Kamczatka | Kraina wulkanów

 • Kierunek: Kamczatka
 • Czas: 13 dni
 • Kiedy: Od 29 czerwca do 11 lipca 2018

Kraina wulkanów, gejzerów, niedźwiedzi, łososi, monstrualnych homarów i niesamowitych widoków, których nie znajdziemy nigdzie indziej na świecie! Kratery, pola lawy, wybuchające gejzery i czynne wulkany sprawiają, że Kamczatka fascynuje i rzuca Podróżnikowi ogromne wyzwanie. My chcemy je podjąć i wejść w sam środek gorącej, rozgrzanej przez lawę ziemi. Ruszacie z nami? To będzie przygoda życia!

pin

Dzień 1

Spotykamy się na lotnisku w Warszawie i przez Moskwę lecimy do Pietropawłowska Kamczackiego, rosyjskiego miasta na końcu świata. Od razu pojedziemy zakwaterować się w bazie rekreacyjnej Paratunka, a w hotelu będzie na nas czekać basen z gorącymi źródłami.

pin

Dzień 2

Po śniadaniu ruszamy na lądowisko dla helikopterów. Czeka nas lot śmigłowcem do Doliny Gejzerów. To jedno z ich największych skupisk na ziemi. Widok dosłownie zapiera dech w piersiach, a podróżni są otoczeni fontannami gorącej pary.  Zobaczymy wciąż czynny i gotowy do erupcji wulkan Karymski oraz Maly Sejaczik, krater wypełniony kwaśnym jeziorem. Zatrzymamy się, żeby zbadać i obserwować gejzery, a zaraz potem polecimy do „naturalnej misy” w ziemi – kaldery wulkanu Uzon.

Olbrzymie wgłębienie o wymiarach 9 × 12 km, powstało w wyniku zniszczenia starożytnego wulkanu. Będziemy podziwiać niezwykle aktywny geotermalnie teren: żółte fumarole, dymiące kratery, bulgoczące kotły błotne i niewielkie wulkany.

Ale to nie koniec atrakcji – polecimy także do doliny Nalyczewo, słynącej ze wspaniałych krajobrazów i źródeł leczniczych. Na terenie doliny znajduje się 10 wulkanów, z których 4 są aktywne: Korjakski, Awaczynski, Dzendzur I Żupanowski.

Jest tam także 200 źródeł termalnych i mineralnych, a ich woda stanowi wyjątkową miksturę pod względem właściwości medycznych. Grzechem byłoby z tego nie skorzystać – czeka nas rekreacja w gorących źródłach!

Po tych emocjach, jeszcze tylko lot powrotny i zasłużony nocleg w hotelu.

Dzień 3

Przed nami ponownie kaldery, tym razem wulkanu Gorely. Dojazd samochodami zajmie nam około 3 godzin.

Zanim wejdziemy na szczyt, rozbijemy obóz namiotowy. Dwie godziny wspinaczki wynagrodzi nam widok oszałamiających kraterów. Tę noc spędzimy w hotelu o tysiącu gwiazdek – pod namiotami!

Dzień 4

Po śniadaniu jedziemy do podnóża wulkanu Mutnovsky. Warto na niego wejść, bo czeka nas podziwianie fumaroli i kraterów. Po południu zobaczymy kanion Opasny (co po rosyjsku znaczy – niebezpieczny), nazywany również Niebezpiecznym Kanionem. Widok będzie piękny i groźny równocześnie! Na nocleg wrócimy do naszego obozowiska. To chyba najwyższy czas na biesiadę i śpiewy przy ognisku…

Dzień 5

Po tak aktywnych fizycznie dniach, należy nam się trochę luzu. Nie oznacza to jednak nudy. Do wyboru mamy dwie opcje: dla wytrwałych i nieprzerwanie głodnych wrażeń – wycieczkę do jaskini, dla tych, którzy metodycznie pilnują proporcji wysiłku do odpoczynku – relaks w gorących źródłach. Zostawiamy na tę noc namioty i wracamy do bazy rekreacyjnej Paratunka.

Dzień 6

Zjemy solidne śniadanie i w drogę! Przed nami długa trasa samochodem (9 h); musimy dojechać aż do osady Kozyriewa. Nikt chyba nie ma wątpliwości, że na dzikiej Kamczatce będzie to kosmiczna przygoda.

Zmieniające się krajobrazy powalają, a spektakularna północna natura, co i raz odsłania swoje nieokiełznane piękno. Po wymagającej podróży zameldujemy się w chatkach i rozejrzymy po okolicy. Pora wypocząć i przygotować się na dalsze atrakcje.

Dzień 7

Po śniadaniu znów ruszamy w trasę. Jedziemy do podnóża wulkanu Tolbaczyk. Tym razem bez ciężkiego, terenowego sprzętu się nie obejdzie (kto wie, być może pogoda zmusi nas do przesiadki do pojazdu gąsienicowego).

Po dotarciu na miejsce, rozbijemy namioty. Będziemy podziwiać typowo wulkaniczne, surowe krajobrazy, między innymi „martwy las” oraz tak zwany „North Break” miejsca zniszczone i spalone przez wybuchy gorącej lawy i popiołu w czasie erupcji w latach 1975-76.

Nocleg w obozowisku.

Dzień 8

Rankiem wyruszymy na całodniową wycieczkę. Zobaczymy niezwykłe formacje, powstałe w wyniku erupcji wulkanu w latach 2012-2013. Być może uda nam się również wejść do krateru wulkanu Płaski Tolbaczyk.

Hiking na szczyt zajmuje sporo czasu (około 6 h), ale czy nie o to chodzi w ucieczce poza szlak? Żeby po dużym wysiłku, głęboko odetchnąć na szczycie i podziwiać otaczające nas piękno?


Nocleg w obozowisku, pod namiotami.

Dzień 9

Kolejny dzień w trasie! Po śniadaniu wsiadamy do aut i ruszamy w długą podróż do osady Malki. Po dotarciu do celu, meldujemy się w hotelu i odpoczywamy przy basenach z gorącymi źródłami. Będzie to idealne wprowadzenie (abstrahując od temperatury :)) do eksploracji kolejnego z żywiołów, rządzących na Kamczatce – wody.

pin

Dzień 10

Rankiem czeka nas wielka przyjemność – rafting po rzece Bystraya (czyli po rosyjsku – szybka). Nie będziemy tu jednak szukać ekstremalnych kaskad, znajdziemy za to czas na łowienie ryb.

To integralna część nie tylko kultury tamtego obszaru, lecz także jedno z głównych źródeł zarobkowych i trzon przemysłu. Po Islandii i Alasce, czas na kolejnego potentata w dziedzinie rybołówstwa. Chcemy przecież zbliżyć się jak najbardziej się da do odwiedzanych miejsc, poczuć je, posłuchać historii ludzi. Wieczorem pojedziemy na kolację w hotelu.

Dzień 11

Przejazd na molo portu w Pietropawłowsku Kamczackim. Popłyniemy w rejs do zatoki Avacha i wyspy Stariczkow, na której będziemy obserwować kolonie ptaków i łowić ryby. Część wyspy zwiedzimy, pływając motorówką. Na koniec zatopimy się w Pietropawłowsk, odwiedzimy między innymi targ rybny oraz lokalne sklepiki z pamiątkami. Dotrzemy na wybrzeże Oceanu Spokojnego.

pin
pin

Wieczorem wracamy na nocleg do hotelu, gdzie na ostatniej wspólnej kolacji powspominamy naszą przygodę i podzielimy się wrażeniami.

Dzień 12

Pora pożegnać Kamczatkę – wracamy do Polski!

pin

Cena zawiera

 • bilety lotnicze
 • zakwaterowanie w hotelach i chatkach turystycznych
 • sprzęt biwakowy (namioty, sprzęt do gotowania itp.)
 • transport na miejscu
 • wyżywienie (z wyjątkiem kilku posiłków na trasach)
 • ubezpieczenie
 • przewodnika, Andrzeja Mellera
 • lokalnego przewodnika i kucharza
 • transport helikopterem do Doliny Gejzerów i wulkanów Koryaksky, Avachinsky i Dzendzur
 • trekking na 3 wulkany: Tolbachik, Gorely i Mutnovsky
 • eksplorowanie obszarów wulkanicznych
 • wizyty w gorących źródłach
 • rafting po rzece Bystraya i wędkowanie
 • rejs łodzią po Zatoce Avacha i do Wyspy Starichkov

Cena nie zawiera

 • wizy rosyjskiej (służymy pomocą przy wyrabianiu)

Wjazd do Federacji Rosyjskiej odbywa się na podstawie ważnej wizy. Warunki otrzymania wiz zostały określone w Umowie między Wspólnotą Europejską a Federacją Rosyjską o ułatwieniach w wydawaniu wiz obywatelom Unii Europejskiej i Federacji Rosyjskiej. Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy po planowanej dacie opuszczenia Federacji Rosyjskiej. Przy wjeździe do Rosji nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego, ani określonej kwoty pieniędzy. Obywatele polscy posiadający zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony lub kartę stałego pobytu na terenie Rosji, wjeżdżają, przebywają i wyjeżdżają z Rosji na ich podstawie oraz ważnego dokumentu stwierdzającego tożsamość, bez obowiązku posiadania wiz. Na granicy istnieje obowiązek wypełnienia otrzymanej karty migracyjnej, jako podstawy do zameldowania w miejscu pobytu. Obywatele polscy, którzy w trakcie pobytu w Rosji utracili dokumenty stwierdzające tożsamość, mogą wyjechać na podstawie nowych dokumentów wydanych przez przedstawicielstwo dyplomatyczne lub urząd konsularny, bez obowiązku uzyskania wiz wyjazdowych.
Jednocześnie przypominamy, iż odbiór nowego dokumentu paszportowego (nie dotyczy paszportów krótkoterminowych wydanych w celu powrotu do kraju) zgodnie z Rozporządzeniem Rządu Federacji Rosyjskiej z dnia 9 czerwca 2003 r. nr 335 art. 80 wiąże się z koniecznością uzyskania wizy rosyjskiej do nowego dokumentu na pisemny wniosek osoby / instytucji zapraszającej. Zalecamy wcześniejsze uzyskanie informacji dotyczącej procedury otrzymania wizy rosyjskiej w odpowiednich organach Służby Migracyjnej MSW FR.
Obywatele polscy podróżujący tranzytem przez terytorium Federacji Rosyjskiej są obowiązani posiadać ważną rosyjską wizę tranzytową. Wiza tranzytowa wystawiana jest na okres 10 dni. Z obowiązku posiadania wizy zwolnieni są pasażerowie podróżującym samolotem, przelatujący tranzytem przez terytorium Federacji Rosyjskiej, posiadający dokumenty uprawniające do wjazdu do państwa docelowego oraz bilet lotniczy z potwierdzoną data wylotu z przesiadkowego portu lotniczego na terytorium Federacji Rosyjskiej w ciągu 24 godzin od chwili przybycia. Osoby te nie mogą opuszczać terytorium portu lotniczego bez stosownego zezwolenia właściwych władz granicznych.

Zgodnie z obowiązującym prawem migracyjnym, z obowiązku wizowego zwolnieni są uczestnicy zorganizowanych wycieczek turystycznych, przybywający do portu w Petersburgu na promach, posiadających zezwolenie na wykonywanie przewozów pasażerskich lub na statkach wycieczkowych. Uczestnicy takiej wycieczki mogą przebywać na terytorium Rosji bez wiz w okresie do 72 godzin pod warunkiem mieszkania na promie lub statku albo w innym miejscu wskazanym w programie wycieczki (dotyczy tylko turystów przybywających do Rosji na promach). Warunkiem niezbędnym jest również posiadanie ważnego paszportu oraz przedłożenie władzom portu listy pasażerów promu lub statku wraz z programem wycieczki. Po wyjściu na ląd, uczestnicy wycieczek mogą przebywać tylko w miejscach wskazanych w programie.

W związku z dodatkowymi środkami bezpieczeństwa w okresie trwania pucharu konfederacji FIFA 2017 roku w Federacji Rosyjskiej oraz mistrzostw świata w piłce nożnej FIFA 2018 roku na terytorium miast Kazania, Moskwy, Sankt Petersburga, Soczi w okresie od 1 czerwca do 12 lipca 2017 r. oraz na terytorium miast Wołgogradu, Jekaterynburga, Kazania, Kaliningradu, Moskwy, Niżnego Nowgorodu, Rostowa nad Donem, Samary, Sankt Petersburga, Sarańska, Soczi w okresie od 25 maja do 25 czerwca 2018 r.: władze rosyjskie wprowadziły obowiązek zameldowania we właściwym organie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Federacji Rosyjskiej w miejscu pobytu lub rejestracji w miejscu zamieszkania obywateli obcych i bezpaństwowców, przybyłych na pobyt czasowy (czasowe lub stałe zamieszkanie) w ciągu jednej doby od dnia przybycia. Nie obejmuje to obywateli obcych i bezpaństwowców, będących uczestnikami mistrzostw świata w piłce nożnej, Pucharu Konfederacji, jak też przedstawicieli FIFA, pokrewnych organizacji FIFA, konfederacji i narodowych stowarzyszeń, figurujących na liście FIFA.

Obywatele Rzeczypospolitej Polskiej podróżujący drogą lądową do Federacji Rosyjskiej tranzytem przez terytorium Republiki Białoruś zobowiązani są posiadać, oprócz wizy rosyjskiej, białoruską wizę tranzytową.

W związku ze stanowiskiem strony rosyjskiej dotyczącym nieuregulowanego statusu prawnego przejść granicznych między Federacją Rosyjską a Republiką Białorusi i uniemożliwianiem obywatelom państwa trzecich, w tym obywatelom RP, przekraczania granicy białorusko-rosyjskiej w obydwu kierunkach, nie jest możliwe do odwołania udawanie się do Rosji od strony Białorusi przez ww. przejścia lądowe (dot. w szczególności jazdy samochodem na polskiej rejestracji).

Przejścia graniczne, przeznaczone do międzynarodowego ruchu osobowego i towarowego, z których mogą korzystać obywatele państw trzecich, w tym obywatele polscy podróżujący drogą lądową do Rosji, znajdują się na granicy Rosji z Łotwą (BURACZKI, ŁUDONKA, UBYLINKA ), Estonią (KUNICZYNA GORA, SZUMIŁKINO) i Ukrainą (NOWYJE JURKOWICZI, POGAR, TROJEBORTNOJE).

Od 15 maja 2017 r. jest możliwe podróżowanie z Federacji Rosyjskiej i do Rosji drogą lotniczą tranzytem przez port lotniczy w Mińsku. Pasażerowie przybywający rejsami z terytorium Białorusi lub odlatujący do Białorusi będą podlegać kontroli granicznej w miejscach odprawy międzynarodowej.

W Federacji Rosyjskiej nie wprowadzono stopnia zagrożenia terrorystycznego. W części rejonów na terenie Republiki Dagestanu prowadzone są jednak od dłuższego czasu przez rosyjskie siły porządkowe działania antyterrorystyczne (kontrterrorystyczne operacje - KTO), mające na celu zwalczanie miejscowych ugrupowań islamistycznych.

W Rosji występuje spore zagrożenie przestępczością pospolitą (kradzieże, napady rabunkowe, włamania, oszustwa i pobicia). Zaleca się unikanie rzucającego się w oczy zachowania wskazującego na posiadanie większych kwot pieniędzy, zwłaszcza w takich miejscach jak hotele, restauracje, stacje benzynowe itp. Należy unikać zawierania przygodnych znajomości oraz wdawania się w przygodne interesy, zabierania na drodze przypadkowych pasażerów, korzystania z zaproszeń do prywatnych mieszkań od nieznanych bliżej osób, a także korzystania w takich sytuacjach z poczęstunku alkoholem. Większe sumy pieniędzy, bilety, dokumenty i kosztowności sugeruje się przechowywać w skrytkach hotelowych. Przy sobie najlepiej jest posiadać jedynie niezbędne kwoty oraz korzystać z kart kredytowych. Nie należy samotnie spacerować i podróżować samochodem nocą oraz zatrzymywać się w przygodnych miejscach poza parkingami i oznaczonymi miejscami postojowymi.

Dla osób poruszających się samochodem obowiązkowe jest posiadanie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczenie OC można wykupić u licznych agentów ubezpieczeniowych działających w rejonie przejść granicznych. Wskazane jest posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego.

Występuje zagrożenie AIDS, gruźlicą i chorobami układu pokarmowego (zwłaszcza na prowincji). Odnotowano ogniska występowania ptasiej grypy. Zalecane są szczepienia przeciwko dyfterytowi, tężcowi, gruźlicy, żółtaczce typu A i B oraz chorobie wywołanej przez ukąszenie kleszczy. Między RP a Rosją obowiązuje umowa gwarantująca wzajemną bezpłatną pomoc medyczną w razie nagłych wypadków i zachorowań. W przypadku dłuższego leczenia i konieczności skomplikowanych zabiegów należy jednak liczyć się z koniecznością pokrycia ich kosztów oraz zakupu drogich lekarstw i preparatów.

Z wyjątkiem oznaczonych specjalnych stref wojskowych, poruszanie się po Rosji nie podlega ograniczeniom. Na terenie obwodu kaliningradzkiego cudzoziemcy mają zakaz wjazdu do Bałtijska, przy wjeździe na teren Mierzei Kurońskiej obowiązuje opłata ekologiczna. Po pozostałym terytorium obwodu kaliningradzkiego można się poruszać bez przeszkód, z wyjątkiem 2 km strefy przygranicznej wzdłuż wszystkich granic obwodu, wstęp do której wymaga przepustki organów spraw wewnętrznych. Wskazane jest wystrzeganie się podróży w rejony konfliktów i napięć, co szczególnie dotyczy północnego Kaukazu, z uwagi na niebezpieczeństwo uprowadzeń i porwań w celu wymuszenia okupu.

W przypadku krótkiego pobytu nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy. Przy dłuższym pobycie zaleca się jego posiadanie. W przypadku posiadania polskiego prawa jazdy zalecane jest posiadanie jego oficjalnego tłumaczenia na język rosyjski, bowiem zdarza się, iż miejscowi funkcjonariusze milicji nie znają alfabetu łacińskiego i mogą kwestionować przedstawiony dokument. Zaleca się tankowanie pojazdów (zwłaszcza na prowincji) w markowych stacjach benzynowych i unikanie okazyjnego zakupu taniego paliwa, bowiem jego użycie może uszkodzić silnik. Mogą występować problemy z dostępem do wiarygodnego serwisu pojazdów lepszych marek. Stan większości dróg oraz stopień przestrzegania przepisów ruchu, tak przez kierowców, jak i przez pieszych, pozostawia wiele do życzenia. W obwodzie kaliningradzkim występują specyficzne ograniczenia szybkości: 40 km/godz. w terenie zabudowanym i 70 w terenie niezabudowanym. Zaleca się, w miarę możliwości, pozostawianie samochodów na parkingach strzeżonych z uwagi na ryzyko kradzieży tablic rejestracyjnych, bez których w Rosji nie można poruszać się pojazdem po drogach publicznych.

Od dnia 15 listopada 2015 r. za przejazd po drogach federalnych Rosji pojazdami o masie całkowitej przekraczającej 12 ton przewoźnicy obowiązani są wnosić opłatę w wysokości 1,5293 rubla/km, do dnia 29.02.2016 r. Później, w okresie od 01.03.2016 do dnia 31.12.2018 wynosić ona będzie 3,06 rubla/1km. Z opłaty zwolnione będą pojazdy do przewozu ludzi, uprzywilejowane (policja, straż pożarna, służba drogowa) oraz przewożące technikę wojskową.

Opłata powinna być wniesiona przed wjazdem na drogę federalną, pod groźbą kary.

Bliższe informacje na ten temat można uzyskać:

- na stronie systemu „Platon”: www.platon.ru, drogą e-mail info@platon.ru;

- pod nr telefonu „gorącej linii”: +7 (495) 540-02-02;

- osobiście w jednym ze 138 biur (lista dostępna na stronie http://platon.ru/about/service_centre/).

Restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Przy czasowym wwozie do Rosji środka transportu na okres do 2 miesięcy, odprawy celnej należy dokonać w granicznym urzędzie celnym. W ruchu lądowym między RP a Rosją kontrola graniczna i celna odbywa się na granicy polsko-białoruskiej, wyjątek stanowią samochody ciężarowe (TIR-y), które podlegają oddzielnej kontroli celnej na granicy białorusko-rosyjskiej. Od osób udających się do Rosji przez Białoruś samochodem osobowym nie będącym ich własnością, wymagane jest wpłacenie do kasy białoruskiego urzędu celnego kwoty gwarancyjnej w wysokości od 500 do 1000 USD. Przy powrocie do Polski kaucję można odebrać w urzędzie, który ją pobrał, w godzinach jego urzędowania. Warunkiem posługiwania się takim samochodem jest posiadanie pełnomocnictwa od właściciela pojazdu, przetłumaczonego na język rosyjski. Przy wjeździe do Rosji należy deklarować wszystkie przewożone wartościowe przedmioty (biżuteria, telefony komórkowe, aparaty fotograficzne, kamery itp.) oraz dopilnować, aby celnik podpisał, ostemplował i zwrócił deklarację.
Zgodnie z Kodeksem Celnym Unii Celnej w ruchu przez granicę celną Unii Celnej: wwóz/wywóz przez osobę fizyczną środków pieniężnych (w tym rosyjskich rubli ) i (lub ) czeków podróżnych na łączną kwotę równą lub nieprzekraczającą równowartość 10.000 dolarów amerykańskich, nie wymaga zgłoszenia celnego, natomiast na łączną kwotę przekraczającą równowartość 10.000 dolarów amerykańskich, wymaga zgłoszenia celnego w formie pisemnej na całą kwotę wwożonych (wywożonych) środków pieniężnych i (lub ) czeków podróżnych . Niemniej, zalecamy deklarować służbom celnym wwóz/wywóz środków pieniężnych przekraczających równowartość kwoty 3 tys. USD.
Bez opłat celnych można wywozić: wyroby alkoholowe - 2 l, papierosy - 200 sztuk, cygara - 50 sztuk, czarny i czerwony kawior - 250 g, szlachetne gatunki ryb - 2 kg. Wywóz dzieł sztuki (przedmiotów muzealnych) możliwy jest jedynie za okazaniem zezwolenia Ministerstw Kultury Rosji, przy czym funkcjonariusze urzędów celnych często stosuję poszerzoną interpretację tego, co jest dziełem sztuki.

Posiadanie narkotyków, nawet w minimalnej ilości na własny użytek, a także środków psychotropowych jest uważane za przestępstwo, zagrożone karą pozbawienia wolności (posiadanie do 3 lat, handel - od 8 do 20 lat). Sankcje za innego rodzaju przestępstwa: kradzież w zależności od wartości szkody - do 10 lat, rozbój - od 3 do 15 lat, gwałt - od 3 do 15 lat, przemyt dzieł sztuki i waluty - od 6 miesięcy do 12 lat pozbawienia wolności. Przy poruszaniu się poza miejscem zamieszkania należy mieć przy sobie dokumenty. Obowiązuje ustawa o zakazie spożywania alkoholu w miejscach publicznych.
Od 01.06.2013 r. w Rosji obowiązuje zakaz palenia w obiektach publicznych (w tym m.in. na dworcach, peronach, w obiektach mieszkalnych, hotelach, restauracjach, na plaży) poza miejscami do tego wyznaczonymi oraz w odległości 15 m od wejść do nich. Za jego naruszenie grozi odpowiedzialność dyscyplinarna.

Po przyjeździe do Rosji, przy pobytach dłuższych niż 7 dni roboczych, należy bezwzględnie dopełnić obowiązku meldunkowego (rejestracji), nie później niż siódmego dnia roboczego od dnia przybycia do miejsca pobytu. Organem meldunkowym jest właściwy terytorialnie dla miejsca pobytu oddział Służby Migracyjnej. Goście hotelowi meldowani są na miejscu za pośrednictwem recepcji. Za brak wymaganego meldunku grozi grzywna, a w przypadku dłuższego pobytu bez zameldowania nawet wydalenie. Hotele i podmioty świadczące usługi hotelarskie mają prawo przyjmowania cudzoziemców, którzy utracili dokumenty tożsamości i uzyskali w swoim przedstawicielstwie nowe dokumenty na wyjazd z Rosji, na okres do 10 dni licząc od dnia wydania nowych dokumentów.

Homoseksualizm jest legalny w Rosji. Obserwowany jest jednak brak tolerancji ze strony części rosyjskiego społeczeństwa. Należy zwracać uwagę na publiczne okazywanie uczuć. Prawo zakazujące promocji "nietradycyjnych stosunków seksualnych" weszło w życie w czerwcu 2013 roku. Przepisy te mogą mieć wpływ na penalizację publicznych wypowiedzi oraz organizację zgromadzeń dotyczących tematyki LGBTI. Nie jest jasne, w jaki sposób powyższe prawo będzie stosowane należy mieć jednak na uwadze, że przewiduje surowe kary dla obcokrajowców, w tym aresztowania, grzywny i deportację.

 • Wymiany pieniędzy można dokonywać bez ograniczeń w bankach i kantorach, ale niektóre z nich, jak np. w obwodzie kaliningradzkim, wymagają okazania paszportu. Należy wystrzegać się wymiany poza kantorami i bankami, mimo oferowania lepszego kursu, z uwagi na duże prawdopodobieństwo otrzymania fałszywych banknotów. Bankomaty przyjmują karty płatnicze światowych sieci. Banki pośredniczą w transferze z zagranicy pieniędzy dla osób prywatnych.
 • Na terenie Rosji w dużej części placówek kulturalnych (muzea, teatry, galerie sztuki) obowiązuje zróżnicowanie cen dla obywateli miejscowych i cudzoziemców.
 • Zalecane jest wystrzeganie się zakupu alkoholu w kioskach i przydrożnych straganach z uwagi na niebezpieczeństwo zatrucia, jak również spożywania jakichkolwiek płynów proponowanych przez nieznane osoby np. taksówkarza. Przy zakupie artykułów spożywczych należy zwracać uwagę na ich termin przydatności do spożycia.
 • Przestrzega się przed zawieraniem znajomości za pośrednictwem Internetu, które w wielu przypadkach prowadzą do wyłudzeń dużych kwot pieniężnych np. pod pretekstem załatwienia wizy, wylegitymowania się posiadanymi środkami pieniężnymi na czas pobytu w Polsce itp.

WJAZD

Wjazd na teren Obwodu Kaliningradzkiego (Federacja Rosyjska) odbywa się w związku z zawieszeniem Małego Ruchu Granicznego jedynie na podstawie ważnej wizy. Powyższe zawieszenie nie narusza prawa wyjazdu ze strefy Obwodu Kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, których dotyczy art. 5 ust.2 Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiejo zasadach małego ruchu granicznego z dnia 14 grudnia 2011 roku.

Rosyjskie urzędy konsularne w Polsce przyjmują wnioski wizowe wypełnione wyłącznie elektronicznie w języku rosyjskim bądź angielskim i wydrukowane za pomocą specjalnej strony internetowej Departamentu Konsularnego MSZ Rosji: http://visa.kdmid.ru.

Wnioski wizowe należy składać osobiście lub za pośrednictwem osób trzecich w jednym z Rosyjskich Centrów Wizowym na terenie RP (Warszawa, Kraków, Poznań Gdańsk, Olsztyn).

Wydział Konsularny Ambasady Federacji Rosyjskiej oraz pozostałe urzędy konsularne FR w Polsce wydają wizy obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej i innych państw UE w ramach Umowy między Wspólnotą Europejską a Federacją Rosyjską o ułatwieniach w wydawaniu wiz obywatelom Unii Europejskiej i Federacji Rosyjskiej.

Szczegółowe informacje dot. wiz znajdują się na stronie Wydziału Konsularnego Ambasady FR w Warszawie pod adresem: http://warsaw.kdmid.ru/pl.aspx

Polsko-rosyjską granicę państwową przekroczyć można przez następujące drogowe przejścia graniczne:

Bezledy - Bagrationowsk

Gronowo - Mamonowo

Grzechotki - Mamonowo II

Gołdap - Gusiew

Przekraczając granicę Obwodu Kaliningradzkiego przez jedno z czterech przejść drogowych pojazd należy ubezpieczyć od odpowiedzialności cywilnej w Rosji (Zielona Karta) oraz posiadać ubezpieczenie zdrowotne na kwotę 30 tys. EUR ważne na terenie FR na okres pobytu (w przypadku wizy wielokrotnej - ważne na okres pierwszego wjazdu). Należy również pamiętać o wypełnieniu jednorazowego zezwolenia na czasową odprawę celną środka transportu (tzw. "wremiennyj wwoz"). Dokonuje się tej czynności bezpośrednio na terenie rosyjskiej części przejścia granicznego, po dokonaniu odprawy paszportowej. Wjeżdżając na teren Obwodu należy zadeklarować wszystkie posiadane przy sobie pieniądze oraz przedmioty wartościowe. Przy przekraczaniu granicy należy pamiętać o poproszeniu funkcjonariusza rosyjskiej służby paszportowej o wydanie tzw. karty migracyjnej, którą należy bezwzględnie zachować do czasu opuszczenia Rosji.

Uwaga: karta migracyjna wydawana jest bezpłatnie. W trakcie pobytu na terenie FR będą na niej dokonywane różnego rodzaju adnotacje urzędowe a przy wyjeździe będzie ona stanowiła podstawę do ustalenia rzeczywistego czasu pobytu cudzoziemca w Rosji. W przypadku zniszczenia lub utraty karty migracyjnej należy o danym fakcie w ciągu trzech dni poinformować Federalną Służbę Migracyjną, która po sprawdzeniu danych paszportowych wyda duplikat.

Uwzględniając trudności związane z przekraczaniem granic Obwodu Kaliningradzkiego, nie zaleca się wykorzystywania obszaru obwodu do przejazdów tranzytowych.

POBYT

Obywatele polscy wjeżdżający do Obwodu Kaliningradzkiego na podstawie rosyjskich wiz zgodnie z prawem miejscowym posiadają prawo do pobytu, bez zameldowania (tzw. registracji) jedynie w okresie nieprzekraczającym 7 dni roboczych. Przedłużenie okresu pobytu może nastąpić jedynie w przypadku dokonania rejestracji miejsca pobytu w służbie migracyjnej. Przekroczenie wskazanego okresu pobytu (pobyt bez zezwolenia) powoduje nałożenie grzywny w wysokości od 2 do 5 tys. rubli oraz ewentualnych sankcji dodatkowych w postaci wydalenia z terenu Federacji Rosyjskiej z potencjalnym zakazem wjazdu do Rosji na okres do 5 lat. (art. 18.8 KPA FR).

PODRÓŻOWANIE

Po terenie Obwodu można poruszać się bez przeszkód z wyjątkiem strefy przygranicznej oraz stref z reglamentowanym dostępem obcokrajowców, gdzie obowiązuje zakaz poruszania się bez przepustek wydawanych przez organy spraw wewnętrznych. Powyższe kwestie reguluje postanowienie Rządu FR z dnia 4 lipca 1992 NR 470 w pkt. 14, definiujące miejsca z reglamentowanym dostępem dla obcokrajowców na terenie Obwodu Kaliningradzkiego oraz postanowienie Gubernatora Obwodu Kaliningradzkiego z dnia 25.05.2001r. nr 271 o ustanowieniu rejonów oraz stref z zakazem wstępu położonych wokół arsenałów, baz, składów Sił Zbrojnych FR, pozostałych formacji zbrojnych, organów wojskowych dyslokowanych na terenie Obwodu Kaliningradzkiego.

Należy pamiętać o uiszczeniu opłaty klimatycznej podczas wjazdu na teren Mierzei Kurońskiej. Podróżowanie oraz zwiedzenie mierzei ułatwia tzw. „indywidualny przewodnik po parku narodowym” - aplikacja na iPhone/iPad oraz urządzenia wyposażone w system Android.

Podczas podróżowania po OK należy zawsze posiadać przy sobie dokumenty tożsamości (paszport i kartę migracyjną).

WYJAZD

Zgodnie z przepisami rosyjskimi, obywatele państw WNP oczekują na dojazd do rosyjskich przejść granicznych w odrębnych kolejkach. Pozostali, w tym obywatele polscy, zamierzający wyjechać z Obwodu Kaliningradzkiego do Polski przez drogowe przejścia graniczne narażeni są na konieczność długotrwałego, sięgającego nawet do kilku godzin, oczekiwania w kolejce na wjazd na teren przejścia granicznego. W kolejkach pojazdów oczekujących przed przejściami granicznymi otwarcie działają osoby oferujące możliwość przekroczenia granicy poza kolejnością, po uiszczeniu nieformalnej opłaty, co jednak jest działaniem całkowicie bezprawnym, podobnie, jak pobieranie zwyczajowych opłat przez funkcjonariuszy rosyjskich służb granicznych. Zdarzają się przypadki, że funkcjonariusze rosyjskich służb granicznych żądają łapówki za przekroczenie granicy w wysokości od 100 do 200 rubli zaś kierowców odmawiających uiszczenia „opłaty” kierują na pas postojowy na przejściu granicznym, na którym godzinami oczekują na odprawę. Praktykowane jest również nakładanie mandatów na podróżnych opuszczających swoje pojazdy stojące na terenie przejścia granicznego w kolejce do odprawy (podstawa prawna: Federalna Agencja ds. Zagospodarowania Granicy Państwowej Federacji Rosyjskiej, Zarządzenie z dnia 27 grudnia 2010 roku N 451-?? „O zatwierdzeniu Zasad obowiązujących na przejściach granicznych granic państwowych Federacji Rosyjskiej” oraz Zarządzenie Federalnej Służby Bezpieczeństwa z 15 października 2012 r. N 515 „O zatwierdzeniu zasad przekraczania granicy”).

Osobnym, złożonym problemem jest karanie mandatami oraz przedkładanie przez rosyjską policję drogową ob. polskim do podpisu dokumentów w języku rosyjskim bez udziału tłumacza oraz kierowanie na ich podstawie spraw do sądu. Zdarzało się, że w oparciu o takie dokumenty rosyjskie sądy nakładały kary administracyjne z orzeczeniem o utracie prawa jazdy włącznie.

Uwaga: wszelkie dzieła sztuki można wywozić z Obwodu jedynie za pozwoleniem Ministerstwa Kultury FR. Przewóz dóbr kultury przez granicę celną FR bez wymaganego zezwolenia oraz zadeklarowania podlega sankcjom przewidzianych KK oraz KPA FR. Szczegółowo powyższe kwestie reguluje: ustawa z dnia 15.04.1993 N 4804-1 „O wwozie/wywozie dóbr kultury”.

Zarezerwuj miejsce

Chcesz dołączyć do naszej wyprawy? Tutaj możesz się zapisać i poznać szczegóły! Jeżeli masz pytania – zespół goforworld.com jest do twojej dyspozycji.

Uzupełnij formularz lub napisz na adres
biuro@goforworld.com

Pozostałe podróże

zobacz wszystkie

Alaska | 2018

 • Kierunek: Alaska
 • Czas: 12 dni
 • Kiedy: Od 20 do 31 lipca 2018

Alaska – zawsze! Usłyszeliśmy to od naszych Podróżników tak często i tak szczerze, że zdecydowaliśmy się na kolejną podróż na koniec świata. Każdy, kto był na Alasce powtarza jak mantrę, że to miejsce magiczne, potężne i nietknięte w wielu miejscach przez nikogo prócz siły natury.

Przewidywana cena za 1 osobę dorosłą 25 700 PLN

Więcej informacji >

Maraton w Rzymie

 • Kierunek: Rzym
 • Czas: 4 dni
 • Kiedy: Od 07 do 10 kwietnia 2016

Mamy dla Ciebie numer startowy Maratonu w Rzymie! Nie musisz się o nic martwić. Poza kondycją… New Balance i goforworld.com zapraszają na wspólny maratoński weekend w stolicy Włoch. Przelot, trening z NB, zwiedzanie miasta, udział w maratonie i regenerację po organizuje goforworld.com.

Przewidywana cena za 1 osobę dorosłą 5 500 PLN

Więcej informacji >