Zorza Islandia | ZAKOŃCZONA

 • Kierunek: Islandia
 • Czas: 8 dni
 • Kiedy: Od 05 do 12 marca 2017

ZOSTAŁY 2 MIEJSCA

Islandia to znakomite miejsce do obserwacji zorzy polarnej. Duża szerokość geograficzna wyspy sprawia, że łatwo tam o obserwacje tego niezwykłego zjawiska. Tańczące światła na nocnym niebie przepięknie komponują się z nieziemskimi widokami islandzkiego krajobrazu. Właśnie dlatego jedne z najpiękniejszych fotografii zorzy pochodzą właśnie z Islandii.

Şafak tanrıçası AURORA #iceland #icelandic #aurora #icelandaurora

A post shared by BORN TO LANA (@alper_erginer) on

Każdej nocy, jeśli tylko dopisze pogoda, będziemy polować na to zjawisko pod okiem Karola Wójcickiego doświadczonego obserwatora nocnego nieba i znanego w całej Polsce popularyzatora astronomii.

DZIEŃ 1 – 05. 03

Wylatujemy z lotniska Chopina do Reykjaviku. Będziemy tam późnym popołudniem. Wypożyczamy auta i jedziemy do hotelu. Aklimatyzacja, pierwszy mini-wykład Karola i będziemy już gotowi na następny, pełen wrażeń dzień.

DZIEŃ 2 – 06. 03

Zaczynamy od wczesnego śniadania i ruszamy w okolice Reykholt, by zobaczyć jaskinię Vidgelmir. Vidgelmir jest największą jaskinią Islandii oraz jedną z największych lawowych jaskiń na świecie!

Po obiedzie ruszymy na północ, do Akureyri. Po drodze zatrzymamy się w Glaumbaer by zobaczyć torfowy skansen. Nocujemy w Akureyri.

DZIEŃ 3 – 07. 03

Rankiem ruszamy do błękitno-zielonego jeziora Myvatn. 35 000 lat, ścisła ochrona.
Mikroklimat pozwala żyć w wodach jeziora wyjątkowym roślinom i gatunkom zwierząt.

Unusual landscape at Lake Mývatn 🇮🇸 #pseudocraters #skutustadagigar #myvatn #northiceland #visitnorthiceland #visiticeland #iceland #island #icelandic

A post shared by Melissa Cherry 🇩🇰🇬🇧🇫🇴 (@melissacherry04) on

Następnie zobaczymy Dettifoss – najpotężniejszy wodospad Europy (100 m szerokości, 44 m wysokości).

Będziemy mieli okazję podziwiać Hverfjall – wygasły (ostatnia erupcja ok. 2500 lat temu) wulkan. Nocleg w Egilsstadir.

DZIEŃ 4 – 08. 03

Czas na wschodnie wybrzeże – zupełnie odmienne od tego, co dotychczas widzieliśmy! Pojedziemy nad jezioro Jokulsarlon w południowej Islandii. Powstaje z wody z topniejącego lodowca Vatnajökull. Potem przejdziemy się na krótki spacer przy lagunach lodowych.

Nocleg w Jokulsarlon.

DZIEŃ 5 -09. 03

Rankiem pojedziemy do Vik. To właśnie tu zobaczymy wysokie na kilkadziesiąt metrów klify, na które można wdrapać się wąską, gruntową drogą podczas dłuższego spaceru z centrum miasteczka. Przy dobrej pogodzie z klifu rozciągają się wspaniałe widoki na okolicę, a w szczególności na słynną czarną plażę. Ten zbudowany z pokruszonych wulkanicznych skał fragment wybrzeża od lat przyciąga fotografów z całego świata.

Czarna plaża w deszczu, wietrze i 360 stopniach #Islandia #theta360 – Spherical Image – RICOH THETA

Później przyjdzie czas na Reynisdrangar – jeden ze znaków rozpoznawczych Viku. U stóp klifu z morskiej toni wyłaniają się cztery ogromne, ostro zakończone skały. Jak głosi legenda, jest to troll i ciągniony przez niego trójmasztowy statek, które zostały zamienione w kamień przez promienie wschodzącego słońca. Nocleg w Vik.

DZIEŃ 6 – 10. 03

Ruszamy na przygodę z gejzerem!
Dzień zakończymy przy przepięknym wodospadzie Gullfoss. Przed nami dwie kaskady: pierwsza 11 metrów, druga 21 metrów. Kiedyś miała tu być elektrownia, ale zamiast tego powstał Park Narodowy.

Nocleg w Gulfoss.

DZIEŃ 7 – 11. 03

Późna pobudka – rankiem zobaczymy wodospad Gulfoss i ruszamy w dalszą trasę. Pojedziemy do Thingvellir. To miejsce interesujące historycznie i geologicznie. Właśnie tam w 930 roku zebrał się po raz pierwszy parlament Islandii (do tej pory jeden z najstarszych parlamentów na świecie) i tam spotykają się (nie zawsze spokojnie) dwie płyty tektoniczne: eurazjatycka i północnoamerykańska.

Thingvellir in Iceland 🏔 • #2016favourites #7

A post shared by Ana (@thousand.sunsets) on

Po południu podjedziemy w okolice góry Esja – kto wie może uda nam się wspiąć chociaż odrobinę? Nocleg w Reykjaviku.

DZIEŃ 8 – 12. 03

Przed południem pojedziemy do Krisuvik, a następnie do Blue LAgoon, gdzie odpoczniemy po podróży. Stamtąd ruszamy na lotnisko i wracamy do Polski.

Cena zawiera

 • Bilety lotnicze
 • Transport na miejscu
 • Hotele ze śniadaniami
 • Zwiedzanie jaskini
 • Opieka przewodnika i wykładowcy
 • Ubezpieczenie

Cena nie zawiera

 • Wyżywienia (poza śniadaniami w hotelach)

Obywatele RP korzystają z prawa do swobodnego przepływu ludności w ramach UE/EOG. Z uwagi na przynależność Polski i Islandii do strefy Schengen zniesiono kontrolę dokumentów uprawniających do podróży na granicach lądowych i morskich. Stan ten nie zwalnia jednak obywateli polskich od obowiązku posiadania ważnego paszportu lub dowodu osobistego, który na życzenie odpowiednich władz należy okazać.
Obywatele polscy mogą przebywać na terenie Islandii bez konieczności posiadania zezwolenia na pobyt i rejestracji do 3 miesięcy. Podjęcie pracy lub przedłużenie pobytu wiąże się z obowiązkiem dokonania rejestracji w Narodowym Rejestrze (www.skra.is).
Nie ma obowiązku meldunkowego w przypadku pobytu turystycznego.

Islandia jest krajem bezpiecznym, w którym nie istnieje szczególne zagrożenie przestępczością.

W Islandii nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Szczepienia przed przyjazdem nie są obowiązkowe. Obywatele RP objęci systemem ubezpieczenia (NFZ) w kraju mają zagwarantowany dostęp do pomocy medycznej na terenie Islandii w nagłych przypadkach na takich samych zasadach jak osoby objęte islandzkim systemem ubezpieczenia zdrowotnego - po okazaniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). EKUZ uprawnia tylko do korzystania z podstawowych usług medycznych, dlatego wyjeżdżającym do Islandii zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, ew. następstwa nieszczęśliwych wypadków oraz transport chorego do kraju. Szczegółowe informacje o EKUZ zamieszczone są na stronach internetowych NFZ: www.nfz.gov.pl.
W Islandii uzyskanie porady medycznej związane jest z opłaceniem tzw. udziału własnego (opłata zryczałtowana nie podlegająca refundacji). Dotyczy to również osób objętych islandzkim systemem ubezpieczenia. Koszty leczenia w Islandii dla osoby nie ubezpieczonej są bardzo wysokie.

Nie ma ograniczeń. Należy jednak pamiętać o surowości klimatu, bardzo dużych odległościach między obszarami zamieszkanymi oraz gwałtownych zmianach warunków atmosferycznych niezależnie od pory roku. W Islandii jest wiele dróg nie utwardzonych, szutrowych, często są one bardzo wąskie (na szerokość jednego samochodu), dotyczy to również mostów. Zalecana jest więc daleko idąca ostrożność podczas jazdy samochodem. Drogi w górach w środkowej części Islandii mają nawierzchnię szutrową, nieutwardzoną. Wiele dróg w górach jest otwarta tylko w okresie letnim. Do poruszania się po nich niezbędny jest samochód terenowy z napędem na cztery koła i wysokim zawieszeniem. Zalecana jest jazda w grupach (dwa, trzy samochody). Przed planowaną podróżą samochodem w rejonach górskich należy zapoznać się z informacją o stanie dróg na stronie internetowej Urzędu Drogowego: (www.vegagerdin.is/english/). Obowiązują wysokie mandaty za przekroczenie prędkości oraz tzw. jazdę "off-road" poza wyznaczonymi miejscami.

Podczas pobytu o charakterze turystycznym honorowane jest polskie prawo jazdy (maksymalnie przez 6 miesięcy). Obowiązkowe jest używanie świateł mijania przez cały rok i używanie pasów bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach pojazdu. Dzieci (dotyczy to również niemowląt) przewożone są w specjalnych fotelikach. W okresie zimowym bezwzględnie wymagane są opony zimowe, a w szczególnie trudnym terenie również łańcuchy. Dopuszczalna prędkość na obszarze zabudowanym wynosi 50 km/godz., 80 km/godz. na drogach o utwardzonej nawierzchni poza obszarem zabudowanym i 90 km/godz. na drogach asfaltowych poza obszarem zabudowanym. Islandzkie prawo zabrania jazdy samochodem poza wyznaczonymi drogami.

Islandia nie jest w pełni objęta unią celną, dlatego też obowiązują tu inne niż w Unii Europejskiej przepisy dotyczące wwozu towarów przez turystów. Bez cła i innych podatków można wwieźć do Islandii, oprócz rzeczy osobistych potrzebnych na czas podróży:

- żywność (do 3 kg o wartości zakupu nie przekraczającej równowartość 25.000,- ISK (ok. 750,- PLN), z wyjątkiem surowych produktów żywnościowych),

- napoje alkoholowe w następujących kombinacjach:
1 litr alkoholu o zawartości alkoholu powyżej 21% oraz 1 litr wina oraz 6 litrów piwa, lub
1 litr alkoholu o zawartości alkoholu powyżej 21% oraz 9 litrów piwa, lub
1,5 litra wina i 9 litrów piwa, lub
3 litra wina i 6 litrów piwa, lub
12 litrów piwa.

- 200 szt. papierosów lub 250 g innych wyrobów tytoniowych,

Uwaga: napoje alkoholowe mogą wwozić osoby, które ukończyły 20 rok życia, wyroby tytoniowe i papierosy osoby, które ukończyły 18 rok życia.

Przedmioty, których wwóz podlega ograniczeniom lub wymaga posiadania pozwolenia:

- telefony i inne wyposażenie telekomunikacyjne (nie dotyczy telefonów komórkowych GSM posiadających naklejkę CE lub jednego telefonu komórkowego GSM nie posiadającego naklejki CE ),

- dozwolony jest wwóz sprzętu i odzieży wędkarskiej oraz sprzętu i odzieży do jazdy konnej wcześniej używanego poza terenem Islandii (za wyjątkiem skórzanych siodeł, uzd, uździenic i batów/palcatów), pod warunkiem przedstawienia organom celnym zaświadczenia upoważnionych służb innych państw o wykonanej dezynfekcji. W przypadku nie posiadania stosownego zaświadczenia, przedmioty te będzie można wwieźć po dokonaniu uprzedniej dezynfekcji na koszt ich posiadacza),

- broń i amunicja (wwożenie tego typu przedmiotów jest dozwolone na podstawie pozwolenia wydanego przez właściwy organ islandzkiej policji). Posiadacz europejskiego pozwolenia na broń, może bez odrębnego pozwolenia wwieźć broń wyszczególnioną w tym dokumencie, o ile planowany pobyt w Islandii nie przekracza trzech miesięcy,

- zwierzęta domowe (wwóz jest możliwy tylko na podstawie pozwolenia wydanego przez MAST, islandzki urząd sanitarno-weterynaryjny, które jednocześnie obliguje do odbycia kwarantanny),

- dozwolony jest wwóz przez podróżnego niezbędnych lekarstw, w ilości wystarczającej na okres do 100 dni. Funkcjonariusz służby celnej może zażądać okazania stosownego zaświadczenia lekarskiego, stwierdzającego konieczność stosowania danych lekarstw,

- dozwolony jest wwóz bez specjalnego pozwolenia: kwiatów ciętych do 25 szt., dozwolony jest również wwóz z Europy bez specjalnego pozwolenia w nienaruszonych opakowaniach producenta (w ilości ogółem do 2 kg): nasion, cebulek, kłączy, korzeni roślin, itp. oraz nie więcej niż 3 sadzonek roślin w doniczkach,

Przedmioty, których wwóz jest zabroniony:

- narkotyki i środki odurzające,

- tytoń do żucia i tabaka,

- surowe produkty żywnościowe: np. mięso i wędliny nie poddane przegotowaniu - zakaz dotyczy również suszonego, wędzonego, solonego mięsa i innych suszonych produktów żywnościowych, niepasteryzowane mleko i wyroby mleczne, surowe jaja, itp.

- różnego rodzaju broń, w tym noże i sztylety o ostrzu przekraczającym 12 cm, noże sprężynowe, kastety, pałki, kusze, kajdanki, itp.

Obowiązkiem turysty jest zgłoszenie służbom celnym przedmiotów, których wwóz objęty jest ograniczeniem lub zakazem.

Osoba wjeżdżająca do Islandii lub opuszczająca ten kraj jest obowiązana zgłosić służbom celnym posiadane środki finansowe w gotówce przekraczające równowartość 10 tys. EUR.

Można uzyskać zwrot podatku VAT za zakupione w wyznaczonych sklepach towary przeznaczone do użytku poza granicami Islandii. Podstawą do ubiegania się o zwrot VAT przy wyjeździe z Islandii jest wydany przez sklep specjalny druk Tax Free, dowód zapłaty za towar, okazanie zakupionych przedmiotów w stanie nienaruszonym w zaplombowanym przez obsługę sklepu opakowaniu oraz dokument podróży.

Szczegółowe informacje w języku angielskim na stronie www.tollur.is

Nie ma możliwości przywozu psa, kota czy fretki na podstawie tzw. europejskiego paszportu. Obowiązkowe jest uzyskanie zezwolenia na wwóz zwierzęcia do Islandii i zamówienie kwarantanny przed przyjazdem. Szczegółowe informacje na temat wwozu zwierząt można uzyskać w:

- Urzędzie ds. Żywności i Weterynarii: Icelandic Food and Veterinary Authority, Office of import and export, Stórhöfði 23, 110 Reykjavík, tel. +354 530 4800, fax. +354 530 4801, e-mail: mast@mast.is, strona internetowa: http://www.mast.is/english/frontpage/import-export/import/liveanimals/

- Ministerstwie Rybołówstwa i Rolnictwa: Ministry of Fisheries and Agriculture, Chief Veterinary Office, Skulagata 4, 150 Reykjavik, tel. 00354 545 83 00, faks 00354 552 11 60, strona internetowa http://eng.sjavarutvegsraduneyti.is

Policja i służby celne w Islandii mają bardzo szeroki zakres uprawnień. W szczególności uprawnione są do kontrolowania pojazdów i osób nie tylko na przejściach granicznych, ale również na terenie całego kraju i w każdej sytuacji. Noszenie w miejscu publicznym noża lub ostrego narzędzia o długości ostrza ponad 7 cm jest traktowane przez policję na równi z posiadaniem broni. W związku z tym na jego posiadanie wymagane jest specjalne zezwolenie miejscowych władz. W przypadku konfliktu z prawem karnym i zatrzymania przez policję każdy cudzoziemiec ma prawo do tłumacza i bezpłatnej pomocy adwokackiej.

 • Islandia jest krajem o niezwykle czystej wodzie. Woda zimna z kranów nadaje się do spożycia bez przegotowania.
 • Działa zintegrowany system alarmowy policji, pogotowia ratunkowego i straży pożarnej. Numer telefonu - 112.
 • Aktualne informacje w języku polskim o warunkach życia na Islandii można znaleźć na stronie http://www.mcc.is/polszczyzna/
 • Przy wymianie waluty urzędnik bankowy ma prawo poprosić o okazanie dokumentu tożsamości. O taki dokument może być również poproszona osoba dokonująca płatności kartą płatniczą lub kredytową wydaną poza Skandynawią.
 • Należy pamiętać, iż obowiązują ograniczenia w obrocie walutami zagranicznymi (np. nie można swobodnie wymieniać waluty islandzkiej na inną walutę) . Kurs waluty jest ustalany centralnie i podlega sporym wahaniom.
 • Prowadzona w języku polskim strona internetowa www.informacje.is publikuje bieżące informacje dotyczące Islandii.
 • Miasto Reykjavik prowadzi stronę internetową w języku polskim, którą można otworzyć klikając na znaczek w polskich barwach narodowych na stronie www.reykjavik.is. Zawiera ona przydatne informacje dotyczące życia na Islandii oraz wiadomości o aktualnych wydarzeniach kulturalnych w stolicy.
 • Osoby zamierzające przyjechać do Islandii w celu podjęcia pracy powinny uprzednio dokonać rozeznania na islandzkim rynku pracy i nawiązać kontakt z przyszłym pracodawcą. Przed przyjazdem należy również zadbać o wynajęcie mieszkania/noclegu. Osoby nie znające języka angielskiego muszą zdawać sobie sprawę, iż znalezienie zatrudnienia jest bardzo ograniczone.
 • W Centrum Międzykulturowym w Reykjaviku można otrzymać porady i informacje w języku polskim (telefon: 00354 530 93 00, www.ahus.is lub www.asetur.is, adres mailowy: asetur@asetur.is).
 • Znajomość języka angielskiego na terenie Islandii jest powszechna.

Zarezerwuj miejsce

Chcesz dołączyć do naszej wyprawy? Tutaj możesz się zapisać i poznać szczegóły! Jeżeli masz pytania – zespół goforworld.com jest do twojej dyspozycji.

Uzupełnij formularz lub napisz na adres
biuro@goforworld.com

Pozostałe podróże

zobacz wszystkie

Islandia 2016 | ZAKOŃCZONA

 • Kierunek: Islandia
 • Czas: 8 dni
 • Kiedy: Od 21 do 28 maja 2016

Kiedy przed rokiem z grupą Podróżników goforworld.com poznawaliśmy Islandię i Grenlandię nie sądziliśmy, że wrócimy tam tak szybko. To kraj, który odbiera mowę. Choć jest bardzo blisko Polski, daje poczucie patrzenia na zupełnie inną planetę. Krajobrazy i przestrzeń są tam niesamowite!

Przewidywana cena za 1 osobę dorosłą 9 600 PLN

Więcej informacji >

Zaćmienie słońca w USA | ZAKOŃCZONA

 • Kierunek: USA
 • Czas: 8 dni
 • Kiedy: Od 16 do 23 sierpnia 2017

Całkowite zaćmienie słońca w USA? Musimy tam być! Ruszamy razem z Karolem Wójcickim do USA, by przeżyć jedno z najważniejszych wydarzeń astronomicznych ostatnich lat. Czekamy na Was, to będzie naprawdę niesamowita przygoda.

Przewidywana cena za 1 osobę dorosłą 14 490 PLN

Więcej informacji >