Emiraty Arabskie | Warsztat smaku

Kochamy smaki, aromaty, kulinarne tradycje. Podróże szlakiem kultury jedzenia zawsze uczą nas najwięcej. Poznajemy drugiego człowieka, jego sposób pojmowania własnej tradycji. Wyprawy kulinarne pokazują radość życia. Właśnie dlatego startujemy z projektem #goforfood. Z najlepszymi kucharzami zajrzymy w różne miejsca na świecie, aby poznawać, smakować, otwierać się na wszystko, co wyraziste, pikantne, słone i słodkie.

Na pierwszy ogień idą Zjednoczone Emiraty Arabskie. Wyruszamy Pascalem Brodnickim , jednym z najbardziej znanych i lubianych szefów kuchni  oraz poszukiwaczy smaków w Polsce. Będziemy gotować w świecie, w którym kulinaria po prostu… mają władzę!

Dzień 1 – 16 września

Spotkanie na lotnisku Okęcie w Warszawie. Bezpośredni lot do Dubaju, a następnie transfer do hotelu. Po zameldowaniu spanie do rana – czeka nas gorący tydzień.

Dzień 2 – 17 września

Po porannej kąpieli w Zatoce Perskiej i śniadaniu ruszamy poznawać okolicę Ras Al Khaimah, najbardziej wysuniętego na północ, jednego z siedmiu emiratów arabskich. Czeka nas niedługi spacer po starej części miasta i marinie, gdzie zjemy lunch – lokalna kuchnia i owoce morza. Później krótki odpoczynek.

A final shot from our fantastic weekend stay @thecoverotanaresort. Read our full review on the blog www.outandaboutuae.net

A post shared by Out & About UAE (@outandaboutuae) on

Po południu pierwszy Warsztat Kulinarny w restauracji Marjan w Waldorf Astoria. Marjan to tradycyjna kuchnia arabska w najlepszym wydaniu. Chef Mounir Al Khatib wprowadzi nas w smaki libańskie.

Seriously so spoilt with the food here 😍👌🏾#fatlife #getinmybelly

A post shared by Meni (@menii_xo) on

Przygotowane potrawy to nasza kolacja. Dowiemy się również, które z libańskich win najlepiej uzupełni smaki dań i skomponuje się odpowiednio z lokalnym mięsem i warzywami. Po kolacji odetchniemy na tarasie z shishą i drinkami baru Camelia.

Dzień 3 – 18 września

Po śniadaniu wyjeżdżamy z hotelu do lokalnej manufaktury arabskich słodyczy. Przyjrzymy się metodom produkcji z wykorzystaniem orzechów i aromatycznych przypraw oraz sprawdzimy, ile syropu może wchłonąć ciasto. Dla chętnych – degustacja… Po lunchu w hotelu – odpoczynek.

Yang manis2 khas Arab di Lulu Hypermarket… #arabiansweets #luluhypermarket #jakarta #foodies #dapureeyand

A post shared by Yulyan Parwati (@yulyan_parwati) on

Po południu pierwsza wycieczka na pustynię. Wspólnie z Beduinami wyrobimy i upieczemy na ogniu tradycyjne placki, które podamy do prostej kolacji pod gwiazdami. Wieczorne tańce przy ognisku wprowadzą nas w odpowiedni nastrój, więc przyozdobimy ciała arabskimi wzorami malowanymi henną. Śpimy w namiotach; obudzi nas wschód słońca nad wydmami.

Dzień 4 – 19 września

Rześki poranek na pustyni to dobry moment na rajd quadami po piachu i małe śniadanie. Na lunch wracamy do hotelu. Po południu czeka nas drugi Warsztat Kulinarny w restauracji Lexington Grill po okiem Chefa EricaTurgeona. Dowiemy się, co jest potrzebne, aby stać się jednym z najlepszych steak house w całych Emiratach Arabskich.

Tak jak poprzednio, przygotowane dania to nasza kolacja. Po pracowitym wieczorze odpoczniemy z drinkiem na plaży lub na sofach na tarasie.

Dzień 5 – 20 września

Po śniadaniu wyjeżdżamy do Dubaju. Nasz cel to Sheikh Mohammed Centre for Cultural Understanding. We wnętrzach arabskiego domu o charakterystycznym układzie i wyposażaniu zjemy tradycyjny posiłek, któremu towarzyszyć będzie wykład o kulturze, zwyczajach i religii mieszkańców UAE. Gospodarz spotkania przedstawi autentyczne lokalne produkty i przyprawy używane w kuchni regionu, stanowiące podstawę diety Beduinów.

Najedzeni, ale ciągle głodni wrażeń wyprawimy się do miasta. Nie ominie nas największa galeria handlowa świata, czyli małe zakupy w Dubai Mall i najwyższy budynek świata, czyli Burj Khalifa.

An incredible location overlooking The Centre of Now. #BurjKhalifa 📸 @sebastian_t1000

A post shared by Burj Khalifa (@burjkhalifa) on

Przy pięknej ulicy Jumeirah Beach Road działa Culinary Boutique, któremu szefuje nasz rodak… wieczór rezerwujemy zatem na pogawędkę o karierze kulinarnej w UAE i snucie rozmyślań o starych Polakach nad talerzem jagnięciny i hummusu. Późny wieczór to test życia nocnego w Dubaju. Zmęczeni, ale zapewne oszołomieni wrażeniami wracamy w nocy do hotelu.

Dzień 6 – 21 września

Tego dnia wyjątkowo pływamy, opalamy się, cieszymy piękną plażą i SPA hotelu Waldorf Astoria. Zbieramy siły na trzeci popołudniowy Warsztat Kulinarny, tym razem barbecue&grill, prowadzony przez zespół Lexington Grill. W tej samej formule, co poprzednio, kolację zjemy po Warsztacie. Wieczorem czeka nas sesja z sommelierem i degustacja win z okolicy (Liban). Skupimy się na doborze wina do dań mięsnych z jagnięciny przyprawionych w sposób charakterystyczny dla tego regionu.

Dzień 7 – 22 września

Rankiem, zaraz po śniadaniu, wybieramy się po raz drugi do Dubaju na największy targ rybny. To ponad sto stoisk z niewyobrażalnym bogactwem ryb i skorupiaków dostępnych jedynie tam, na targu Deira. Przy odrobinie szczęścia i cierpliwości, nasz street food tego dnia to owoce morza, które sami wybierzemy na straganach, przyrządzone na miejscu w jednym z barów.

Namalengke with @ljdawis ☺️

A post shared by Paolo Victorio (@papaopao) on

Results of shooting on film // Film type: Kodak Ektar 100 #streetphotography #filmisnotdead #olashootsfilm

A post shared by Ola Allouz عُلا إبراهيم اللوز (@olaaaly) on

Morski klimat pozostanie z nami już do wieczora. Dalsza część trzeciej Wycieczki Krajoznawczej to kurs małą żółtą łódeczką wokół słynnej Palm Jumeirah i Mariny.

#palmjumeirah #uae

A post shared by Harry Zhang (@harrylol527) on

Z łódki przesiądziemy się na dostojną Al Mansour Dhow, dużą drewnianą łódź, którą wieczorem opłyniemy stary Dubaj i podziwiając światła miasta po zmroku, zjemy kolację. Dla wytrwałych Dubai by night i powrót do hotelu.

Dzień 8 – 23 września

Po śniadaniu podróżujemy dalej, tym razem na farmę wielbłądów produkującą wyroby z mleka wielbłądziego. To będzie jedyna okazja do poznania mlecznej podstawy lokalnej diety. Poznamy proces wyrobu serów i napojów mlecznych, dowiemy się, co to laban i labneh. Warto pamiętać, że hotelowa kuchnia serwuje ciepłe i zimne mleko wielbłądzie rano do kawy!


Po południu wracamy do hotelu. Wieczór to teppanyaki show specjalnie dla nas w restauracji Umi.

Dzień 9 – 24 września

O 5.00 rano wyruszamy na lotnisko. Lot powrotny do Polski.

Cena zawiera

 • Bilety lotnicze
 • Zakwaterowanie ** | ***
 • Transport
 • Ubezpieczenie
 • Przewodnika (PL | ENG)
 • Wyżywienie śniadania/kolacje

Cena nie zawiera

 • Podatku VAT
 • Napojów i alkoholu
 • Biletów wstępu do Burj Khalifa
 • Zwyczajowych napiwków
 • Posiłków typu lunch

Obywatele polscy nie potrzebują wizy do wjazdu na terytorium Zjednoczonych Emiratów Arabskich jeśli udają się na okres maksymalnie obejmujący 90 dni w okresie 180 dni w celach: turystycznych, kulturalnych, naukowych, wizyt u rodziny i znajomych.

Ruch bezwizowy dotyczy posiadaczy następujących ważnych dokumentów podróży: paszportu, paszportu dyplomatycznego, paszportu służbowego i paszportu specjalnego; dokument musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu. Ruch bezwizowy nie obejmuje osób legitymujących się paszportami tymczasowymi, a więc osoby legitymujące się paszportem tymczasowym nie zostaną wpuszczone na terytorium ZEA. Paszporty tego rodzaju honorowane są jedynie przy tranzycie przez ZEA lub wyjeździe z kraju.

Podjęcie jakiejkolwiek pracy wykonywanej na terenie ZEA wymaga uzyskania wizy. Od tej reguły występują cztery wyjątki dotyczące:

 • przedsiębiorców podróżujących w celach prowadzenia rozmów biznesowych (niezatrudnionych w ZEA),
 • sportowców i artystów wykonujących działalność na zasadzie ad hoc,
 • dziennikarzy wysłanych przez media działające w ich kraju zamieszkania oraz
 • praktykantów odbywających praktyki wewnątrz tej samej firmy.

W przypadku innych osób stroną odpowiedzialną za uzyskanie wizy w urzędzie imigracyjnym właściwym dla Emiratu, w którym świadczona będzie praca/działalność/usługa itp. jest pracodawca/oferent/zapraszający/zleceniobiorca/itp.

W przypadku podjęcia zatrudnienia (a w niektórych Emiratach również zakupu mieszkania) otrzymuje się wizę ważną przez okres 2 lat. Szczegółowe informacje o możliwości wjazdu obywateli polskich oraz uzyskania wiz do ZEA można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych ZEA lub uzyskać w Ambasadzie ZEA w Warszawie.

Władze ZEA nie stawiają przeszkód przy wjeździe osób z paszportami zawierającymi wizy wjazdowe Izraela lub inne ślady pobytu w tym kraju.

ZEA należą do krajów o najniższym w świecie wskaźniku przestępczości. Przestępczość pospolita jest zjawiskiem występującym sporadycznie.

Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych nie są uznawane, o ile nie są reasekurowane w towarzystwach ubezpieczeniowych działających na terytorium ZEA. Na ten temat można uzyskać informacje w towarzystwach ubezpieczeniowych działających w Polsce.

Obszar ZEA jest wolny od szczególnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Nie są wymagane jakiekolwiek szczepienia. Woda ze wszystkich wodociągów miejskich pochodzi z odsalanej i uzdatnianej do picia wody morskiej. Zalecane jest spożywanie wody przegotowanej bądź mineralnej. Ze względu na przypadki występowania zachorowań wywołanych wirusem MERS-Cov, zaleca się, aby osoby, które powracają z krajów Półwyspu Arabskiego i u których wystąpiły objawy choroby układu oddechowego z gorączką i kaszlem, zgłaszały się do lekarza udzielając informacji na temat historii podróży na Półwysep Arabski, z prośbą o rozważenie diagnostyki w tym kierunku. Szczegółowe informacje dostępne na stronie WHO. W ZEA działa wiele gabinetów lekarskich oraz szpitali prywatnych. Opieka lekarska jest na dobrym, a często wysokim poziomie. Koszt standardowej wizyty u lekarza ogólnego wynosi ok. 300 AED, u specjalisty, w tym u stomatologa, od 250 do 500 AED. Doba w szpitalu kosztuje ok. 1.000-1.500 AED; opłata jest uzależniona od rodzaju badań, które w tym kraju są dość kosztowne.

Nie ma ograniczeń. Kraj ma sieć doskonałych autostrad, w nocy oświetlonych. Bez odpowiedniego doświadczenia i wyposażenia nie należy na własną rękę urządzać wycieczek po pustyni.

W przypadku pobytu nieprzekraczającego 30 dni wymagane jest posiadanie międzynarodowego prawa jazdy. Można wówczas prowadzić samochód wypożyczony (niezbędne jest posiadanie karty kredytowej w celu zabezpieczenia transakcji), lecz nie samochód prywatny lub służbowy. Po otrzymaniu wizy pobytowej można wystąpić o wydanie lokalnego prawo jazdy. Wystawia je departament zezwoleń policji drogowej każdego z emiratów na podstawie zalegalizowanego tłumaczenia polskiego prawa jazdy. Policja drogowa rzadko zna język angielski. W przypadku kolizji drogowej trzeba żądać sprowadzenia tłumacza.

Nie ma ograniczeń dotyczących wwozu i wywozu pieniędzy. W przypadku przywozu kwoty przekraczającej 40 tys. AED lub równowartość tej sumy w walutach obcych lub czekach podróżnych wymagane jest wypełnienie stosownej deklaracji. Osoby w wieku do lat 18 mają prawo wwieźć kwotę nie większą niż 40 tys. AED lub jej równowartość w walutach obcych lub czekach podróżnych. Przepisy celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Do ZEA nie można wwozić: materiałów zawierających treści obsceniczne i godzących w obyczajowość muzułmańską, narkotyków i środków odurzających (pod groźbą kary wieloletniego więzienia nawet za najmniejszą ilość), leków psychotropowych (należy mieć na nie indywidualne recepty - także na najbardziej rozpowszechnione leki uspokajające czy rozkurczowe), nagrań zawierających treści sprzeczne z obyczajowością lub nakazami islamu. Przywóz napojów alkoholowych (do 2 l o zawartości powyżej 22% alkoholu i 2 l wina) uwarunkowany jest posiadaniem odpowiedniego zezwolenia, wydawanego przez policję osobom w wieku powyżej 18 lat (niemuzułmanom).

Zjednoczone Emiraty Arabskie to kraj muzułmański. Źródłem jest szariat (prawo religijne).

Zakazane jest utrzymywanie związków pozamałżeńskich i są one karane. Przepisy te stosuje się również wobec ofiar gwałtu. Kobieta musi liczyć się z tym, że postępowanie - ze względu na społeczne uwarunkowania - może być prowadzone w sposób różniący się od standardu europejskiego, a mężczyzna jest na uprzywilejowanej pozycji. Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karami grzywny, deportacji, pozbawienia wolności oraz - w skrajnych przypadkach - karą śmierci.

Za posiadanie i zażywanie narkotyków oraz handel nimi grozi wieloletnie więzienie lub kara śmierci. Na liście zakazanych substancji znajdują się także produkty (również niektóre leki), których posiadanie i spożywanie jest legalne w innych krajach. W razie wątpliwości sugerujemy kontakt z Ambasadą ZEA w Warszawie.

Na zakup, konsumpcję oraz przewóz alkoholu wymagane jest specjalne zezwolenie. Napoje alkoholowe sprzedawane są w nielicznych wydzielonych sklepach. Wymóg posiadania zezwolenia obowiązuje również w hotelach i klubach o ograniczonym dostępie, gdzie często serwowany jest alkohol. Picie alkoholu w miejscach publicznych (z wyjątkiem wymienionych), a tym bardziej przebywanie w takich miejscach w stanie nietrzeźwym zagrożone jest karą aresztu i grzywny. W niektórych emiratach (np. w Szardży) sprzedaż i wyszynk alkoholu są w ogóle zakazane.

W okresie Ramadanu zabronione jest spożywanie pokarmów, picie napojów i palenie tytoniu w miejscach publicznych od wschodu do zachodu słońca. W tym czasie zamknięte są wszystkie lokale gastronomiczne.

Informacje, komentarze i opinie zamieszczane na portalach społecznościowych przez obywateli polskich, którzy przebywają w Zjednoczonych Emiratach Arabskich podlegają lokalnym przepisom prawa karnego, co w przypadku ich naruszenia może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji (m.in. wysokie kary pieniężne, z deportacją włącznie).

Wyznawcom innych religii zabrania się wchodzenia do meczetów podczas modlitw; także w innym czasie nie jest to raczej zalecane. W kwestiach ubioru widoczna jest pewna liberalizacja. Nie jest wymagane nakrycie głowy u kobiet. W takich metropoliach jak Dubaj czy Abu Zabi akceptowane są stroje takie same jak w Europie. Jedynie na prowincji, a przede wszystkim w emiratach północnych, zaleca się, szczególnie kobietom, unikanie odzieży nadmiernie odkrywającej ciało.

 • W hotelach istnieje obowiązek meldunkowy na ogólnie przyjętych zasadach.
 • Oficjalnie dniami wolnymi od pracy są piątek i sobota. W praktyce dotyczy to przede wszystkim sektora publicznego, gdyż sektor prywatny pracuje 6 dni w tygodniu, a częściowo nawet w piątek. Czas pracy: urzędów państwowych - od niedzieli do czwartku włącznie w godz. 9.00-13.00; banków - w tych samych dniach w godz. 8.00-13.00; sklepów - przez cały tydzień w godz. 9.00-13.00 i 17.00-22.00; centrów handlowych - od soboty do czwartku włącznie w godz. 10.00-23.00, w piątki - 14.00-23.00.
 • Wiele informacji dla podróżujących można znaleźć na stronie internetowej www.uaeinteract.com/travel/

Zarezerwuj miejsce

Chcesz dołączyć do naszej wyprawy? Tutaj możesz się zapisać i poznać szczegóły! Jeżeli masz pytania – zespół goforworld.com jest do twojej dyspozycji.

Uzupełnij formularz lub napisz na adres
biuro@goforworld.com

Pozostałe podróże

zobacz wszystkie

Majorka | TENIS

 • Kierunek: Majorka
 • Czas: 5 dni
 • Kiedy: Od 14 do 18 czerwca 2017

Na Majorce można się porządnie zmęczyć! Miłośnicy tenisa – ta oferta jest stworzona specjalnie z myślą o was. Jedziemy na Majorkę, aby grać, poznać nowinki techniczne i pod okiem najlepszych trenerów – dać z siebie wszystko.

Przewidywana cena za 1 osobę dorosłą 6 200 PLN

Więcej informacji >

Patagonia

 • Kierunek: Patagonia
 • Czas: 13 dni
 • Kiedy: Od 04 do 16 listopada 2017

Patagonia: oszałamiające widoki, bliskość natury. Kąpiel z lwami morskimi, podziwianie waleni, podglądanie pingwinów królewskich, degustacja lokalnych przysmaków… Czeka nas wspaniała wyprawa!

Przewidywana cena za 1 osobę dorosłą 24 250 PLN

Więcej informacji >