Patagonia | ZAKOŃCZONA

 • Kierunek: Patagonia
 • Czas: 13 dni
 • Kiedy: Od 04 do 16 listopada 2017

Patagonia: oszałamiające widoki, bliskość natury. Kąpiel z lwami morskimi, podziwianie waleni, podglądanie pingwinów królewskich, degustacja lokalnych przysmaków… Tego nie da się opisać w kilku zdaniach! Ruszacie z nami w jeden z najpiękniejszych obszarów na świecie.

DZIEŃ 1

Wylatujemy wczesnym wieczorem z lotniska w Warszawie.

DZIEŃ 2

Po południu lądujemy Punta Arenas. Jedziemy do hotelu, by odpocząć i przygotować się do patagońskiej wyprawy.

DZIEŃ 3

Wczesnym rankiem przyjeżdża po nas autokar. Ruszamy do portu Tres Puentes, promem będziemy płynąć przez cieśninę Magellana, aż do Ziemi Ognistej. Po dopłynięciu do celu, wsiadamy w busa, który zawiezie nas miasta Porvenir. Po krótkim zwiedzaniu, jedziemy do parku narodowego pingwinów królewskich. To będzie niezwykły widok! Później ruszymy dalej, żeby poznać typową „estatncję na końcu świata”. Po drodze zobaczymy miasteczko, w którym wydobywana jest ropa naftowa. Na nocleg wrócimy do Punta Arenas.

DZIEŃ 4

Z samego rana wyruszamy z Punta Arenas do El Calafate, prowincji Santa Cruz w Argentynie. Do pokonania mamy aż 490 km, jadąc słyną drogą nr 44. Zobaczymy przepiękne Puerto Natales, ostatni nasz przystanek w Chile, a Argentynę powitamy w Rio Turbio, w tak zwanej Patagonii Argentyńskiej (typowe, urokliwe górnicze miasto, zatrzymane w czasie).

W El Calafate pojedziemy do hotelu, gdzie chwilę odpoczniemy i zaraz potem ruszamy na naszą pierwszą wycieczkę w tym regionie. Przez kolejne godziny zwiedzimy stare miasto i całą okolicę. Zaczynamy od przepięknie położonego Punta Walichu, pełnego skał i jaskiń. Na kolację wrócimy do miasta. Nocleg w El Calafate.

DZIEŃ 5

Rano ubieramy się ciepło (nie zważając na pogodę), bierzemy zapasy jedzenia i ruszamy w drogę! Przed nami najpiękniejszy lodowiec Perito Moreno. Wyjeżdżamy z Calafate prosto do Parku narodowego Los Glaciares.

Po dotarciu do portu Bajo de las Sombras, popłyniemy nieco dalej, w kierunku południowym. Tam czekają na nas przewodnicy, którzy będą z nami przez całą wyprawę. Czeka nas krótka przeprawa przez olbrzymie lasy patagońskie, aż dotrzemy do lodowca!

W tym miejscu dostaniemy od przewodników kolce na buty, aby móc swobodnie poruszać się po lodzie. Później wsiądziemy na prom i popłyniemy wzdłuż lodowca – będzie czas, aby zrobić kilka niezwykłych zdjęć. Wieczorem wrócimy do El Calafate. Nocleg i kolacja na miejscu.

DZIEŃ 6

To nasz ostatni dzień w tej części Patagonii. Po późnym śniadaniu ruszymy do estatncji, gdzie czkają na nas przewodnicy i konie. Będziemy podziwiać zieloną Patagonię, dzikie zwierzęta, a w trakcie wyprawy czeka nas piknik z poczęstunkiem i lampką wina.

Zobaczmy lodowce, jezioro Argentino i przepiękny lodowiec Upsala. Przed wieczorem wrócimy do hotelu. Będzie czas na relaks po bardzo intensywnym dniu. Kolację w mieście.

DZIEŃ 7

Rankiem znów ruszamy na lotnisko, naszym celem jest Trelew. Czeka nas kilka przesiadek, a po przylocie pojedziemy do Puerto Madryn. To właśnie tu poznamy zupełnie inne oblicze Patagonii.
Położona w argentyńskiej prowincji Chubut, na południowym wybrzeżu Atlantyku, Puerto Madryn jest niezwykłym miejscem. To właśnie tu mieści się imponujący Półwysep Valdes, Trelew, Gaiman, Rawson i największa aglomeracja pingwinów w Ameryce Południowej: Punta Tombo, kolonia, która jest domem dla ponad 500.000 ptaków!

Post udostępniony przez C5N (@c5n)

Półwysep Valdes jest wpisany do Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na własne oczy można tu zobaczyć wieloryby, pingwiny, delfiny ciemne, orki, słonie i lwy morskie, ptaki i nie tylko!
Do Puerto Madryn dotrzemy wieczorem. Kolację zjemy w mieście, nocleg w hotelu.

DZIEŃ 8

Rankiem wraz z przewodnikiem ruszamy na Półwysep Valdes. Będziemy chcieli zobaczyć wieloryby! Płyniemy po zatoce, mając możliwość obserwowania kormoranów i innych gatunków ptaków. Gdy łódź będzie dość daleko od brzegu, kapitan zatrzyma silnik i w zupełnej ciszy wsłuchamy się w dźwięki natury: pingwiny, kormorany, mewy. Liczymy na to, że pojawi się waleń! To będzie niesamowite, pełne emocji przeżycie.

Później wrócimy na brzeg i pojedziemy jeepem do Rincon Chico. To tradycyjne, patagońskie ranczo. Będziemy mieli chwilę dla siebie, aby cieszyć się naturą, napić się wina, zrobić zdjęcia. Wieczorem czeka nas kolacja w Rancho. Po kolacji wrócimy na nocleg do hotelu.

DZIEŃ 9

Po śniadaniu znowu ruszamy na półwysep, tym razem na północ, żeby spotkać się ponownie z naturą. Po drodze miniemy Isla de los Pajaros (wyspę ptaków), Salina Chica i Grande, Caleta Valdes i w końcu dotrzemy do latarni Punta Norte. Mamy tu sezon orek! Podczas podroży będziemy mogli zobaczyć wiele zwierząt lądowych, m.in. lisy, pancerniki i nandu.

Zatrzymamy się w południe na obiad w Estatncja San Lorenzo. Po obiedzie podejdziemy do kolonii pingwinów. Będziemy je obserwować, a przewodnik opowie nam o ich zwyczajach.
Wieczorem ruszamy na kolację i nocleg do Puerto Madryn.

DZIEŃ 10

Czeka nas wyjątkowy dzień – kąpiel z lwami morskimi! I to dosłownie.
Po śniadaniu ruszymy na malowniczą plażę. Od naszej lokalnej ekipy dostaniemy kombinezony pływackie, buty, gogle i wsiadamy na łódź. Pod opieką naszego przewodnika dowiemy się, co dokładnie robić i już po chwili skaczemy do wody.

Post udostępniony przez @travelmete

Te przyjazne i ciekawskie zwierzęta kochają pływać wokół ludzi, a interakcja z nimi to niesamowity sposób, aby poznać duszę Atlantyku. Całe spotkanie potrwa około 3 godzin. Po zakończeniu, przebieramy się i samochodami jedziemy do Cerro Avanzado, żeby pożegnać się z tą częścią Patagonii. Wcześniej zatrzymamy się na obiad. Później wracamy do hotelu.

DZIEŃ 11

Ostatni nasz dzień spędzimy zwiedzając Puerto Madryn. Pójdziemy szlakiem kuchni patagońskiej! Czeka nas kulinarna lekcja pod okiem jednego z najlepszych kucharzy w mieście. Przyrządzimy krewetki, owoce morza, a potem sami będziemy degustować nasze dania. Wieczorem impreza pożegnalna z niespodzianką. Nocleg w Puerto Madryn.

DZIEŃ 12

Wczesnym rankiem czeka nas wylot do Buenos Aires. Wracamy do Polski z przesiadką w Amsterdamie.

DZIEŃ 13

Po południu lądujemy w Warszawie.

Cena zawiera

 • Bilety lotnicze
 • Bilety lotnicze
 • Bilety lotnicze wewnętrzne
 • Transport
 • Zakwaterowanie
 • Ubezpieczenie
 • Przewodników
 • Bilety wstępów
 • Wyżywienie w dniu 3, 6, 8, i 9

Cena nie zawiera

 • Wyżywienia poza wyznaczonymi dniami
 • Zwyczajowych napiwków
 • Innych biletów wstępu

Obywatele RP nie potrzebują wizy na pobyt do 90 dni. W urzędzie migracyjnym Extranjería można przedłużyć pobyt o kolejne 90 dni. Nie dotyczy to przyjazdów w celach imigracji, zamieszkania lub rozwoju działalności zarobkowej. Minimalny okres ważności paszportu przy wjeździe nie jest określony. Przy wjeździe nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego. Przy wjeździe do kraju wydawany jest przez policję PDI wydruk „Tarjeta de Turismo”, który należy pilnować podczas pobytu i okazać przy wyjeździe z kraju. W Chile panują restrykcyjne przepisy dotyczące wjazdu i wyjazdu małoletnich dzieci. W przypadku jeżeli podróżują one same lub tylko z jednym z rodziców lub opiekunem prawnym wymagane jest stosowne pozwolenie od obu rodziców lub drugiego rodzica poświadczone notarialnie.

Chile jest jednym z bezpieczniejszych krajów w Ameryce Łacińskiej. Tym niemniej notuje się wzrost zagrożenia przestępczością pospolitą, szczególnie w Santiago, Valparaiso i innych popularnych ośrodkach turystycznych. Rozboje i kradzieże (telefonów, aparatów fotograficznych, pieniędzy, dokumentów, paszportów i innych cennych przedmiotów) zdarzają się w miejscach uczęszczanych przez turystów, zwłaszcza w metrze, na dworcach autobusowych i w autobusach dalekobieżnych, ogródkach restauracyjnych, centrach handlowych. Cały czas należy zachowywać ostrożność i ograniczone zaufanie oraz trzymać plecak i torebkę na widoku, najlepiej przed sobą.

Nie ma obowiązku wykupienia ubezpieczeń osobowych. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są uznawane wybiórczo, zależnie od rodzaju udzielonej usługi medycznej: uznawane są w przypadku leczenia szpitalnego, nie są uznawane w przypadku leczenia ambulatoryjnego lub udzielenia pomocy doraźnej (pogotowie). Z uwagi na potencjalnie wysokie koszty opieki medycznej w razie wypadku lub choroby zaleca się wykupienie ubezpieczenia turystycznego.

Szczepienia ochronne nie są obowiązkowe. Zaleca się jednak szczepienie przeciw durowi brzusznemu, błonicy z tężcem, wściekliźnie oraz żółtaczce A i B, którą zagrożenie występuje zwłaszcza w okresie letnim. Należy pić wodę butelkowaną lub przegotowaną, unikać spożywania surowych warzyw lub dezynfekować je specjalnymi płynami.

Co roku na terenach wiejskich odnotowuje się przypadki zarażenia wirusem Hanta, przenoszonym przez myszy polne, który powoduje wysoką gorączkę i ciężką niewydolność układu oddechowego (objawy przypominają grypę; ok. 30 proc. zachorowań kończy się śmiercią). Aby nie zarazić się wirusem, należy szczególnie dbać o higienę podczas biwakowania, dobrze wietrzyć pomieszczenia przed zamieszkaniem, zwłaszcza w południowych regionach Chile.

Zaleca się używanie kremów z wysokim filtrem ze względu na bardzo silne promieniowanie UV.

Prywatna opieka medyczna jest na dobrym poziomie. Cena standardowej wizyty lekarskiej wynosi ok. 80 USD, specjalistycznej - 100 USD, doby pobytu w szpitalu ok. 350-400 USD. Płatności dokonuje się z góry gotówką, czekiem podróżnym lub kartą. Cudzoziemcy nie mają możliwości bezpłatnego korzystania z publicznej opieki medycznej. Wyjątkiem od tego są wyłącznie sytuacje ratowania życia.

Nie ma ograniczeń. Autostrada panamerykańska (Ruta 5) jest podstawą transportu drogowego Chile. Ponadto nowoczesne autostrady łączą główne ośrodki miejskie z portami, np. Santiago - San Antonio, Santiago - Valparaiso i Vina del Mar. Komunikacja drogowa obsługiwana jest przez liczne linie autobusowe. Chile ma także dobrze rozwiniętą sieć krajowych połączeń lotniczych. Najważniejszym lotniskiem jest międzynarodowy port im. Arturo Merino Beniteza w Santiago. Lotniska regionalne znajdują się w: Arica, Antofagasta, Concepción, Puerto Montt, Iquique, Calama, Punta Arenas, Temuco, Copiapó, Osorno i La Serena.

Kolejowy transport pasażerski ma znikome znaczenie, obsługuje trasy łączące Santiago z miastami na południu kraju (Santiago - Chillan) oraz kilka połączeń regionalnych, również na południu kraju.

Wymagane jest posiadanie polskiego i międzynarodowego prawa jazdy wystawionego przez uprawnioną polską instytucję. W Chile obowiązuje ruch prawostronny i obowiązek jazdy z zapiętymi pasami bezpieczeństwa

Do Chile można wwieźć gotówkę do 10.000 USD. Większe sumy należy zadeklarować w urzędzie celnym (www.aduana.cl/prontus_aduana_eng/site/edic/base/port/foreign_travelers.html).

Rygorystyczne przepisy fitosanitarne zakazują przywozu do Chile wszelkich artykułów spożywczych w stanie surowym (np. owoców, warzyw, mięsa, kiełbas, serów, miodów, nasion, roślin). Przy przekraczaniu granicy bezwzględnie zaleca się wpisywanie do deklaracji sanitarnej wszelkich przewożonych przez turystę produktów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, nawet w przypadku wątpliwości. Przy wjeździe do Chile bagaże są prześwietlane, a w przypadku znalezienia zabronionych produktów, które nie zostały zadeklarowane, nakładane są bardzo wysokie kary administracyjne, bez możliwości apelacji (http://www.sag.gob.cl/).

Zwolnieniu od opłat celnych podlega bagaż osobisty i rzeczy osobistego użytku (aparat fotograficzny, kamera etc.). Bez opłat celnych można też wwieźć do 400 sztuk papierosów i 2,5 l napojów alkoholowych. Należy zadeklarować rzeczy osobiste o znacznej wartości (np. profesjonalny sprzęt elektroniczny). Nie ma ograniczeń dotyczących wymiany pieniędzy. W Chile nie stosuje się procedury zwrotu podatku VAT obcokrajowcom.

Surowo zwalczana jest przemyt i przestępczość narkotykowa. Przemyt środków odurzających podlega karze od 5 do 15 lat pozbawienia wolności. W sprawach, w których w grę wchodzą większe ilości narkotyków, stroną oskarżającą w procesie jest także Rada Obrony Państwa jako organ strzegący interesów kraju.

Dni wolne od pracy: 1 stycznia -Nowy Rok, Wielki Piątek, 1 maja - Święto Pracy, 21 maja - rocznica bitwy morskiej pod Iquique, 26 czerwca - Św. Piotra i Pawła, 16 lipca - Matki Boskiej z Karmelu, 15 sierpnia - Wniebowzięcie NMP, 18 września - Święto Niepodległości, 19 września - Święto Armii, 12 października - Dzień Odkrycia Ameryki, 31 października - Dzień Kościołów Protestanckich i Ewangelickich, 1 listopada - Wszystkich Świętych, 8 grudnia - Niepokalane Poczęcie NMP, 25 grudnia - Boże Narodzenie.

 • Niektóre firmy turystyczne przyjmują płatności w USD.
 • W powszechnym użyciu są czeki podróżne oraz karty kredytowe i debetowe.
 • Godziny pracy biur: od poniedziałku do piątku 9.00-13.00 i 14.00-18.00; banki - od poniedziałku do piątku 9.00-14.00; poczty - od poniedziałku do piątku 8.00-18.00, a w soboty 9.00-13.00.
 • Supermarkety czynne są od poniedziałku do niedzieli 8.00-22.30, centra handlowe - od poniedziałku do niedzieli 11.00-21.00.
 • Różnica czasu: czas letni w Polsce - 6 godzin, czas zimowy w Polsce - 4 godziny
 • Numer kierunkowy kraju 00 56
 • Strona Ambasady RP w Chile www.santiagodechile.msz.gov.pl
 • Oficjalna strona internetowa Chile: www.thisischile.cl

Zarezerwuj miejsce

Chcesz dołączyć do naszej wyprawy? Tutaj możesz się zapisać i poznać szczegóły! Jeżeli masz pytania – zespół goforworld.com jest do twojej dyspozycji.

Uzupełnij formularz lub napisz na adres
biuro@goforworld.com

Pozostałe podróże

zobacz wszystkie

Syberia poza szlakiem!

 • Kierunek: Syberia
 • Czas: 10 dni
 • Kiedy: Od 02 do 11 marca 2018

Syberia – już raz sprostaliśmy temu wyzwaniu, ale to kraina, która wzywa nas ponownie. Jedziemy poznać świat skuty lodem i zamrożony do kości, to marzenie, które może zaskakiwać

Przewidywana cena za 1 osobę dorosłą 11 800 PLN

Więcej informacji >

Kamczatka | Kraina wulkanów

 • Kierunek: Kamczatka
 • Czas: 13 dni
 • Kiedy: Od 29 czerwca do 11 lipca 2018

Kraina wulkanów, gejzerów, a także niedźwiedzi, łososi, monstrualnych homarów i niesamowitych widoków, których nie znajdziemy nigdzie indziej na świecie! Ruszacie z nami?

Przewidywana cena za 1 osobę dorosłą 24 200 PLN

Więcej informacji >