Nowa Zelandia

 • Kierunek: Nowa Zelandia
 • Czas: 8 dni
 • Kiedy: Od 10 do 17 kwietnia 2019

Kinematografia rozbudziła nasze pragnienia i rozpaliła podróżnicze marzenia. Plenery kręcone w Nowej Zelandii zachwycają i rodzi się pytanie: czy tam naprawdę jest tak pięknie? Tak! Potęga przyrody wciąż góruje nad człowiekiem. I właśnie tu przeżyjemy wielką przygodę. 

10/04 – Dzień 1: Wieczorny przylot do Christchurch.

Odbieramy auta. Przed nami wiele wrażeń!
Nocleg w Christchurch.

Dzień 2: Christchurch – Arthur’s Pass – Greymouth

Dzień zaczniemy od zwiedzania centrum Christchurch. Zobaczymy miasto, które zostało kompletnie zniszczone w 2011 roku przez trzęsienie ziemi. Miasto, które wciąż szuka pomysłu i dobrego czasu na odbudowę. Kawiarnie i sklepy w kontenerach, zakątki, w których czas się zatrzymał i mnóstwo ukrytej historii.

Potem ruszymy w drogę, na zachód, przez majestatyczne góry przełęczy Arthur’s Pass, aż do górniczego miasteczka Greymouth, gdzie zostaniemy na nocleg.

Dzień 3: Greymouth – Lodowiec Franz Josef – Lodowiec Fox

Z samego rana ruszymy w kierunku miasteczka Hokitika, które zwane jest przez miejscowych „miasteczkiem skarbów”, a dalej na lodowce.

Lodowce Franz Josef i Fox to prawdziwe pamiątki po erze lodowcowej. Łatwo tu sobie wyobrazić, jak wyglądał świat pod zamarzniętą skorupą.

Pójdziemy na trekking w kierunku jęzora lodowca Granx Josef, a potem przejedziemy do lodowca Fox.

pin

Dla chętnych – możliwość lotu helikopterem! Lądowanie na lodowcu taką maszyną to niezapomniane przeżycie. Nocleg w okolicy Fox Glacier.

Uwaga: możliwość trekingu uzależniona od pogody.

Dzień 4: Fox Glacier – Queenstown

Rankiem ruszymy przełęczą Haast w kierunku jeziora Wanaka i dalej do rozrywkowej stolicy Nowej Zelandii, miasteczka uwielbianego przez amatorów sportów ekstremalnych – Queenstown.

pin

Tu spędzimy popołudnie. Pospacerujmy po mieście, wjedziemy gondolą na pobliski szczyt uchwycić najlepsze widoki.

Nocleg w Queenstown.

Dzień 5: Queenstown – Milford Sound – Queenstown

Tego dnia czeka nas jednodniowa wycieczka na Milford Sound i rejs statkiem.

pin

Nocleg w Queenstown.

Dzień 6: Queenstown – Mt Cook

Wrażeń ciąg dalszy! Zaraz po śniadaniu ruszamy w kierunku Góry Cooka, ale najpierw zatrzymamy się w miasteczku Omarama, gdzie zobaczyć można iście nowozelandzką atrakcję – statuę wielkiej owcy!

Potem pojedziemy dalej przez wiejskie tereny, w stronę najwyższego szczytu w tej części świata i ruszymy na treking, żeby zobaczyć Górę Cooka z bardzo bliska.

Po zachodzie słońca zwyczajnie pogapimy się w niebo. Jako część UNESCO Dark Sky Reserve Góra Cooka jest także idealne miejscem do patrzenia w gwiazdy.

Nocleg Aoraki Mount Cook Village.

Dzień 7: Mt Cook – jezioro Tekapo – Christchurch

Ostatni dzień wciąż pełen będzie atrakcji. Przejedziemy Doliną Tasmana, najpierw nad turkusowym jeziorem Pukaki i dotrzemy wreszcie do jeziora Tekapo.

Droga powrotna będzie bardzo krajobrazowa.

pin

Wieczorem ruszymy do Sydney na nocleg.

Dzień 8

Wylot do Polski.

Cena zawiera

 • Transport na miejscu
 • Zakwaterowanie w hotelach
 • Ubezpieczenie
 • Przewodnika
 • Rejs statkiem
 • Bilety na trasie Melbourne - Christchurch - Sydney

Cena nie zawiera

 • Wyżywienia

Obywatele RP przyjeżdżający na okres nie dłuższy niż 3 miesiące korzystają z ruchu bezwizowego, który obejmuje następujące kategorie przyjazdów: a) pobyt turystyczny, wizyta u rodziny i znajomych, b) nauka (jeden kurs trwający do trzech miesięcy), c) pobyt w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, d) niezarobkowe uczestnictwo w imprezach sportowych lub kulturalnych, e) przyjazd w celu leczenia (udokumentowany opłaceniem świadczenia medycznego). Ruch bezwizowy nie dotyczy przyjazdów w celu podjęcia pracy, studiów wyższych i na pobyt stały.

Warunki, których spełnienie uprawnia do przekroczenia granicy: 1) paszport, którego ważność jest przynajmniej o 3 miesiące dłuższa od daty planowanego opuszczenia Nowej Zelandii; 2) dobre zdrowie oraz nieposzlakowana opinia; 3) dokumenty potwierdzające deklarowany charakter pobytu i zamiar opuszczenia kraju w odpowiednim terminie (wykupiony bilet lotniczy do kraju, do którego posiada się prawo wjazdu) 4) środki finansowe na zaplanowany okres pobytu, tj. 1000 NZD na osobę na każdy miesiąc lub 400 NZD na osobę na miesiąc, jeżeli zostały opłacone koszty pobytu (udokumentowane np. potwierdzeniem wniesienia opłaty za hotel lub wykupieniem voucherów hotelowych). Do udokumentowania posiadanie środków finansowych służą: gotówka, czeki podróżne, czeki bankowe (bank drafts) lub karty kredytowe uznanych firm z kredytem na wymienione kwoty. Na podstawie oceny, czy podróżny spełnia kryteria, urzędnik imigracyjny wstawia do paszportu pieczęć określającą termin opuszczenia Nowej Zelandii. Szczegółowe informacje wjazdowe: www.immigration.govt.nz.

eVISAS (dotyczy pobytów powyżej trzech miesięcy oraz ściśle określonych kategorii wiz)

Obywatele polscy przebywający na terytorium Nowej Zelandii mają możliwość ubiegania się o przedłużenie posiadanej już wizy studenckiej, turystycznej lub wizy pracowniczej w formie elektronicznej.

Obywatele polscy przebywający poza terytorium Nowej Zelandii mogą ubiegać się o wydanie wizy studenckiej, turystycznej lub wizy pracowniczej w formie elektronicznej.

WAŻNE! Potwierdzenie o przyznaniu eVisa należy wydrukować w celu okazania dokumentu na przejściach granicznych.

http://www.immigration.govt.nz/migrant/general/generalinformation/evisas.htm

Ponadto Urząd Imigracyjny Nowej Zelandii wprowadził system weryfikacji wiz elektronicznych eVisas (Visa Verification Service), który pozwala, za zgodą posiadacza wizy, uprawnionym podmiotom w określonych okolicznościach, sprawdzić szczegóły oraz warunki przyznanej wizy (np. dla banku w celu otwarcia konta, służba zdrowia, biuro podróży).

http://www.immigration.govt.nz/migrant/general/generalinformation/welcometovvs.htm

Terytoria stowarzyszone: nie ma obowiązku wizowego dla obywateli RP udających się na okres do 31 dni na Wyspy Cooka, Niue i Tokelau. Należy mieć ważny paszport i powrotny bilet lotniczy. Pobyt można przedłużyć do 6 miesięcy (opłaty z tego tytułu nie przekraczają 120 NZD).

Nie ma obowiązku meldunkowego.

Sytuacja wewnętrzna nie stwarza zagrożeń dla turystów.

Koszty leczenia poszkodowanych w wypadkach drogowych nie są objęte ubezpieczeniem komunikacyjnym, lecz pokrywa je instytucja ACC (Accident Compensation Committee), należąca do powszechnego systemu ubezpieczeń zdrowotnych. Stawia to w niekorzystnej sytuacji cudzoziemców nie mających miejscowego ubezpieczenia. Pierwsza pomoc powypadkowa jest udzielana bezpłatnie. Koszty dalszego leczenia pokrywa cudzoziemiec. Z tego względu zdecydowanie zaleca się wykupienie odpowiedniej polisy ubezpieczenia zdrowotnego. Ubezpieczenia komunikacyjne obejmują wyłącznie pojazd. Powypadkowe koszty naprawy samochodu prowadzonego przez turystę za zgodą jego właściciela pokrywane są z polisy ubezpieczeniowej (dotyczy to m.in. samochodów z wypożyczalni). Jeżeli prowadzący pojazd był w stanie nietrzeźwym, ponosi wszystkie koszty związane z wypadkiem.

Podróżnych nie obowiązują szczepienia ochronne. Na terenie kraju nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Opieka medyczna jest powszechnie dostępna; w większych miastach niektóre kliniki czynne są całą dobę. Ceny podstawowych porad lekarskich: internista 50-100 NZD, specjalista 80-200 NZD (należy mieć skierowanie od internisty - poza chirurgią), dentysta 50-200 NZD. Opłata w szpitalach publicznych wynosi od 350 NZD za dobę (bez kosztów leczenia, zabiegów, operacji itp.).

Nie ma ograniczeń. Dobrze rozwinięta jest sieć hoteli, moteli, tanich noclegowni dla turystów (tzw. Backpakers) oraz kwater prywatnych. Korzystanie z komunikacji autobusowej, kolejowej, promowej oraz miejskich środków transportu nie stwarza zagrożeń. Rozbudowana jest sieć połączeń lotniczych między większymi i średnimi miastami.

Przepisy dotyczące podróżowania grup turystycznych po Nowej Zelandii.

Polscy kierowcy mogą jeździć w Nowej Zelandii na podstawie polskiego prawa jazdy, przez okres 12 miesięcy. Wraz z polskim prawem jazdy należy mieć przy sobie jego oficjalne tłumaczenie na język angielski.

Ruch drogowy jest lewostronny. Niektóre przepisy o ruchu drogowym odbiegają od obowiązujących w Polsce.

Nie ma ograniczeń przy wwozie, wymianie i wywozie środków płatniczych, jednak przy wwożeniu lub wywożeniu gotówki o wartości przekraczającej 10 tys. NZD należy wypełnić formularz Border Cash Report. Obowiązuje bezwzględny zakaz wwożenia artykułów spożywczych, owoców, roślin, nasion, kwiatów itp. Zezwala się na przywóz produktów spożywczych fabrycznie zapakowanych, zawierających na opakowaniu szczegółową informację w języku angielskim o składzie i nazwę kraju pochodzenia. Produkty te należy bezwzględnie wpisać do deklaracji celnej i na polecenie celnika okazać do skontrolowania. Wszystkie bagaże są prześwietlane - ujawnienie produktu nie zgłoszonego w deklaracji celnej powoduje automatyczne ukaranie podróżnego mandatem w wysokości minimum 200 NZD.

Osoba, która ukończyła 17 lat, może wwieźć 50 sztuk papierosów lub 50 gramów tytoniu lub cygar (waga wwożonych różnych wyrobów tytoniowych nie może przekroczyć 50 gramów).

Turyści mogą zrobić zakupy w strefie wolnocłowej lotniska przed kontrolą paszportową. Podróżny jest uprawniony do wwozu bez opłat celnych (poza rzeczami osobistymi) przedmiotów przeznaczonych na własny użytek i prezentów o łącznej wartości do 700 NZD. Nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku GST (VAT) pobieranego przy zakupach towarów i usług (wynosi on 15%). Niektóre sklepy oferują zwolnienie z podatku GST, gdy nabywca zleca wysłanie produktu na adres zagraniczny.

Wwóz i wywóz wszelkiego rodzaju narkotyków oraz obrót nimi są zabronione i podlegają surowej karze.

 • Urzędy i banki czynne są od poniedziałku do piątku w godz. 9.30-16.30. W okresie od 24 grudnia do 3 stycznia większość urzędów jest zamknięta dla interesantów.
 • Kraj jest położony w strefie sejsmicznej, istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia trzęsień ziemi oraz tsunami.
 • Nad Nową Zelandią znajduje się dziura ozonowa, co sprawia, że oddziaływanie promieni słonecznych jest bardziej intensywne (o 40%) niż w Europie. Zaleca się stosowanie odpowiednich środków do ochrony przed ich działaniem.

Zarezerwuj miejsce

Chcesz dołączyć do naszej wyprawy? Tutaj możesz się zapisać i poznać szczegóły! Jeżeli masz pytania – zespół goforworld.com jest do twojej dyspozycji.

Aby wysłać wiadomość, zapoznaj się z Informacją RODO
Uzupełnij formularz lub napisz na adres: biuro@goforworld.com

Zapisz się

Zarezerwuj miejsce

Chcesz dołączyć do naszej wyprawy? Tutaj możesz się zapisać i poznać szczegóły! Jeżeli masz pytania – zespół goforworld.com jest do twojej dyspozycji.

Aby wysłać wiadomość, zapoznaj się z Informacją RODO
Uzupełnij formularz lub napisz na adres: biuro@goforworld.com

Pozostałe podróże

zobacz wszystkie

Wietnam | ZAKOŃCZONA

 • Kierunek: Wietnam
 • Czas: 14 dni
 • Kiedy: Od 11 do 24 kwietnia 2018

Fascynuje, zachwyca, uczy pokory. Taki jest Wietnam, choć nie da się ująć go w kilka zdań. Andrzej Meller, nasz przewodnik i autor m.in. książki „Czołem, nie ma hien. Wietnam, jakiego nie znacie” zabiera nas w podróż! Zapisy właśnie ruszyły.

Przewidywana cena za 1 osobę dorosłą 14 900 PLN

Więcej informacji >