Emiraty | Warsztat z Pascalem

Kochamy smaki, aromaty, kulinarne tradycje. Podróże szlakiem kultury jedzenia zawsze uczą nas najwięcej. Poznajemy drugiego człowieka, jego sposób pojmowania własnej tradycji. Wyprawy kulinarne pokazują radość życia. Właśnie dlatego startujemy z projektem #goforfood. Z najlepszymi kucharzami zajrzymy w różne miejsca na świecie, aby poznawać, smakować, otwierać się na wszystko, co wyraziste, pikantne, słone i słodkie.

Na pierwszy ogień idą Zjednoczone Emiraty Arabskie. Wyruszamy Pascalem Brodnickim , jednym z najbardziej znanych i lubianych szefów kuchni  oraz poszukiwaczy smaków w Polsce. Będziemy gotować w świecie, w którym kulinaria po prostu… mają władzę!

Dzień 1 – 16 września

Spotkanie na lotnisku Okęcie w Warszawie. Bezpośredni lot do Dubaju, a następnie transfer do hotelu. Po zameldowaniu spanie do rana – czeka nas gorący tydzień.

Dzień 2 – 17 września

Po porannej kąpieli w Zatoce Perskiej i śniadaniu ruszamy poznawać okolicę Ras Al Khaimah, najbardziej wysuniętego na północ, jednego z siedmiu emiratów arabskich. Czeka nas niedługi spacer po starej części miasta i marinie, gdzie zjemy lunch – lokalna kuchnia i owoce morza. Później krótki odpoczynek.

A final shot from our fantastic weekend stay @thecoverotanaresort. Read our full review on the blog www.outandaboutuae.net

A post shared by Out & About UAE (@outandaboutuae) on

Po południu pierwszy Warsztat Kulinarny w restauracji Marjan w Waldorf Astoria. Marjan to tradycyjna kuchnia arabska w najlepszym wydaniu. Chef Mounir Al Khatib wprowadzi nas w smaki libańskie.

Seriously so spoilt with the food here 😍👌🏾#fatlife #getinmybelly

A post shared by Meni (@menii_xo) on

Przygotowane potrawy to nasza kolacja. Dowiemy się również, które z libańskich win najlepiej uzupełni smaki dań i skomponuje się odpowiednio z lokalnym mięsem i warzywami. Po kolacji odetchniemy na tarasie z shishą i drinkami baru Camelia.

Dzień 3 – 18 września

Po śniadaniu wyjeżdżamy z hotelu do lokalnej manufaktury arabskich słodyczy. Przyjrzymy się metodom produkcji z wykorzystaniem orzechów i aromatycznych przypraw oraz sprawdzimy, ile syropu może wchłonąć ciasto. Dla chętnych – degustacja… Po lunchu w hotelu – odpoczynek.

Yang manis2 khas Arab di Lulu Hypermarket… #arabiansweets #luluhypermarket #jakarta #foodies #dapureeyand

A post shared by Yulyan Parwati (@yulyan_parwati) on

Po południu pierwsza wycieczka na pustynię. Wspólnie z Beduinami wyrobimy i upieczemy na ogniu tradycyjne placki, które podamy do prostej kolacji pod gwiazdami. Wieczorne tańce przy ognisku wprowadzą nas w odpowiedni nastrój, więc przyozdobimy ciała arabskimi wzorami malowanymi henną. Śpimy w namiotach; obudzi nas wschód słońca nad wydmami.

Dzień 4 – 19 września

Rześki poranek na pustyni to dobry moment na rajd quadami po piachu i małe śniadanie. Na lunch wracamy do hotelu. Po południu czeka nas drugi Warsztat Kulinarny w restauracji Lexington Grill po okiem Chefa EricaTurgeona. Dowiemy się, co jest potrzebne, aby stać się jednym z najlepszych steak house w całych Emiratach Arabskich.

Tak jak poprzednio, przygotowane dania to nasza kolacja. Po pracowitym wieczorze odpoczniemy z drinkiem na plaży lub na sofach na tarasie.

Dzień 5 – 20 września

Po śniadaniu wyjeżdżamy do Dubaju. Nasz cel to Sheikh Mohammed Centre for Cultural Understanding. We wnętrzach arabskiego domu o charakterystycznym układzie i wyposażaniu zjemy tradycyjny posiłek, któremu towarzyszyć będzie wykład o kulturze, zwyczajach i religii mieszkańców UAE. Gospodarz spotkania przedstawi autentyczne lokalne produkty i przyprawy używane w kuchni regionu, stanowiące podstawę diety Beduinów.

Najedzeni, ale ciągle głodni wrażeń wyprawimy się do miasta. Nie ominie nas największa galeria handlowa świata, czyli małe zakupy w Dubai Mall i najwyższy budynek świata, czyli Burj Khalifa.

An incredible location overlooking The Centre of Now. #BurjKhalifa 📸 @sebastian_t1000

A post shared by Burj Khalifa (@burjkhalifa) on

Przy pięknej ulicy Jumeirah Beach Road działa Culinary Boutique, któremu szefuje nasz rodak… wieczór rezerwujemy zatem na pogawędkę o karierze kulinarnej w UAE i snucie rozmyślań o starych Polakach nad talerzem jagnięciny i hummusu. Późny wieczór to test życia nocnego w Dubaju. Zmęczeni, ale zapewne oszołomieni wrażeniami wracamy w nocy do hotelu.

Dzień 6 – 21 września

Tego dnia wyjątkowo pływamy, opalamy się, cieszymy piękną plażą i SPA hotelu Waldorf Astoria. Zbieramy siły na trzeci popołudniowy Warsztat Kulinarny, tym razem barbecue&grill, prowadzony przez zespół Lexington Grill. W tej samej formule, co poprzednio, kolację zjemy po Warsztacie. Wieczorem czeka nas sesja z sommelierem i degustacja win z okolicy (Liban). Skupimy się na doborze wina do dań mięsnych z jagnięciny przyprawionych w sposób charakterystyczny dla tego regionu.

Dzień 7 – 22 września

Rankiem, zaraz po śniadaniu, wybieramy się po raz drugi do Dubaju na największy targ rybny. To ponad sto stoisk z niewyobrażalnym bogactwem ryb i skorupiaków dostępnych jedynie tam, na targu Deira. Przy odrobinie szczęścia i cierpliwości, nasz street food tego dnia to owoce morza, które sami wybierzemy na straganach, przyrządzone na miejscu w jednym z barów.

Namalengke with @ljdawis ☺️

A post shared by Paolo Victorio (@papaopao) on

Results of shooting on film // Film type: Kodak Ektar 100 #streetphotography #filmisnotdead #olashootsfilm

A post shared by Ola Allouz عُلا إبراهيم اللوز (@olaaaly) on

Morski klimat pozostanie z nami już do wieczora. Dalsza część trzeciej Wycieczki Krajoznawczej to kurs małą żółtą łódeczką wokół słynnej Palm Jumeirah i Mariny.

#palmjumeirah #uae

A post shared by Harry H. Zhang (@harrylol527) on

Z łódki przesiądziemy się na dostojną Al Mansour Dhow, dużą drewnianą łódź, którą wieczorem opłyniemy stary Dubaj i podziwiając światła miasta po zmroku, zjemy kolację. Dla wytrwałych Dubai by night i powrót do hotelu.

Dzień 8 – 23 września

Po śniadaniu podróżujemy dalej, tym razem na farmę wielbłądów produkującą wyroby z mleka wielbłądziego. To będzie jedyna okazja do poznania mlecznej podstawy lokalnej diety. Poznamy proces wyrobu serów i napojów mlecznych, dowiemy się, co to laban i labneh. Warto pamiętać, że hotelowa kuchnia serwuje ciepłe i zimne mleko wielbłądzie rano do kawy!


Po południu wracamy do hotelu. Wieczór to teppanyaki show specjalnie dla nas w restauracji Umi.

Dzień 9 – 24 września

O 5.00 rano wyruszamy na lotnisko. Lot powrotny do Polski.

Cena zawiera

 • Bilety lotnicze
 • Zakwaterowanie ** | ***
 • Transport
 • Ubezpieczenie
 • Przewodnika (PL | ENG)
 • Wyżywienie śniadania/kolacje

Cena nie zawiera

 • Podatku VAT
 • Napojów i alkoholu
 • Biletów wstępu do Burj Khalifa
 • Zwyczajowych napiwków
 • Posiłków typu lunch

Obywatele polscy nie potrzebują wizy do wjazdu na terytorium Zjednoczonych Emiratów Arabskich jeśli udają się na okres maksymalnie obejmujący 90 dni w okresie 180 dni w celach: turystycznych, kulturalnych, naukowych, wizyt u rodziny i znajomych.

Ruch bezwizowy dotyczy posiadaczy następujących ważnych dokumentów podróży: paszportu, paszportu dyplomatycznego, paszportu służbowego i paszportu specjalnego; dokument musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu. Ruch bezwizowy nie obejmuje osób legitymujących się paszportami tymczasowymi, a więc osoby legitymujące się paszportem tymczasowym nie zostaną wpuszczone na terytorium ZEA. Paszporty tego rodzaju honorowane są jedynie przy tranzycie przez ZEA lub wyjeździe z kraju.

Podjęcie jakiejkolwiek pracy wykonywanej na terenie ZEA wymaga uzyskania wizy. Od tej reguły występują cztery wyjątki dotyczące:

 • przedsiębiorców podróżujących w celach prowadzenia rozmów biznesowych (niezatrudnionych w ZEA),
 • sportowców i artystów wykonujących działalność na zasadzie ad hoc,
 • dziennikarzy wysłanych przez media działające w ich kraju zamieszkania oraz
 • praktykantów odbywających praktyki wewnątrz tej samej firmy.

W przypadku innych osób stroną odpowiedzialną za uzyskanie wizy w urzędzie imigracyjnym właściwym dla Emiratu, w którym świadczona będzie praca/działalność/usługa itp. jest pracodawca/oferent/zapraszający/zleceniobiorca/itp.

W przypadku podjęcia zatrudnienia (a w niektórych Emiratach również zakupu mieszkania) otrzymuje się wizę ważną przez okres 2 lat. Szczegółowe informacje o możliwości wjazdu obywateli polskich oraz uzyskania wiz do ZEA można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych ZEA lub uzyskać w Ambasadzie ZEA w Warszawie.

Władze ZEA nie stawiają przeszkód przy wjeździe osób z paszportami zawierającymi wizy wjazdowe Izraela lub inne ślady pobytu w tym kraju.

ZEA należą do krajów o najniższym w świecie wskaźniku przestępczości. Przestępczość pospolita jest zjawiskiem występującym sporadycznie.

Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych nie są uznawane, o ile nie są reasekurowane w towarzystwach ubezpieczeniowych działających na terytorium ZEA. Na ten temat można uzyskać informacje w towarzystwach ubezpieczeniowych działających w Polsce.

Obszar ZEA jest wolny od szczególnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Nie są wymagane jakiekolwiek szczepienia. Woda ze wszystkich wodociągów miejskich pochodzi z odsalanej i uzdatnianej do picia wody morskiej. Zalecane jest spożywanie wody przegotowanej bądź mineralnej. Ze względu na przypadki występowania zachorowań wywołanych wirusem MERS-Cov, zaleca się, aby osoby, które powracają z krajów Półwyspu Arabskiego i u których wystąpiły objawy choroby układu oddechowego z gorączką i kaszlem, zgłaszały się do lekarza udzielając informacji na temat historii podróży na Półwysep Arabski, z prośbą o rozważenie diagnostyki w tym kierunku. Szczegółowe informacje dostępne na stronie WHO. W ZEA działa wiele gabinetów lekarskich oraz szpitali prywatnych. Opieka lekarska jest na dobrym, a często wysokim poziomie. Koszt standardowej wizyty u lekarza ogólnego wynosi ok. 300 AED, u specjalisty, w tym u stomatologa, od 250 do 500 AED. Doba w szpitalu kosztuje ok. 1.000-1.500 AED; opłata jest uzależniona od rodzaju badań, które w tym kraju są dość kosztowne.

Nie ma ograniczeń. Kraj ma sieć doskonałych autostrad, w nocy oświetlonych. Bez odpowiedniego doświadczenia i wyposażenia nie należy na własną rękę urządzać wycieczek po pustyni.

W przypadku pobytu nieprzekraczającego 30 dni wymagane jest posiadanie międzynarodowego prawa jazdy. Można wówczas prowadzić samochód wypożyczony (niezbędne jest posiadanie karty kredytowej w celu zabezpieczenia transakcji), lecz nie samochód prywatny lub służbowy. Po otrzymaniu wizy pobytowej można wystąpić o wydanie lokalnego prawo jazdy. Wystawia je departament zezwoleń policji drogowej każdego z emiratów na podstawie zalegalizowanego tłumaczenia polskiego prawa jazdy. Policja drogowa rzadko zna język angielski. W przypadku kolizji drogowej trzeba żądać sprowadzenia tłumacza.

Nie ma ograniczeń dotyczących wwozu i wywozu pieniędzy. W przypadku przywozu kwoty przekraczającej 40 tys. AED lub równowartość tej sumy w walutach obcych lub czekach podróżnych wymagane jest wypełnienie stosownej deklaracji. Osoby w wieku do lat 18 mają prawo wwieźć kwotę nie większą niż 40 tys. AED lub jej równowartość w walutach obcych lub czekach podróżnych. Przepisy celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Do ZEA nie można wwozić: materiałów zawierających treści obsceniczne i godzących w obyczajowość muzułmańską, narkotyków i środków odurzających (pod groźbą kary wieloletniego więzienia nawet za najmniejszą ilość), leków psychotropowych (należy mieć na nie indywidualne recepty - także na najbardziej rozpowszechnione leki uspokajające czy rozkurczowe), nagrań zawierających treści sprzeczne z obyczajowością lub nakazami islamu. Przywóz napojów alkoholowych (do 2 l o zawartości powyżej 22% alkoholu i 2 l wina) uwarunkowany jest posiadaniem odpowiedniego zezwolenia, wydawanego przez policję osobom w wieku powyżej 18 lat (niemuzułmanom).

Zjednoczone Emiraty Arabskie to kraj muzułmański. Źródłem jest szariat (prawo religijne).

Zakazane jest utrzymywanie związków pozamałżeńskich i są one karane. Przepisy te stosuje się również wobec ofiar gwałtu. Kobieta musi liczyć się z tym, że postępowanie - ze względu na społeczne uwarunkowania - może być prowadzone w sposób różniący się od standardu europejskiego, a mężczyzna jest na uprzywilejowanej pozycji. Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karami grzywny, deportacji, pozbawienia wolności oraz - w skrajnych przypadkach - karą śmierci.

Za posiadanie i zażywanie narkotyków oraz handel nimi grozi wieloletnie więzienie lub kara śmierci. Na liście zakazanych substancji znajdują się także produkty (również niektóre leki), których posiadanie i spożywanie jest legalne w innych krajach. W razie wątpliwości sugerujemy kontakt z Ambasadą ZEA w Warszawie.

Na zakup, konsumpcję oraz przewóz alkoholu wymagane jest specjalne zezwolenie. Napoje alkoholowe sprzedawane są w nielicznych wydzielonych sklepach. Wymóg posiadania zezwolenia obowiązuje również w hotelach i klubach o ograniczonym dostępie, gdzie często serwowany jest alkohol. Picie alkoholu w miejscach publicznych (z wyjątkiem wymienionych), a tym bardziej przebywanie w takich miejscach w stanie nietrzeźwym zagrożone jest karą aresztu i grzywny. W niektórych emiratach (np. w Szardży) sprzedaż i wyszynk alkoholu są w ogóle zakazane.

W okresie Ramadanu zabronione jest spożywanie pokarmów, picie napojów i palenie tytoniu w miejscach publicznych od wschodu do zachodu słońca. W tym czasie zamknięte są wszystkie lokale gastronomiczne.

Informacje, komentarze i opinie zamieszczane na portalach społecznościowych przez obywateli polskich, którzy przebywają w Zjednoczonych Emiratach Arabskich podlegają lokalnym przepisom prawa karnego, co w przypadku ich naruszenia może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji (m.in. wysokie kary pieniężne, z deportacją włącznie).

Wyznawcom innych religii zabrania się wchodzenia do meczetów podczas modlitw; także w innym czasie nie jest to raczej zalecane. W kwestiach ubioru widoczna jest pewna liberalizacja. Nie jest wymagane nakrycie głowy u kobiet. W takich metropoliach jak Dubaj czy Abu Zabi akceptowane są stroje takie same jak w Europie. Jedynie na prowincji, a przede wszystkim w emiratach północnych, zaleca się, szczególnie kobietom, unikanie odzieży nadmiernie odkrywającej ciało.

 • W hotelach istnieje obowiązek meldunkowy na ogólnie przyjętych zasadach.
 • Oficjalnie dniami wolnymi od pracy są piątek i sobota. W praktyce dotyczy to przede wszystkim sektora publicznego, gdyż sektor prywatny pracuje 6 dni w tygodniu, a częściowo nawet w piątek. Czas pracy: urzędów państwowych - od niedzieli do czwartku włącznie w godz. 9.00-13.00; banków - w tych samych dniach w godz. 8.00-13.00; sklepów - przez cały tydzień w godz. 9.00-13.00 i 17.00-22.00; centrów handlowych - od soboty do czwartku włącznie w godz. 10.00-23.00, w piątki - 14.00-23.00.
 • Wiele informacji dla podróżujących można znaleźć na stronie internetowej www.uaeinteract.com/travel/

Zarezerwuj miejsce

Chcesz dołączyć do naszej wyprawy? Tutaj możesz się zapisać i poznać szczegóły! Jeżeli masz pytania – zespół goforworld.com jest do twojej dyspozycji.

Uzupełnij formularz lub napisz na adres
biuro@goforworld.com

Pozostałe podróże

zobacz wszystkie

Himalaje | ZAKOŃCZONA

 • Kierunek: Himalaje
 • Czas: 16 dni
 • Kiedy: Od 16 do 31 lipca 2016

O Himalajach marzy wielu, ale nie każdy się na nie porywa, znając swoje możliwości. To będzie wyprawa (czasem trekking) po kulturę, historię, religię, emocje bardzo wysokich gór. Wyprawę w indyjskie Himalaje przygotowali dla goforworld.com podróżnicy, którzy w ten region świata jeżdżą od wielu lat .

Przewidywana cena za 1 osobę dorosłą 13 900 PLN

Więcej informacji >

Japonia | ZAKOŃCZONA

 • Kierunek: Japonia
 • Czas: 10 dni
 • Kiedy: Od 18 do 27 listopada 2016

ZOSTAŁY 2 MIEJSCA. Ruszamy do Japonii na fotograficzne warsztaty z Pawłem Charą, fotografem podróży, portretu oraz przyrody, wykładowcą Akademii Nikona, swego czasu osobistym fotografem Sławomira Mrożka.

Przewidywana cena za 1 osobę dorosłą 21 700 PLN

Więcej informacji >