KOLUMBIA 2019!

 • Kierunek: Kolumbia
 • Czas: 14 dni
 • Kiedy: Od 14 do 27 lutego 2019

Pachnie kawą, przygodą i wolnością. Nasza podróż do Kolumbii będzie niesamowicie intensywna, otwarta na poznanie tego kipiącego od energii i zieleni świata. Przed nami czternaście dni podglądania egzotycznej przyrody i odwiedzania magicznych, kolumbijskich miasteczek. Zapomnicie o tym, że w Polsce będzie wtedy zima!

Dzień pierwszy (14.02)

Poranny wylot z Warszawy z przesiadką na jednym z europejskich lotnisk. Wieczorem będziemy już w Bogocie.  Tam spotkanie z naszymi przewodnikami: Mają Hawranek i Szymonem Opryszkiem, podróżnikami i reporterami, autorami świetnej książki: „Tańczymy już tylko w Zaduszki. Reportaże z Ameryki Łacińskiej” oraz popularnego bloga Intoamericas.

Bogota to wielkie, przytłaczające miasto. Nie tego przecież szukamy. Ograniczmy się do dobrej kolacji i wizyt w knajpach z salsą, razem z pokazem i lekcją tańca. Rozruszamy kości po długim locie. Nocleg w hotelu w Bogocie.

Dzień drugi (15.02)

Po wczesnym śniadaniu uciekamy ze stolicy i zaczynamy przygodę poza szlakiem. Lot do Armenii, skąd busem dojeżdżamy do Salento. Wczujemy się w sielskie klimaty, skąpane w zieleni otaczającej miasteczko, wejdziemy w rytm kolumbijskiej prowincji. Salento leży pośrodku regionu, zajmującego się uprawą i produkcją kawy – kolumbijskiego specjału…

Dosłownie czuć to na każdym kroku! Nie możemy z tego nie skorzystać. Wybierzemy się do oddalonej o około godzinę miłego spaceru farmy u Dona Eliasa. Prowadzona przez rodzinę na niewielką skalę, oferuje ręcznie robioną kawę, sprzedawaną wyłącznie odwiedzającym. Na kolację kolejny lokalny specjał – pieczony pstrąg z obowiązkowymi patacones, czyli smażonymi frytkami z banana. Nocleg w Salento.

Dzień trzeci (16.02)

Czas zatopić się w świecie zjawiskowej i mglistej przyrody. Wysokie palmy woskowe, mostki nad strumieniami. Mocnych wrażeń może dostarczyć już sama kręta trasa z Salento, którą pokonamy amerykańskimi jeepami z lat 50-tych, zwanymi przez lokalnych farmerów „mechanicznymi mułami”.

W ramach kilkugodzinnego trekkingu odwiedzimy też sanktuarium kolibrów. W Kolumbii występuje najwięcej gatunków tych niezwykłych ptaków na świecie. Spróbujmy uchwycić te niewyobrażalnie szybkie stworzenia w kadrze obiektywu! Po powrocie do Salento zagramy jeszcze w tutejszą narodową grę barową – tejo. Nocleg w Salento.

Dzień czwarty (17.02)

Po śniadaniu przejazd busami do Armenii, skąd łapiemy samolot do Medellin, miasteczka leżącego w andyjskiej dolinie Aburra. Otoczone jest zewsząd zielonymi wzgórzami, a ze względu na swój klimat zwane „Miastem wiecznej wiosny”.

Bardzo dynamicznie się rozwija. Niegdyś była to jedna ze światowych stolic narkotykowych, znane jako miasto Pabla Escobara. Od wycieczki śladami tego barona narkotykowego zaczniemy zresztą zwiedzanie. Jednym z przewodników jest Carlos Palau, były policjant, który pracował w Medellin, kiedy Escobar był u szczytu władzy. Dzisiaj Medellin to najnowocześniejsze miasto w kraju.

Warto posłuchać tej historii z jego punktu widzenia. Wieczór obowiązkowo w Parque Lleras – idealnym miejscu na szklaneczkę aguardiente przed imprezą w okolicznych barach.

Nocleg w Medellin.

Dzień piąty (18.02)

Po śniadaniu ruszamy busami do Guatape – najbardziej kolorowego miasta Kolumbii. Feeria barw na każdej kamienicy, wszechobecne murale i klimatyczne stoliki na chodnikach. Zatopmy się choć na chwilę w tym magicznym `bezczasie` – cieszmy wszystkie zmysły! Na obiad koniecznie street food.

Wdrapiemy się też na La Piedra del Penol – ogromną skałę (760 schodów do pokonania), z której roztacza się zapierający dech w piersiach widok na wyspy, które utworzyły się po zalaniu okolicy pod tamę w latach 70. Powrót do Medellin wieczorem. Jeśli starczy nam sił, możemy wjechać gondolą, która łączy położone na wzgórzach dzielnice z miastem. Nocleg w hotelu.

Dzień szósty (19.02)

Poranek i przedpołudnie przed wylotem do Cartageny spędzimy na Mercado Minorista – miejscu, gdzie kupić i sprzedać można dosłownie wszystko, od warzyw, przez zwierzęta, na toaletach z drugiej ręki kończąc. To także wspaniała okazja, by zrobić tour degustacyjny po egzotycznych owocach.

Kolumbia to jedno z najbardziej bioróżnorodnych miejsc na ziemi, wiele owoców nie rośnie nawet w innych rejonach Ameryki Południowej. Spróbujemy na pewno: mangostino (tak cenione przez królową Victorię, że płaciła setki funtów każdemu, kto je ze sobą przywiózł), pitaya, tomate de arbol, lulo, pinuela, chontadura czy guanabana. Jeśli przerwa na kawę, to – dla kontrastu – w Poblado, dzielnicy zaludnionej przez gringo i obecnie najbardziej trendy.

Wybierzemy się również do Plaza Botero, przy którym znajduje się Museo Antioquia. Chcemy zobaczyć ekspozycję Fernando Botero, najważniejszego współczesnego artysty Kolumbii. Po południu lecimy do Cartageny. Dawniej był to jeden z najważniejszych karaibskich portów, ale jego czar nie zbladł ani trochę i dziś dumnie zdobi listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Nacieszymy oczy street-art w dzielnicy Getsemani – niesamowity widok dla miłośników kolorów, żywych obrazów i fotografii.

Nie odmówimy sobie wieczornego spaceru po starówce, wewnątrz murów starego miasta: Plaza Santo Domingo, kościoły, wieża zegarowa. Wejdziemy na mury tuż przy nabrzeżu, a na koniec obejrzymy Palacio de la Inquisicion – pałac inkwizycji, jeden z najpiękniejszych budynków miasta, dodatkowo posiadający mroczną historię. Nocleg w hotelu.

Dzień siódmy (20.02)

Po wczesnym śniadaniu ruszamy w stronę Castillo de San Felipe de Barajas – największej z fortec zbudowanych przez Hiszpanów na całym kontynencie. Dominuje nad miastem na wzgórzu, skąd roztacza się piękna panorama.

Około południa wsiadamy na pokład motorówki, która zabierze nas na bajkową, rajska wyspę – Casa en el Agua, będącą częścią archipelagu San Bernardo. Niezwykłe jest jednak to, że powierzchnia wyspy jest tak niewielka, że jej całość stanowi teren hotelu, którego będziemy gośćmi. To będzie czas na naładowanie baterii i odsapnięcie po intensywnym zwiedzaniu. Nie będzie on jednak wolny od wyjątkowych wrażeń, choć pobyt w tak spektakularnym miejscu to atrakcja sama w sobie. Nie możemy jednak odmówić sobie dodatkowych aktywności. Paddle board? Oczywiście! Jeśli wolisz nurkowanie (snorkelling), pod wodą czekają egzotyczne ryby, płaszczki i homary. Spokojnie, na leniwe spacery czy beztroskie leżenie na plaży też znajdzie się czas. Nocleg w hotelu na wyspie.

Dzień ósmy (21.02)

Czeka nas rejs po okolicznych wyspach. Głównym celem podróży będzie Santa Cruz del Islote, najgęściej zaludniona wyspa świata. Co to oznacza? Co kryje? Kto ją zamieszkuje? Najlepiej zaufać naszym Przewodnikom, którzy spędzi na niej trochę czasu, pisząc o niej reportaż.

Zwiedzanie zorganizujemy więc indywidualnie, bez żadnej grupy, tak abyśmy mogli poczuć ducha wyspy, spędzić czas i porozmawiać z mieszkańcami, zjeść w lokalnym barze. Kto wie, jaką historią zostaniemy ugoszczeni…? Powrót na Casa en el Agua, odpoczynek na plaży. Nocleg w resorcie.

Dzień dziewiąty (22.02)

Po wczesnym śniadaniu, opuszczamy naszą karaibską wyspę i wracamy motorówką do Cartageny. Tam przesiadamy się do wynajętych samochodów i ruszamy w drogę w stronę Parku Tayrona, a konkretnie miejscowości Minca. To spokojna wioseczka, utopiona w zieleni i śpiewie ptaków; jest ich tu ponad 160 gatunków. Wspaniała na wycieczki piesze. Położona na 660 m n.p.m., jeszcze niewyeksplorowana przez turystów. Nocleg w hotelu.

pin

Dzień dziesiąty (23.02)

Z samego ranu z przewodnikami z agencji udajemy się na obserwację ptaków. Zaraz potem wyruszamy w stronę przylądka Cabo de la Vela, który znajduje się na jeszcze nieodkrytym Dzikim Wschodzie Kolumbii. W rejonie La Guajira czeka na nas surowy, pusty krajobraz – Australijczykom przypomina ich rodzimy outback. Półwysep to jeden z najmniej zaludnionych rejonów Kolumbii, dość ubogi, zamieszkały głównie przez rdzenną ludność Waynuu. Niemal sześciogodzinną trasę urozmaicimy spacerem lub rejsem po terenie Sanktuarium Flamingów, gdzie żyje kilka tysięcy tych niesamowitych ptaków oraz obiadem. Wieczorem kolacja i nocleg – tym razem w skromnych warunkach (w Cabo de la Vela większość hosteli oferuje gościom noc w hamakach, my oczywiście znajdziemy wygodniejsze łóżka).

Dzień jedenasty (24.02)

Czas na rozkoszowanie się przestrzenią Cabo de la Vela. To miejsce, gdzie turyści bywają, ale niewiele jest jeszcze pod nich skrojone. Prawdopodobnie za jakiś czas stanie się częścią gringo trail – klasycznej trasy zachodnich turystów, ale dziś jest tu jeszcze dziewiczo i pusto.

Oprócz plażowania, możliwość popływania na kitesurfingu w szkole Kite Addict Colombia, wycieczka na wzgórze Pilon de Azucar, z którego roztacza się widok 360 stopni na pustynię z jednej strony i turkusowe wody z drugiej. Wieczorem spacer na zachód słońca do latarni w Cabo. Obiad i kolacja – owoce morza w lokalnych, prostych restauracyjkach. Nocleg w bungalowach.

Dzień dwunasty (25.02)

Po wczesnym śniadaniu, wsiadamy do naszych jeepów i ruszamy w drogę powrotną w stronę Cartageny (trasa zajmie oko 5 godzin). Po drodze zatrzymamy się na smaczny obiad, zanim dojedziemy Los Naranjos. Tu zameldujemy się w niezwykle efektownym kurorcie w dżungli z widokiem na morze. Powiedzieć, że to jeden z najniezwyklejszych resortów, jakie widzieliśmy, to nic nie powiedzieć. Tradycyjne ekologiczne bungalowy wprost zatopione są w gęstej zieleni. Na wyciągnięcie nóg mamy odkryty basen. I te widoki…Czeka na nas także prywatna plaża z hamakami, wprost gotowymi na nasz relaks. Raj na ziemi! Tak zbierzemy siły na drogę powrotną do Cartageny. Nocleg w resorcie.

Dzień trzynasty (26.02)

Po śniadaniu pakujemy się do samochodów i jedziemy do Cartageny. Podróż niesłychanie malowniczą drogą wzdłuż wybrzeża nie powinna zająć dłużej niż 6 godzin. Nie ma jednak większego sensu się spieszyć – cieszmy oczy wspaniałymi widokami, uwieczniajmy je w kadrach. Po powrocie do Cartageny będziemy mięli jeszcze spokojnie czas na ostatnie zakupy i tour kulinarny po miejscowych restauracjach. Cartagena to raj dla smakoszy – pyszne owoce morza, karaibskie dania. Nocleg w Cartagenie.

Dzień czternasty (+1) (27-28.02)

Lot powrotny do Warszawy.

Cena zawiera

 • bilety lotnicze
 • zakwaterowanie ** | ***
 • transport na miejscu
 • ubezpieczenie
 • przewodnika (PL)
 • pokaz salsy i lekcja tańca
 • zwiedzanie farmy kawowej w Salento
 • zwiedzanie Medellin śladami Pabla Escobara
 • wejście na skałę w Guatape
 • gondolę w Medellin
 • forteca Castillo de San Felipe de Barajas - Cartagena
 • obserwację ptaków - Minca
 • paddle-board/snorkelling na wyspie Casa en el Agua
 • Sanktuarium Flamingów na Cabo de la Vela
 • możliwość popływania na kitesurfingu na Cabo de la Vela

Cena nie zawiera

 • wyżywienia
 • dodatkowo płatnej odnowy biologicznej i zabiegów w kurortach

Obywatele RP mogą przebywać na terenie Kolumbii bez wiz. Okres bezwizowego przebywania na terytorium Republiki Kolumbii zależy od charakteru pobytu i wynosi odpowiednio:

 • dla turystów - do 90 dni (z możliwością odpłatnego przedłużenia o kolejny okres, do 90 dni). Maksymalna długość pobytu w roku kalendarzowym wynosi 180 dni;
 • dla osób uczestniczących w seminariach naukowych, konferencjach, sympozjach, wystawach, kursach, stażach nie przekraczających 1 semestru akademickiego, odbywających leczenie, udających się do Kolumbii w sprawach handlowych lub w celu nawiązania współpracy gospodarczej - do 180 dni;
 • dla techników wykonujących usługi lub szkolenia na rzecz podmiotów państwowych lub prywatnych na podstawie stosownego zaproszenia - do 30 dni (z możliwością przedłużenia o kolejny okres, do 15 dni lub do zakończenia wymienionych zajęć).

Charakter pobytu na terytorium Republiki Kolumbii przybywający deklarują każdorazowo - w momencie przekraczania granicy - funkcjonariuszom służb granicznych, którzy na tej podstawie podejmują decyzję określającą czas pobytu i termin opuszczenia kraju, dokonując stosownego zapisu w paszporcie. Od decyzji funkcjonariusza zależy ostateczna długość pobytu. Wszelkie informacje dotyczące wjazdu do Kolumbii i pobytu cudzoziemców na jej terenie można uzyskać, kontaktując się z:

 • Ambasadą Republiki Kolumbii, ul. Zwycięzców 29, 03-936 Warszawa; tel. (22) 617 09 73; fax (22) 617 66 84, e-mail: evarsovia@cancilleria.gov.coWydział Konsularny tel. (22) 617 71 57, e-mail: cvarsovia@cancilleria.gov.co;
 • Unidad Administrativa Especial Migración Colombia, Dirección de Extranjería; adres: Calle 100 No. 11B-27 - Edificio Platinum - Bogota; czynne pon-pt. 8:00 - 16:00, tel. (57-1) 5111150, call center (57-1) 5954331, linia bezpłatna (z Kolumbii) 018000-957777, http://www.migracioncolombia.gov.co/

Z uwagi na poważne zagrożenie zachorowaniami na żółtą febrę, wystepujace szczególnie w tropikalnych regionach kraju, władze kolumbijskie bezwzględnie zalecają wykonanie szczepień przeciwko tej chorobie co najmniej 10 dni przed planowanym terminem podróży. Przedłożenie zaświadczenia o szczepieniu może być wymagane przez władze graniczne podczas wjazdu do Kolumbii drogą lotniczą, morską i powietrzną, zwłaszcza w w odniesieniu do osób udajacych się do regionów o wysokim ryzyku zachorowań.

Przy wyjeździe z Kolumbii drogą lotniczą należy uiścić opłatę wyjazdową w wysokości około 40 USD. Opłata obowiązuje osoby, które przebywały w Kolumbii powyżej 60 dni oraz osoby zamieszkałe w Kolumbii na stałe. Z opłaty zwolnienie są turyści przebywający na terenie Kolumbii poniżej 60 dni. Opłata może być zawarta w bilecie lotniczym.

Turyści korzystający z usług hoteli mają obowiązek wypełnienia formularza meldunkowego oraz okazania paszportu. Wymóg dokonania rejestracji w ciągu 15 dni od przybycia do Kolumbii obowiązuje cudzoziemców posiadających wizy powyżej 3 miesięcy. Zarejestrowani cudzoziemcy w ciągu 15 dni muszą też zgłosić zmianę miejsca zamieszkania/adresu. Rejestracji/notyfikacji zmiany adresu należy dokonać w Unidad Administrativa Especial Migración Colombia, adres: Calle 100 No. 11B-27 - Edificio Platinum - Bogota; czynne pon-pt. 8:00 - 16:00, tel. (57-1) 5111150, call center (57-1) 5954331, linia bezpłatna (z Kolumbii) 018000-957777, http://www.migracioncolombia.gov.co/ . Za niedopełnienie tych obowiązków grozi grzywna.

Dzięki wysiłkom rządu na rzecz stabilizacji sytuacji wewnętrznej, trwający od ponad 50 lat wewnętrzny konflikt zbrojny powoli wygasa. Mimo to nadal istnieją zagrożenia, również dla cudzoziemców. Szczególne środki ostrożności należy zachować, udając się na teren departamentów Caqueta, Antioquia (rejon Uraba), Norte de Santander (rejon La Gabarra, Catatumbo), Putumayo, Magdalena Medio, Arauca, Vichada, Vaupés i Chocó. Obszary te są w znacznym stopniu kontrolowane przez nielegalne ugrupowania zbrojne i niekiedy stają się terenem regularnych walk. Istnieje potencjalne zagrożenie zamachami terrorystycznymi w różnych częściach kraju. Na szlakach komunikacyjnych kraju zdarzają się porwania. Należy korzystać z pewnych i godnych zaufania środków transportu/firm transportowych. W okresach świątecznych wybrane szlaki komunikacyjne są specjalnie chronione przez zmotoryzowane oddziały policji i wojska, co ma poprawiać bezpieczeństwo podróży. Szczegółowe informacje o przebiegu tego typu tras można uzyskać na stronie internetowej kolumbijskiego Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Turystyki: http://www.mincomercio.gov.co/index.php(dział zatytułowany Vive Colombia - Viaja por Ella). W związku z możliwością zagrożenia aktami terroru służby policyjne stosują na szeroką skalę różnego typu działania prewencyjne, w tym kontrole pojazdów oraz rewizje osób i bagażu przy wchodzeniu na teren centrów handlowych, restauracji, lotnisk, dworców autobusowych itp.

Zagrożenie przestępczością pospolitą jest wysokie. Turyści powinni szczególnie uważać w środkach komunikacji miejskiej oraz w taksówkach, przy bankomatach i w centrach handlowych. Zdarzają się przypadki (głównie w zabytkowych rejonach Bogoty i Cartageny) okradania turystów przez osoby nie umundurowane, podszywające się pod funkcjonariuszy policji oraz służb antynarkotykowych. Wówczas należy bezzwłocznie zwrócić się o pomoc do tzw. policji turystycznej, która patroluje zabytkowe rejony miast, lub do najbliższego posterunku policji (CAI). Niewskazane jest posiadanie przy sobie znacznych kwot pieniędzy, paszportu (wystarczy mieć fotokopię, w tym stron ze stemplem kontroli granicznej), drogich aparatów fotograficznych ani biżuterii.

W Kolumbii nie ma wymogu posiadania ubezpieczeń od następstw nieszczęśliwych wypadków, natomiast bardzo zachęcamy Państwa do ich wykupienia. Na ogół nie honoruje się polis polskich towarzystw ubezpieczeniowych. Ważne są natomiast ubezpieczenia wynikające z posiadania niektórych kart kredytowych. Przed wyjazdem należy sprawdzić ważność i zakres ubezpieczenia w swoim banku. Można również wykupić polisę na miejscu, np. ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w towarzystwach ubezpieczeniowych Suramericana de Seguros lub Colseguros. Koszt ubezpieczenia wynosi ok. 30 USD miesięcznie.

W związku z poważnym zagrożeniem zachorowaniami na żółtą febrę, występującym szczególnie na terenach następujacych departamentów: Amazonas, Caquetá, Casanare, Cesar, Guainia, Guaviare, Guajira, Meta, Putamayo, Vaupés, Vichara, Magdalena, Norte de Santander, Chocó i Antioquia, od osó udających się do tych regionów kraju wymagane jest posiadanie szczepienia przeciwko tej chorobie, wykonanego co najmniej 10 dni przed planowanym terminem podróży. Władze graniczne mogą zażądać okazania zaświadczenia o szczepieniu podczas wjazdu do Kolumbii drogą lotniczą, morską i lądową.

W roku 2015 i 2016 odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.

Cudzoziemcy mogą korzystać z systemu płatnej opieki medycznej. Oferowane usługi są na dość wysokim poziomie, a koszty usług medycznych są zbliżone do obowiązujących w Polsce lub nieco wyższe. Na terenach oddalonych od dużych aglomeracji miejskich można jednak mieć trudności z dostępem do pomocy lekarskiej. Leki można kupować zarówno w aptekach (niektóre punkty apteczne otwarte są przez całą dobę), jak i na wydzielonych stoiskach w niektórych sklepach i w dużych sieciach handlowych.

UWAGA: Stanowczo odradza się turystykę ekstremalną, szczególnie w trudnodostępnych rejonach i obszarach słabo kontrolowanych przez władze. Zaleca się też zachowanie szczególnej ostrożności przy podróżowaniu po obszarach górzystych, dżungli i szlakami wodnymi, w tym bezwzględne korzystanie z przewodników miejscowych oraz utrzymywanie kontaktu z lokalnymi władzami administracyjnymi bądź policyjnymi w poszczególnych miejscowościach.

W Kolumbii nie istnieje pasażerska komunikacja kolejowa. Kraj ma dobrze rozwinięty system transportu kołowego i do wszystkich głównych miast można dotrzeć autobusami dalekobieżnymi linii prywatnych. Usługi te są na stosunkowo dobrym poziomie, a ceny przystępne. W rejonach górskich komunikację mogą utrudniać osuwiska ziemi oraz lokalne podtopienia dróg. Niestety dość często zdarzają się wypadki, również z udziałem autobusów. Najbezpieczniejszym środkiem transportu są samoloty.

Sieć lotniczych połączeń krajowych jest rozbudowana i obejmuje wszystkie stolice departamentów oraz inne ośrodki miejskie. W niektórych rejonach kraju jest to jedyny możliwy transport. Obsługiwane są także połączenia międzynarodowe. Bilety lotnicze można kupić w biurach turystycznych i na lotniskach.

Najpopularniejsze środki transportu miejskiego to autobusy oraz taksówki (dwie linie metra funkcjonują jedynie w Medellin). Poza najważniejszymi arteriami Bogoty (system Transmilenio) obowiązuje zasada przystanku na żądanie. Za bilet płaci się w autobusie. W związku z zagrożeniem porwaniami dla okupu i napadami rabunkowymi zaleca się korzystanie wyłącznie z taksówek zamawianych telefonicznie lub przez aplikacje.

Legitymując się międzynarodowym prawem jazdy, można wypożyczyć samochód. Wypożyczalnie znajdują się głównie na międzynarodowych lotniskach oraz w hotelach. Przepisy ruchu drogowego są zbliżone do polskich. Prowadząc samochód w Kolumbii, należy jednak pamiętać, że miejscowi kierowcy nie znają, ani nie stosują przepisów ruchu drogowego. Często nie używają kierunkowskazów i nie przestrzegają zasady pierwszeństwa przejazdu - nawet na skrzyżowaniach ze znakami STOP. Należy uważać na nieprzewidywalne manewry taksówek i autobusów w dużych miastach.

Cudzoziemcy mają obowiązek wypełnienia oświadczenia celnego. Bez składania deklaracji celnej można wwieźć lub wywieźć z kraju gotówkę, której równowartość nie przekracza 10 000 USD. Przy wyjeździe z Kolumbii nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT.

W Kolumbii obowiązują wysokie kary za przestępstwa związane z przemytem narkotyków. Zwolnienie warunkowe (bez możliwości opuszczenia Kolumbii) można uzyskać po odbyciu 2/3 zasądzonego wyroku. Ze względu na brak umowy o wzajemnym wykonywaniu wyroków w sprawach karnych obywatele polscy skazani za przestępstwa narkotykowe na terenie Kolumbii nie mogą odbywać wyroków w Polsce.

 • Praktycznie nie istnieje baza kempingowa.
 • Waluty można wymieniać w kantorach, które znajdują się w centralnych częściach miast, w centrach handlowych oraz na lotniskach. Dokonując wymiany, należy przedstawić paszport (w tym przypadku nie akceptuje się kopii) oraz złożyć odcisk palca. Jednorazowo można wymienić kwotę stanowiącą równowartość 1000 USD. Taką samą kwotę można przesłać jednorazowo w systemie przekazów elektronicznych, realizowanych głównie przez firmę Western Union (wysokie opłaty). W walutach obcych (prawie wyłącznie w USD) można płacić tylko w hotelach o wysokim standardzie, w sklepach jubilerskich i galeriach sztuki.
 • Sieć bankomatów jest bardzo rozbudowana. Akceptowane są praktycznie wszystkie międzynarodowe karty płatnicze i kredytowe. Ze względu na rosnącą liczbę prób stosowania przez grupy przestępcze urządzeń umożliwiających odczytywanie i kopiowanie danych z kart zaleca się korzystanie z bankomatów usytuowanych na terenie obiektów zamkniętych, np. centrów handlowych, banków, restauracji. Kartą można także płacić w prawie wszystkich sklepach oraz w hotelach, galeriach, restauracjach, muzeach i ośrodkach wypoczynkowych.
 • Nawet w dni wolne od pracy można bez większych problemów zrobić zakupy, a także kupić leki. Sklepy czynne są bardzo długo (w okresie poprzedzającym święta niektóre centra handlowe są otwarte 24 godziny na dobę). Urzędy są czynne we wszystkie dni z wyjątkiem sobót i niedziel oraz dni wolnych od pracy (najczęściej są to poniedziałki). Praktycznie we wszystkich instytucjach publicznych obowiązuje dwugodzinna przerwa obiadowa (między 12.00 a 14.00).
 • Różnica czasu pomiędzy Polską a Kolumbią wynosi zimą minus 6, a latem minus 7 godzin.

Zarezerwuj miejsce

Chcesz dołączyć do naszej wyprawy? Tutaj możesz się zapisać i poznać szczegóły! Jeżeli masz pytania – zespół goforworld.com jest do twojej dyspozycji.

Aby wysłać wiadomość, zapoznaj się z Informacją RODO
Uzupełnij formularz lub napisz na adres: biuro@goforworld.com

Zapisz się

Zarezerwuj miejsce

Chcesz dołączyć do naszej wyprawy? Tutaj możesz się zapisać i poznać szczegóły! Jeżeli masz pytania – zespół goforworld.com jest do twojej dyspozycji.

Aby wysłać wiadomość, zapoznaj się z Informacją RODO
Uzupełnij formularz lub napisz na adres: biuro@goforworld.com

Pozostałe podróże

zobacz wszystkie

Alaska 2019 🇺🇸

 • Kierunek: Alaska
 • Czas: 12 dni
 • Kiedy: Od 20 do 31 lipca 2019

Alaska – zawsze! Usłyszeliśmy to od naszych Podróżników tak często i tak szczerze, że zdecydowaliśmy się na kolejną podróż na koniec świata. Każdy, kto był na Alasce powtarza jak mantrę, że to miejsce magiczne, potężne i nietknięte w wielu miejscach przez nikogo prócz siły natury.

Przewidywana cena za 1 osobę dorosłą Przeliczamy

Więcej informacji >

Kuba | ZAKOŃCZONA

 • Kierunek: Kuba
 • Czas: 11 dni
 • Kiedy: Od 20 do 30 marca 2017

Gdyby sięgnąć w wyobraźni do miejsca, które fascynuje, emanuje ilością kolorów, zapachów, słońca i niezwykłych ludzi, na myśl przychodzi Kuba. Kontrastowa, zaskakująca, różnorodna.

Przewidywana cena za 1 osobę dorosłą 18 700 PLN

Więcej informacji >