Islandia | Polowanie na zorzę

 • Kierunek: Islandia
 • Czas: 6 dni
 • Kiedy: Od 13 do 18 stycznia 2018

Polowanie na zorzę polarną na Islandii? Zawsze! Z Karolem Wójcickim jedziemy łapać emocje w kadr i… w serca. Uwierzcie nam, Islandia NIKOGO nie pozostawia obojętnym. Jesteście gotowi?   

Dzień 1 

Wylatujemy z Warszawy do Keflavikiu. Na miejscu będziemy późnym wieczorem. Wypożyczymy auto, zameldujemy się w hotelu i odpoczywamy.
Dla najwytrwalszych – pierwsze nocne oglądanie zorzy w okolicach rezerwatu Reykjanesfólkvangur. Nocleg w Keflaviku.

Dzień 2 

Golden circle! To początek każdej podróży po Islandii. Obszar położony nieopodal Reykiaviku, pełen atrakcji. Odwiedzimy między innymi Thingvellir czyli historycznie najważniejsze miejsce Islandii. To tutaj w 930 r. powstał Althing najstarszy parlament nowożytnej Europy. W tym miejscu ścierają się też dwie płyty kontynentalne – Euroazjatycka i Północnoamerykańska. My staniemy między nimi!

Później zajrzymy do wnętrza Kerið – mieniącego się pięknymi barwami jeziora we wnętrzu zapadniętego krateru wulkanicznego. Po tych wrażeniach przyjdzie czas na obiad, a zaraz potem będziemy podziwiać Strokkur – największy czynny gejzer tryskający gorącą wodą na wysokość nawet 30 metrów. Na koniec zostawimy najlepsze: potężny wodospad Gullfoss, który jest drugim co do wielkości wodospadem Islandii.


To nad jego kaskadami nocą będziemy polować na zorzę polarną. Nocleg w Gullfoss.

Dzień 3 

Z rana ruszamy do Seljalandsfoss, 60-metrowego wodospadu, za który można wejść i podziwiać Islandię poprzez wodny welon. Tuż obok znajduje się mniej znany – bo świetnie ukryty – Gljúfrabúi. To wodospad spływający do skalnego komina. Wejdziemy do jego środka!

Następnie jedziemy do Vik. Zobaczymy imponujący lodowiec Myrdalsjokull oraz niesamowitą, czarną plażę, która od lat zaliczana jest do najpiękniejszych na świecie. Bazaltowe skały nadają jej mroczny wygląd, a morze jest tu wyjątkowo burzliwe, co sprawia, że miejsce owiane jest legendami. Pogoda bywa tu mało łaskawa!

Następnie jedziemy do hotelu Skofagoss – wodospad będzie nam szumiał za oknem hotelu, a nad jego kaskadą w nocy będziemy podziwiać zorzę polarną. Nocleg w Skofagoss.

Dzień 4 

Ruszymy do Jokulsaron, by zobaczyć laguny lodowe. Przez chwilę będziemy mogli poczuć się, jak na Antarktydzie. To taka miniaturka: jest jęzor lodowca, wielkie kawały lodu pomiędzy którymi foki bawią się z turystami w chowanego. Ciekawe, czy je znajdziecie?

Lodowcowa laguna będzie ten nocy stanowić dla nas tło do polowania na zorzę polarną.
Nocleg w Jokulsaron.

Dzień 5 

Późniejsza pobudka. Czekają na nas laguny lodowe! Później ruszamy do Selfoss. Chętni mogą pójść na spacer do gorącej rzeki gdzie, będzie można zażyć relaksującej kąpieli. Świetna perspektywa, prawda?

Nocą ostatni wypad na obserwacje zorzy polarnej. Nocleg w Selfoss.

Dzień 6 

Rankiem wyskoczymy na chwilę do Reykjaviku. Później pojedziemy do Krisuvik podziwiać wygasły wulkan, którego ostatnia erupcja miała miejsce w 1340 r. Po południu zrelaksujemy w Blue Lagoon po trudach podróży – czeka nas naturalne SPA!


Wieczorem ruszamy na lotnisko. W Warszawie będziemy tuż przed świtem.

O udziale w wyprawie decyduje kolejność zgłoszeń. Czekamy na Was!

Cena zawiera

 • Zakwaterowanie
 • Transport na miejscu
 • Bilety lotnicze
 • Ubezpieczenie
 • Przewodnika Karola Wójcickiego
 • Wstęp do Blue Lagoon

Cena nie zawiera

 • Wyżywienia
 • Biletów wstępu
 • Dopłaty do pokoju 1 osobowego

Obywatele RP korzystają z prawa do swobodnego przepływu ludności w ramach UE/EOG. Z uwagi na przynależność Polski i Islandii do strefy Schengen zniesiono kontrolę dokumentów uprawniających do podróży na granicach lądowych i morskich. Stan ten nie zwalnia jednak obywateli polskich od obowiązku posiadania ważnego paszportu lub dowodu osobistego, który na życzenie odpowiednich władz należy okazać. Obywatele polscy mogą przebywać na terenie Islandii bez konieczności posiadania zezwolenia na pobyt i rejestracji do 3 miesięcy. Podjęcie pracy lub przedłużenie pobytu wiąże się z obowiązkiem dokonania rejestracji w Narodowym Rejestrze (www.skra.is). Nie ma obowiązku meldunkowego w przypadku pobytu turystycznego.

Islandia jest krajem bezpiecznym, w którym nie istnieje szczególne zagrożenie przestępczością.

W Islandii nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Szczepienia przed przyjazdem nie są obowiązkowe. Obywatele RP objęci systemem ubezpieczenia (NFZ) w kraju mają zagwarantowany dostęp do pomocy medycznej na terenie Islandii w nagłych przypadkach na takich samych zasadach jak osoby objęte islandzkim systemem ubezpieczenia zdrowotnego - po okazaniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). EKUZ uprawnia tylko do korzystania z podstawowych usług medycznych, dlatego wyjeżdżającym do Islandii zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, ew. następstwa nieszczęśliwych wypadków oraz transport chorego do kraju. Szczegółowe informacje o EKUZ zamieszczone są na stronach internetowych NFZ: www.nfz.gov.pl. W Islandii uzyskanie porady medycznej związane jest z opłaceniem tzw. udziału własnego (opłata zryczałtowana nie podlegająca refundacji). Dotyczy to również osób objętych islandzkim systemem ubezpieczenia. Koszty leczenia w Islandii dla osoby nie ubezpieczonej są bardzo wysokie.

Nie ma ograniczeń. Należy jednak pamiętać o surowości klimatu, bardzo dużych odległościach między obszarami zamieszkanymi oraz gwałtownych zmianach warunków atmosferycznych niezależnie od pory roku. W Islandii jest wiele dróg nie utwardzonych, szutrowych, często są one bardzo wąskie (na szerokość jednego samochodu), dotyczy to również mostów. Zalecana jest więc daleko idąca ostrożność podczas jazdy samochodem. Drogi w górach w środkowej części Islandii mają nawierzchnię szutrową, nieutwardzoną. Wiele dróg w górach jest otwarta tylko w okresie letnim. Do poruszania się po nich niezbędny jest samochód terenowy z napędem na cztery koła i wysokim zawieszeniem. Zalecana jest jazda w grupach (dwa, trzy samochody). Przed planowaną podróżą samochodem w rejonach górskich należy zapoznać się z informacją o stanie dróg na stronie internetowej Urzędu Drogowego: (www.vegagerdin.is/english/). Obowiązują wysokie mandaty za przekroczenie prędkości oraz tzw. jazdę "off-road" poza wyznaczonymi miejscami.

Podczas pobytu o charakterze turystycznym honorowane jest polskie prawo jazdy (maksymalnie przez 6 miesięcy). Obowiązkowe jest używanie świateł mijania przez cały rok i używanie pasów bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach pojazdu. Dzieci (dotyczy to również niemowląt) przewożone są w specjalnych fotelikach. W okresie zimowym bezwzględnie wymagane są opony zimowe, a w szczególnie trudnym terenie również łańcuchy. Dopuszczalna prędkość na obszarze zabudowanym wynosi 50 km/godz., 80 km/godz. na drogach o utwardzonej nawierzchni poza obszarem zabudowanym i 90 km/godz. na drogach asfaltowych poza obszarem zabudowanym. Islandzkie prawo zabrania jazdy samochodem poza wyznaczonymi drogami.

Islandia nie jest w pełni objęta unią celną, dlatego też obowiązują tu inne niż w Unii Europejskiej przepisy dotyczące wwozu towarów przez turystów. Bez cła i innych podatków można wwieźć do Islandii, oprócz rzeczy osobistych potrzebnych na czas podróży: - żywność (do 3 kg o wartości zakupu nie przekraczającej równowartość 25.000,- ISK (ok. 750,- PLN), z wyjątkiem surowych produktów żywnościowych), - napoje alkoholowe w następujących kombinacjach: 1 litr alkoholu o zawartości alkoholu powyżej 21% oraz 1 litr wina oraz 6 litrów piwa, lub 1 litr alkoholu o zawartości alkoholu powyżej 21% oraz 9 litrów piwa, lub 1,5 litra wina i 9 litrów piwa, lub 3 litra wina i 6 litrów piwa, lub 12 litrów piwa. - 200 szt. papierosów lub 250 g innych wyrobów tytoniowych, Uwaga: napoje alkoholowe mogą wwozić osoby, które ukończyły 20 rok życia, wyroby tytoniowe i papierosy osoby, które ukończyły 18 rok życia. Przedmioty, których wwóz podlega ograniczeniom lub wymaga posiadania pozwolenia: - telefony i inne wyposażenie telekomunikacyjne (nie dotyczy telefonów komórkowych GSM posiadających naklejkę CE lub jednego telefonu komórkowego GSM nie posiadającego naklejki CE ), - dozwolony jest wwóz sprzętu i odzieży wędkarskiej oraz sprzętu i odzieży do jazdy konnej wcześniej używanego poza terenem Islandii (za wyjątkiem skórzanych siodeł, uzd, uździenic i batów/palcatów), pod warunkiem przedstawienia organom celnym zaświadczenia upoważnionych służb innych państw o wykonanej dezynfekcji. W przypadku nie posiadania stosownego zaświadczenia, przedmioty te będzie można wwieźć po dokonaniu uprzedniej dezynfekcji na koszt ich posiadacza), - broń i amunicja (wwożenie tego typu przedmiotów jest dozwolone na podstawie pozwolenia wydanego przez właściwy organ islandzkiej policji). Posiadacz europejskiego pozwolenia na broń, może bez odrębnego pozwolenia wwieźć broń wyszczególnioną w tym dokumencie, o ile planowany pobyt w Islandii nie przekracza trzech miesięcy, - zwierzęta domowe (wwóz jest możliwy tylko na podstawie pozwolenia wydanego przez MAST, islandzki urząd sanitarno-weterynaryjny, które jednocześnie obliguje do odbycia kwarantanny), - dozwolony jest wwóz przez podróżnego niezbędnych lekarstw, w ilości wystarczającej na okres do 100 dni. Funkcjonariusz służby celnej może zażądać okazania stosownego zaświadczenia lekarskiego, stwierdzającego konieczność stosowania danych lekarstw, - dozwolony jest wwóz bez specjalnego pozwolenia: kwiatów ciętych do 25 szt., dozwolony jest również wwóz z Europy bez specjalnego pozwolenia w nienaruszonych opakowaniach producenta (w ilości ogółem do 2 kg): nasion, cebulek, kłączy, korzeni roślin, itp. oraz nie więcej niż 3 sadzonek roślin w doniczkach, Przedmioty, których wwóz jest zabroniony: - narkotyki i środki odurzające, - tytoń do żucia i tabaka, - surowe produkty żywnościowe: np. mięso i wędliny nie poddane przegotowaniu - zakaz dotyczy również suszonego, wędzonego, solonego mięsa i innych suszonych produktów żywnościowych, niepasteryzowane mleko i wyroby mleczne, surowe jaja, itp. - różnego rodzaju broń, w tym noże i sztylety o ostrzu przekraczającym 12 cm, noże sprężynowe, kastety, pałki, kusze, kajdanki, itp. Obowiązkiem turysty jest zgłoszenie służbom celnym przedmiotów, których wwóz objęty jest ograniczeniem lub zakazem. Osoba wjeżdżająca do Islandii lub opuszczająca ten kraj jest obowiązana zgłosić służbom celnym posiadane środki finansowe w gotówce przekraczające równowartość 10 tys. EUR. Można uzyskać zwrot podatku VAT za zakupione w wyznaczonych sklepach towary przeznaczone do użytku poza granicami Islandii. Podstawą do ubiegania się o zwrot VAT przy wyjeździe z Islandii jest wydany przez sklep specjalny druk Tax Free, dowód zapłaty za towar, okazanie zakupionych przedmiotów w stanie nienaruszonym w zaplombowanym przez obsługę sklepu opakowaniu oraz dokument podróży. Szczegółowe informacje w języku angielskim na stronie www.tollur.is Nie ma możliwości przywozu psa, kota czy fretki na podstawie tzw. europejskiego paszportu. Obowiązkowe jest uzyskanie zezwolenia na wwóz zwierzęcia do Islandii i zamówienie kwarantanny przed przyjazdem. Szczegółowe informacje na temat wwozu zwierząt można uzyskać w: - Urzędzie ds. Żywności i Weterynarii: Icelandic Food and Veterinary Authority, Office of import and export, Stórhöfði 23, 110 Reykjavík, tel. +354 530 4800, fax. +354 530 4801, e-mail: mast@mast.is, strona internetowa:http://www.mast.is/english/frontpage/import-export/import/liveanimals/ - Ministerstwie Rybołówstwa i Rolnictwa: Ministry of Fisheries and Agriculture, Chief Veterinary Office, Skulagata 4, 150 Reykjavik, tel. 00354 545 83 00, faks 00354 552 11 60, strona internetowa http://eng.sjavarutvegsraduneyti.is

Policja i służby celne w Islandii mają bardzo szeroki zakres uprawnień. W szczególności uprawnione są do kontrolowania pojazdów i osób nie tylko na przejściach granicznych, ale również na terenie całego kraju i w każdej sytuacji. Noszenie w miejscu publicznym noża lub ostrego narzędzia o długości ostrza ponad 7 cm jest traktowane przez policję na równi z posiadaniem broni. W związku z tym na jego posiadanie wymagane jest specjalne zezwolenie miejscowych władz. W przypadku konfliktu z prawem karnym i zatrzymania przez policję każdy cudzoziemiec ma prawo do tłumacza i bezpłatnej pomocy adwokackiej.

 • Islandia jest krajem o niezwykle czystej wodzie. Woda zimna z kranów nadaje się do spożycia bez przegotowania.
 • Działa zintegrowany system alarmowy policji, pogotowia ratunkowego i straży pożarnej. Numer telefonu - 112.
 • Aktualne informacje w języku polskim o warunkach życia na Islandii można znaleźć na stronie http://www.mcc.is/polszczyzna/
 • Przy wymianie waluty urzędnik bankowy ma prawo poprosić o okazanie dokumentu tożsamości. O taki dokument może być również poproszona osoba dokonująca płatności kartą płatniczą lub kredytową wydaną poza Skandynawią.
 • Należy pamiętać, iż obowiązują ograniczenia w obrocie walutami zagranicznymi (np. nie można swobodnie wymieniać waluty islandzkiej na inną walutę) . Kurs waluty jest ustalany centralnie i podlega sporym wahaniom.
 • Prowadzona w języku polskim strona internetowa www.informacje.is publikuje bieżące informacje dotyczące Islandii.
 • Miasto Reykjavik prowadzi stronę internetową w języku polskim, którą można otworzyć klikając na znaczek w polskich barwach narodowych na stronie www.reykjavik.is. Zawiera ona przydatne informacje dotyczące życia na Islandii oraz wiadomości o aktualnych wydarzeniach kulturalnych w stolicy.
 • Osoby zamierzające przyjechać do Islandii w celu podjęcia pracy powinny uprzednio dokonać rozeznania na islandzkim rynku pracy i nawiązać kontakt z przyszłym pracodawcą. Przed przyjazdem należy również zadbać o wynajęcie mieszkania/noclegu. Osoby nie znające języka angielskiego muszą zdawać sobie sprawę, iż znalezienie zatrudnienia jest bardzo ograniczone.
 • W Centrum Międzykulturowym w Reykjaviku można otrzymać porady i informacje w języku polskim (telefon: 00354 530 93 00, www.ahus.is lub www.asetur.is, adres mailowy: asetur@asetur.is).
 • Znajomość języka angielskiego na terenie Islandii jest powszechna.

Zarezerwuj miejsce

Chcesz dołączyć do naszej wyprawy? Tutaj możesz się zapisać i poznać szczegóły! Jeżeli masz pytania – zespół goforworld.com jest do twojej dyspozycji.

Uzupełnij formularz lub napisz na adres
biuro@goforworld.com

Pozostałe podróże

zobacz wszystkie

Japonia | Kraina wiśni

 • Kierunek: Japonia
 • Czas: 12 dni
 • Kiedy: Od 17 do 28 marca 2018

Japonia zachwyca za każdym razem tak samo! Wracamy tam wiosną, z wielką tęsknotą. Przed nami wspaniała wyprawa pełna smaków, emocji, widoków, których nie znajdziemy nigdzie indziej na świecie.

Przewidywana cena za 1 osobę dorosłą 15 600 PLN

Więcej informacji >

Norwegia | Zakończona

 • Kierunek: Norwegia
 • Czas: 6 dni
 • Kiedy: Od 26 listopada do 01 grudnia 2016

Zamieszkamy 350 km za kołem podbiegunowym – w norweskim Tromso. Wrota Arktyki to idealne miasto do obserwacji zorzy polarnej i gromadzenia niezwykłych, mroźnych wspomnień. Rusza z nami specjalista od kosmosu i nieba – Karol Wójcicki.

Przewidywana cena za 1 osobę dorosłą 4 750 PLN

Więcej informacji >