnisku można odzyskać podatek VAT (IVA) od większości zakupionych na terenie Argentyny towarów o wartości ponad 70 ARS (minimalna kwota na jednym rachunku) w sklepach włączonych do systemu Global Refund. Dozwolony jest wwóz i wywóz gotówki w kwocie nie przekraczającej 9.999 USD lub jej równowartości w innych walutach.

Przypadki naruszania i łamania prawa argentyńskiego mogą być karane grzywną lub pozbawieniem wolności. Argentyna jest obecnie jednym z głównych szlaków przemytu narkotyków z Ekwadoru, Kolumbii i Peru do Europy. Przemyt narkotyków zagrożony jest bezwzględnie stosowanymi karami pozbawienia wolności. Należy wystrzegać się przyjmowania przesyłek lub toreb od obcych osób.

Oficjalną religią Argentyny jest katolicyzm (90% mieszkańców), jednakże panuje całkowita wolność różnych wyznań, wśród których można wymienić protestantyzm, judaizm, islam, prawosławie oraz inne.

Dni wolne od pracy to:
Styczeń 1 Nowy Rok
Marzec-kwiecień * Święta Wielkanocne
Kwiecień 2** Święto Kombatanta oraz poległych w walce o Malwiny (Falklandy)
Maj 1 Święto Pracy
Maj 25 Rocznica powstania pierwszego rządu narodowego
Czerwiec 20*** Święto Flagi Narodowej
Lipiec 9 Święto Niepodległości
Sierpień 17*** Rocznica śmierci gen. José de San Martína
Październik 12** Święto Rasy (Święto odkrycia Ameryki)
Grudzień 8 Święto Niepokalanego Poczęcia NMP
Grudzień 25 Boże Narodzenie

* Święto ruchome

** Jeśli wypada we wtorek lub środę, przenosi się na poprzedzający poniedziałek, a jeśli wypada w czwartek lub piątek, obchodzone jest w kolejny poniedziałek

*** Święto jest obchodzone w trzeci poniedziałek właściwego miesiąca

Oficjalnym językiem Republiki Argentyńskiej jest hiszpański. Forma potoczna różni się w gramatyce i wymowie od klasycznej hiszpańszczyzny.

Ludność kraju wynosi obecnie ponad 41 mln osób, z których ponad 40 % mieszka w aglomeracji Buenos Aires. Średnia gęstość zaludnienia - 14,4 osób na 1 km2.

Oficjalną walutą Argentyny jest peso (ARS). Banknoty mają nominały 2, 5, 10, 20, 50 i 100 peso, bilon o wartości 1 peso i 1, 5, 10, 25 i 50 centavos.

W Argentynie oficjalny kurs wymiany walut jest zmienny i podawany na bieżąco przez argentyńskie banki i kantory. W grudniu 2015 r. kurs wynosił 1 USD = ok. 14,50 ARS. Istnieje rozbudowany rynek równoległy wymiany walut, niemniej należy unikać wymiany u osób przypadkowych na ulicy lub w nielicencjonowanych punktach wymiany ze względu na ryzyko otrzymania fałszywych pieniędzy. Dolary USA są- choć nie zawsze - przyjmowane jako środek płatniczy (przeważnie w miejscowościach turystycznych). Najbardziej popularne karty kredytowe to American Express, VISA, Diners Club i MasterCard (przy płaceniu kartami kredytowymi należy okazać ważny paszport). Ze względu na trudności ekonomiczne część restauracji i sklepów preferuje płacenie gotówką (wprowadza minimalną kwotę do zapłaty kartą, chwilowo zawiesza przyjmowanie kart lub oferuje rabaty za płatności gotówkowe). Poza Buenos Aires mogą występować kłopoty przy płaceniu czekami podróżnymi.

Czas pracy urzędów i sklepów: Banki i kantory: poniedziałek-piątek 10.00-15.00. Agencje turystyczne i punkty usługowe: z reguły 9.00-12.00 oraz 14.00-19.00. Sklepy: w wielkich miastach 9.00-20.00, w głębi kraju jest zwyczaj przerwy rozpoczynającej się około południa, która w okresie upałów trwa do ok. 17-ej. W soboty godziny pracy: 9.00-13.00. Kawiarnie, cukiernie i pizzerie: otwarte praktycznie przez całą dobę z przerwą między drugą i szóstą rano. Obiady w restauracjach są serwowane od 12.30, kolacje zaś od 20.30; „szybkie jedzenie" jest podawane praktycznie o każdej porze.

Zwyczajowo wielkość napiwku w restauracjach i kawiarniach wynosi ok. 10% kwoty rachunku. Niewielkie napiwki są dawane taksówkarzom, portierom, bagażowym i obsłudze w teatrach.

Przy planowaniu wyjazdów należy pamiętać, iż na półkuli południowej pory roku są przeciwne do tych na półkuli północnej. Argentyna ma bardzo urozmaicone warunki klimatyczne: klimat umiarkowany i wilgotny na równinach pampy, zimny i wilgotny na skrajnym zachodzie Patagonii, subtropikalny na północy Międzyrzecza (w widłach Parany i Urugwaju) i gorący na północnym zachodzie kraju. Od listopada do marca (wiosna-lato) średnia temperatur wynosi ok. 23°C, od czerwca do września (jesień-zima) ok. 12°C. Klimat w Buenos Aires może być bardzo gorący i wilgotny, z temperaturami rzędu 27°C i do 35°C oraz wilgotnością latem około 70%. Zimą temperatura waha się ok. 11 °C, zaś wiosną i jesienią ok. 17°C.

Zarezerwuj miejsce

Chcesz dołączyć do naszej wyprawy? Tutaj możesz się zapisać i poznać szczegóły! Jeżeli masz pytania – zespół goforworld.com jest do twojej dyspozycji.

Aby wysłać wiadomość, zapoznaj się z Informacją RODO
Uzupełnij formularz lub napisz na adres: biuro@goforworld.com

Zapisz się

Zarezerwuj miejsce

Chcesz dołączyć do naszej wyprawy? Tutaj możesz się zapisać i poznać szczegóły! Jeżeli masz pytania – zespół goforworld.com jest do twojej dyspozycji.

Aby wysłać wiadomość, zapoznaj się z Informacją RODO
Uzupełnij formularz lub napisz na adres: biuro@goforworld.com

Pozostałe podróże

zobacz wszystkie

Islandia 🇮🇸 / Tromso 🇳🇴

 • Kierunek: Islandia
 • Czas: 153 dni
 • Kiedy: Od 10 października do 11 marca 2019

Islandia lub Tromso – kilka terminów do wyboru i Karol Wójcicki, jako przewodnik! Spełniamy wasze marzenia – wybierzcie termin idealny dla siebie!

Przewidywana cena za 1 osobę dorosłą 5 200 PLN

Więcej informacji >

Urugwaj i Buenos 🇺🇾

 • Kierunek: Urugwaj
 • Czas: 10 dni
 • Kiedy: Od 26 lutego do 07 marca 2019

Magiczne Buenos Aires i oszałamiający Urugwaj – nasz kolejny kierunek na 2019 rok. Ruszajcie z nami, zapisy ruszyły!

Przewidywana cena za 1 osobę dorosłą Przeliczamy

Więcej informacji >