Patagonia

 • Kierunek: Patagonia
 • Czas: 16 dni
 • Kiedy: Od 01 do 16 grudnia 2018

Zapierające dech w piersiach widoki ( GALERIA ). Od ostatniego razu nie dają nam spokoju. Ruszcie z nami w rejony zdumiewające swoją monumentalnością i czystością.  Dajcie się poprowadzić do miejsc, które onieśmielają, ale i puszczają przyjazne oko. Taka właśnie jest Patagonia! 

Dzień 1

Wylot z Warszawy. Przesiadka na jednym z europejskich lotnisk i kurs na Argentynę.

Dzień 2

Lądujemy w stolicy, Buenos Aires, w niedzielę rano. Idealnie! Bo właśnie co niedzielę odbywa się najsłynniejszy w Argentynie targ staroci: Feria de San Telmo. Bibeloty, rękodzieło, antyki – jest w czym wybierać i można poczuć ducha tego miejsca. Po check-inie od razu ruszamy na buszowanie między stoiskami. Spacer do Placu 2 maja, gdzie stoi Pałac Prezydencki, i na argentyński Broadway – Avenidę Corrientes.

Na obiad stek w klimatycznej knajpce, a jeśli będzie ochota – pizza w kultowej pizzerii Guerrin czynnej od 1932 roku. Na deser: spacer i sernik z marakują w niepowtarzalnej księgarni Libreria Ateneo, zaaranżowanej w teatrze Grand Splendid z początku XX wieku. Powrót do hotelu i czas na przygotowanie się do głównej atrakcji: lekcji tanga, połączonej z kolacją i pokazem tancerzy i śpiewu. Orkiestra na żywo. Zaczynamy lekcją wieczorną, a finiszujemy po półtoragodzinnym występie przed północą. Nocleg w hotelu.

Dzień 3

Wcześnie rano jedziemy na lotnisko, by dotrzeć do miasta końca świata: Ushuaia. Stąd wypływają statki na Antarktydę. Zostawiamy rzeczy w hotelu i od razu ruszamy samochodami do najsłynniejszego parku narodowego: Parque Tierra del Fuego. Na plaży przy zatoce Ensenada wysyłamy kartkę z ostatniego urzędu pocztowego na świecie, położonego na molo kanału Beagle, a potem idziemy na 8-kilometrowy malowniczy trekking nad brzegiem kanału.

Po drodze kamieniste plaże, wspaniałe lasy. Późny lunch w centrum dla odwiedzającym, a potem dojazd do końca krajowej drogi numer 3, która wiedzie aż z Buenos Aires (ma ponad 3 tysiące kilometrów). Powrót do hotelu. Kolacja w niesamowitym starym sklepie portowym Ramos Generales.

pin

Dzień 4

To będzie dzień pełen unikalnych wrażeń! Rano ruszamy z molo na rejs kanałem Beagle. Po drodze zatrzymamy się przy koloniach lwów morskich – Isle de los Lobos, ptaków – Isla de los Pajaros, gdzie rezyduje m.in. kolonia kormoranów, petrele gigantyczne i albatrosy. Dalej aż do pocztówkowej Latarni końca świata na archipelagu Les Eclaireurs. Następnie dopłyniemy do Estanci Harberton, gospodarstwa misyjnego z końca XIX wieku. Stąd dzieli nas 15 minut rejsu od Isla Martillo, wyspy, gdzie będziemy spacerować pod opieką przewodnika wśród kolonii pingwinów magellańskich.

Zwiedzamy w dwóch turach – jedna grupa spaceruje z ptakami, druga po muzeum. Po powrocie zajrzymy do przejmującego domu kości Acatashun, gdzie obgotowuje się szkielety delfinów i wielorybów znalezione na patagońskich wybrzeżach. Trafiają stąd do muzeów na całym świecie. O badaczce, która od lat koordynuje prace nad szkieletami Maja Hawranek i Szymon Opryszek pisali dla Wysokich Obcasów [przeczytaj].

Do Ushuai wracamy autobusem (ok. 80 km). Późnym popołudniem będzie czas na chwilę relaksu, a wieczorem – spacer i kolację w miasteczku.

pin

Dzień 5

Bardzo wczesnym rankiem ruszamy na krótki pożegnalny trekking do lodowca Martial. Na początek szlaku dojedziemy taksówką, wejście zajmie nam ok. 30 min. Przed nami roztoczy się panorama na miasto i kanał Beagle. Jedziemy na lotnisko, skąd wylecimy do El Calafate. Po check-inie i obiedzie ruszamy na krótki spacer do sanktuarium ptaków – Laguny Nimez.

Doskonałe miejsce do obserwacji flamingów, widoki na Lago Argentino – największe jezioro w Argentynie, zasilane wodami z lodowców m.in. Perito Moreno i Uppsala. Wieczorem wybitna kolacja – cordero patagonico, jagnięcina patagońska, specjalność regionu jak nasz oscypek. Nocleg w El Calafate.

Dzień 6

Czas na esencję Patagonii! Wycieczka do najsłynniejszego lodowca Patagonii, Perito Moreno, oddalonego o ok. 80 km od El Calafate. Ruszamy z samego rana. Chcemy poczuć lód pod własnymi stopami, dlatego pod opieką przewodnika z agencji turystycznej idziemy na trekking. Podpływamy do lodowca, następnie wspólnie go eksplorujemy. Powrót i jazda pod ścianę lodowca, na Balkon Główny. Mamy godzinę na podziwianie i obfotografowanie cielącego się lodu.

Wracamy po południu. Czas na spacer po miasteczku, pamiątkowe zakupy i zasłużone wino. Nocleg w hotelu.

Dzień 7

Rano wyjeżdżamy autobusem z dworca do El Chalten, argentyńskiej stolicy trekkingu. Graniczy z Narodowym Parkiem Lodowców (Parque Nacional Los Glaciares), skąd rusza się pod majestatyczne szczyty: Fitz Roya i Cerro Torre. Dojazd zajmie nam ok. 3 godziny.

Po obowiązkowej wizycie w centrum zwiedzania i check-inie w hotelu, wybieramy się na krótką trasę do Laguna Capri (ok. 12 km w dwie strony, zajmie nam to 3-4 godziny). Docieramy do błękitnego jeziora przez piękny las, po drodze widok na majestatycznego Fitz Roya i otaczające szczyty. Wieczorem kolacja i relaks w SPA na terenie hotelu. Potem szybko do łóżek, bo następnego dnia ruszamy o świcie.

Dzień 8

Droga do Laguny Torre pod jezioro lodowcowe u stóp kultowej ściany Cerro Torre. Jeśli będziemy mieć ochotę, zaczniemy jeszcze nocą (wschód słońca jest około  5.30), z czołówkami na głowach, od dojścia z miasteczka do punktu widokowego Condor, skąd roztacza się niesamowity widok na wschód słońca na ścianach Fitz Roya i Cerro Torre.

Trasa do Laguna Torre to najbardziej spektakularny trekking, a wczesna pobudka sprawi, że unikniemy tłoku, który często zdarza się w sezonie. Po drodze punkty widokowe: rzeka Fitz Roy, jezioro, na koniec punkt widokowy Maestri – stąd roztacza się najpiękniejszy widok. Trasa ma 24 km tam i z powrotem, jest prosta, zajmie nam ok. 7-8 godzin.

Wieczorem: regeneracja. Sauna i SPA. Nadwyrężone dwoma dniami trekkingu mięśnie na pewno to docenią, a odrobina luksusu przyda się przed kolejną przygodą, zupełnie poza utartym szlakiem. Nocleg w El Chalten.

Dzień 9

Wyjazd z dworca w El Chalten wcześnie rano i przejazd bezpośrednio na lotnisko w Calafate. Jazda autobusem zajmie nam około 3 godzin; chwila oczekiwania na lotnisku i 2-godzinny lot do Bariloche. Miasteczko przypomina szwajcarskie kurorty, zimą to najważniejsze centrum narciarskie w Argentynie. Słynie z wyrobu czekolady, na którą na pewno się wybierzemy.

Położone u stóp patagońskich Andów, nad kilkoma jeziorami, m.in. Nahuel Huapi, wokół którego roztacza się najstarszy park narodowy w Argentynie – Parque Nacional Nahuel Huapi. Będziemy napawać się okolicą. Nocleg w hotelu.

Dzień 10

Ruszamy do miejsc, do których nie docierają turyści. Nigdy – poza pewnym Polakiem 20 lat temu, a później Mają Hawranek i Szymonem Opryszkiem. Nie będzie żadnych zorganizowanych atrakcji z przewodnikiem, za to – wizyta na ranczach prawdziwych patagońskich gauchos, po środku targanego wiatrem stepu. To będzie Patagonia prosto z powieści Bruce’a Chatwina. Wynajmiemy duże samochody i ruszymy po przygodę!

Zatrzymamy się najprawdopodobniej u Jaśmina, z którym Maja i Szymon zaprzyjaźnili się przy okazji robienia reportażu o Radio Nacional Bariloche. Jaśmin ma na działce szkielety 18 pradawnych dinozaurów i chętnie je pokazuje. Jak wszyscy gauchos, hoduje owce, a jego asado, pieczone jagnię, rozpływa się w ustach. Jaśmin nie prowadzi żadnej agroturystyki, będziemy jego gośćmi – nocleg jak u znajomych, po kilka osób w pokoju, z dzieloną łazienką. Ale z sercem i prawdziwie!

Dzień 11

Dziś odwiedzimy inną zaprzyjaźnioną rodzinę, Cesara i jego ojca. Będzie możliwość pojeżdżenia jeepami po stepie, pospacerowania, obserwowania nandu, pancerników. A przede wszystkim: rozmowy z mieszkańcami stepu o ich życiu, marzeniach, problemach.
Popołudniu powrót do Bariloche i nocleg w miasteczku.

Dzień 12

Przed nami jeden z najpopularniejszych i najbardziej malowniczych szlaków w okolicy Bariloche – do schroniska Frey. Startujemy w Villa Catedral (dojedziemy tu taksówkami), dolnej kolejce stacji narciarskiej. Trasa ma 12 km w jedną stronę, ok. 4 godziny. Przejdziemy przez niesamowite zielone lasy, po naszej lewej stronie będą się roztaczać panoramy na jeziora parku Nahuel Huapi. Później wyjdziemy na wysoką, górską przełęcz. Kawa i przekąska w urokliwym schronisku Refugio Frey na granicy przełęczy. Chwila na napawanie się niezwykłą energią tego miejsca i powrót. Nocleg w Bariloche.

Dzień 13

Naszą patagońską przygodę kończymy z przytupem: raftingiem w sercu Andów. Popłyniemy rzeką Manso (Łagodną), nie będzie więc nazbyt ekstremalnie. Trzeba jednak umieć pływać i mieć średnią kondycję fizyczną (przyda się na cały wyjazd). Jedziemy z agencją, która rano odbierze nas z hotelu i zawiezie na granicę Parku Nahuel Huapi. W klimatycznej Estanci John’a pijemy kawę, a po instruktażu wsiadamy na pontony.

Najpierw będzie spokojne podziwianie okolicy – plaż, wodospadów, później zrobi się bardziej przygodowo – przepłyniemy przez wąskie kaniony. Spływ kończy się na granicy z Chile. Powrót do Estanci, gdzie czeka na nas asado. Powrót do Bariloche wieczorem i nocleg.

Dzień 14

Po śniadaniu jedziemy w stronę ikonicznego Hotelu Llao Llao, który powstał tu w pierwszej połowie XX wieku. Wypijemy kawę ze wspaniałym widokiem, przejdziemy się po okolicznym lesie i molo w Puerto Pañuelo, po czym udamy się na lotnisko.

Wieczór w Buenos Aires. Spacer po Puerto Madero, nowoczesnej, modnej dzielnicy, z której porteños, mieszkańcy Buenos, są bardzo dumni. Współczesny port pełen jest siedzib wielkich firm, znanych hoteli i restauracji. Uwagę przykuwa Most Kobiety – efemeryczne dzieło światowej sławy hiszpańskiego architekta Santiago Calatravy. Pożegnalny stek w restauracji Siga la Vaca – Podążaj za krową. Nocleg w Buenos.

Dzień 15

Przed nami wypad do kultowej portowej dzielnicy Buenos Aires: La Boca. Tam znajduje się słynna kolorowa uliczka Caminito, reprodukowana na pocztówkach. Dzielnica nabrała życia w XIX wieku – mieszkali tu marynarze i imigranci, funkcjonował główny port stolicy. Ludzie czuli się na tyle odrębni, że pod koniec XIX wieku uchwalili własną (nieuznaną) Republikę de La Boca. Mieszkańcy są dumni, bo tutaj znajduje się siedziba klubu Buca Juniors, jego stadion La Bobmbonera. Wierzą, że tak naprawdę na tych ulicach narodziło się tango. To także moment, kiedy żegnamy się z magiczną Argentyną, jedziemy na lotnisko i wracamy do Polski.

pin

Dzień 16

Przylot do Polski.

Cena zawiera

 • bilety lotnicze
 • transport na miejscu (loty wewnętrzne, własne auta, busy, taksówki)
 • zakwaterowanie w hotelach + nocleg na ranczu na stepie
 • ubezpieczenie
 • Przewodnika Szymona Opryszka
 • show taneczny, kolacja i lekcja tango w Buenos
 • wstęp do Parque Tierra del Fuego
 • rejs kanałem Beagle, odwiedzenie wysp, kolonii pingwinów, słoni morskich, ptaków itd... - Ushuaia/Estancia Haberton
 • wstęp lodowiec Martial
 • wyjazd na lodowiec Perito Moreno: trekking po lodowcu i rejs
 • wstęp do Parque Nacional Los Glaciares
 • wstęp do Parque Nacional Nahuel Napi
 • eksplorację stepu i odwiedziny u zaprzyjaźnionych ranczerów
 • rafting Rio Manso a La Frontera
 • pozostałe bilety wstępu

Cena nie zawiera

 • Wyżywienia
 • Zwyczajowych napiwków

Obywatele RP nie potrzebują wizy na pobyt do 90 dni. W urzędzie migracyjnym Extranjería można przedłużyć pobyt o kolejne 90 dni. Nie dotyczy to przyjazdów w celach imigracji, zamieszkania lub rozwoju działalności zarobkowej. Minimalny okres ważności paszportu przy wjeździe nie jest określony. Przy wjeździe nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego. Przy wjeździe do kraju wydawany jest przez policję PDI wydruk „Tarjeta de Turismo”, który należy pilnować podczas pobytu i okazać przy wyjeździe z kraju. W Chile panują restrykcyjne przepisy dotyczące wjazdu i wyjazdu małoletnich dzieci. W przypadku jeżeli podróżują one same lub tylko z jednym z rodziców lub opiekunem prawnym wymagane jest stosowne pozwolenie od obu rodziców lub drugiego rodzica poświadczone notarialnie.

Chile jest jednym z bezpieczniejszych krajów w Ameryce Łacińskiej. Tym niemniej notuje się wzrost zagrożenia przestępczością pospolitą, szczególnie w Santiago, Valparaiso i innych popularnych ośrodkach turystycznych. Rozboje i kradzieże (telefonów, aparatów fotograficznych, pieniędzy, dokumentów, paszportów i innych cennych przedmiotów) zdarzają się w miejscach uczęszczanych przez turystów, zwłaszcza w metrze, na dworcach autobusowych i w autobusach dalekobieżnych, ogródkach restauracyjnych, centrach handlowych. Cały czas należy zachowywać ostrożność i ograniczone zaufanie oraz trzymać plecak i torebkę na widoku, najlepiej przed sobą.

Nie ma obowiązku wykupienia ubezpieczeń osobowych. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są uznawane wybiórczo, zależnie od rodzaju udzielonej usługi medycznej: uznawane są w przypadku leczenia szpitalnego, nie są uznawane w przypadku leczenia ambulatoryjnego lub udzielenia pomocy doraźnej (pogotowie). Z uwagi na potencjalnie wysokie koszty opieki medycznej w razie wypadku lub choroby zaleca się wykupienie ubezpieczenia turystycznego.

Szczepienia ochronne nie są obowiązkowe. Zaleca się jednak szczepienie przeciw durowi brzusznemu, błonicy z tężcem, wściekliźnie oraz żółtaczce A i B, którą zagrożenie występuje zwłaszcza w okresie letnim. Należy pić wodę butelkowaną lub przegotowaną, unikać spożywania surowych warzyw lub dezynfekować je specjalnymi płynami.

Co roku na terenach wiejskich odnotowuje się przypadki zarażenia wirusem Hanta, przenoszonym przez myszy polne, który powoduje wysoką gorączkę i ciężką niewydolność układu oddechowego (objawy przypominają grypę; ok. 30 proc. zachorowań kończy się śmiercią). Aby nie zarazić się wirusem, należy szczególnie dbać o higienę podczas biwakowania, dobrze wietrzyć pomieszczenia przed zamieszkaniem, zwłaszcza w południowych regionach Chile.

Zaleca się używanie kremów z wysokim filtrem ze względu na bardzo silne promieniowanie UV.

Prywatna opieka medyczna jest na dobrym poziomie. Cena standardowej wizyty lekarskiej wynosi ok. 80 USD, specjalistycznej - 100 USD, doby pobytu w szpitalu ok. 350-400 USD. Płatności dokonuje się z góry gotówką, czekiem podróżnym lub kartą. Cudzoziemcy nie mają możliwości bezpłatnego korzystania z publicznej opieki medycznej. Wyjątkiem od tego są wyłącznie sytuacje ratowania życia.

Nie ma ograniczeń. Autostrada panamerykańska (Ruta 5) jest podstawą transportu drogowego Chile. Ponadto nowoczesne autostrady łączą główne ośrodki miejskie z portami, np. Santiago - San Antonio, Santiago - Valparaiso i Vina del Mar. Komunikacja drogowa obsługiwana jest przez liczne linie autobusowe. Chile ma także dobrze rozwiniętą sieć krajowych połączeń lotniczych. Najważniejszym lotniskiem jest międzynarodowy port im. Arturo Merino Beniteza w Santiago. Lotniska regionalne znajdują się w: Arica, Antofagasta, Concepción, Puerto Montt, Iquique, Calama, Punta Arenas, Temuco, Copiapó, Osorno i La Serena.

Kolejowy transport pasażerski ma znikome znaczenie, obsługuje trasy łączące Santiago z miastami na południu kraju (Santiago - Chillan) oraz kilka połączeń regionalnych, również na południu kraju.

Wymagane jest posiadanie polskiego i międzynarodowego prawa jazdy wystawionego przez uprawnioną polską instytucję. W Chile obowiązuje ruch prawostronny i obowiązek jazdy z zapiętymi pasami bezpieczeństwa

Do Chile można wwieźć gotówkę do 10.000 USD. Większe sumy należy zadeklarować w urzędzie celnym (www.aduana.cl/prontus_aduana_eng/site/edic/base/port/foreign_travelers.html).

Rygorystyczne przepisy fitosanitarne zakazują przywozu do Chile wszelkich artykułów spożywczych w stanie surowym (np. owoców, warzyw, mięsa, kiełbas, serów, miodów, nasion, roślin). Przy przekraczaniu granicy bezwzględnie zaleca się wpisywanie do deklaracji sanitarnej wszelkich przewożonych przez turystę produktów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, nawet w przypadku wątpliwości. Przy wjeździe do Chile bagaże są prześwietlane, a w przypadku znalezienia zabronionych produktów, które nie zostały zadeklarowane, nakładane są bardzo wysokie kary administracyjne, bez możliwości apelacji (http://www.sag.gob.cl/).

Zwolnieniu od opłat celnych podlega bagaż osobisty i rzeczy osobistego użytku (aparat fotograficzny, kamera etc.). Bez opłat celnych można też wwieźć do 400 sztuk papierosów i 2,5 l napojów alkoholowych. Należy zadeklarować rzeczy osobiste o znacznej wartości (np. profesjonalny sprzęt elektroniczny). Nie ma ograniczeń dotyczących wymiany pieniędzy. W Chile nie stosuje się procedury zwrotu podatku VAT obcokrajowcom.

Surowo zwalczana jest przemyt i przestępczość narkotykowa. Przemyt środków odurzających podlega karze od 5 do 15 lat pozbawienia wolności. W sprawach, w których w grę wchodzą większe ilości narkotyków, stroną oskarżającą w procesie jest także Rada Obrony Państwa jako organ strzegący interesów kraju.

Dni wolne od pracy: 1 stycznia -Nowy Rok, Wielki Piątek, 1 maja - Święto Pracy, 21 maja - rocznica bitwy morskiej pod Iquique, 26 czerwca - Św. Piotra i Pawła, 16 lipca - Matki Boskiej z Karmelu, 15 sierpnia - Wniebowzięcie NMP, 18 września - Święto Niepodległości, 19 września - Święto Armii, 12 października - Dzień Odkrycia Ameryki, 31 października - Dzień Kościołów Protestanckich i Ewangelickich, 1 listopada - Wszystkich Świętych, 8 grudnia - Niepokalane Poczęcie NMP, 25 grudnia - Boże Narodzenie.

 • Niektóre firmy turystyczne przyjmują płatności w USD.
 • W powszechnym użyciu są czeki podróżne oraz karty kredytowe i debetowe.
 • Godziny pracy biur: od poniedziałku do piątku 9.00-13.00 i 14.00-18.00; banki - od poniedziałku do piątku 9.00-14.00; poczty - od poniedziałku do piątku 8.00-18.00, a w soboty 9.00-13.00.
 • Supermarkety czynne są od poniedziałku do niedzieli 8.00-22.30, centra handlowe - od poniedziałku do niedzieli 11.00-21.00.
 • Różnica czasu: czas letni w Polsce - 6 godzin, czas zimowy w Polsce - 4 godziny
 • Numer kierunkowy kraju 00 56
 • Strona Ambasady RP w Chile www.santiagodechile.msz.gov.pl
 • Oficjalna strona internetowa Chile: www.thisischile.cl

Zarezerwuj miejsce

Chcesz dołączyć do naszej wyprawy? Tutaj możesz się zapisać i poznać szczegóły! Jeżeli masz pytania – zespół goforworld.com jest do twojej dyspozycji.

Uzupełnij formularz lub napisz na adres
biuro@goforworld.com

Pozostałe podróże

zobacz wszystkie

#goforstartup | Izrael

 • Kierunek: Izrael
 • Czas: 9 dni
 • Kiedy: Od 24 maja do 01 czerwca 2018

Przedstawimy propozycję wspólnego wyjazdu do miejsca, uznawanego za drugą Dolinę Krzemową, gdzie powstające Startupy osiągają statusy marek globalnych. Zobacz jak działa Izraelski system innowacji technologicznych, dowiedz się jak działasz i myślisz Ty, znajdź najlepsze rozwiązania dla Ciebie i Twojego biznesu!

Przewidywana cena za 1 osobę dorosłą 14 900 PLN + VAT

Więcej informacji >

Zaćmienie słońca w USA | ZAKOŃCZONA

 • Kierunek: USA
 • Czas: 8 dni
 • Kiedy: Od 16 do 23 sierpnia 2017

Całkowite zaćmienie słońca w USA? Musimy tam być! Ruszamy razem z Karolem Wójcickim do USA, by przeżyć jedno z najważniejszych wydarzeń astronomicznych ostatnich lat. Czekamy na Was, to będzie naprawdę niesamowita przygoda.

Przewidywana cena za 1 osobę dorosłą 14 490 PLN

Więcej informacji >