Oman

 • Kierunek: Oman
 • Czas: 9 dni
 • Kiedy: Od 06 do 14 października 2018

Położony nad Morzem Arabskim przepiękny – Oman. Podobno odwiedza się go nie tylko dla miast, ale dla krajobrazów i przestrzeni, bo to one są niezwykłe… Pustynny i górzyste tereny są wyzwaniem dla podróżnika. Jednak dla krajobrazów i poznania omańskiej kultury – warto, a każda chwila jest bezcenna! Ruszamy na wyprawę z Anną Polakowską, która pokochała Oman całym sercem.

Dzień 1 (sobota)

Wczesnym popołudniem wlatujemy z lotniska Okęcie do Muscatu z przesiadką w Dubaju lub Dosze. Od początku wyprawy towarzyszyć nam będzie przewodniczka Ania Polakowska.

Dzień 2 (niedziela)

(B/-/-)

Bardzo wczesnym rankiem wylądujemy na lotnisku w Muskacie. Na 20 marca 2018 roku planowane  jest otwarcie nowego nowoczesnego terminala, więc będziemy mieli szansę go przetestować. Po odebraniu bagaży i wynajęciu samochodów pojedziemy na kilkugodzinny odpoczynek do pobliskiego hotelu.

Przez całą podróż przemieszczać będziemy się tylko i wyłącznie samochodami z napędem na cztery koła. Dzięki temu dotrzemy tam, gdzie nie dotarł… asfalt, pokonamy ostre zakręty w górach i wygodnie pomkniemy, gdzie nas oczy poniosą.

Po późnym śniadaniu pokonamy pierwsze 180km do Al Hoota Kahv – jedynej przystosowanej do zwiedzania jaskini w paśmie gór Hajar. Po szybkim obiedzie w pobliskiej miejscowości Al Hamra ruszymy się do 400-letniego domu w starej opuszczonej w latach 80-tych i 90-tych części tego miasta. Tam dowiemy się nieco o omańskiej tradycji i zwyczajach, napijemy omańskiej kawy i przekonamy się (na własnych kubkach smakowych), czym jest omański chleb.

Tę noc spędzimy w Bahli – mieście u podnóża gór Hajar. Tu też wybierzemy się na kolację do  restauracji oferującej typowe w Omanie jedzenie.

Dzień 3 (poniedziałek)

(B/-/D)

Zjemy śniadanie i bierzemy ze sobą prowiant, bo tego dnia czeka nas piknik. Najpierw jednak ruszymy do fortu w Bahli. Budowlę otacza imponujący pięciometrowej wysokości mur. Warownia ta, jak większość omańskich fortów, pochodzi z XVII wieku.

Prosto z Bahli jedziemy drogą w górach (której trudy niewątpliwie wynagrodzą nam widoki) nad Wielki Kanion – największy kanion świata arabskiego, którego ogrom przewyższa jedynie kanion w Arizonie.

Poświęcimy chwilę na podziwianie go z góry, skąd zobaczymy także ścieżkę, którą za chwilę pójdziemy na siedmiokilometrowy trekking wewnątrz kanionu. Łatwa technicznie trasa doprowadzi nas do ruin wioski Sab Bani Khamis, wciśniętej w ścianę kanionu i doprowadzi do niewielkiej groty z widokiem na wadi Nakhr, w której zmęczeni wędrówką spałaszujemy zapasy jedzenia.

Po takiej przygodzie zasłużymy na dobrą kolację i odpoczynek w hotelu kilkaset metrów od Wielkiego Kanionu. Jeśli zostanie nam trochę czasu do kolacji, możemy w jednym z widokowych miejsc w okolicach kanionu urządzić ognisko i posłuchać opowieści naszej przewodniczki po Omanie lub zwyczajnie – lepiej się poznać.

Dzień 4 (wtorek)

(B/-/D)

Po śniadaniu czeka nas długa droga, bo aż 260 km, których pokonanie zajmie nam około 4 godzin. Tym razem opuszczamy surowe Góry Hajar, by przywitać się z piaskami pustyni Wahiba Sands (zwanej oficjalnie Sharkiya).

Po długiej drodze na pewno z przyjemnością skosztujemy prawdziwej omańskiej kuchni, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie: gulasz z wielbłąda, jagnięcina, sałatka z natki pietruszki czy hummus. Do tego herbata z kardamonem, a może świeży sok z mango?

W restauracji w Biddiya tuż przy pustyni nabieramy sił na kolejne atrakcje. Tym razem spotkamy Beduinów z plemienia Al Wahibi, którzy żyją tu od lat. Dzięki nim spróbujemy niewątpliwej atrakcji na piaskach pustyni: dunes bashing. Jazda po stromych wydmach kończy się czasem utknięciem w sypkim, głębokim piachu pustyni, ale i z tym Beduini potrafią sobie poradzić.

Do snu ułożymy się w namiotach pośród wydm (uczestnicy mają zapewnione namioty, śpiwory we własnym zakresie), choć chętni mogą też wybrać nocleg w hotelu „milion-gwiazdkowym” – czyli … pod gwiazdami. Na kolację zaprzyjaźniony przewodnik po pustyni – Mohammed przygotuje nam beduiński chleb – tak zwany gyrs – tego nie dostaniecie w żadnej restauracji!

Dzień 5 (środa)

(-/L/-)

Obudzi nas wschód słońca i zapach omańskiej kawy przygotowanej na ognisku.

Nim pożegnamy się z pustynią chętni mogą spróbować swych sił w jeździe na wielbłądzie; po czym pojedziemy zmyć z siebie piach w czystych jeziorkach Wadi Bani Khalid.

Szaleńcy skoczą ze skał do głębokiej wody, śmiałkowie wyruszą do oddalonej o kilometr jaskini pełnej nietoperzy, fani kąpieli popływają w kolejnych jeziorkach wadi, a amatorzy biologicznego pedicure pozwolą małym rybkom delikatnie dziobać swoje pięty. Jednym słowem – dla każdego coś miłego. Głód zaspokoimy w tutejszej restauracji, serwującej proste i smaczne dania w formie bufetu.

Stamtąd już tylko 2 godziny drogi dzieli nas od portowej miejscowości Sur. To tu od wieków buduje się drewniane łodzie dau, którymi dawni podróżnicy (min. Vasco da Gama) pokonywali trudne morskie trasy do wybrzeży wschodniej Afryki oraz Indii. Być może uda nam się nawet wstąpić do jednego z niewielu już działających warsztatów, gdzie zobaczymy jak powstają współczesne dau i dowiemy się, czym różnią się od tych sprzed setek lat.

Zameldujemy się hotelu i wyruszymy w najbardziej na wschód wysunięty kawałek lądu w Omanie. To tu przypływają żółwice nawet z odległych zakątków oceanu indyjskiego składać jaja na plaży. Późnym wieczorem możemy podejrzeć, jak to robią: ociężale wychodzą z wody, by wykopać dół złożyć do niego jaja, zakopać by na skraju wyczerpania wrócić do wody. Nietrudno spotkać też małe – dopiero co wyklute żółwie, nieporadnie pełznące po piasku do swego naturalnego środowiska – wody. Jest duża szansa na to widowisko, gdyż będziemy w rezerwacie podczas sezonu lęgowego żółwi wodnych.

Dzień 6 (czwartek)

(B/-/-)

Po śniadaniu pojedziemy do kolejnej słynnej doliny rzecznej Omanu – Wadi Shab. Po drodze skosztujemy typowej omańskiej przekąski rakhal (na słodko lub słono), którą popijemy typowym arabskim gorącym napojem – karakiem.

W Wadi Shab będzie okazja do spaceru z czekającą nagrodą w postaci kąpieli w czystej wodzie tej pięknej doliny. Chętni mogą dopłynąć aż do jaskini z wodospadem. Osoby mniej żądne wrażeń  wygrzeją się na słońcu lub przejdą kanionem podziwiając widoki i robiąc zdjęcia. Obiad zjemy w pobliskiej wiosce Tiwi.

Czas wracać w okolice Muscatu, tym razem czekają nas dwa noclegi w mieszkaniach na ekskluzywnym osiedlu 60 km od stolicy. Do As Sifa – bo tu znajduje się nasz nocleg – dojedziemy drogą w wadi, gdzie będziemy mieli szanse podziwiać ciekawe formacje skalne – synkliny – o ile nie dogoni nas zmierzch. Atrakcją wieczoru będą spacery po okolicy, relaks przy basenach, w pobliskim barze można będzie napić się drinka. Kolację oferują tutejsze restauracje, a chętni mogą wybrać się do oddalonej o 20 km wioski Yiti, by spróbować lokalnej kuchni.

Dzień 7 (piątek)

(-/-/-)

Po śniadaniu, które sami przygotujemy w naszych mieszkaniach, pojedziemy do oddalonego o 45 minut portu, skąd łodzią motorową wypłyniemy w rejs podziwiając delfiny na wolności.

Fani snorkelingu  mogą wykupić dodatkowy rejs u wybrzeży Bandar Khiran i podziwiać rafę koralową oraz żółwie wodne. Zjemy obiad w restauracji wykutej w skale. Po drodze do „naszego” osiedla zobaczymy las namorzynowy, fiordy z góry, a na miejscu odetchniemy przy basenie i podczas spacerów.

Dzień 8 (sobota)

(-/-/-)

Pakujemy się i wyruszamy koło 7 rano, by jak najwcześniej dotrzeć do Wielkiego Meczetu w Muskacie. Meczet liczy sobie niewiele więcej niż dekadę, ale powala rozmachem z jakim został zaprojektowany i zbudowany. Zobaczycie drugi co do wielkości na świecie dywan w jednym kawałku, tkany przez 4 lata w Iranie oraz żyrandol o wysokości 3-piętrowego budynku!! Z meczetu pójdziemy prosto do starej dzielnicy Muttrah, gdzie przespacerujemy się po najbardziej znanym w Omanie suku (bazarze).

Gdy o 12:00 stragany zamkną się na kilkugodzinna przerwę, pojedziemy do eleganckiej dzielnicy Qurm na obiad i shishę, podjedziemy zobaczyć budynek opery, by następnie utrwalić zdobytą w Omanie wiedzę w Muzeum Narodowym, mieszczącym się nieopodal pałacu Sułtana w Al. Alam.

Tutaj także pospacerujemy powoli przygotowując się na pożegnanie z Omanem. Kolację zjemy w jednej z licznych tureckich restauracji (inspirowanych kuchnią arabską) w Muscacie i zameldujemy się w hotelu w pobliżu lotniska. Mamy jeszcze kilka godzin na odpoczynek przed wylotem.

Dzień 9 (niedziela)

Przylot na Okęcie w godzinach południowych. Lot z przesiadką w Dosze lub Dubaju.

Cena zawiera

 • bilety lotnicze z opłatami lotniskowymi
 • wizę omańską
 • ubezpieczenie
 • noclegi w hotelach, mieszkaniach, namiotach na pustyni
 • wynajęte samochody, paliwo, kierowcy
 • opiekę polskiego przewodnika przez cały czas trwania wyprawy
 • opiekę przewodnika - Beduina na pustyni
 • pieczenie beduińskiego chleba na ognisku
 • bilety wstępu do jaskini, bait as safah, fortu, muzeum narodowego
 • opłatę za krótką przeprawę łódką w Wadi Shab
 • bilet na rejs łodzią – podziwianie delfinów na wolności
 • wizytę w rezerwacie żółwi
 • korzystanie z dwóch basenów na osiedlu As Sifah (podczas dwóch ostatnich dni)
 • 1 lunch, 1 kolacja, 4 śniadania

Cena nie zawiera

 • opłaty za snorkling (opcja dla chętnych 20 OMR)
 • wyżywienia: od ok. 8 OMR dziennie

Jeszcze tylko do 21 marca 2018 wizę można uzyskać na lotnisku czy granicy.

Od 21 marca 2018, czyli od momentu gdy obsługa lotów przeniesie się na nowy terminal lotniczy, o wizę turystyczną będzie można aplikować jedynie online:

https://evisa.rop.gov.om/en/apply-for-a-visa

W Omanie nie występuje większe zagrożenie przestępczością pospolitą.

Polisy niektórych polskich ubezpieczycieli mogą nie być uznawane. W przypadkach poważnych schorzeń, wypadków drogowych lub losowych wydawane są stosowne zaświadczenia, na których podstawie podróżni mogą dochodzić swych roszczeń po powrocie do kraju.

Nie występuje tu szczególne zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne; nie wymaga się szczepień ochronnych. Koszt jednorazowej wizyty w państwowej placówce medycznej wynosi ok. 40 USD i nie obejmuje opłat za zabiegi i kuracje. Podstawowe lekarstwa są powszechnie dostępne bez recepty.

Cudzoziemcy mogą się poruszać po kraju bez ograniczeń z wyjątkiem stref wojskowych, rejonów wydobycia ropy naftowej i gazu oraz wydobycia rud, a także zakładów energetycznych i przepompowni wody.

Akceptowane jest międzynarodowe prawo jazdy wydane w Polsce. Cudzoziemcy przebywający na podstawie wiz pobytowych, legitymujący się krajowym lub międzynarodowym prawem jazdy, mogą otrzymać miejscowe bez konieczności zdawania dodatkowego egzaminu.

Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karą grzywny i pozbawienia wolności.

Ze względu na muzułmańskie normy religijne i obyczajowe zaleca się przestrzeganie odpowiednich form ubioru w miejscach publicznych. Dotyczy to zwłaszcza kobiet (nie należy pokazywać się w strojach z odkrytymi ramionami, w szortach, w zbyt krótkiej sukience czy spódnicy ani z dużym dekoltem). Nie należy także wchodzić do meczetów bez przewodnika.

W okresie dorocznego miesięcznego postu (ramadanu) od wschodu do zachodu słońca w miejscach publicznych należy powstrzymać się od spożywania jedzenia, picia napojów i palenia tytoniu.

 • Omańskie banki akceptują karty kredytowe i płatnicze dużych sieci, takich jak MasterCard, VISA, American Express. Założenie rachunku bankowego wymaga posiadania wizy uprawniającej do dłuższego pobytu.
 • Oman jest otwarty na ruch turystyczny, zarówno zbiorowy, jak i indywidualny. Preferowane są jednak formy zorganizowane.
 • Procedura meldunkowa nie obowiązuje cudzoziemców podróżujących w celach turystycznych lub z zamiarem odwiedzenia bliskich krewnych.

Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej:https://ec.europa.eu/consularprotection/content/home_pl

Zarezerwuj miejsce

Chcesz dołączyć do naszej wyprawy? Tutaj możesz się zapisać i poznać szczegóły! Jeżeli masz pytania – zespół goforworld.com jest do twojej dyspozycji.

Uzupełnij formularz lub napisz na adres
biuro@goforworld.com

Pozostałe podróże

zobacz wszystkie

Gruzja 2016 z Nikonem | ZAKOŃCZONA

 • Kierunek: Gruzja
 • Czas: 11 dni
 • Kiedy: Od 28 kwietnia do 08 maja 2016

Prawie jak rugby ale stoi za nią zupełnie inna emocja – narodowa, historyczna. W lelo w Gruzji gra się od starożytności. Bardzo kontaktowa, niesamowicie widowiskowa zabawa. Będziemy widzieć ją od kulis, podejdziemy najbliżej. To Radek Polak, fotograf zakochany w Gruzji po uszy, zabierze na lelo uczestników wiosennej wyprawy Akademii Nikona i goforworld.com. Organizujemy ją na […]

Przewidywana cena za 1 osobę dorosłą 8 700 PLN

Więcej informacji >

Islandia | Lato!

 • Kierunek: Islandia
 • Czas: 8 dni
 • Kiedy: Od 26 maja do 02 czerwca 2018

Islandia późną wiosną – marzenie do spełnienia! Ruszacie z nami? Zobaczcie na własne oczy najbardziej niezwykłą krainę świata.

Przewidywana cena za 1 osobę dorosłą 12 550 PLN

Więcej informacji >